Χρειαζομαι βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1

    Χρειαζομαι βοήθεια

    Είμαι 26 χρόνων κάτι παθαίνω και συνέχεια χάνομαι !!!! Τα κάνω ολα στα μπαμ είμαι παρορμητική και αλλάζω παραστάσεις ανα διαστήματα χωρίς να μένω σταθερή εξαιτίας της τάσης φυγής μου ... Έκανα χρήση κοκαΐνης για 4 χρόνια .. την πρώτη χρόνια ψυχαγωγικά και τις υπόλοιπες μου είχε γίνει ένας μεγάλος μπελάς γιατί δεν μπορούσα να βγω έξω και να μην έχω να πιω νύσταζα και βαριόμουν πολύ .... είχα καταντήσει να μην κάνω τίποτα στη ζωή μου λεφτά δε μάζευα τον μέλλον μου δεν το κοιταγα γιατί δεν είχα όνειρα .. ήμουν μέσα στην αντίδραση δεν ήθελα κανέναν κ το μόνο που με ένοιαζε ήταν πως θα κλαμπαρω από την προσωπική ζωή χάλια γιατί εκεί που γύρναγα σοβαρούς ανθρώπους δεν έβρισκα .. όταν βρήκα έναν άνθρωπο αποφάσισα και χάρηκα πως τώρα είναι η ευκαιρία μου να διορθωθώ από την κατρακύλα που έχω πάρει .. μένω μαζί του και δε βγαίνω δεν παρεκτρέπομαι έχω κόψει με όλους και με όλα και έχει ηρεμήσει η ψυχή μου πάνω σε αυτά τα θέματα ....κοιτάω την δουλειά μου και πως θα μπορέσω να προοδεψω .. συχνά πυκνά πίνω κανα κρασάκι στο σπίτι και ακούω μουσική , είναι ο μόνος τρόπος τουλάχιστον να ξεδώσω ,, δε μπορώ να τα κόψω όλα μαχαίρι .. είμαι 9 μήνες με αυτόν τον τρόπο ζωής και 9 μήνες δεν έχω παρεκτραπεί ... όμως προχθές που βγήκαμε αποφάσισα να πιω ποτό και όχι κρασί .. με ζάλισαν και μέσα μου δεν έφευγε η σκέψη της κόκας .. ήθελα να πιω απίστευτα πολύ ... ξενέρωσα την επόμενη μέρα με τον εαυτό μου που ξύπνησα έτσι και ο δικός μου ήταν μια χαρά σκεφτόμουν τις σκέψεις που έκανα και νευρίαζα με τον εαυτό μου γιατί η παλιό σκέψη ήρθε ... νόμιζα πως το είχα ξεπεράσει .. νόμιζα πως είχε φύγει απ το μυαλό μου αλλά με το που ήπια το αναζήτησα ... είμαι κλεισμένη μέσα στο σπίτι τρεις μέρες τώρα και δεν κάνω τίποτα .... είμαι πολύ στεναχωρημένη ..... πως να ξεμπλέξω από τον μεγαλύτερο μου εχθρό τον εαυτό μου .....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δε θα σου δωσω συμβουλες αλλα θα σου προτεινω να κανεις ψυχαναλυση σε καποιο ψυχιατρο οπως και αν θες μπες εδω να δεις για τη λεβοντοπα που μπορει να σε βοηθησει να κοψεις αλλα εδω στην Ελλαδα θα φανει αιρετικη αυτη η θεραπεια σε οποιον τη πεις https://www.ncbi.nlm.nih.gov/search/...dopa%20cocaine . Γενικα ειναι θεμα ψυχολογικο του μυαλου σου να κοψεις ειδικα αμα δε την καπνιζεις. Καλα το πας παντως εννια μηνες δεν ειναι λιγοι.

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ... θα μπω και θα το κοιτάξω αυτό που μου είπες , είμαι πολύ στεναχωρημένη με τον εαυτό μου .. είμαι μια χαρά κοπέλα και δεν θέλω να καταστρέψω άλλο τη ζωή μου ... εξαιτίας των επιλογών μου έχω πάει ήδη πίσω .. φοβάμαι μήπως δεν αντέξω.. είμαι επιρρεπής στις εξαρτήσεις όπως αλκοόλ τζόγος κτλ .. παθιάζομαι με τα πάντα και μετά θυμώνω γιατί ευτυχώς η λογική μου είναι ακόμα εδώ ... έχω αποκλειστεί από τους έξω και κοιτάω μόνο την σχέση μου .. αισθάνομαι άνθρωπος έχω μάθει να μαγειρεύω κάνω την πρακτική μου σε ένα νοσοκομείο και νιώθω φυσιολογική έχω στόχους πλέον που δεν είχα και δεν έχει φύγει ακόμα αυτή η ανάμνηση με έχει στοιχειώσει ... δεν μου αρέσει πλέον να ανοίγω κουβέντες και να φιλοσοφώ γιατί μου θυμίζει έντονα τις ώρες που μου άρεσε να μιλάω όταν ήμουν μαστουρωμένη και ανελυα τα πάντα , μέχρι και για την παιδική μου ηλικία .. μου έκανα πολύ κακό όλο αυτό και με κυνηγάει ακόμα δυστυχώς .... θα ήθελα να μηδενίσω την ζωή μου από την αρχή και να πρόσεχα παραπάνω την ψυχή μου ... εκτέθηκα γιατί ήμουν πάντα ευαίσθητη καλή και ευκολόπιστη.. με τσαλαπάτησαν πολλοί και πιο πολύ με τσαλαπάτησα εγώ ..δεν θα ήθελα να απευθυνθώ σε ειδικούς ντρέπομαι τις αντιδράσεις του αγοριού μου .. δεν έχει καμία σχέση με εμένα ούτε τσιγάρο δεν βάζει στο στόμα του και κατακρίνει πολύ τα άτομα που το κάνουν .. ώρες ώρες σκέφτομαι μεθοδικά που ποτέ δεν σκεφτόμουν έτσι ... σκέφτομαι να τελειώσω την πρακτική να πάρω την πιστοποίηση και να την κάνω να μην υπάρχει τίποτα που να μου θυμίζει τίποτα από όσα έχω περάσει εδώ ... όμως πάλι τάση φυγής είναι αυτό το ξέρω..... θα κάνω υπομονή μόνο αυτό μου έχει μείνει ......σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Εγω στο λεω υπευθυνα αυτο μς τη ψυχαναλυση ειναι κατι οπου δε εχεις λογο να ντρεπεσε και δε χρειαζεται να εχεις ουτε ψυχολογικα προβληματα ουτε εξαρτησης με ναρκωτικα ουτε με τζογους για να πας να κανεις ψυχαναλυση. Τωρα για τη λεβοντοπα ισως και να το αναφερα τζαμπα γιατι ουτε ευκολο ειναι να βρεις τη φαρμακευτικη ουσια ουτε μπορει να σε καθοδηγησει καποιος και αν κινηθεις να ξερεις πως εδω στην Ελλαδα δυστηχως εχουν ελειψει τα φαρμακα που περιεχουν λεβοντοπα σε περιεκτικοτητα 1 προς 10 καρβιντοπας και σκετη λεβοντοπα δε ξερω αν μπορεις να βρεις εδω στην Ελλαδα. Παντως η ψυχαναλυση ειναι κατι που θα σε βοηθησει να σκεφτεσαι, να ορισεις με προσθετα εργαλεια τη ζωη σου και δεν ειναι επιβλαβης οπως τα φαρμακα και δε χρειαζεται να εχεις κατι για να κανεις. Απλα υπαρχει στιγματισμος λογο των φαρμακων αλλα η ψυχαναλυση ειναι ας το ισχυριστω αθωα.

  5. #5
    Διάβασα για την λεβοντοπα.. σίγουρα δεν θα έμπαινα σε ενέργειες και να μπορούσα να τα πάρω έτσι χωρίς να το ψάξω βέβαια καλά... νομίζω πως ή θα μου πάρει πολύ χρόνο να το ξεπεράσω ή θα βασανίζομαι για πάντα μέχρι να πάρω ευθύνες σοβαρές όπως να κάνω οικογένεια κτλ.. που πιστεύω εκεί θα εξαφανιστεί.. όμως τώρα .. έτσι όπως είμαι .. να βγω να διασκεδάσω δεν μπορώ ..... το κατάλαβα προχθές που είχα να βγω τόσο καιρό και πάλι το αναζητούσα .. κουράστηκα με το μυαλό μου .... θέλω να σβηστούν όλα ... αν δω πως δε τα καταφέρνω θα πάω σε κάποιον ειδικό .... όμως κι αυτά δε εκτίμηση δε τα έχω ... πιστεύω μόνη μου με ηρεμία και ανθρώπους δίπλα μου θα είμαι μια χαρά... θέλω δουλειά πολύ μέσα μου .... είμαι μπερδεμένη σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δε θελω να σς ζαλισω αλλα ψυχαναλυση κανε αφοβα θα σε κανει να σκεφτεις καποια πραγματα και λεβοντοπα ξεχασετη ειναι δυσκολο τωρα εδω στην Ελλαδα να βγαλεις ακρη και να παραγγελνεις απ εξω. Παντως φυσιολογικα τα λες και ενταξει η χρηση κοκαινης αν εξαιρεσης οτι ειναι νωθευμενη δεν ειναι και κατι εξαιρετικα ασχημο απλα αυτα που κυκλοφουρουν ειναι αστα βραστα. Να σαι καλα και με συγχωρεις αν σε ζαλισα, εγω ψηφιζω ψυχαναλυση και μονο ψυχαναλυση.

  7. #7
    Αμφεταμινες και νοθευμένα με χίλια δυο είναι το ξέρω .. όμως από εκεί που είσαι ζαλισμένος .. με το που πίνεις μια γραμμή συνέρχεσαι... έχεις αντοχές και η διάθεση αλλάζει μέχρι να σου τελειώσει και να πέσεις σε βαρύ ψυχωτικό επεισόδιο... δεν με ζαλισες καθόλου .. είχα ανάγκη να ακούσω άποψη από ξένα άτομα που δεν με ξέρουν .. γιατί από κοντά παριστάνω την φυσιολογική και κανείς δεν καταλαβαίνει τίποτα .... απλώς δεν μ αρέσει που τέτοιου είδους γιατροί κατεδαφίζουν τους ασθενείς τους με φάρμακα και τους κάνουν σαν ζόμπια... τα ξέρω από την μαμά μου που έπαθε νευρικό κλωνισμο στα σαράντα της .. της έδιναν κάτι χάπια και μόνο που την έβλεπα έβαζα τα κλάματα όταν δεν με έβλεπε ... τώρα βέβαια είναι μια χαρά .. όπως και να έχει για αυτό δεν τους ήθελα .. όμως έτσι όπως τα έκανα άμα δω πως δεν τα καταφέρνω γιατί το ξέρω όλα είναι στο μυαλό μου .. Θα αναγκαστώ να απευθυνθώ σε ειδικο να με κατατοπίσει μήπως αυτός με βοηθήσει να βρω την λύση μέσα μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Χάρηκα που διάβασα τα ποστς σου, γιατί μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου και κάποια στάδια που πέρασα. Δεν είχα εξαρτηθεί ποτέ από ουσία, αλλά στα 20 τα είχα δοκιμάσει όλα, χωρίς να κολλήσω πουθενά. Τώρα που είμαι πια μαμά, ακόμα έχω τις υπερβολικές τάσεις φυγής, αλλά έχω συμφιλιωθεί με αυτές. Έτσι είμαι. Πίνω αλκοόλ, όχι σε σημείο κατάχρησης γιατί έχω και παιδιά και δε θέλω να με βλέπουν μεθυσμένη, αλλά πάντα πίνω το κρασάκι μου πριν κοιμηθώ. Προς το παρόν διοχετεύω την ανάγκη μου να φύγω σε μακρινά ταξίδια και σε 3 μήνες θα φύγω κι απ' τη χώρα. Να ξέρεις ότι περίπου στην ηλικία σου, εκεί στα 26-27, τα έφτιαξα κι εγώ με κάποιον πολύ διαφορετικό από εμένα (δεν έπινε, δεν κάπνιζε, ήταν πολύ καθώς πρέπει και τι θα πει ο κόσμος) και νόμιζα ότι ήθελα να κατασταλάξω και να κάνω οικογένεια μαζί του. Μεγάλο λάθος. Ήταν αταίριαστη σχέση και αυτά τα χρόνια της ζωής μου τα θεωρώ στην κυριολεξία πεταμένα...

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Χάρηκα που διάβασα τα ποστς σου, γιατί μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου και κάποια στάδια που πέρασα. Δεν είχα εξαρτηθεί ποτέ από ουσία, αλλά στα 20 τα είχα δοκιμάσει όλα, χωρίς να κολλήσω πουθενά. Τώρα που είμαι πια μαμά, ακόμα έχω τις υπερβολικές τάσεις φυγής, αλλά έχω συμφιλιωθεί με αυτές. Έτσι είμαι. Πίνω αλκοόλ, όχι σε σημείο κατάχρησης γιατί έχω και παιδιά και δε θέλω να με βλέπουν μεθυσμένη, αλλά πάντα πίνω το κρασάκι μου πριν κοιμηθώ. Προς το παρόν διοχετεύω την ανάγκη μου να φύγω σε μακρινά ταξίδια και σε 3 μήνες θα φύγω κι απ' τη χώρα. Να ξέρεις ότι περίπου στην ηλικία σου, εκεί στα 26-27, τα έφτιαξα κι εγώ με κάποιον πολύ διαφορετικό από εμένα (δεν έπινε, δεν κάπνιζε, ήταν πολύ καθώς πρέπει και τι θα πει ο κόσμος) και νόμιζα ότι ήθελα να κατασταλάξω και να κάνω οικογένεια μαζί του. Μεγάλο λάθος. Ήταν αταίριαστη σχέση και αυτά τα χρόνια της ζωής μου τα θεωρώ στην κυριολεξία πεταμένα...
    Mπράβο σου για τα όποια βήματα έκανες προς τα μπροστά.
    Και να χαίρεσαι τα παιδιά σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Mπράβο σου για τα όποια βήματα έκανες προς τα μπροστά.
    Και να χαίρεσαι τα παιδιά σου.
    Ευχαριστώ πολύ, τώρα έχω ακόμα δυο ανθρώπους να βασανίζω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα και από μένα, δεν έχω αντίστοιχες εμπειρίες, αγχώδη διαταχή έχω, ήθελα να πω 2 πράγματα μήπως βοηθήσουν. Καταρχήν φαίνεσαι λογική και η σχέση με άτομο εκτός της κατάστασης ήταν σωστή απόφαση. Θα σου πρότεινα να βρεις ψυχολόγο που να έχει γνώση στα προβλήματα που έχεις, θέλει ψάξιμο αυτό και ίσως δεν βρεις με την πρώτη, αλλά είναι ο μονός που έχει τη δυνατότητα και τις γνώσεις να σε βοηθήσει, οι φίλοι δεν αρκούν ή δεν μπορούν να βοηθήσουν πολλές φορές. Και αυτό που είπες ο ότι ο εαυτός σου είναι ο εχθρό σου, μου θύμισε τον εαυτό μου παλιότερα, δεν είναι εχθρός, είναι και πρέπει να είναι ο καλύτερος σύμμαχος, απλά ίσως θέλει να τον καταλάβεις καλύτερα, θέλει δουλεία όμως δεν είναι εύκολο, και εγώ το πάλευα και ακόμα το παλεύω.

  12. #12
    Αυτό ακριβώς ... το χρησιμοποιώ το κρασί σαν αγχολυτικό γιατί με βοηθάει να χαλαρώσω .. και να μην είμαι στην τσίτα .. ο φίλος μου βέβαια το κατακρίνει και αυτό.. θεωρεί ότι είναι υπερβολικό να πίνω μόνη μου .. ενώ πραγματικά με βοηθάει εμένα και επέλεξα το κρασί γιατί ξέρω ότι είναι το πιο αθώο(φυσικά δεν πίνω σε σημείο να μεθάω κι εγώ αλλά ίσα ίσα για να νιώσω ένα ζέσταμα) .. Μου αρέσει που ο φίλος μου δεν τα θέλει αυτά γιατί βοηθάει και εμένα με παρασέρνει στο καλύτερο όμως δεν με καταλαβαίνει.. και στεναχωρήθηκα πολύ που πάλι μου μπήκαν αυτές οι ιδέες όταν ήπια τρία ποτά..... νευρίασα γιατί εγώ είχα κολλήσει .. και σκέφτομαι ότι όλα είναι στο μυαλό και χαίρομαι που το κατανοώ .. είναι μεγαλύτερος εχθρός σου όμως ο εαυτός σου .. και πρέπει να έχεις τύχη να βρεθούν άνθρωποι που θα σε νιώσουν και σε στηρίξουν .. να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και δεν πειράζει που τελικά δεν ήταν το εταίρον σου ήμισυ κοιτα μπροστά και όλα θα φτιάξουν έκανα πιο παλιά κι εγώ ταξίδια στο εξωτερικό τα λατρεύω ! Εύχομαι να το ευχαριστηθείς το ταξίδι σου :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Ευχαριστώ, τώρα φεύγω για πάντα! Αν δε λειτουργήσει κι αυτό, μετά θα κανονίσω κανένα ταξίδι στον Άρη (που θα πάει, ζωή είναι, θα περάσει). Αλλά θέλω να περάσει καλά. Νάσια, μείνε με αυτόν τον άνθρωπο όσο νιώθεις ότι σε βοηθάει και σε συγκρατεί. Μόλις αρχίσεις να καταπιέζεσαι, γιατί κάποια στιγμή θα σου βγει η καταπίεση, μην το σκεφτείς δεύτερη φορά, φύγε! Μη χαραμίσεις τα χρόνια σου λόγω έλλειψης αυτοεκτίμησης.

  14. #14
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά !!! Είμαι πολύ χαρούμενη που ακούω ανθρώπους να λένε πως είχαν παρόμοια προβλήματα με εμένα που τα ξεπέρασαν γιατί μου δίνει δύναμη γιατί το σημαντικότερο πρόβλημα είμαι εγώ ... φοβάμαι τον εαυτό μου πλέον παίρνω αποφάσεις από επιθυμία κι όχι από λογική ... και μετά με μαλώνω .. όλα αυτά βέβαια είναι πίσω μου πια... απλώς δεν έχουν φύγει τελείως ... με κυνηγάει ακόμα η κακιά πλευρά έτσι κατάλαβα.. είχα περάσει κι εγώ πάντως αγχώδη διαταραχή δεν πήγα σε ειδικό όμως πάθαινα συνέχεια εντονες κρίσεις πανικού από την εφηβική ηλικία μέχρι τα 20-21.. τις ξεπέρασα μόνη μου και τώρα έμειναν μόνο οι άρρωστο φοβίες που έχω .. που κι αυτές τις ελέγχω ..και να σκεφτείς δουλεύω πλέον σε μικροβιολογικό .. ως βοηθός μικροβιολόγου η είρωνια είναι .. και έχω τρέλα με τις αρρώστιες έχω πρόσβαση σε γιατρούς και δεν πάω να μην με πουν τρελή γιατί ποτέ δεν μου βρίσκουν τίποτα ....

  15. #15
    Εύχομαι να είναι η σωστή επιλογή για σένα αφού δε θα ξανά επιστρέψεις.. το πέτυχες το τελευταίο που είπες είχα πάντα χαμηλή αυτοεκτίμηση όμως δεν καταπιέζομαι .. με βοηθάει προς το παρών αυτή η σχέση άμα δεν τον είχα δεν θα είχα ξεμπλέξει ποτέ και ποιος ξέρει που θα σερνομουν τέτοιες ώρες ... όλη η δουλειά είναι μέσα μας ..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι βοήθεια!!
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-07-2017, 11:34
  2. Χρειαζομαι βοηθεια
    By marios_ant in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 27-11-2016, 23:11
  3. Χρειάζομαι βοήθεια!!!
    By Leta22 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 27-09-2016, 01:15
  4. Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!
    By elen2000 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 10:07
  5. Μια βοήθεια χρειάζομαι κι εγώ...
    By dodaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 01-08-2008, 10:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •