Ποιος άλλος το παλεύει το ρημαδο binge eating?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146

    Ποιος άλλος το παλεύει το ρημαδο binge eating?

    Kαθολου μα καθόλου αυτοσυγκράτηση. Νιώθω ένα τέρας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Εγώ έχω επεισόδια. Περισσότερα παλιότερα, λιγότερα τώρα επειδή έχω αντιληφθεί ότι τελευταία ό,τι τρώω μένει και δε χάνεται εύκολα, αλλά παρ' όλα αυτά συνεχίζουν πιο αραιά πια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Αν είναι δυνατόν πως σταματησες ? Άλις έκανες κάποιο είδος διατροφής ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Γενικά, μεγαλώνοντας δεν τρώω όσο έτρωγα, μειώθηκε η όρεξή μου επειδή κατά καιρούς κάνω κάτι υποθερμιδικές δίαιτες, που τις κρατάω καμιά βδομάδα, μετά κανά-δυο μέρες πάλι κρεπαλιάζω, έπειτα αυτοτιμωρούμαι και πάλι με δίαιτα και τέτοια. Άλλες φορές, όταν είμαι κάπου και περνάω καλά (διακοπές κ.λπ.), προσπαθώ να το εκμεταλλευτώ και να μην τρώω, επειδή όταν γυρίζω σπίτι τρώω από ανία. Αλλά η στάση μου απέναντι στο φαγητό δεν είναι υγιής. Φαντάσου ότι εδώ και χρόνια παίρνω καθημερινά καθαρτικά. Καθημερινά όμως. Ισορροπώ μεταξύ βουλιμίας και νευρικής ανορεξίας με την πλειοψηφία των ημερών του χρόνου να είμαι βουλιμική.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Όπως καταλαβαίνεις, δεν είμαι παράδειγμα προς μίμηση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Έγραψα πάλι συγχωρέστε με αν βγει διπλό δεν έπιασε το wifi. Δυστυχώς τα ίδια περίπου κάνω και εγώ. Τρώω τρώω τσιμπάω κιλακια μετά αφαγια να τα χάσω κ ξαναμανα . Κουράστηκα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Τι θα κάνουμε;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Αντε να μιλησω και δω, εγω αυτο που εχω να πω ειναι πως μετραει η ποιοτητα στο φαγητο και ο τυπος φαγητου που τρωμε. Οποτε αυτο το μπαιντζ ιτινγκ θα επρεπε να αφορα τη και τη ποιοτητα και το τυπο. Ειλικρινα θελω να διαβασω τα διαγνωστικα εγχειριδια να δω πως αποδιδουν αυτη τη ψυχικη ασθενεια αλλα εχω την εντυπωση οτι θα ειναι μεγαλο φιασκο η αποδοση της. Τωρα πως ενα μελος σε φορουμ βγαζει φιασκο τη βιβλο της ψυχιατρικης χωρις να την εχει διαβασει κιολας αλλα δε νομιζω να εχει χαρακτηριστικα για τι ειδους φαγητα μιλαει μεσα το διαγνωστικο γιατι ειναι εντελως λαθος μετα και φιασκο. Απο οτι φενεται δε θα κανουν οι ψυχιατροι ζημια στη βιομηχανια φαγητου φαντασου να εβγαινες ψυχικα ασθενης επειδη τρως φαγητα που πουλαει το σουπερμαρκετ οποτε εβγαλαν μια ψυχικη διαταραχη να εκμεταλευονται και να κοροιδευουν το κοσμο. Ποιοτητα και τυπος και ποσοτητα βεβαια αλλα και οι τρεις μεταβλητες μετρανε και μαλιστα ο τυπος του φαγητου ειναι το νουμερο 1 σιγουρα. Χαμηλος γλυκαιμικο δειχτεις και φατε του σκασμου.

  9. #9
    Οποιος δεν πάσχει απο οποιασδήποτε μορφής διαταραχή στην διατροφή του η οποία να συσχετίζεται με την ψυχολογία του δεν μπορεί να καταλάβει και το πιο πιθανο είναι να ομιλεί για φιάσκο και ανυπόστατες θεωρίες.
    όσοι πάσχουν το νιώθουν. Βιώνουν το τέρας που έχουν να πολεμήσουν καθημερινά.
    Υπάρχουν μέλη που αλληλοστηρίζουν τους πραγματικά παθόντες σε αυτό το φορούμ.. και υπάρχουν αλλοι που θεωρούν οτι ολα είναι ψεύδη και οτι απλα είμαστε χαζοι και εύπιστοι γύρω απο το τι μας συμβαίνει.
    Εγω θα ήθελα την υποστήριξη γυρω απο αυτό το κομμάτι, καθώς επίσης θα μπορούσα να συνδράμω μοιραζόμενη τις δικές μου εμπειρίες καταπολέμησης του "τέρατος'' που λέγεται συναισθηματική αδηφαγία.

    Αλις & Αγαπούλα κανείς μας δεν είναι παραδειγμα προς μίμηση, γιατι καθεμιά μας παλεύει τον προσωπικό της δαίμονα. Μονο κουράγιο μπορούμε να δίνουμε η μία στην αλλη.
    (αλις η σχεση εξαρτησης και μετα απεξαρτησης απο το φαι ειναι ξεκάθαρα ενδεικτική οτι η σχεση σου με το φαί δεν ειναι υγιής, αλλα ο τροπος που επιλέγεις να αντισταθμίσεις τα υπερφαγικά επεισόδια ειναι ενα σημάδι οτι προσπαθείς να το διορθώσεις). Εγω δεν θα κρίνω κανεναν για το πως επιλέγει να φέρει την ισορροπία μέσα του.
    Θεωρω οτι με παρα πολλή επιμονη και παλη απλώς τα επεισόδια θα πρέπει να παλεύουμε να είναι πιο αραιά και το ταχυτερο μετα απο αυτό να σπιντάρουμε για την ισοστάθμισή τους.

    Αγαπούλα είσαι σε έξαρση επεισοδίων αυτην την περίοδο?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Εγω μιλαω για το φιασκο των ψυχιατρικων διαγνωσεων που για να μη θιξει συμφεροντα και βγαλει ψυχικα πασχοντα καθενα που μπαινει στο σουπερμαρκετ και σηκωνει ολη τη σαβουρα δεν αναφερεται στη ποιοτητα και τυπο των τροφων και ετσι ζημιωνονται και μπερδευονται οσοι εχουν προβλημα και οσοι δεν εχουν. Αλλο δαιμονες και αλλο η γνωση και δυνατοτητα να αγορασεις τροφη. Μπαινω στο ιστο και μου βγαζει οτι να ναι και αληθεια εχω πολυ περιεργεια να διαβαζω το διαγνωστικο να δω τη λεει. Εγω τα χω με το διαγνωστικο. Οι ειδικοι ειναι να βοηθανε πχι να μπαιρδευουν και αποκρυπτους στο κοσμο την αληθεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εμενα με πιεζαν να τρωω και μου εμεινε κουσουρι, σαν καταναγκασμος.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    49
    Εγώ δεν μπορώ να βλέπω ταινίες σειρές χωρίς να έχω κάτι να τσιμπάω. είναι μεγάλο πρόβλημα. τις προάλες έβλεπα το πέτα την φριτέζα στην τηλεόραση με παρέα ένα μπολ ποπκορν. παρατήρησα πως όταν έμπαιναν οι διαφημίσεις εγώ στα ματούσα και όταν συνέχιζε το επεισόδιο εγώ συνέχισα. τότε κατάλαβα ότι το πράγμα έχει προχωρήσει. αντικατέστησα το ποπ κορν με νερό μπας και σταματήσω το φαί. Όλ είναι στο μυαλό και μην φοβηθείς να ζητήσεις βοήθεια. από οικογένεια ή φίλους

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Kobo???????? ναι είμαι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εμενα με πιεζαν να τρωω και μου εμεινε κουσουρι, σαν καταναγκασμος.

    Ορέστη, βλέπω ότι έχεις πολλά θέματα με την οικογένειά σου. Κι εγώ το ίδιο. Θεωρώ ότι βασανίστηκα ως παιδί και εξαιτίας αυτού δεν θα μπορέσω ποτέ να σταθώ στα πόδια μου. Μια φίλη μου είπε τις προάλλες να το ξεπεράσω επιτέλους, πόσα χρόνια θα τους κάνω επίθεση, είμαι ενήλικη και υπεύθυνη πια για τις πράξεις μου. Ισχύει όμως αυτό; Μπορούν αυτά τα πρώτα 16 χρόνια της ζωής να σβηστούν έτσι απλά σα να μη συνέβη τίποτα; Έπειτα, ούτε και σήμερα έχουν καταλάβει τι έχουν κάνει. Συνεχίζουν με την ίδια επιθετική και αυθάδη συμπεριφορά να με μειώνουν και να με προσβάλλουν, τι συγχώρεση λοιπόν να δώσω;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Άσχετη η απάντησή μου με το θέμα, απλώς είδα τον Ορέστη και ήθελα να του τα πω, sorry

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Binge eating
    By Eleni Eleni in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 17-06-2017, 22:39
  2. Νεα Διαταραχή: Binge Eating Disorder (BED)
    By athena_Ky in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-12-2013, 16:42
  3. binge eating disorder = επαναλαμβανομενα επεισοδια υπερφαγιας
    By ele-ath in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 21:08
  4. reductil & binge eating disorder
    By greeneyes_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2009, 09:53
  5. Using Meditation to Stop Binge Eating
    By eatdis-admin in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 17-02-2004, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •