Λεμφαδενας και ο φοβος επιστρέφει - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56
  1. #31
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    δεν ξερω εμενα ο λεμφαδενας μου πρηστηκε ξαφνικα...απλα ειχα μια ημικρανια ψηλαφισα στο σημειο του λαιμου και τον βρηκα...νιωθω και το κεφαλι αν παω να γυρισω να με τραβαει καπως...δεν με καθυσηχασε καθολου ο γιατρος...παιρνω τα φαρμακα κανω πλυσεις λιγες μερες τωρα αλλα δεν νιωθω διαφορα...εχω και πονοκεφαλο και κουραση!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    δεν ξερω εμενα ο λεμφαδενας μου πρηστηκε ξαφνικα...απλα ειχα μια ημικρανια ψηλαφισα στο σημειο του λαιμου και τον βρηκα...νιωθω και το κεφαλι αν παω να γυρισω να με τραβαει καπως...δεν με καθυσηχασε καθολου ο γιατρος...παιρνω τα φαρμακα κανω πλυσεις λιγες μερες τωρα αλλα δεν νιωθω διαφορα...εχω και πονοκεφαλο και κουραση!
    Μια ίωση δε σημαίνει απαραίτητα και πυρετό, μπορεί δηλαδή να περάσεις μια λοίμωξη και το καλό ανοσοποιητικό σου να καθαρίσει χωρίς πυρετό τον ιό. Αν θέλεις και σε αγχωνει μπορείς να κάνεις υπέρηχο , φθηνός εύκολος χωρίς πόνο και ραδιενέργεια. Θα σου πει μέγεθος. Στην αρχή εγώ δεν έκανα γιατί μου είπε ο γιατρός ότι δε χρειάζεται αλλά μετά που δεν έφυγε πήγα μόνος μου και έκανα ήταν κάτω από 1cm ( πλέον είναι κοντά στο 1 ) οπότε το αφήσαμε εκεί. Φυσικά αιματολογικές έκανα ούτως η άλλως προληπτικά.

  3. #33
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    εκανες καποιες συγκριμενες αιματολογικες?? θα το κανω κι εγω! και υπερηχο και αιματολογικες θα εκανα ετσι κ αλλιως!! παντως και παλι σ ευχαριστω...δεν με καταλαβαινει κανεις και μου λενε τζαμπα ανησυχεις μια χαρα εισαι κατι αλλο θα συμβαινει...και σκεφτομαι οτι οντως μηοως εγω δεν ειμαι καλα?? ολο στα λεμφωματα στους ογκους στο κακο το ηλιθιο μυαλο μου!!! δε θα διορθωθω ποτε?? :'(

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    εκανες καποιες συγκριμενες αιματολογικες?? θα το κανω κι εγω! και υπερηχο και αιματολογικες θα εκανα ετσι κ αλλιως!! παντως και παλι σ ευχαριστω...δεν με καταλαβαινει κανεις και μου λενε τζαμπα ανησυχεις μια χαρα εισαι κατι αλλο θα συμβαινει...και σκεφτομαι οτι οντως μηοως εγω δεν ειμαι καλα?? ολο στα λεμφωματα στους ογκους στο κακο το ηλιθιο μυαλο μου!!! δε θα διορθωθω ποτε?? :'(
    Δε φταις εσύ, λογικό είναι ότι όταν κάποιος βλέπει ότι υπάρχει μια πιθανότητα για κάτι τόσο κακό, να το σκέφτεται, βέβαια, πρέπει να βλέπεις και τις ποσοτικές μελέτες, δηλαδή πόσο πιθανό είναι να συμβεί? Εκεί βασίζονται οι γιατροί. Σου λέει σε όλη τη καριέρα μου ζήτημα αν βρεθεί ένας που να το έχει, ε σε σένα θα κάτσει? [emoji14] κι εσύ αν το σκεφτείς αν μπεις στο λεωφορείο, μπορεί να τρακαρει στατιστικά κατά πχ 1/10000 ... Το πρόβλημα είναι ότι αν φοβάσαι, λες δε μπαίνω, ενώ στον θέμα υγεία , όλοι ήμαστε μεσα στο λεωφορείο σώμα :)

    Πάντως καλό είναι να έχουμε το νου μας από μικρή ηλικία και να προστατευομαστε από ιούς βακτήρια κακές συνήθειες κτλ. Μακάρι να υπήρχε αρκετή πληροφόρηση από παλιά και να τα ήξερα, τότε μόνο τηλεόραση είχαμε και κάνα ίντερνετ χωρίς Google αργό μουφα, οπότε οι ειδήσεις και εκπομπές λέγαν για πολιτικούς και χρήμα, αντί να σου πει πωσ να θωρακίσεις την υγεία σου. Μα μαθαίνουν τόσα πράγματα στο σχολείο και άφησαν απέξω το σημαντικότερο, την υγεία.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    ειμαι 31 και πιστευω οτι ειναι μια sos ηλικια....δεν τον πειραζω τωρα αλλα αν τον ακουμπησω μου φαινεται σκληρος με γυμνο ματι οχι δεν ειναι και εξογκωμα αλλα μια μικρη μικρη διαφορα διακρινεις...κ αν μιλησω λιγο πιο εντονα με ενοχλει...στα καλα καθουμενα ετσι? πλην οτι ειχα στεναχωρεθει...απ τη στιγμη που τον εντοπισα εχω χασει τον υπνο μου...και δεν λεει να περασει και ο πονοκεφαλος!! κατα τα αλλα σ αυτα που λες συμφωνω μαζι σου!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    ειμαι 31 και πιστευω οτι ειναι μια sos ηλικια....δεν τον πειραζω τωρα αλλα αν τον ακουμπησω μου φαινεται σκληρος με γυμνο ματι οχι δεν ειναι και εξογκωμα αλλα μια μικρη μικρη διαφορα διακρινεις...κ αν μιλησω λιγο πιο εντονα με ενοχλει...στα καλα καθουμενα ετσι? πλην οτι ειχα στεναχωρεθει...απ τη στιγμη που τον εντοπισα εχω χασει τον υπνο μου...και δεν λεει να περασει και ο πονοκεφαλος!! κατα τα αλλα σ αυτα που λες συμφωνω μαζι σου!
    Εχω πιασει σκληρούς λεμφαδενες αλλα δεν εχω ανησυχήσει και αυτό χρόνια πριν. Αν ήταν κάτι σοβαρά θα ειχα ηδη πεθάνει. Μην φέρνουμε πανικό με ολα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #37
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    τι να πω μπορει να μαι και υπερβολικη...μια νοσοφοβια την εχω και καθολου αισιοδοξια...εφοσον εχει συμβει και σε σας θα προσπαθησω να χαλαρωσω και να μην παει στο κακο μονο ο νους μου!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Που γνωρίζετε τόσες πληροφορίες ιατρικές πραγματικά εκπλήσσομαι ότι πχ έχουμε λεμφαδένα εδώ εκεί τόσο εκατοστά , πιστεύω είναι περιττή πληροφόρηση για ανθρώπους που έχουν νοσοφοβια. Αν κάποιος νοιώθει κάτι η έχει υποψία καλύτερα να πάει στο γιατρό και τέλος. Τόση πληροφόρηση σε τι ωφελεί αλήθεια;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Που γνωρίζετε τόσες πληροφορίες ιατρικές πραγματικά εκπλήσσομαι ότι πχ έχουμε λεμφαδένα εδώ εκεί τόσο εκατοστά , πιστεύω είναι περιττή πληροφόρηση για ανθρώπους που έχουν νοσοφοβια. Αν κάποιος νοιώθει κάτι η έχει υποψία καλύτερα να πάει στο γιατρό και τέλος. Τόση πληροφόρηση σε τι ωφελεί αλήθεια;
    Έχεις δίκιο ... αλλα απο την άλλη με τόσα λαθη και παραλήψεις που γίνονται απο γιατρους, που απλα σε κοιταν σαν αλλον ενα που μαλλον θα εχει οτι και οι 100 προηγουμενοι .. ε θελεις να ξερεις κατι παραπανω :)
    Υπό κανονικές συνθήκες που θα σε ειχαν στα ωπα ωπα (μαλλον αν ησουν πλουσιος) προφανώς δε θα χρειαζόταν. ;)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Έχεις δίκιο ... αλλα απο την άλλη με τόσα λαθη και παραλήψεις που γίνονται απο γιατρους, που απλα σε κοιταν σαν αλλον ενα που μαλλον θα εχει οτι και οι 100 προηγουμενοι .. ε θελεις να ξερεις κατι παραπανω :)
    Υπό κανονικές συνθήκες που θα σε ειχαν στα ωπα ωπα (μαλλον αν ησουν πλουσιος) προφανώς δε θα χρειαζόταν. ;)
    Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να γίνουν λαθοι αλλά μη το παίζουμε και dr house αν δεν είσαι σίγουρος πήγαινε και σε άλλο και σε τρίτο γιατρό

  11. #41
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    εμενα ο Ωρλ δεν με καλυψε...και το αγχος και ο πονος ψιλο ηπιος αλλα πονος συνεχιζουν...νομιζω πως τζαμπα παιρνω algofren δεν κανουν τπτ γτ δεν νομιζω πως εχω κατι παθολογικο...ξαφνικα προεκυψε! ηδη την πεμπτη θα παω για υπερηχο...κ αν με εχει ο Θεος να φυγω ετσι κ θα γινει...τον θανατο δε τον γλυτωσε κανεις...ευτυχως εδω μεσα μπορω να μιλησω ακριβως οπως νιωθω γιατι στη ζωη μου δεν με εχει νιωσει κανενας

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    εμενα ο Ωρλ δεν με καλυψε...και το αγχος και ο πονος ψιλο ηπιος αλλα πονος συνεχιζουν...νομιζω πως τζαμπα παιρνω algofren δεν κανουν τπτ γτ δεν νομιζω πως εχω κατι παθολογικο...ξαφνικα προεκυψε! ηδη την πεμπτη θα παω για υπερηχο...κ αν με εχει ο Θεος να φυγω ετσι κ θα γινει...τον θανατο δε τον γλυτωσε κανεις...ευτυχως εδω μεσα μπορω να μιλησω ακριβως οπως νιωθω γιατι στη ζωη μου δεν με εχει νιωσει κανενας
    Ο πόνος δε λέει κάτι. Μη περιμένεις να φύγει με algofren, αλλά δε πειράζει, σε πολλούς από μας , μας έμεινε ενθύμιο. Θα δεις τι θα σου πει ο ακτινολόγος στον υπέρηχο. Γιατρός είναι και αυτός και βλέπει εκατοντάδες περιστατικά ;)

    Ότι θα πεθάνεις είναι δεδομένο, απλά ελπίζω μετά τα 95 σου :)
    Πιστεύω ο ακτινολόγος θα σου πει να μην ξανασχοληθεις .. εμένα ο ΩΡΛ μου λέει ασχολούμαστε με λεμφαδένες όταν είναι 2-3 εκατοστά, πάνω από ένα εκατοστό θεωρείται πρισμενος - παθολογικός, αλλιώς δε θεωρείται ότι είναι πρισμενος. Παίζουν κιαλλα πράματα ρόλο , σχήμα ηχογενεια κτλ.

  13. #43
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    δεν ξερω ποσα εκατοστα ειναι ακομα με το καλο την πεμπτη ελπιζω να μαθω...σαν μικρο καρυδι θα το χαρακτηριζα...προεκυψε ξαφνικα κ χωρις να εχω αρρωστησει αλλα απο την αλλη οπως μουν ειχες ξανα πει μπορει να εχω περασει κατι χωρις συμπτωματα! ελπιζω σ αυτο...Σευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το προβλημα μου..με την κουβεντα νιωθω καλυτερα δεν ξερω γιατι! :)

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    δεν ξερω ποσα εκατοστα ειναι ακομα με το καλο την πεμπτη ελπιζω να μαθω...σαν μικρο καρυδι θα το χαρακτηριζα...προεκυψε ξαφνικα κ χωρις να εχω αρρωστησει αλλα απο την αλλη οπως μουν ειχες ξανα πει μπορει να εχω περασει κατι χωρις συμπτωματα! ελπιζω σ αυτο...Σευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το προβλημα μου..με την κουβεντα νιωθω καλυτερα δεν ξερω γιατι! :)
    Μικρό καρύδι? Και γιατί όχι κανονικό φουντούκι [emoji14]
    Εμένα είναι ένα εκατοστό σαν σουπερ μίνι καρπούζι :)

    Η λύση νομίζω βρίσκεται στο να λαμβάνουμε μόνο μια ιατρική γνωμάτευση ως γεγονός, γιατί αν κάνουμε πιθανά σενάρια ειδικά στην ιατρική, αποτι κατάλαβα, θα καταλήξουμε με ζουρλομανδύα. Τώρα αν καταλάβουμε όσο το δυνατόν το νωρίτερο ότι είμαστε προσωρινά σε αυτόν τον κόσμο, ίσως βγει και θετικό, είναι άλλωστε αλήθεια, αλλά ακόμα ζούμε, πολύτιμες οι μέρες μας είτε είναι 5 μέρες είτε 55 χρόνια ακόμα. Κάνε εσύ κάθε μέρα αυτό που θεωρείς σωστό και θέλεις και το ποσό και πως θα ζήσουμε, ο Θεός ξέρει, εμείς δεν έχουμε ιδέα του τι θα γίνει, μηδέν γνώση για το μέλλον.

  15. #45
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    λατρευω την ζωη με φοβιζει η ανυπαρξια κ ολα αυτα...εννοειται ειμαστε ολοι προσωρινοι και ειναι ευλογια να φυγεις σε μια σωστη σειρα αφου εχεις ζησει κ εχεις χορτασει τη ζωη αν και απ την αλλη δεν χορταινεται!!
    εχουμε δλδ πληθωρα μεγεθων!!! :D πρωτα ο θεος θα φτασει η πεμπτη και θα μαθω τουλαχιστον μην ταλαιπωρω τον εαυτο μου με αγχη και αυτα που υποψιαζομαι...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οταν ο πρωην επιστρεφει...
    By triantafyllo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 30-09-2016, 14:09
  2. Ο εφιάλτης επιστρέφει...
    By VassilisM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-12-2013, 19:26
  3. Η καταθλιψη επιστρεφει ...
    By Paraxeni Kopela in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2013, 00:14
  4. ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΤΙ ΚΑΝΩ??
    By CHRISTIN77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 30-08-2012, 08:52
  5. ʼσωτη κόρη επιστρέφει
    By sofaki2011 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2011, 01:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •