Λεμφαδενας και ο φοβος επιστρέφει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    22

    Λεμφαδενας και ο φοβος επιστρέφει

    Εκει που το ειχα παλεψει αρκετα με την αρρωστοφοβια μου τους τελευταιους μηνες ,αρχιζει εδω και 10 μερες να με πιανει μια φαγουρα σε ολο το σωμα και ιδρωσα και μια φορα στον υπνο μου....και ως γνησιος αρρωστοφοβικος που εχει μαθει ολα τα συμπτώματα ολων των ασθενειων απ εξω αρχιζουν να μου μπαινουν οι κακες σκέψεις για λεμφωμα...κρατιεμαι μια εβδομαδα ωσπου δεν αντεχω αλλο αφου το σκεφτομαι 24 ωρες το 24ωρο κατι το οποιο με καθιστα και μη παραγωγικο λεω θα (ξανα)κανω υπερηχο λεμφαδενων στον λαιμο (εχω ενα ψηλαφητο λεμφαδενα στα δεξια του λαιμου εδω και καιρο οποιος ουτε μεγαλωνει ουτε μικραινει)...κανω λοιπον τον υπερηχο σημερα ο γιατρος-ακτινολογος μου λεει μην ασχολεισαι καν, ελα ομως που βρηκε εναν λεμφαδενα με διαμετρο 1.2...και εγω οντας fan του dr.google γνωριζα οτι λεμφαδενας με διαμετρο ανω του 1 εκατοστου θεωρειται μη φυσιολογικος...μαλιστα το ειπα και στον γιατρο αλλα φανηκε να μην επηρεαζει καν την κριση του το μεγεθος του 1.2, και να ειναι απολυτος στο οτι ειναι ολα καλα...και τωρα εχει μαχη μεταξυ της αρρωστοφοβιας και αυτων που εχω διαβασει με τα δεδομενα της εξέτασης...μαλιστα δεν περασα καποιο κρυολογημα για να αποδωσω το μεγεθος εκει περα...τα γραφω για να τα πω καπου καθως ξερω οτι οι συμπασχοντες με καταλαβαινουν...Να ειστε ολοι καλα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Κατ' αρχάς ηρέμησε. Αν δεν κάνω λάθος οι λεμφαδένες διογκώνονται εύκολα, ακόμα και με την κακή διατροφή για κάποιες μέρες. Επιπλέον, όσο πιο πολύ κάνεις ψηλάφηση, τόσο ερεθίζονται. Αφού ο γιατρός σου δεν ανησύχησε, σημαίνει ότι δε συμβαίνει κάτι κακό. Προσπάθησε να ελέγξεις το άγχος σου. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά σκέψου κάτι άλλο...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    Πραγματικα μην ασχολεισαι καν αγαπητε/αγαπητη στο λεω απο προσωπικη πειρα οι λεμφαδενες ειναι το πιο υπουλο θεμα που μπορει να εκδηλωθει αρρωστοφοβια. Και εγω την πατησα και εξαιτιας της φοβιας μου και εξαιτιας της ασχετοσυνης καποιων ωρλ που νομιζαν οτι οπδ λεμφαδενας πιανεις στον λαιμο ειναι πρησμενος.. και γω εχω δυο αρκετα ψηλαφησιμους λεμφαδενες συμμετρικα στον λαιμο λιγο πανω και κατω των 15χιλ. Και πολλους αλλους μικροτερους σ ολο το σωμα.. ειχα ψαξει παντου. Νομιζα οτι ειχα λεμφωμα και πεθαινα.. εδω και 6 μηνες απο τοτε π τα ανακαλυψα ολα ιδια ειναι..λογικα υπηραχαν απο τοτε που ημουν παιδι. Τι να σου πω. 4 υπερηχους εκανα. Μια περιουσια ξοδεψα γιατι οι 2 υπερηχοι ηταν σε πολυ εξειδικευμενους και ικανους ιατρους. Σου λεω αφου ο ακτινολπγος λεει ολα οκ μην ασχολεισαι οι λεμφαδενες ειναι υπουλοι. Εμενα απ την αρρωστοφοβια που ειχα παθει μονο ενα μου εμηνε οταν ψαχνεις για κατι το βρισκεις!!! Σταματα να ασχολεσαι με τους λεμφαδενες σου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    4
    καλησπερα για να σε καθησυχασω επειδη ειχα παθει το ιδιο πριν αρκετο καιρο ειχα παει τυχαια για υπερηχο τραχηλου κεφαλης και ειχα μεχρι και 1,8 διαμετρο λεμφαδενα δεν λεει κατι η διαμετρος αν δεν ειναι εντονα ψηλαφητος η να ποναει εντονα γιαυτο και ο γιατρος σου δεν εδωσε σημασια.λοιπον η διαγνωση απο το νοσοκομειο ηταν αντιδραστικη λεμφαδενοπαθεια.εκανα crp και ΤΚΕ ολα φυσιολογικα.μην αγχωνεσαι αδερφε γιατι δεν ειναι κατι σοβαρο επειδη και γω λογω λανθασμενης διαγνωσης εγινα αρρωστοφοβικος σε καταλαβαινω απολυτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Εμένα και τις δυο φορές που είχαν πρηστεί οι λεμφαδένες στο λαιμό, υποσιτιζόμουν για κάποιες μέρες και μετά συνέβαινε αυτό, το έχω παρατηρήσει δηλαδή

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    22
    Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις αν και καθυστερημενα! Εγω μια απο τα ιδια εχω φαγουρα ορισμενες φορες λιγοτερο αλλες περισσοτερο,και εχω ιδρωσει και μερικες φορες στον υπνο μου τον τελευταιο μηνα..πηγα και σε αλλο γιατρο ειδικο παθολογο και αφου με εξετασε και ειδε και εξετασεις μου ειπε πως δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα...παρολ αυτα συνεχιζω να ειμαι φοβισμενος οτι μπορει να πασχω απο λεμφωμα και να μην το εχουν ανιχνευσει...πολυ ψυχοφθορα κατασταση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    φιλε ακριβώς το ίδιο κι εγω. Είχα (αποτι υποθέτει τωρα ο ΩΡΛ) μονοπυρηνωση Ιανουαριο, αλλα μαρτιο με υπερηχο ειδα 3ς λεμφαδες 7.7mm 8.3mm 8mm
    Κανω ξανα τελος μαιου (μετα απο 2 μηνες δηλαδη) και βλεπω ενας 7.7mm και ενας 10mm δηλαδή άυξηση, πήγα ωρλ αιματολογο, νταξ μου λεει μικρος ειναι.. ειναι κατω απο τη γναθο λαιμό ψηλά. Σκληρός σχετικα, αλλα μετακινείται, αντιδραστικός μου ειπαν. Κρυώνω πολύ και θερμοκτ 35.6 - 36.6 αλλα βραδυ υδρώνω (όχι κατι τρελό αλλα σκεπαζομαι κουβερτα και παπλωμα :) ). Αιματολογικες φυσικα εκανα τα παντα... ολα οκ. Αλλα το λεμφωμα φαινεται μονο με βιοψια. Παρακολουθείς θερμοκρασία?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    22
    Ναι παρακολουθω, φιλαρακι μου το χω κανει το θερμομετρο...ποτε δε ξεπερασε το 36,8...αλλα εχω φαγουρα και ιδρωνω και καμια φορα στην υπνο μου και ακομα ανυσηχος ειμαι (οι νυχτερινες εφιδρωσεις καπως εχουν σταματησει εχω καμια βδομαδα σιγουρα δηλαδη να ιδρωσω).Οντως ισχυει για την βιοψια αλλα πηγα σε 3 γιατρους μεσα σε 1 μηνα και μου λενε οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα...να απαιτησω εγω απο μονος μου βιοψια ειναι ακραιο και μαλλον οχι και τοσο λογικο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Όχι δε θα απαιτήσεις. Το περίεργο είναι που το αποκλείουν , δε γίνεται αυτό. Φυσικά δε το λέω για να σε αγχωσω απλά μου φάνηκε περίεργο. Μάλλον το λένε γιατί όντως είναι πολύ σπάνιο να συμβεί , φυσικά σε όλους μας μπορεί να συμβεί, αλλά το θέμα είναι οι πιθανότητες ;) Πόσο καιρό τους έχεις ? Εμένα έχουν φουσκώσει κάπως και από την άλλη μεριά (δεν έκανα ακόμα υπέρηχο για αυτά) αλλά γιατροί μου λένε όπως κι εσένα, μην ανησυχείς.

    Ξέρω όλοι σου λένε ξεχνατο (όπως κι εμένα) αλλά που να συγκεντρωθείς μετά να δουλέψεις, σταματήσει η ζωή σου και λες να τελειώσει πρώτα αυτό να είμαστε σίγουροι ότι θα ζήσουμε ;) Υπομονή. Νομίζω - να ξεπριστουν η να ξεχαστούν :) Τουλ να μην αυξάνουν σε μέγεθος :ο

    Να υποθέσω τους ελέγχεις κάθε μέρα όπως εγώ? Και φυσικά τσεκαρω μην έχω στο collar bone γιατί εκεί οποίος βγάλει , την έκατσε :(

    Κουράγιο. Εγώ γράφω ήδη 5 μήνες ;)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    22
    Γενικα παντως παιζουν κι αλλα που εμεις δε τα ξερουμε...π.χ ακομα και εναν λεμφαδενα να τον δουν πρησμενο μεσω υπερηχου ξερουν να ξεχωριζουν την ηχομορφολογια του αν ειναι κατι κακοηθες δηλαδη η ανευ σημασιας...εμας οι "γνωσεις"μας προερχονται απο το google...και εμενα μου φαινοταν περιεργο που το αποκλειουν αλλα απο την αλλη δεχομαι οτι δε ξερω τιποτα και οτι οι πληροφοριες του google δε μπορουν να εχουν καμια σχεση με τη γνωση και κυριως την εμπειρια γιατρων που εχουν δει με τα ματια τους αυτες τις αρρωστιες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Δε ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά εγώ επειδή είμαι σχετικά μεγάλος 35 ξέρω ότι ξεφεύγουν πολλά στους γιατρούς και τα πάνε με στατιστικη πάντα, συν ότι ξέρω από πού να διαβάσω :( papers και έρευνες όχι ίντερνετ με την έννοια του lemfadenes.gr :) δυστυχώς , κατάλοιπα από το διδακτορικό χαχα αν και δε ξέρω από ιατρική , όντως παίζει ρόλο το σχήμα το περίγραμμα κτλ πολλά πράματα που αναφέρονται στην βιβλίογραφια αλλά και πάλι , το βράδυ δε κοιμάσαι ελαφρά :)
    Πάντως αν τα έχει 1-2 μήνες δε χρειάζεται να ανησυχείς γιατί εμένα μου είχαν πει πάνω από 3 μήνες για να φύγουν ( απλά σε μένα δεν έφυγαν ακόμα μετά από 5 μήνες και είδε και αύξηση μεγέθους, εκεί τρελάθηκα )

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350

    Cool

    επειδη εγω εχω αλλη τελειως εμπειρια απο εσας....αν εχετε λεμφαδενα πρησμενο πανω απο μηνα, πηγαινετε για βιοψια.
    μπορει να λενε οτι ειναι μαλακοι μπορει να λενε οτι ο υπερηχος ειναι καλος(σε μεταστατικο δεν φαινεται.....) χιλια μπορει....

    το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μενει πρησμενος ο λεμφαδενας χωρις λογο

    η προληψη σωζει.


    εχω παραδειγματα απο φυσιολογικες αιματολογικες. φυσιολογικους υοερηχους....ηταν καρκινος.

    οπως λεει ο απο πανω μου οτι εχουν σχημα κτλ. κ ομως...στη φιλη μου ηταν τελειοι στον υπερηχο. οπως καθε νορμαλ λεμφαδενας. αλλα δεν ηταν νορμαλ.....
    απλα....προσεξτε. δεν βλαπτει μια βιοψια...σωστε τον εαυτο σας.
    Last edited by garida; 08-06-2019 at 00:01.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    @garida τι είδους είχε; Μήπως ξέρεις μέγεθος λαμφαδενα; Πρισμενος πάντως θεωρείται πάνω από 1 εκατοστό.


    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    δεν θελω να εμβαθυνω γιατι θα προκαλεσω λαθος εντυπωσεις και γιατι δεν ειμαι ειδικος.
    ο λεμφαδενας ηταν μικρος παντως. στη μια περιπτωση ηταν 3. και οι 3 κατω του 1 εκατοστου. σπανιος καρκινος και ηταν μετασταση κιολας.
    μην αφηνουμε λεμφαδενες παιδια......μην τους αφηνετε.............για το 1%, καντε την βιοψια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Ξαναέκανα υπέρηχο αλλού αυτή τη φορά και ενώ είχε αύξηση μικρή από 10mm σε 11mm και άλλους 2 κοντά στα 10mm μου λέει μην ανησυχείς και μη ξανασχοληθεις άστο.
    Το ίδιο και ο αιματολογος , τι να πω.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οταν ο πρωην επιστρεφει...
    By triantafyllo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 30-09-2016, 14:09
  2. Ο εφιάλτης επιστρέφει...
    By VassilisM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-12-2013, 19:26
  3. Η καταθλιψη επιστρεφει ...
    By Paraxeni Kopela in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2013, 00:14
  4. ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΤΙ ΚΑΝΩ??
    By CHRISTIN77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 30-08-2012, 08:52
  5. ʼσωτη κόρη επιστρέφει
    By sofaki2011 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2011, 01:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •