Διάγνωση Γιατρού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    Διάγνωση Γιατρού

    Παιδια γεια σας.
    Ηθελα να ρωτησω πριν απο δυο χρονια εκανα αποπειρα αυτοκτονιας νομιζα ειχα καρκινο. Με πλήρη συνειδηση το ειχα κανονισει απο καιρο η γιατρος μου μου λεει ηταν ψυχωση στην ουσια εγω δεν ξερω τι εχω αν και διαφωνω με την ψυχωση που ειπε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Ρουλάκι πολύ εύκολο να καταλάβουμε. Ποιά είναι τα στοιχεία εκείνα που σε είχαν οδηγήσει στο να θεωρήσεις πως είχες καρκίνο? Θέλεις να τα μοιραστείς μαζί μας?
    Δεν σου κρύβω πως διάβασα όλα τα Threads που έχεις ανοίξει και σε συμπάθησα!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Γεια σου Σταυρε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Ειχα χασει αδικαιολογητα κιλα εκανα μερικες εξετασεις δεν εβγαιναν καλες ειχα αιμορραγια δεν το εψαξα στη συνεχεια γιατι δεν ηθελα να κανω καμια θεραπεια εχω χασει πολλους ανθρωπους απο καρκινο ειδα απο κοντα τι τραβουν απο την αρχη μεχρι το τελος τους, εχω αρρωστοφοβια με τον καρκινο.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Ωραια και ψυχωση να τεκμηριωνεται απο το ψυχιατρο γιατι θες τοσο να τον διαψευσεις. Η αληθεια ειναι πως αν δεν διαγνωστεις απο γιατρο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πει καποιος σιγουρα πως εχει καρκινο οποτε χωρις να κανεις εξετασεις να πεις εχω καρκινο ειναι λιγο μαντικη ικανοτητα. Για μενα μη κολλας με το τι ειχες κολλα απλα να κανεις στο μελλον να κανεις διαπιστωσεις εγκυρες για τα πραγματα που υποθετεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Mάλιστα Ρουλάκι. Επειδή τυγχάνει να είμαι Υποχόνδριος από τα 24 μου (τώρα είμαι 36) με έντονη Καρκινοφοβία, σίγουρα από αυτό που μου περιγράφεις δεν τεκμαίρεται καμιά Ψυχωτική Συνδρομή.
    Το πρόβλημα αρχίζει να περιπλέκεται από την στιγμή που έκανες απόπειρα αυτοκτονίας. Συνήθως οι Υποχόνδριοι δεν αυτοκτονούν ή τουλάχιστον δεν επιχειρούν κατά κανόνα, αλλά το ότι έχεις χάσει αρκετούς ανθρώπους από καρκίνο, είναι μία επιπρόσθετη επιβάρυνση. Ελπίζω να είσαι καλύτερα τώρα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Ευχαριστώ πολύ και συ να'σαι καλά.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Εμεις εδω μεσα δε μπορουμε να σου πουμε αν εχεις η οχι το μονο που μπορουμε ειναι να εκφερουμε μια γνωμη μιας αξιας ενως μη ειδικου. Εγω δε μπορω να παρω θεση να σου πω ναι ή οχι και να διαψευσω το γιατρο αλλα αυτο που εχω να σου πω μη κολλας με τις διαγνωσεις να κολλας με τις πραξεις που κανεις και ποσο τις εππηρεαζει η διαγνωση αυτη, λογου χαρη τα φαρμακα που παιρνεις λογο της διαγνωσης.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Φιλε αιρετικε πηγα σε γιατρους, οταν τους ελεγα εχασα 10 κιλα το εβλεπαν και αυτοι υποπτο. Παραδειγμα πηγα σε εναν γαστρεντερολογο με εξετασε στην κοιλια πονεσα εκει που ηταν το συκώτι μου εβαλε να κανω εξετασεις, εγραψε κατι στον υπολογιστη του πηγα να δω μου λεει μην κλεβεις α καλα λεω και να εχω κατι δεν θα μου πει με ειδε και φοβιτσιαρα λεω τι να συνεχισω αφου δεν θελω να μπω σε διαδικασιες αλλες. Μετα την απόπειρα πηγα στο ΚΨΥ για να μην με βαλουν μεσα με το ζορι και με την αγωγη που μου εδωσαν πηρα 30 κιλα. Αλλα θελω να μαθω τι ειναι αυτη η ψυχωση που εχω εγω το βλεπω λογικο αυτο που εκανα. Ρωταω γιατι η γιατρος σε καθε συναντηση με ρωταει αν ακουω φωνες και βλεπω και απαντω οχι τωρα αυτη η ξεχναει και με ξανα ρωταει ή θα περιμενω να ερθουν και οι φωνες
    Last edited by Delmember2052020; 05-05-2019 at 15:28.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Λογικο να πιστευεις πως εχεις καρκινο χωρις να εξεταστεις δεν ειναι. Τωρα οι ανθρωποι τι λενε και τι κανουνε αλλο πραγμα παλι. Ο γιατρος και ειδικα αμα εχεις καρκινο χτυπα ξυλο μακρια απο ολους ειναι αναγκασμενος να στο πει. Τωρα αν δεν εμπιστευεσαι πας και σε αλλον γιατρο. Γενικα να πεις πως εχεις κατι τοσο σοβαρο χωρις να εχεις μια διαγνωση απο γιατρο δεν ειναι λογικο. Τι να σου πω σιγουρα το να πιστεψεις κατι που δεν ισχυει επειδη ετσι η επειδη ενας γιατρος εγραφε στον υπολογιστη και δε σου εδειχνε και δε σου ειπε δεν ειναι λογικο. Τι να σου πω πολλα γινονται αλλα και αλλα περισσοτερα δε γινονται και ευτυχως στη περιπτωση σου δεν εχεις καρκινο. Γενικα θελει περισκεψη για να καταλαβει καποιος πως δουλευουν τα πραγματα. Εγω δε μπορω να κατσω να σου πω τι εστι ψυχωση. Τι να σου πω ρε ομορφη δε ξερω.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Whereof one cannot speak thereof one must be silent. L. Wittgenstein.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Ευχαριστω για την συζητηση. Τωρα φοβαμαι μην ερθουν και οι φωνες αν ειναι αυτο το επομενο σταδιο γιατι δεν εχω ορεξη για κουβεντα χαχα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Γιατι εχεις ακουσει φωνες;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Οχι αλλα φοβαμαι μην ερθουν και αυτες.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Αν απο το πολυ αγχος δημιουργουνται οι φωνες δεν ξερω.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δεν μπορω να σου πω κατι εγκυρο αλλα αμα εισαι μιας ηλικιας και δεν εχεις ακουσει φωνες ποτε στο παρελθον δε πιστευω οτι απο το αγχος θα αρχισεις να ακους φωνες σε καμμια περιπτωση. Ψυχοθεραπεια και ψυχαναλυση και οτι μπορεις να φτιαξεις τη ζωη σου.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-2016, 13:38
  2. το πείραμα του γιατρού
    By pieceofcake in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 22-04-2012, 10:01
  3. Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 01-10-2010, 01:14
  4. Αναζήτηση γιατρού
    By apathy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-12-2009, 21:19
  5. αλλαγη γιατρου.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 395
    Last Post: 30-08-2009, 15:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •