Ποιος άλλος το παλεύει το ρημαδο binge eating? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Εγω μιλαω για το φιασκο των ψυχιατρικων διαγνωσεων που για να μη θιξει συμφεροντα και βγαλει ψυχικα πασχοντα καθενα που μπαινει στο σουπερμαρκετ και σηκωνει ολη τη σαβουρα δεν αναφερεται στη ποιοτητα και τυπο των τροφων και ετσι ζημιωνονται και μπερδευονται οσοι εχουν προβλημα και οσοι δεν εχουν. Αλλο δαιμονες και αλλο η γνωση και δυνατοτητα να αγορασεις τροφη. Μπαινω στο ιστο και μου βγαζει οτι να ναι και αληθεια εχω πολυ περιεργεια να διαβαζω το διαγνωστικο να δω τη λεει. Εγω τα χω με το διαγνωστικο. Οι ειδικοι ειναι να βοηθανε πχι να μπαιρδευουν και αποκρυπτους στο κοσμο την αληθεια.
    Μην μπαινεις σε κανέναν Ιστο. Ρώτα κάποιον που το βιώνει. Επίσης, όποιος πάσχει δεν μπαίνει στο σουπερμάρκετ και σηκώνει όλη την σαβούρα. Δεν γίνεται ποτε προσχεδιασμένα. Δεν αγοράζουμε προμήθειες για το ντουλάπι και επειδή τις λιγουρευτήκαμε τσιμπάμε και λίγο. Την ώρα που μας πιάνει θα φροντίσουμε να έχουμε πρόσβαση σε κακές τροφές.. Και αν πάμε σουπερμάρκετ το πιο πιθανό είναι οτι έχουν φαγωθεί ολα πρίν φτάσουμε σπίτι. Όσοι το βιώνουμε σχεδόν κατά πλειοψηφία είχαμε δυό ή εναν γόνεις με πάρα πολύ ευνουχιστική συμπεριφορά ως προς την αυτοπεποίθηση, κακοποιητικά σχόλια απο μικρά παιδιά που μας εχουν αφήσει μια νότα μόνιμης ανικανότητας ανάκτησης ελέγχου στην ζωή μας. Δεν μπερδευόμαστε με διαγνωστικά και θεωρίες, δεν γίνεται απο ανία και βαρεμάρα, δεν γίνεται συνδυαστικά με την τηλεοραση, δεν γίνεται σχεδόν ποτε μπροστά σε τρίτους και εκεινη την στιγμή που σε πιάνει το διατροφικό επεισόδιο δεν εχεις κανένα ελεγχο για το πώς θα σταματήσεις. Ειναι πάνω απο τις δυνάμεις σου.

  2. #17
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Kobo???????? ναι είμαι
    Αγαπούλα είσαι πιεσμένη ψυχολογικά για καποιο λόγο? Είσαι σε φαση που εχεις λίγο κουράγιο ή καθόλου να το διαχειριστείς?
    Είναι μείγμα παραγόντων δεν φτάνει ούτε η δίαιτα ουτε η ασκηση ουτε τίποτα απο μόνο του, αν πρωτιστα δεν παλέψεις με την ψυχολογική πηγή του προβλήματος.

    Εγω παλεύω χρόνια με το binge eating, (απο παιδί) και ξέρω πια οτι δεν θα βγώ νικητής. Απλά θέλω να βγώ "λιγότερο χαμένη".
    Τα φαγητά που επιλέγουμε να μας τονώσουν ψυχολογικά εχουν εκρηκτική δόση λιπαρών και γλυκόζης, τα οποία ενισχύουν προσωρινά την παραγωγή σεροτονίνης.
    Ναι μας κάνει χαρούμενους προσωρινά αυτή η πληρότητα γιατί ειναι βιολογικά σχεδιασμένο να μας φέρνει απολαυση το φαι (οχι μόνο σε εμάς αλλα σε ολα τα εμβια όντα).

    Εδω και ενα χρόνο είμαι σε μερικό ελεγχο των διατροφικών μου διαταραχών, αλλα πάντα με έντονα αντισταθμιστικά μέτρα.
    Εχω κυκλώσει το προβλημα απο παντού και κάθε μέρα που περνάει σχεδόν εμμονικά προσεύχομαι να μην ξαναπαχύνω.
    Εχω χασει περιπου 13 κιλά μέσα σε ένα έτος. Φυσικά μπορεί να πέρναγε βδομάδα και να έπαιρνα 3 κιλά μετα απο το υπερφαγικο... ηξερα οτι την επόμενη βδομάδα χρειάζομαι να χάσω 3,5κιλα και παλευα για να διατηρήσω ενα σωστό ισοζύγιο. Εγω επειδη το ψάχνω χρόνια δεν εχω γνωρίσει κανέναν που να μου πεί ναι ξέφυγα απο αυτο το τέρας. Ναι νίκησα το binge eating.. Οτι και αν είναι χρειαζόμαστε αγάπη για να φροντίσουμε αυτή την εξωτερική μας υπόσταση. Αν είμαστε σε μή υγιές περιβάλλον, με τοξικούς ανθρώπους, ακομή και αν αυτοι λεγονται γονείς, σύζυγος αδέρφια κτλ κτλ. δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα.
    Αγαπούλα και Αλις οτι χρειάζεστε στείλτε μου και ινμποξ. Ουτωσώστε να μήν παρειφρύουν δύσπιστοι καλοθελητές που θέλουν να πείσουν οτι είμαστε θύματα του ψυχιατρικών διαγνώσεων.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Με εχεις παρεξηγησει. Για να μη κουρασω και υπεισερχομαι στις κουβεντες σας εγω τη σημασια της γνωσης πως δουλευει ο οργανισμος και οι δυνατοτητες διατροφης γιατι πραγματικα αυτα που διαβαζω και με εσας που βλεπω να λετε χανεται κρισιμες μεταβλητες για το προβλημα σας. Αληθεια δε θελω να σε ζαλισω πες πως ειπα μια βλακεια και το αφηνω εκει δε κανω τον εξυπνο ουτρ το μαγκα ουτε τον ενοχλητικο απλα εχουμε αλλη αντιληψη για το ζητημα. Θα γραψω ενα θεμα μια μερα αν εχω ορεξη. Να σαι καλα και πραγματικα συγγνωμη αν ενοχλησα δε το κανα επι τουτου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    147
    Kobo ακριβώς όπως το είπες. Πιεζομαι πολύ αυτό το καιρό έχω πολλά θέματα που θέλουν λύση

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Binge eating
    By Eleni Eleni in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 17-06-2017, 21:39
  2. Νεα Διαταραχή: Binge Eating Disorder (BED)
    By athena_Ky in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-12-2013, 15:42
  3. binge eating disorder = επαναλαμβανομενα επεισοδια υπερφαγιας
    By ele-ath in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 20:08
  4. reductil & binge eating disorder
    By greeneyes_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2009, 08:53
  5. Using Meditation to Stop Binge Eating
    By eatdis-admin in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 17-02-2004, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •