Χρειαζομαι βοήθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 60
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Η αρρωστοφοβία σου θα καταλαγιάσει όταν κάνεις παιδιά, τουλάχιστον σε εμένα τότε ηρέμησε το πράγμα. Αλλά ποτέ μην απορρίπτεις τον εαυτό σου. Δεν πειράζει που παίρνεις τις αποφάσεις σου με βάση την επιθυμία κι όχι τη λογική. Αυτή είσαι, είσαι διαφορετική και οφείλεις να αγαπάς τον εαυτό σου. Αλίμονο αν ήμασταν όλοι ίδιοι! Εγώ τον περισσότερο κόσμο τον βαριέμαι αφόρητα

  2. #17
    Μου έφτιαξες την διάθεση να είσαι καλά !!!! Ναι κι εγώ τους βαριέμαι αφόρητα τους περισσότερους .. όμως αυτοί οι βαρετοί μηχανικοί άνθρωποι έχουν πετύχει κι εγώ μεταπηδουσα από εδώ κι από εκεί να βρω το νόημα ..

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Επανερχομαι να πω πως οι ψυχιατροι δε φαρμακωνουν μονο το κοσμο αλλα κανουν και ψυχαναλυση και σε καμμια περιπτωση δε θα σου προτεινα να παρεις φαρμακα που δινουν οι ψυχιατροι αλλα να κανεις ψυχαναλυση που ειναι πραγμα αθωο. Αυτα απο εμενα και οντως αν πας σε ψυχιατρο για ψυχαναλυση να εισαι επιφυλακτικη μη σε κουμπωσει. Δεν ειναι ντροπη ουτε εισαι προβληματικος αν κανεις ψυχαναλυση. Αλλο τα κουμπια και αλλο η ψυχαναλυση. Ψυχιατροι ειναι και ψυχαναλυτες οχι μονο οι ψυχολογοι απλα κι αυτοι δινουν βαση στα φαρμακα γιατι το κοστος να σου συνταγογραφει ειναι μια απλη επισκεψη ενω η ψυχαναλυση θελει χρηματα, χρονο και υπομονη γι αυτο τη παραμεριζουν. Μη λες εδω μεσα για ζομπι και φαρμακα γιατι θα εμφανιστους οι χατζαρες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Αχ, μην πέφτεις σ' αυτή τη λούμπα με την επιτυχία! Ποιος είναι πετυχημένος και ποιος όχι; Εγώ θα νιώσω πετυχημένη αν πεθάνω από ανακοπή, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, κάτω από ένα φοίνικα σ' ένα ερημονήσι κι ας λέει η μάνα μου ότι καταστράφηκα. Χρόνια πάλευα να ταιριάξω σ' ένα περιβάλλον που δε με σήκωνε και στέκομαι με φάρμακα

  5. #20
    Έχεις δίκιο σε αυτό ο κάθε ένας θεωρεί διαφορετικά την ευτυχία .. όπως και να χει όμως βασανίζομαι με ένα πρόβλημα που δεν με κάνει ευτυχισμένη κι ας έχουν περάσει 9 μήνες .. σκέφτομαι ότι μόνο άμα κάνω οικογένεια θα φτιάξουν τα πράγματα αλλά κι αυτό το φοβάμαι μήπως κάνω λάθος και τότε δεσμευτώ και δεν μπορέσω να την κοπανήσω .. τώρα έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι όποτε θέλω παίρνω το αεροπλάνο με μια γκαμα 2,5 3 χιλιάρικα και προσπαθώ να κάνω νέο ξεκίνημα σε μια άλλη χώρα που δεν με ξέρει κανείς

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Αχ, ίδιες είμαστε, μόνο που εγώ διαλέγω τις εύκολες λύσεις! Αν σου κάνει καλό κράτα τον μέχρι να ξεπεράσεις το θέμα σου με τις ουσίες και μετά βλέπεις, κάθε άνθρωπος έρχεται στη ζωή μας για κάποιο λόγο. Και τα παιδιά θα σε βοηθήσουν πολύ, γιατί τότε θα έχεις την ευθύνη κι άλλων ανθρώπων κι αυτό θα σε ωριμάσει αρκετά. Αλλά μη νομίζεις ότι αν γίνεις μαμά θα αλλάξεις: η ίδια θα είσαι, με περισσότερες υποχρεώσεις και περισσότερες ενοχές και απαιτήσεις από τον εαυτό σου (σου μιλάω εκ πείρας).

  7. #22
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου .. εύχομαι να σου πάνε όλα καλά στη ζωή σου :)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Ευχαριστώ και σ' εσένα. Αγάπα την ευαισθησία σου, αυτό είναι που σε ξεχωρίζει από τους άλλους, είσαι μοναδική. Α! και ζήσε καλά!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    7
    kalispera na rotiso kati kati..otan lete exete tasis figis ti akribos ennoite ti niothete

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νάσια Καλημέρα.

    Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου. Ουσιαστικά ήταν η πρώτη σου έξοδος μετά από μήνες κι ένα πρώτο τεστ για το πως θα αισθανθείς όταν είσαι ανάμεσα στον "πειρασμό". Έκανες χρήση ναρκωτικών; Όχι. Το σκέφτηκες; Ναι. Και λοιπόν; Για αρχή απομακρύνθηκες από όλους και όλα, σταδιακά τώρα θα πρέπει να ατσαλώσεις τον εαυτό σου και να περνάς καλά πάλι μέσα στην κοινωνία, χωρίς όμως τις καταχρήσεις και τις υπερβολές του παρελθόντος. Δεν χρειάζεται να φοβάσαι τους πάντες και τα πάντα. Πρέπει να κάνεις έναν νορμάλ κύκλο και παρέες όπου και ένα ποτάκι θα βγείτε να πιείτε μια στο τόσο και ωραίες συζητήσεις θα κάνετε και άλλες ωραίες ασχολίες θα βρεις να γεμίζεις την ημέρα σου. Όταν σου έρχεται η επιθυμία για κόκα κτλ, απλά θα απασχολείς το μυαλό σου με κάτι άλλο και θα σου περνάει και σταδιακά η επιθυμία θα έρχεται όλο και λιγότερο όσο περνάς καλά και χωρίς αυτή. Να σημειώσω ότι εγώ δεν έκανα ποτέ χρήση ναρκωτικών, όμως ξέρω αρκετούς ανθρώπους με τέτοιο θέμα, ο ένας στο αρκετά κοντινό μου περιβάλλον. Μόλις πάρεις λίγο τα πάνω σου είναι σημαντικό να καταπολεμίσεις τις φοβίες σου και να έχεις μία νορμάλ ζωή. Διότι το να κρέμεσαι μόνο πάνω από το φίλο σου, να μη μιλάς με άνθρωπό, να φοβάσαι να βγεις ή να γνωρίσεις καινούρια άτομα, σε πάει στο άλλο άκρο και στο μέλλον θα σου βγουν άλλα ψυχολογικά. Να βάζεις όρια στον εαυτό σου και να είσαι υπεύθυνη, μην είσαι υπερβολικά αυστηρή όμως. Ήδη έχεις καταφέρει πολλά, να την επιβραβεύεις τη Νάσια για τα καλά της, να μην τη μαστιγώνεις με το παραμικρό παράπτωμα.
    Φαίνεσαι να την παλεύεις μια χαρά, ωστόσο μία ψυχανάλυση θα σε βοηθήσει όπως έγραψε κάποιος πιο πάνω. Μην το μπερδεύεις με φάρμακα κτλ. Δεν μιλάμε για ψυχίατρο. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει όμως.

    Να μας γράφεις τα νέα σου.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Για ψυχιατρο μιλαμε, οι ψυχιατροι δεν ειναι μονο για να δινουν φαρμακα. Ψυχαναλυση κανουν φυσικα και οι ψυχιατροι οχι μονο οι ψυχολογοι. Δες το σα χομπι δε θα γραψω αλλο αλλα δε μπορω αυτη την επιμονη με τους ψυχολογους εδω μεσα και το ψευδη διαχωρισμο πως οι ψυχιατροι ειναι για τα φαρμακα οι ψυχολογοι για ψυχαναλυση, δικαιος ισως εχει παδεξηγηθει το επαγγελμα του ψυχιατρου.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και οι ψυχίατροι δεν είναι μόνο για τα φάρμακα. Απλά κατά την γνώμη μου, είναι πιο χρήσιμοι σε καταστάσεις που έχουν να κάνουν κυρίως με τη χημεία του οργανισμού. Από εκεί και πέρα ο καθένας πρέπει να ψάξει να βρει ποιός ειδικός του ταιριάζει καλύτερα, δεν ταιριάζουν όλοι με όλους.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Σονια κυρια δεσποινις τι ειστε εγω ειμαι απο χωριο αυτα με τη χημεια του οργανισμου δε τα ανθιζομε. Οι ψυχιατροι κανουν ψυχαναλυση το ιδιο και οι ψυχολογοι. Οι ψυχιατροι εχουν αλλες σπουδες απο τους ψυχολογους, στη πραξη τωρα πολλοι ψυχιατροι δινουν μονο φαρμακα και κανουν κουβεντουλα και πολλοι ψυχολογοι κανουν κουβεντουλα και οι δυο αυτες ειναι κακες πρακτικες και αντιδεοντολογικες. Απλα αμα μπλεξεις με ειδικο που ειναι ψυχιατρος εχεις το κινδυνο να σου συνταγογραφηθουν φαρμακα μεχρι και να σε συλλαβουν και να σε κλεισουν στο ψυχιατρειο αλλα δε σημαινει πως ειναι ο κανονας αυτος. Αμα θες πες κατι δε θα κουρασω αλλο μια διαπιστωση ηθελα να κανω και να αποκαταστησω τη φημη των ψυχιατρων και των ορθων πρακτικων που ακολουθουν μερικοι απο αυτους. Εγω προσωπικα αν θα εκανα ψυαχαναλυση θα την εκανα με ψυχιατρο γιατι εχω περισσοτερο εκτιμηση στο επαγγελμα τους οπως και εχω γνωρισει τυχαρπαστους ψυχολογους αλλα οχι στη δουλεια τους στη προσωπικη τους ζωη.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    airetikos δεν λέμε ουσιαστικά κάτι το διαφορετικό για ψυχιάτρους και ψυχολόγους, αλλά από την πρώτη στιγμή που ήρθες στο φόρουμ έχεις ένα εριστικό ύφος λες και είδες το φως το αληθινό και οι άλλοι είναι χάπατα. Συνεπώς δεν έχω καμία διάθεση να συνεχίσω την συζήτηση μαζί σου.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δεν εχω με εχεις παρεξηγησει, απλα λεω τα αυτονοητα. Να σαι καλα

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι βοήθεια!!
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-07-2017, 11:34
  2. Χρειαζομαι βοηθεια
    By marios_ant in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 27-11-2016, 23:11
  3. Χρειάζομαι βοήθεια!!!
    By Leta22 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 27-09-2016, 01:15
  4. Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!
    By elen2000 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 10:07
  5. Μια βοήθεια χρειάζομαι κι εγώ...
    By dodaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 01-08-2008, 10:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •