Λεμφαδενας και ο φοβος επιστρέφει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    10mm σε 11mm δεν θεωρείται αύξηση! Και στο ελάχιστο να πιάσει διαφορετικά την διάμετρο βγαίνει διαφορετικό αποτέλεσμα. Και εγώ όποτε πήγαινα για υπέρηχο οι λεμφαδένες έβγαιναν 2mm πάνω 2mm κάτω δεν θεωρείται άξιο προσοχής αυτό. Ειλικρινά επειδή έχω υποφέρει μήνες για λεμφαδένες νοίωθω προσωπική υποχρέωση να σε βοηθήσω. Κλείσε ραντεβού σε ψυχιάτρο, (οχι ψυχολόγο) άμεσα πριν εξελιχθεί σε σοβαρή φοβία. Όσο νωρίτερα πας σε ψυχίατρο τοσο το καλύτερο. Αύριο κιόλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    10mm σε 11mm δεν θεωρείται αύξηση! Και στο ελάχιστο να πιάσει διαφορετικά την διάμετρο βγαίνει διαφορετικό αποτέλεσμα. Και εγώ όποτε πήγαινα για υπέρηχο οι λεμφαδένες έβγαιναν 2mm πάνω 2mm κάτω δεν θεωρείται άξιο προσοχής αυτό. Ειλικρινά επειδή έχω υποφέρει μήνες για λεμφαδένες νοίωθω προσωπική υποχρέωση να σε βοηθήσω. Κλείσε ραντεβού σε ψυχιάτρο, (οχι ψυχολόγο) άμεσα πριν εξελιχθεί σε σοβαρή φοβία. Όσο νωρίτερα πας σε ψυχίατρο τοσο το καλύτερο. Αύριο κιόλας
    Χαχα καλά τώρα το πέρασα το βουνό, σκέψου είχα χάσει τον ύπνο μου όταν ήταν 0.8 cm Μάρτιο και τώρα μου λένε είναι 1.15 και λέω οκ και έχω άλλο ένα 1cm οκ, άγχος λίγο ναι, αλλά αφού δε μπορώ να κάνω κάτι, τι να κάνω, αν σε 5 μήνες είναι 2cm την έκατσα, τότε θα κλαίω, αν είναι ίδιο ή 0.5 κερνάω :)

    Δεν ήξερα καν τη λέξη λεμφαδένας πριν τα Χριστούγεννα :/
    Εσένα σου φύγανε ?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    Οι δικοι μου ειναι το ιδιο 7 μηνες. Ειναι απολυτα συμμετρικοι και βρισκονται βαθεια. Επρεπε να ψαξω πολυ για να τους βρω. Δεν τους βρηκα τυχαια. Εψαχνα στον λαιμο μου ΜΗΠΩΣ υπαρχουν λεμφαδενες πρησμενοι και τσουπ βρηκα 2. Εκανα 4 υπερηχους πηγα σε 2 ςιματολογους εξεταδεις νοσολομεια απ ολα ολοι μ ελεγαν ξεκολλα αλλα εγω εκει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    Οι δικοι μου ειναι το ιδιο 7 μηνες. Ειναι απολυτα συμμετρικοι και βρισκονται βαθεια. Επρεπε να ψαξω πολυ για να τους βρω. Δεν τους βρηκα τυχαια. Εψαχνα στον λαιμο μου ΜΗΠΩΣ υπαρχουν λεμφαδενες πρησμενοι και τσουπ βρηκα 2. Εκανα 4 υπερηχους πηγα σε 2 ςιματολογους εξεταδεις νοσολομεια απ ολα ολοι μ ελεγαν ξεκολλα αλλα εγω εκει.
    Μέγεθος που έδειξε ο υπέρηχος? Αν δεν είχα αύξηση μεγέθους, δε θα ασχολουμουν άλλο, αυτό είναι το πρόβλημα συν ότι όλοι λέγαν μέχρι 1cm είναι φυσιολογικό, τώρα είναι παραπάνω. Δεν είναι ότι βρήκα τυχαία ένα στα 0.5 οκ λογικό είναι να υπάρχει τόσο.

    Α το γράφεις πιο πάνω το μέγεθος sorry, ήταν σταθεροί όμως σε μέγεθος ε?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    Σχετικα σταθεροι ναι. 2 3 χιλιοστα διαφορα δεν θεωρειται αυξηση. Ειτε ειανι απο διαφορετικο μετρημα ειτε φυσιολογικο γεγονος αν σκεφτεις ποσα λεμφοκυτταρα περνανε απο κει καθημερινα ειδικα στον τραχηλο που ρινικη και στοματικη κοιλοτητα ειναι κυριες εστιες μικροβιων. Δεν ξερω την ιστορια σου και δεν ειμαι γιατρος αλλα οι λεμφαδενες σου φαινονται μικροι. Εχεις παραδειγμα εμενα τα αλλα παιδια στο φορουμ η μητερα μου εχει 20 χρονια ψηλαφητους στα χερια και στο ποδι και κανεις μας δεν ειχε λεμφωμα και τοσα αλλα περιστατικα αν ξες αγγλικα να σου δωσω ενα θρεντ να διαβασεις. Δεν θα σου λεγα μην ανησυχεις προσωπικα αν ειχες καμια μαζα σαν μπαλα του γκολφ που ολο και μεγαλωνε η αν πεταγονταν καινουργιοι λεμφαδενες η αν ειχες δεικτες φλεγμονης cpr esr κτλ αυξημενους . Αν φοβασαι μπορεις να το παρακολουθεις αρμοδιος ειναι μονο ο ιατρος που σε παρακολουθει καο κανενας αλλος αλλα μια φιλικη συμβουλη δες και κανεναν ψυχιατρο μγν εξελιχθει σε φοβια γτ περασα φοβια και ξερω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    Σχετικα σταθεροι ναι. 2 3 χιλιοστα διαφορα δεν θεωρειται αυξηση. Ειτε ειανι απο διαφορετικο μετρημα ειτε φυσιολογικο γεγονος αν σκεφτεις ποσα λεμφοκυτταρα περνανε απο κει καθημερινα ειδικα στον τραχηλο που ρινικη και στοματικη κοιλοτητα ειναι κυριες εστιες μικροβιων. Δεν ξερω την ιστορια σου και δεν ειμαι γιατρος αλλα οι λεμφαδενες σου φαινονται μικροι. Εχεις παραδειγμα εμενα τα αλλα παιδια στο φορουμ η μητερα μου εχει 20 χρονια ψηλαφητους στα χερια και στο ποδι και κανεις μας δεν ειχε λεμφωμα και τοσα αλλα περιστατικα αν ξες αγγλικα να σου δωσω ενα θρεντ να διαβασεις. Δεν θα σου λεγα μην ανησυχεις προσωπικα αν ειχες καμια μαζα σαν μπαλα του γκολφ που ολο και μεγαλωνε η αν πεταγονταν καινουργιοι λεμφαδενες η αν ειχες δεικτες φλεγμονης cpr esr κτλ αυξημενους . Αν φοβασαι μπορεις να το παρακολουθεις αρμοδιος ειναι μονο ο ιατρος που σε παρακολουθει καο κανενας αλλος αλλα μια φιλικη συμβουλη δες και κανεναν ψυχιατρο μγν εξελιχθει σε φοβια γτ περασα φοβια και ξερω
    Ευχαριστώ φίλε μου για την ανταπόκριση. Εμένα εμφανίστηκαν από Δεκέμβριο που είχα λαιμό 10 μέρες και μετά πυρετό 4 μέρες, μάλλον μονοπυρήνωση λένε αν και δε φαίνεται τώρα πλέον , έπρεπε να γίνει τότε εξετάση αίμα, δε μου το πρότεινε τότε ο γιατρός.

    Εμένα οι αυξήσεις με κάναν να τρομάξω , από 0.7 σε 1 και από 0.8 σε 1.15
    Βέβαια ελπίζω να ήταν επειδή ... τα ψιλαφουσα κάθε μέρα, ενώ ένα 0.73 που είχα και δε το πείραζα, εξαφανίστηκε.

    Βέβαια έχω και συμπτώματα όπως κούραση αλλά αυτό λένε είναι από τον ιό που κάνει μέχρι 6 μήνες να περάσει και μερικές φορές η κούραση μένει για χρόνια. Τουλάχιστον να ζήσουμε έστω και κουρασμένοι :)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  7. #22
    Καλήσπέρα παιδια!Ήθελα να ρωτήσω πώς πάτε αν είστε καλύτερα?Εγώ έχω από το δεκέμβριο που βασανίζομαι με αυτά!Είχα αρχίσει με έντονη φαγούρα και το έψαχνα συνεχώς στο ίντερνετ για λέμφωμα!Απο γενάρη μέχρι σήμερα δρώνω κάθε βράδυ που πάω για ύπνο στη περιοχή του αυχένα μ και γινετε μουσκεμα το μαξιλαροντημα!έχω κάνει πάνω απο 5 φορές αιματολογικές όλα καθαρά!έκανα 3 φορές υπέρηχο λαιμου μασχαλης και βουβωνικης περιοχης και υπέρηχο κοιλιάς σε διαφορεικους ακτινολογους και αμτθνογραφια θωρακα και μονο ο ενας μ βρήκε ενα λεμφαδενα εντος της παρωτιδας 11mm(ενώ το επιτρεπτο μου ήπε ειναι 10mm) και αγχώθηκα αλλά μου είπε ξεκόλλα γιατι ειναι ήπια αυξηση και ηχογένεια και σχήμα ειναι φυσιολογικα που δεν πρεπει να ασχοληθεις καν!μέσα σε αυτους τους 8 μήνες έχω πάει σε 5 παθολόγους και 3 αιματολογους και όλοι μου λένε ξεκόλλα και δεν έχεις λέμφωμα!Αλλα κάθε μέρα κάνω google στο ίντερνετ για νυχτερινο ιδρώτα(αν και ο ιδρώτας στον αυχένα υπάρχει και αν κοιμηθώ και κανένα μεσημέρι και όχι μονο βράδυ) και έχω τρελαθεί ξανα και σκέφτομαι πάλι να πάω για αιματολογικες και υπέρηχο και έχω τρελάθει!Ποια ή αποψη σας παιδια?Θέλω τη γνώμη σας?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΚΙ24 View Post
    Καλήσπέρα παιδια!Ήθελα να ρωτήσω πώς πάτε αν είστε καλύτερα?Εγώ έχω από το δεκέμβριο που βασανίζομαι με αυτά!Είχα αρχίσει με έντονη φαγούρα και το έψαχνα συνεχώς στο ίντερνετ για λέμφωμα!Απο γενάρη μέχρι σήμερα δρώνω κάθε βράδυ που πάω για ύπνο στη περιοχή του αυχένα μ και γινετε μουσκεμα το μαξιλαροντημα!έχω κάνει πάνω απο 5 φορές αιματολογικές όλα καθαρά!έκανα 3 φορές υπέρηχο λαιμου μασχαλης και βουβωνικης περιοχης και υπέρηχο κοιλιάς σε διαφορεικους ακτινολογους και αμτθνογραφια θωρακα και μονο ο ενας μ βρήκε ενα λεμφαδενα εντος της παρωτιδας 11mm(ενώ το επιτρεπτο μου ήπε ειναι 10mm) και αγχώθηκα αλλά μου είπε ξεκόλλα γιατι ειναι ήπια αυξηση και ηχογένεια και σχήμα ειναι φυσιολογικα που δεν πρεπει να ασχοληθεις καν!μέσα σε αυτους τους 8 μήνες έχω πάει σε 5 παθολόγους και 3 αιματολογους και όλοι μου λένε ξεκόλλα και δεν έχεις λέμφωμα!Αλλα κάθε μέρα κάνω google στο ίντερνετ για νυχτερινο ιδρώτα(αν και ο ιδρώτας στον αυχένα υπάρχει και αν κοιμηθώ και κανένα μεσημέρι και όχι μονο βράδυ) και έχω τρελαθεί ξανα και σκέφτομαι πάλι να πάω για αιματολογικες και υπέρηχο και έχω τρελάθει!Ποια ή αποψη σας παιδια?Θέλω τη γνώμη σας?
    Τι έκανες τελικά? Εμένα ακόμα εκεί είναι και τώρα πλέον έχω και δέκατα. :(

    Από Δευτέρα θα ξαναπάω αιματολογο, και εξετάσεις αίμα μέσα στη βδομάδα.

    Εξετάσεις για ιούς ebv cmv έκανες? Μαζί με τον υπέρηχο την επόμενη φορά πες του να δει και τον θυρεοειδή για όζους λογικά δε θα σου πάρει παραπάνω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Τι έκανες τελικά? Εμένα ακόμα εκεί είναι και τώρα πλέον έχω και δέκατα. :(

    Από Δευτέρα θα ξαναπάω αιματολογο, και εξετάσεις αίμα μέσα στη βδομάδα.

    Εξετάσεις για ιούς ebv cmv έκανες? Μαζί με τον υπέρηχο την επόμενη φορά πες του να δει και τον θυρεοειδή για όζους λογικά δε θα σου πάρει παραπάνω.
    Εγω δεκατα κανω απο το άγχος. Και οι λεμφαδενες από την μονοπυρηνωση δεν έφυγαν ποτε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω δεκατα κανω απο το άγχος. Και οι λεμφαδενες από την μονοπυρηνωση δεν έφυγαν ποτε
    Άγχος εσύ? Δε σε πιστεύω [emoji14]
    Θα μας θάψεις όλους, όταν γίνεις γριούλα δε θα έχεις πλέον άγχος.

    Νομίζω ότι έτσι για σπάσιμο , μετά από ελπίζω πολλά χρόνια, που θα πεθάνουμε, κατά την αποσύνθεση του σώματος ... οι λεμφαδένες θα αποσυντεθουν τελευταίοι , ακόμα και μετά από τα κόκαλα [emoji14]

  11. #26
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    61
    Καλημερα σε ολους σας! ειμαι καινουρια στο σαιτ αν και το διαβαζω καιρο τωρα...μ εχετε βοηθησει παρα πολυ...ωστοσο εδω και μια βδομαδα σχεδον μετα απο στεναχωρια ενιωσα ημικρανια στο δεξι μερος του κεφαλιου μου...αγχωθηκα και αρχισα να ψηλαφω και τον λαιμο μου...βρηκα εναν λεμφαδενα λιγο πρησμενο στη δεξια πλευρα του λαιμου και αρχισαν τα σεναρια...το λαθος μου? οτι και οι περισσοτεροι..εψαξα στο ιντερνετ για τα συμτωματα! Πηγα σε ωρλ με ειδε και ειπε οτι ο λεμφαδενας αυτος ειναι απο το στομα..παθησεις στοματος και δοντιων δηλαδη! μ εδωσε στοματικο διαλυμα και algofren και μου ειπε αν σε μια βδομαδα δεν ξεπρηστει να ξανα παω για αντιβιωση! ειμαι τρομοκρατημενη ωστοσο...ελπιζω να μην σας κουρασα...να ειστε ολοι καλα!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    Καλημερα σε ολους σας! ειμαι καινουρια στο σαιτ αν και το διαβαζω καιρο τωρα...μ εχετε βοηθησει παρα πολυ...ωστοσο εδω και μια βδομαδα σχεδον μετα απο στεναχωρια ενιωσα ημικρανια στο δεξι μερος του κεφαλιου μου...αγχωθηκα και αρχισα να ψηλαφω και τον λαιμο μου...βρηκα εναν λεμφαδενα λιγο πρησμενο στη δεξια πλευρα του λαιμου και αρχισαν τα σεναρια...το λαθος μου? οτι και οι περισσοτεροι..εψαξα στο ιντερνετ για τα συμτωματα! Πηγα σε ωρλ με ειδε και ειπε οτι ο λεμφαδενας αυτος ειναι απο το στομα..παθησεις στοματος και δοντιων δηλαδη! μ εδωσε στοματικο διαλυμα και algofren και μου ειπε αν σε μια βδομαδα δεν ξεπρηστει να ξανα παω για αντιβιωση! ειμαι τρομοκρατημενη ωστοσο...ελπιζω να μην σας κουρασα...να ειστε ολοι καλα!
    Σε οδοντίατρο πηγές? Αυτός είναι ειδικός για στόμα, αν εκείνος πει δεν έχεις τίποτα στα δόντια , τότε ξαναπάς ΩΡΛ ή παθολόγο και πας παρακάτω. Βέβαια μια βδομάδα είναι πολύ λίγο, εδώ μιλάμε για μήνες ότι τα έχουμε :) οι λεμφαδένες διογκώνονται συχνά λίγο για 1-2 βδομάδες, το θέμα είναι το πολύ για μεγάλο διάστημα και χωρίς λόγο.

    Επίσης διόγκωση θεωρείται πάνω από 1 εκατοστό αποτι μου είπαν οι γιατροί, αλλιώς δε θεωρείται παθολογικός.

    Οπότε μια χαρά είσαι εσύ, είναι νωρίς για άγχος. Πάντως ο ακτινολόγος μου είχε πει να περιμένω 6 μήνες, αλλά εμένα ήταν μάλλον λόγω μονοπυρήνωσης γι'αυτό.

  13. #28
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    61
    οχι για να ειμαι ειλικρινης!! σ ευχαριστω τοσο πολυ για την απαντηση!! ειμαι σιγουρα νοσοφοβικη και παντα μα παντα το μυαλο μου παει στον καρκινο!! και οτι πεθαινω...αφου μολις μου ειπε ειναι πρησμενος λεμφαδενας πραγματικα δεν θυμαμαι τιποτα αλλο που ειπαμε στο ιατρειο του!!! παντως μια επισκεψη και σε οδοντιατρο πρεπει να γινει για να φυγει τουλαχιστον αυτο το ενδεχομενο απ τη μεση αν τυχον δεν φταιει κατι! σ ευχαριστω κ παλι που μου εστειλες! ολα τα καλα να σου δινει ο Θεος!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Άγχος εσύ? Δε σε πιστεύω [emoji14]
    Θα μας θάψεις όλους, όταν γίνεις γριούλα δε θα έχεις πλέον άγχος.

    Νομίζω ότι έτσι για σπάσιμο , μετά από ελπίζω πολλά χρόνια, που θα πεθάνουμε, κατά την αποσύνθεση του σώματος ... οι λεμφαδένες θα αποσυντεθουν τελευταίοι , ακόμα και μετά από τα κόκαλα [emoji14]
    Μονο για τους λεμφαδενες δεν αγχωνομαι χαχαχχα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    6
    Παιδια εγω περυσι τετοια εποχη βρηκα τελειως τυχαια εναν λεμφαδενα πισω στον σβερκο μου! Δεν περιμενα δευτερολεπτο γιατι πεθανα απο το αγχος μου και πηγα κατευθειαν για αιματολογικες! Επειδη ο μικροβιολογος ειναι θειος μου με κοιταξε εκεινη την ωρα και μου ειπε πως δεν ειναι απολυτως τιποτα και πως εχω και αλλους και πως ολοι οι ανθρωποι εχουν! Απλα εγω ετυχε και τον βρηκα γιατι ειμαι πολυ αδυνατη! Καποιος πχ με περισσοτερος βαρος μπορει και να μην τον εβρισκε ποτε! Μου ειπε πως οι λεμφαδενες βγαινουν ή μεγαλωνουν ως αντιδρεση του οργανισμου σε καποια ιωση! Βγαινουν δηλαδη για να προστατεψουν τον οργανισμο μας! Μετα βεβαια πηγα σε παθολογο για να το δει πηγα και για υπερυχο και ολα καλα! Μου ειπε επισης πως ασχολουμαστε με αδενες ανω του 1 cm απλα επειδη ξερει πως φοβαμαι ευκολα με εστειλε και στους υπολοιπους γιατρους για να σιγουρευτουμε! Και το αστειο της υποθεσης ειναι κως αφου εκανα ολες τις εξετασεις κλπ μετα απο λιγες μερες ο συγκεκριμενος μου εφυγε! Τωρα εαν αγχωθω μπορει να ξαναεμφανιστει ελαχιστα!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οταν ο πρωην επιστρεφει...
    By triantafyllo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 30-09-2016, 14:09
  2. Ο εφιάλτης επιστρέφει...
    By VassilisM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-12-2013, 19:26
  3. Η καταθλιψη επιστρεφει ...
    By Paraxeni Kopela in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2013, 00:14
  4. ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΤΙ ΚΑΝΩ??
    By CHRISTIN77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 30-08-2012, 08:52
  5. ʼσωτη κόρη επιστρέφει
    By sofaki2011 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2011, 01:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •