ποια ειναι τα συμπτωματα της καταθλιψης?Ας απαντησει και ενας ειδικος!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    ποια ειναι τα συμπτωματα της καταθλιψης?Ας απαντησει και ενας ειδικος!!!

    με τη καταθλιψη επηρεαζονται περισσοτερο οι εμμονες ιδεες?Γιατι εχουν σπασει τα κοντερ!!!δεν αντεχω αλλο....ειλικρινα...βγαινω εξω και λεω πως με βλεπουν οι αλλοι?μηπως ασχημη?νιωθω παρα πολυ αβολα γιατι????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εγω απο τη μερια μου νιωθω πολυ στεναχωρημενη θελω να κλαιω βλεπω το κοσμο με καχυποψια και κακια αν και ειμαι του θεου και τα κανω ολα με το ζορι.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    51
    μήπως είσαι απογοητευμένη από κάτι και γενικότερα η διάθεση σου έχει πέσει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Γιατί κάθε φορά που δεν έχουμε διάθεση ή απογοητευτούμε με κάτι, λέμε \"έχω κατάθλιψη\"?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    51
    Originally posted by afrula
    εγω απο τη μερια μου νιωθω πολυ στεναχωρημενη θελω να κλαιω βλεπω το κοσμο με καχυποψια και κακια αν και ειμαι του θεου και τα κανω ολα με το ζορι.
    να σου πώ την αλήθεια με όλα αυτά που γίνονται γύρω μας..το να \'\'πεταει\'\' απο ευτυχία κανείς θα ήταν το παράλογο..αλλά΄αν θές συμπτώματα για κατάθλιψη..τότε μιλάμε για ανορεξία, διαταραχές ύπνου,απώλεια σεξουαλικής όρεξης, ατονία...μέχρι και ιδέες για αυτοκτονία..μίλησε μας λίγο παραπάνω για σένα...το οτι είσαι του θεου δε σημαίνει ότι οοολααα πρέπει να είναι ρόδινα..!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    51
    Originally posted by Nora
    Γιατί κάθε φορά που δεν έχουμε διάθεση ή απογοητευτούμε με κάτι, λέμε \"έχω κατάθλιψη\"?

    έλα μου ντε..βρε Νόρα μου..και εσυ υποθέτω στεναχωρήθηκες πολύ και ίσως να έκλαψες με τα τελευταία γεγονότα της απίστευτης χώρας μας...και έχεις ένα αποτροπιασμό για ολα αυτά που συμβαίνουν..αλλά η κατάθλιψη είναι πολύ σοβαρή κουβέντα για να την πείς!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Mα αυτό λέω!

    Την χρησιμοποιούμε χωρίς να ξέρουμε καν τι σημαίνει.

    Επίσης αυτό που με ανησυχεί πάρα πολύ, ότι με το παραμικρό, πολλοί αρχίζουν την χορήγηση χαπιών ή καταφεύγουν σε γιατρούς.

    Είναι όντως τόσα σοβαρά?Τα μεγαλοποιούμε μήπως? Η δεν μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε μόνοι μας?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    συγγνωμη αλλα δε καταλαβατε επειδη γραφω πιο πολυ σε αλλα θεματα για ιδεες εμμονες.Παω σε ψυχιατρο παιρνω zolotrin,tavor,effexor.Δεν ειχα καταθλιψη πριν μονο δυσμορφοβια δηλαδη οτι οι αλλοι με βλεπουν ασχημη και ασπρη.Αλλα μετα τη δευτερη αποπειρα αυτοκτονιας πηγα σε εναν γιατρο τον καλυτερο του Αιγινητειου καθηγητη και μου διεγνωσε και καταθλιψη.Εχω σκεψεις αυτοκτονιας και οι ιδεες ειναι πια ανεξελεγκτες οποιος με κοιταξει,χαμογελασει γελασει νομιζω οτι με βλεπει ασχημη .δεν αντεχεται αυτο.ΒΟΗΘΕΙΑ...!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    51
    Είμαστε τόσο μα τόσο βολεμένοι μέσα στον εαυτούλη μας..και όταν \'\'ξεβολευόμαστε\'\' σίγουρα δε μπορούμε να βρούμε τον τρόπο να το αντιμετωπίσουμε μόνοι μας..όλοι είναι τόσο ψυχικά εξαντλημένοι..οπότε?Δώστου χάπια αβέρτα...!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    51
    Originally posted by afrula
    συγγνωμη αλλα δε καταλαβατε επειδη γραφω πιο πολυ σε αλλα θεματα για ιδεες εμμονες.Παω σε ψυχιατρο παιρνω zolotrin,tavor,effexor.Δεν ειχα καταθλιψη πριν μονο δυσμορφοβια δηλαδη οτι οι αλλοι με βλεπουν ασχημη και ασπρη.Αλλα μετα τη δευτερη αποπειρα αυτοκτονιας πηγα σε εναν γιατρο τον καλυτερο του Αιγινητειου καθηγητη και μου διεγνωσε και καταθλιψη.Εχω σκεψεις αυτοκτονιας και οι ιδεες ειναι πια ανεξελεγκτες οποιος με κοιταξει,χαμογελασει γελασει νομιζω οτι με βλεπει ασχημη .δεν αντεχεται αυτο.ΒΟΗΘΕΙΑ...!
    Αφού σου έχει διαγνωστεί, ναι έχεις κατάθλιψη..και οι έμμονες ιδέες επίσης είναι μέσα σε αυτό..
    παίρνεις και effexor ε?...δεν μπορώ να σου πώ τίποτα άλλο..εκτός από το να δουλέψεις την αυτοεκτίμηση σου..αν εσύ βλέπεις τον εαυτό σου δύσμορφο και άσπρο..ακόμη και αν δεν είσαι..(που δεν είσαι) αυτό το περνάς και στον έξω κόσμο..βρες τον εαυτό σου..κάνε θεραπείες..βγάλτο από μέσα σου..μίλα..για την αυτοκτονία φυσικά δεν θα κάνω σχόλιο..δεν είναι λύση..πάλεψε το..!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Ολα αυτα εχουν σχεση με το πως βλεπεις εσυ τον εαυτο σου κ τι νιωθεις γιαυτον.Θα ηθελες να μας μιλησεις λιγο για σενα κ αν γινεται να μας περιγραψεις τον εαυτο σου?Τι ασχημο βλεπεις πανω σου οταν κοιταζεσαι στον καθρεπτη?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια δε βλεπω κατι ασχημο οταν κοιταζω τον καθρεφτη μου αντιθετως βλεπω μια χαρα προσωπακι και ομορφο το θεμα ειναι δεν αντεχω αλλο να σκεφτομαι πως με βλεπουν οι αλλοι!!!ειδικα τωρα με τη καταθλιψη οπιον και να κοιταψω σκεφτομαι πως με ειδε μηπως ασχημη?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    η καταθλιψη το επιδεινωνει αυτο κι αλλο ε?Παιδια απο 20 χρονων παιρνω χαπια.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by afrula


    το θεμα ειναι δεν αντεχω αλλο να σκεφτομαι πως με βλεπουν οι αλλοι!!!

    Μιλησε και αλλο για αυτο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Αυτή την έμμονη ιδέα μήπως σε πούνε άσχημη, την έχεις επεξεργαστεί μόνη σου ή με τη βοήθεια κάποιου ειδικού με τη λογική?
    Θέλω να πω εκτός από τη φοβία σου, που είναι ένα συναίσθημα που το νιώθεις έντονα και σε κυριεύει,
    η λογική σου τι λέει?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •