Κρίσεις πανικού και νευρικό σύστημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10

    Κρίσεις πανικού και νευρικό σύστημα

    Θα μπω κατευθείαν στο θέμα, μιας και τον τελευταίο καιρό με ανησυχεί ιδιαίτερα. Θα παραθέσω τα γεγονότα για να μπορέσετε να καταλάβετε καλύτερα το τι συνέβη.

    Λόγω λοιπόν κάποιων στρεσογόνων καταστάσεων που με είχαν στρεσάρει και νευριάσει πολύ είχα κάποιες εκρήξεις θυμού. Είχα φωνάξει δηλαδή υπερβολικά και είχα ανεβάσει παλμούς. Αισθάνθηκα δηλαδή ότι ξεπέρασα τα όριά μου. Δύο μέρες πριν το Πάσχα, και ενώ βρισκόμουν στο λεωφορείο, ένιωσα στο μπροστινό μέρος του εγκεφάλου μου ένα ''πουφ'', κάτι τέλος πάντων, μια αίσθηση ότι κάτι έσπασε και αμέσως με έπιασε κρίση πανικού μέσα στο λεωφορείο (νευρικότητα, αίσθηση πνιγμού, ανάγκη να μιλήσω σε κάποιων.) Από τότε είχα μια περίεργη αίσθηση στο κεφάλι, ωστόσο δεν είχα άλλη κρίση πανικού. Μετά το Πάσχα, και ενώ βρισκόμουν μέσα στο λεωφορείο με έπιασε μια μικρότερη κρίση πανικού. Λίγη ώρα μετά, μπαίνοντας σε ένα μαγαζί έπαθα τη μεγαλύτερη κρίση πανικού που είχα πάθει ποτέ. Μόλις πήγα να μιλήσω στον υπάλληλο, έχασα τα λόγια μου, με έπιασε ταχυκαρδία και δεν μπορούσα να σταθώ όρθιος. Αυτό κράτησε 5-10 λεπτά. Αμέσως πήγα σε ένα νευρολόγο, ο οποίος μου είχα πως είχα κρίση πανικού και μου έδωσε xanax. Είναι σημαντικό να αναφέρω, ότι αν και σίγουρα σκεφτόμουν κάποια αγχωτικά γεγονότα, δεν ήμουν τόσο αγχωμένος ώστε να με βρει τέτοια κρίση πανικού. Αισθάνομαι πάρα πολύ άσχημα που ταλαιπωρώ τους ανθρώπους που αγαπώ.
    Σήμερα η κατάστασή μου έχει βελτιωθεί, ωστόσο αυτό που με ενοχλεί είναι πως ακόμη νιώθω ευπάθεια στο νευρικό μου σύστημα και πού και πού με πιάνουν και πονοκέφαλοι. Βέβαια, τις πρώτες 2 μέρες μετά από το περιστατικό ήμουν πολύ χάλια και νευρικά και ψυχολογικά.
    Αυτό που φοβάμαι είναι μην έπαθα κάποια βλάβη στον εγκέφαλο, θα ήθελα να σιγουρευτώ. Καθώς επίσης, και να μου πει κάποιος εδώ εάν υπάρχει πιθανότητα να επανέλθει το νευρικό μου σύστημα στην πρότερή του κατάσταση.
    Στο σημείο αυτό να πω πως εδώ και καιρό είχα τα βλέφαρά μου να πεταρίζουν καθώς επίσης και μουδιάσματα στα μάγουλα του προσώπου. Μπορεί να έχουν προέλθει από το άγχος ή και από τις πολλές ώρες που κάθομαι στον υπολογιστή; Προσεύχομαι στο Θεό να μην έχω κάτι σοβαρό και να επανέλθω στο 100%.

    Σας παρακαλώ, θα ήθελα την άποψή σας. Αύριο το πρωί εξάλλου θα επισκεφτώ και ψυχίατρο για να με βοηθήσει περαιτέρω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Πολεμιστής View Post
    Θα μπω κατευθείαν στο θέμα, μιας και τον τελευταίο καιρό με ανησυχεί ιδιαίτερα. Θα παραθέσω τα γεγονότα για να μπορέσετε να καταλάβετε καλύτερα το τι συνέβη.

    Λόγω λοιπόν κάποιων στρεσογόνων καταστάσεων που με είχαν στρεσάρει και νευριάσει πολύ είχα κάποιες εκρήξεις θυμού. Είχα φωνάξει δηλαδή υπερβολικά και είχα ανεβάσει παλμούς. Αισθάνθηκα δηλαδή ότι ξεπέρασα τα όριά μου. Δύο μέρες πριν το Πάσχα, και ενώ βρισκόμουν στο λεωφορείο, ένιωσα στο μπροστινό μέρος του εγκεφάλου μου ένα ''πουφ'', κάτι τέλος πάντων, μια αίσθηση ότι κάτι έσπασε και αμέσως με έπιασε κρίση πανικού μέσα στο λεωφορείο (νευρικότητα, αίσθηση πνιγμού, ανάγκη να μιλήσω σε κάποιων.) Από τότε είχα μια περίεργη αίσθηση στο κεφάλι, ωστόσο δεν είχα άλλη κρίση πανικού. Μετά το Πάσχα, και ενώ βρισκόμουν μέσα στο λεωφορείο με έπιασε μια μικρότερη κρίση πανικού. Λίγη ώρα μετά, μπαίνοντας σε ένα μαγαζί έπαθα τη μεγαλύτερη κρίση πανικού που είχα πάθει ποτέ. Μόλις πήγα να μιλήσω στον υπάλληλο, έχασα τα λόγια μου, με έπιασε ταχυκαρδία και δεν μπορούσα να σταθώ όρθιος. Αυτό κράτησε 5-10 λεπτά. Αμέσως πήγα σε ένα νευρολόγο, ο οποίος μου είχα πως είχα κρίση πανικού και μου έδωσε xanax. Είναι σημαντικό να αναφέρω, ότι αν και σίγουρα σκεφτόμουν κάποια αγχωτικά γεγονότα, δεν ήμουν τόσο αγχωμένος ώστε να με βρει τέτοια κρίση πανικού. Αισθάνομαι πάρα πολύ άσχημα που ταλαιπωρώ τους ανθρώπους που αγαπώ.
    Σήμερα η κατάστασή μου έχει βελτιωθεί, ωστόσο αυτό που με ενοχλεί είναι πως ακόμη νιώθω ευπάθεια στο νευρικό μου σύστημα και πού και πού με πιάνουν και πονοκέφαλοι. Βέβαια, τις πρώτες 2 μέρες μετά από το περιστατικό ήμουν πολύ χάλια και νευρικά και ψυχολογικά.
    Αυτό που φοβάμαι είναι μην έπαθα κάποια βλάβη στον εγκέφαλο, θα ήθελα να σιγουρευτώ. Καθώς επίσης, και να μου πει κάποιος εδώ εάν υπάρχει πιθανότητα να επανέλθει το νευρικό μου σύστημα στην πρότερή του κατάσταση.
    Στο σημείο αυτό να πω πως εδώ και καιρό είχα τα βλέφαρά μου να πεταρίζουν καθώς επίσης και μουδιάσματα στα μάγουλα του προσώπου. Μπορεί να έχουν προέλθει από το άγχος ή και από τις πολλές ώρες που κάθομαι στον υπολογιστή; Προσεύχομαι στο Θεό να μην έχω κάτι σοβαρό και να επανέλθω στο 100%.

    Σας παρακαλώ, θα ήθελα την άποψή σας. Αύριο το πρωί εξάλλου θα επισκεφτώ και ψυχίατρο για να με βοηθήσει περαιτέρω.
    Καλησπέρα καλά έκανες και πας σε ειδικό ψυχίατρο. Παράλληλα κάνε Γενικές εξετάσεις δεν είναι κακό αν δεν έχεις κάνει να χαλαρώσεις.
    Προσοχή με τα ζαναξ δεν είναι καραμέλες. Τώρα το παρκάρισμα στα μάτια το είχα και εγώ με τα ζαναξ αλλά στην αρχή. Μιλά.με ψυχίατρο και ξαναγράψει μας τι έγινε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 08-05-2019 at 16:50.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    .
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Φιλέ μου σταματά να το λες αυτό ,δίνοντας λάθος πληροφοριες και σε άλλους, λογικά για να καθυσυχασεις τον εαυτό σου για το κακό που κάνεις στον οργανισμό σου. Τα αγχολυτικα δεν ενδείκνυνται για μακροχρόνια χρήση, και ειδικά για καθημερινή. Υπαρχουν παρενέργειες και στο σώμα και στο μυαλό. Αν για σένα πχ οι επιληπτικες κρίσεις φαντάζουν αμελητέες,καλως, μην προσπαθεις να παρασυρεις κι άλλους στα δικά σου λάθη όμως. Εκτός του ότι ο συνδυασμός αυτών που παιρνεις, παλι δεν ενδείκνυται.
    Last edited by Aeon; 08-05-2019 at 16:51.

  5. #5
    Πολεμιστή, η κρίση πανικού υπάρχει στο κεφάλι μας, δημιούργημα του τρόπου με τον οποίο συνηθισαμε να σκεφτόμαστε και δεν παίζει τίποτα το οργανικό.Οι άλλοι που είναι στο λεωφορείο για παράδειγμα γιατί δεν παθαίνουν κρίση πανικού? Άλλοι από μας παθαίνουμε κρίση πανικού άμα πχ θα πρέπει να κάνουμε μια σημαντική αλλαγή στη ζωή μας ή όταν νιώθουμε ότι επειδή είπαμε κάτι σε κάποιον κινδυνεύει η ζωη μας.

    Τα φαρμακα μας χαλαρώνουν από τα αισθήματα τα οποία όμως είναι δημιούργημα αυτής της διαστρεβλωμένης σκέψης. Δυστυχώς κόλλησε ο νους μας σε ένα λάθος τρόπο σκέψης, σε βαθμό που να θολώνει η σκέψη μας και να είναι ανέφικτη η εκλογίκευση των εξωτερικών ερεθισμάτων, η σωστή εκτίμηση των πραγμάτων ώστε να πάψουμε να πανικοβαλλόμαστε, να αντικρίζουμε ψύχραιμα τα εξωτερικά ερεθίσματα και να παίρνουμε λογικές αποφάσεις. Προσωπικά δεν έχω ακούσει για αναλύσεις αίματος που θα διαγνώσουν τέτοιο πρόβλημα.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα Πολεμιστή. Μη φοβού, είναι μία αναστάτωση στο σώμα σου, αλλά οργανικά δεν παθαίνεις κάτι σοβαρό από τις κρίσεις πανικού. Μην αφήνεις τον εαυτό σου να στο γυρίσει σε αρρωστοφοβία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Πολεμιστής View Post
    Στο σημείο αυτό να πω πως εδώ και καιρό είχα τα βλέφαρά μου να πεταρίζουν
    Αυτό είναι χαρακτηριστικό σύμπτωμα έλλειψης μαγνησίου. Μπορεί να οφείλεται βέβαια και σε κάτι άλλο. Πάντως το μαγνήσιο είναι απολύτως απαραίτητο για την ομαλή λειτουργία του νευρικού συστήματος και των μυών. Δεν αποκλείεται να σου λείπει, γι' αυτό καλό είναι να κάνεις κάποια εξέταση να δεις σε τι επίπεδα βρίσκεται.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    Ένας μήνας μετά λοιπόν. Ας δώσουμε τα αρνητικά και τα θετικά:
    Θετικά
    1. Είμαι λειτουργικός στα περισσότερα πράγματα που κάνω στη καθημερινή μου ζωή. (σπίτι, εργασία, κτλ)
    2. Έχουν μειωθεί (εξαφανιστεί θα έλεγα οι κρίσεις πανικού)
    3. Νιώθω ότι μπορώ να τη διαχειριστώ εάν τυχόν συμβεί (ελπίζω φυσικά όχι)
    4. Έχω λίμπιντο.
    5. Έχω διάθεση για ζωή.
    6. Χαμομήλι και ντεπόν βοηθούν στις δύσκολες ώρες. Γενικότερα βελτίωσα τη διατροφή μου. Κάνα burger το τρώω δηλαδή, αλλά προσπαθώ να προσέχω.
    7. Η ομιλία μου αν και δεν φαινόταν στους γύρω μου ότι έχει αλλάξει, η αλήθεια είναι ότι κομπιάζω εσωτερικά λιγότερο. Όχι 100% καθόλου, αλλά μια βελτίωση έχει σημειωθεί.
    8. Τις πρώτες ημέρες θεραπείας είχα άγχος όταν έβγαινα έξω από το σπίτι. Τώρα πια όχι. Νιώθω χαλαρός.

    Αρνητικά
    1. Έχω την περισσότερη ώρα της ημέρας πονοκεφάλους (πολλές φορές ανυπόφορους), εσωτερικό τρέμουλο (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω). Είναι και αυτό που μου μειώνει την απόλυτη ποιότητα ζωής.
    2. Κάποιες φορές προς το βράδυ νιώθω άγχος για το αν θα γίνω τελείως καλά. Όπως ήμουν δηλαδή. Αν και, σίγουρα όταν γίνω καλά δεν θα ξανααγχωθώ για τίποτα πια. Μέσα από αυτό το Γολγοθά, εκτίμησα πολλά πράγματα παιδιά.
    3. Έχω λιγότερες κρίσεις τρόμου υπερώας (palatal myoclonus), αλλά έχω. Εδώ και 2 χρόνια είχα περιοδικά, αυτό πραγματικά είναι το λιγότερο ενοχλητικό σύμπτωμα συν το ότι εξαφανίζεται με τον ύπνο. Μπροστά στο τρέμουλο, αυτό είναι παιχνιδάκι.
    4. Κόπωση. Έχω σημάδια έντονης κόπωσης, και αυτό με κάνει και αναρωτιέμαι μήπως όλα αυτά τα έπαθα από άγχος, την ψυχολογική πίεση και την υπερκόπωση. Βασικά, τώρα που το αναφέρω είμαι σίγουρος.
    5. Το ξανααναφέρω, το χειρότερο πράγμα που με χαλάει είναι μη τυχόν και είναι μόνιμο για όλη μου τη ζωή το ''τρέμουλο'' αυτό.

    Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει περισσότερα για το ''τρέμουλο'' θα ήμουν ευγνώμων. Εύχομαι σε όλους υγεία, να είστε καλά. Σε κάθε μου βελτίωση θα δίνω feedback, ελπίζω να πετύχω το καλύτερο αποτέλεσμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Eviol βιταμηνεσ β μαγνησιο ψευδαργυρο αλλη συνταγη για αγχοσ ειναι αυτη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    Το κακό είναι ότι από την αρχή έχω ακούσια απώλεια υγρών από το έντερο, με αποτέλεσμα να μουσκεύουν συνεχώς τα ρούχα μου. Μοιάζει με κάποιου είδους υγρό, βλέννα ίσως, χωρίς να υπάρχει μυρωδιά κοπράνων. Δεν ξέρω αν και πότε θα βγω από αυτόν τον εφιάλτη. Ακόμη και να παίξω κάποιο video game και ανεβάσω παλμούς πάνω στο παιχνίδι με ταράζει. Σήμερα που ξύπνησα έτρεμα ολόκληρος, με το ζόρι περπάτησα μέχρι την κουζίνα. Όταν πήρα xanax, ηρέμησε η κατάσταση. Δηλαδή όχι τέλεια πραγματα, αλλά τουλάχιστον δεν τρέμω σαν το ψάρι. Βγαίνει η μέρα. Ξέρω δεν αποτελεί μόνιμη λύση, ούτε θεραπεία, αλλά αυτή τη στιγμή αυτό μπορώ να κάνω.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    3
    Πολεμιστη, πως το ξεπερασες αυτο ;εγω τελευταια εχω κάθε μερα εσνα εσωτερικο τρέμουλο σε όλο το σωμα και δεν με αφήνει να ηρεμησω. Σκέφτομαι μήπως ειναι κάποιο σημάδι οτι εχω κάτι

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    Μια ενημέρωση λοιπόν. Μετά μια πάρα πολύ μεγάλη ταλαιπωρία 2 μηνών αρχίζει σιγά σιγά να βγαίνει στην επιφάνεια ότι το πρόβλημα υφίσταται στην περιοχή του αυχένα και γενικότερα της σπονδυλικής στήλης. Μάλλον κάποιο νεύρο ή ο νωτιαίος μυελός πιέζεται από κάποιο οστό του αυχένα. Ο νευρολόγος μου έδωσε κάποιες βιταμίνες, αλλα το σημαντικότερο είναι ότι αύριο έχω να κάνω μαγνητική τομογραφία που θα απεικονίσει ακριβώς το πρόβλημα.Βασικά, σίγουρα έχω άγχος για το αυριανό, αλλά είναι μονόδρομος για την τελική μου θεραπεία. Αυτό που αρχικά είχα ερμηνεύσει ως ''κρίση πανικού'' κατά πάσα πιθανότητα σχετίζεται με αυχενικο θέμα. Δεν θέλω βέβαια να βγάζω βιαστικά συμπεράσματα, αλλά ο γιατρός υποπτεύεται αυχενική δισκοκοίλη και από το λίγο που διάβασα, ό,τι έχω συμπτίπτει με τη συμπτωματολογία. Θα δούμε αύριο, από εσάς συμπαράσταση ζητάω.

    Αυτό που θέλω να περάσω είναι στο ότι καμιά φορά αυτό που φαίνεται δεν είναι. Πρέπει να επιμένουμε σε εξετάσεις (αν υπάρχει λόγος βέβαια) γιατί πολλές φορές μπορεί να έχουμε κάτι πιο σύνθετο και πιο κρυφό κατά μία έννοια. Εκτός, κι αν θέλετε να παίρνετε τζάμπα ζάναξ επί 2 μήνες και το πρόβλημά σας να είναι αλλού.

    Από τη μία χαίρομαι που δεν έχω κάτι ψυχολογικό, αλλά παιδιά, ότιδήποτε έχεις είναι κακό και μπορεί να χρειαστώ εγχείρηση για να επανέλθω. Το μόνο σίγουρο είναι οτι παρά τα ΤΡΟΜΕΡΑ συμπτώματα που υφίσταμαι, έχω φοβερή όρεξη για ζωή. Θέλω να ζήσω. Ζηλεύω, το παραδέχομαι, τους υγιείς ανθρώπους, αυτό που είχα δεδομένο. Από εσάς ζητάω λίγο συμπαράσταση αυτές τις ημέρες, θα το εκτιμούσα!

    https://www.neurocenter.gr/afxeniki-diskokili.html
    Last edited by Πολεμιστής; 03-07-2019 at 19:00.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μακάρι να είναι 100% θέμα αυχενικού και να το ξεπεράσεις. Και εγχείρηση να χρειαστεί, μην αγχώνεσαι. Το καλύτερο είναι να μην παθαίνουμε ποτέ τίποτα, αλλά η ιατρική έχει προχωρήσει και γενικά αυτές οι καταστάσεις αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα. Βρες κάποιον γιατρό που να εμπιστεύεσαι κι όλα καλά.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1
    Περιμένουμε ενημέρωση φίλε μου, ελπίζω να πάνε όλα καλά!

  15. #15
    Καλησπερα στις κρισεις πανικου και γενικα στο ολυ εντονο αγχος νοιωθετε την καρδια σας να εχει καποιες εκτακτες ή τελος παντων να μην εχει το σωστο ρυθμο?νιωθετε να εχετε αρευθμια λογω αγχους?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τρελαμένο νευρικό σύστημα!!
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-09-2018, 14:11
  2. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 18:18
  3. Κρισεις πανικου
    By Johndd in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-2015, 22:01
  4. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 11:42
  5. υδραργυρος και νευρικο συστημα
    By Venus in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-10-2011, 08:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •