Holter αποτελεσμα . Moνο εγω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Holter αποτελεσμα . Moνο εγω?

    Καλησπερα σε ολους. Διαβασα πολλα θεματα για τις εκτακτες και τις αρρυθμιες. Παλια ειχα κρισεις πανικου και τωρα τον τελευταιο καιρο απο οτι καταλαβαινω αρχισαν να επιστρεφουν. Ειπα να παω σε ομοιοπαθητικο και σε ψυχιατρο για συνεδριεα. Το θεμα ειναι αλλο . Περυσι το καλοκαιρι για περιπου 4 5 μερες ενιωθα την καρδια μου ανεξελεγκτη απο τις αρρυθμιες ,εκτακρες κλπ. Πηγα στο γιατρο μου τον καρδιολογο,δεν με εξετασε γιατι με ειχε εξετασει πριν 9 μηνες. Ειχα λιγο χαμηλο το μαγνησιο και μου ειπε να το παρω για 1 μηνα. Δεν το πηρα ποτε. Περασαν μονες τους. Πριν λιγες μερες για 4 5 μερες παλι (ενω εχω ηδη αρχισει απο αρχες μαρτιου να μην πολυνιωθω καλα ψυχολογικα,ανησυχια αγχος φοβιες κλπ)αρχισε λοιπον ενας καταιγισμος εκτακτων και αρρυθμιων και εννοειται πανικος μαζι. Μου κανει καρδιογραφημα και ηταν γεματο εκτακτες. Μου κανει υπερηχο δςν ειδε κατι. Μου ειπε οτι η καρδια μου ειναι μια χαρα και δεν βλεπει κατι. Παω την αλλη μερα βαζω holterκαι το αποτελεσμα 12000. Σαλταρα. Τρελλαθηκα. Μου ειπε οτι ειναι παρα πολλες το καλο ειναι οτι οταν καποια στιγμη εκανα ταχυκαρδιες στο holter οπως και στο τεστ κοπωσεως δεν εκανα ουτε μια. Οταν ανεβαινουν οι παλμοι αυτες χανοντε. Μου εκηγησε οτι πιθανον να ειναι και απο την διαφραγματοκηλη που εχω αλλα και πιθανον απο το plaquenil. Ενα φαρμακο απο την ρςυματοπαθεια που εχω. Το τεστ δεν το τελειωσα γιατι ως αγυμναστη εντελως αντεξα μεχρι και το 3 κομματι. Και ρωταω. Εσεις ολοι που εχετε βαλει holter τι αποτελεσματα ειχατε?

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Δεν σου έδωσε καποιο φάρμακο; Αν στο προκαλει η αγωγή που παιρνεις δεν υπαρχει καποια εναλλακτική;

    Ξέρω άτομα που τους βγήκε υψηλός αριθμός, 3500 πχ.

    Εγώ έχω βάλει τρια ως τώρα, το πρώτο έδειξε 99, τα αλλα δυο καμία.

    Ειναι σιγουρα αγχωτικο και ενοχλητικο αυτο που βιωνεις. Ψαξε το μηπως υπαρχει τροπος να σου δώσουν κάτι για να μην συμβαίνει σε τέτοια συχνότητα. Οι εξετάσεις σου αίματος κλπ, είναι καλές; Εχεις καποιο άλλο προβλημα υγείας;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εγώ σήμερα έπαιζα σε μια βάφτιση. Παίζω κλαρίνο και φυσάω πολυ. Σημερα είχα κάποιες έκτακτες την ωρα που έπαιζα και συνιθως εχω έκτακτες και ενοχλήσεις την ωρα που παίζω γιατι φυσάω δυνατά και πολυ. Δεν ξερω τωρα αν ειναι απο αυτο αλλα συνιθως όταν παίζω εχω έκτακτες. Εκτός απο την κούραση ειναι και η καρδιά μου σε εγρήγορση όταν παίζω. Ανεβάζω αρκετούς παλμούς αλλα λογικό ειναι γιατι ειναι ζόρι. Αλλα οι έκτακτες με ανυσιχουν. Μετα όταν ήρθα σπιτι ανέβηκα τα σκαλιά (64) και όταν ήρθα και έσκυψα να αφήσω κατι επαθα δυο έκτακτες καπάκι η μια απο την αλλη. Δεν ξερω τι αλλα προσπαθώ να ηρεμήσω αυτές τις μερες!

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Εγώ σήμερα έπαιζα σε μια βάφτιση. Παίζω κλαρίνο και φυσάω πολυ. Σημερα είχα κάποιες έκτακτες την ωρα που έπαιζα και συνιθως εχω έκτακτες και ενοχλήσεις την ωρα που παίζω γιατι φυσάω δυνατά και πολυ. Δεν ξερω τωρα αν ειναι απο αυτο αλλα συνιθως όταν παίζω εχω έκτακτες. Εκτός απο την κούραση ειναι και η καρδιά μου σε εγρήγορση όταν παίζω. Ανεβάζω αρκετούς παλμούς αλλα λογικό ειναι γιατι ειναι ζόρι. Αλλα οι έκτακτες με ανυσιχουν. Μετα όταν ήρθα σπιτι ανέβηκα τα σκαλιά (64) και όταν ήρθα και έσκυψα να αφήσω κατι επαθα δυο έκτακτες καπάκι η μια απο την αλλη. Δεν ξερω τι αλλα προσπαθώ να ηρεμήσω αυτές τις μερες!


    Όταν φυσάς, μπορεί να είναι και αναπνευστική αρρυθμία. Πώς τις νιώθεις γενικά τις έκτακτες; Σαν χάσιμο χτύπου και σταμάτημα αναπνοής; Γιατί δεν είναι όλες οι αρρυθμίες έκτακτες, υπάρχουν και άλλου είδους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Όταν φυσάς, μπορεί να είναι και αναπνευστική αρρυθμία. Πώς τις νιώθεις γενικά τις έκτακτες; Σαν χάσιμο χτύπου και σταμάτημα αναπνοής; Γιατί δεν είναι όλες οι αρρυθμίες έκτακτες, υπάρχουν και άλλου είδους.
    Σαν να σταματαει μια φορα και κανει ενα δυνατό ”γκντουπ“ στο στήθος. Δίνει δηλαδή μια δυνατή Αφου πρώτα ειναι σαν να χάνει. Και όταν σκύβω καμια φορα το παθαίνω αλλα τωρα ανέβηκα τις σκαλες και έσκυψα αμέσως να αφήσω κατι και να βάλω τα παπούτσια μου στην παπουτσοθηκη και επαθα δυο στο καπάκι. Αλλα όταν παίζω το παθαίνω πολλές φορές. Και με ανυσιχει αρκετά. Το καλο ειναι οτι εχω ηρεμήσει πολυ αυτές τις μερες μετα την ομοιοπαθητική. Απλά περιμένω 20 μερες να ξαναπάω που μου ειπε για να συνεχίσουμε αν χρειαστεί. Προς το παρόν ηρεμία όσο γίνεται!

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Τι σου ειπε ο ομοιοπαθητικος;

  7. #7
    [QUOTE=Antonis8;1044119]Δεν σου έδωσε καποιο φάρμακο; Αν στο προκαλει η αγωγή που παιρνεις δεν υπαρχει καποια εναλλακτική;

    Ξέρω άτομα που τους βγήκε υψηλός αριθμός, 3500 πχ.

    Εγώ έχω βάλει τρια ως τώρα, το πρώτο έδειξε 99, τα αλλα δυο καμία.

    Ειναι σιγουρα αγχωτικο και ενοχλητικο αυτο που βιωνεις. Ψαξε το μηπως υπαρχει τροπος να σου δώσουν κάτι για να μην συμβαίνει σε τέτοια συχνότητα. Οι εξετάσεις σου αίματος κλπ, είναι καλές; Εχεις καποιο άλλο προβλημα υγείας;[/QUOTE αυριο θα μιλησει με την ρευματολογο μου. Οι αιματολογικες που εκανα αρχες απριλη ηταν καλες βεβαια εδω και κανα μηνα δεν ειμαι καλα ψυχολογικα με τριγυριζουν οι κρισουλες πανικου. Και λιγο πριν τηνμεγαλη εβδομαδα και τις μερες του holterημουν με τα μυαλα στα καγκελα

  8. #8
    Τι εκανα και μου εβγαλε ετσι το μηνυμα??????????????? τι παταω βρε παιδια για να απαντησω σε καποιον συγκεκριμενα???

  9. #9
    Σε καποιο απο ολα τα θεματα με τις εκτακτες κλπ διαβασα για καποια κοπελα που ελεγε οτι το holter της εβγαλε 15000 . Εκει η αληθεια παρηγορηθηκα λιγο. Νομιζω ειπε οτι δεν ειχε κατι

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Και πως τις αισθανεσαι εσυ τις έκτακτες; Σαν χάσιμο χτυπου; Και πόσες αισθανεσαι περιπου μέσα στη μέρα;

    Τι ηλικία έχεις αν επιτρεπεται; Το άγχος σίγουρα επηρεαζει. Και είναι και φαύλος κύκλος απο ένα σημείο και μετά. Εγώ μια ενιωσα το απογευμα και κατευθείαν με αγχωσε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τι σου ειπε ο ομοιοπαθητικος;
    Ο ομοιοπαθητικος μου εκανε κατι σαν ψυχανάλυση εκανε ερωτήσεις. Εκανε διάγνωση και μου έγραψε ενα χάπι. Το πηρα την ίδια μερα και μου ειπε σε 20-25 μερες να τον παρω για να δούμε πως παει και αν χρειαστεί να παρω ακομα ενα. Προς το παρόν δεν εχω κανει ούτε ταχυπαλμία ούτε τιποτα απο αυτα που είχα. Μονο οι έκτακτες σημερα την ωρα που έπαιζα στην βάφτιση. Θα τον παρω να τον ρωτήσω και για αυτο γιατι ειναι και παθολόγος. Απλά ηρεμώ τωρα όσο μπορώ και ελπίζω σε ενα καλο αποτέλεσμα. Ηδη αισθάνομαι καλύτερα αλλα ειναι νωρις ακομα για να το πω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω οποτε ξαπλωνα στο αριστερο πλευρο ακουγα την καρδια να ριχνει ριπη τρρρρρ. Εκανα χολτερ δεν εδειξε τιποτα. Τελικα οταν βελτιωθηκε η γαστριτιδα που ειχα, βελτιωθηκαν και τα συμπτωματα της καρδιας, αλλα περασαν 2 χρονια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by antaveri View Post
    Τι εκανα και μου εβγαλε ετσι το μηνυμα??????????????? τι παταω βρε παιδια για να απαντησω σε καποιον συγκεκριμενα???
    Μια χαρά τα πήγαινες ως εκεί που έκοψες τη δεξιά αγκύλη από το QUOTE κλεισίματος στην παράθεση που έκανες. Έπρεπε δηλαδή να γράψεις [/QUOTE] και όχι [/QUOTE, ώστε το σύστημα να «καταλάβει» ότι έχεις σκοπό να τερματίσεις εκεί την παράθεση.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Μια χαρά τα πήγαινες ως εκεί που έκοψες τη δεξιά αγκύλη από το QUOTE κλεισίματος στην παράθεση που έκανες. Έπρεπε δηλαδή να γράψεις
    και όχι [/QUOTE, ώστε το σύστημα να «καταλάβει» ότι έχεις σκοπό να τερματίσεις εκεί την παράθεση.[/QUOTE]
    Ευχαριστω να σαι καλα

  15. #15
    Σημερα εχω ραντεβου με την ψυχιατρο μου. Οι εξετασεις που εβαλε ο καρδιολογος αιματολογικες βγηκαν δυσιολογικοτατες... παιδια αν ειναι ολα αυτα θεμα αγχους θα σαλταρω. Να σας πω κι ενα καλο. Ολη νυχτα κοιμομουν και με το που ξυπνουσα με επιανε απευθειας ενα σαν αποτομα φουντωμα καψιμο απο το στομαχι και ανεβαινε. Πολλες φορες ενιωθα να ζεσταινομαι πολυ αλλα παραλληλα ειχα και ριγος σαν να ιδρωνω. Το πρωι βεβαια ημουν ενα χαλι. Ενα ρακος. Δεν μπορουσα να συρω τα ποδια μου. Και εννοειται οτι το μυαλο μου γυριζε εκει. Με πηρε μια γνωστη μου λοιπον να με ρωτησει τι κανω και οταν της ειπα πως ήμουν μου λεει... "σηκω πανω βαλε ακουστηκα και φυγε για περπατημα. ".με τα χιλια ζορια σηκωθηκα μετα απο λιγο και λεω αντε να δω... ετοιμαστηκα και ξεκινησα. Εκανα 3500 χιλιομετρα περπατημα με μουσικη στα αυτια και η αληθεια ειναι οτι ενιωσα πολυ καλυτερα. Πρεπει να το κανω συστημα. Ειμαι αρκετα καλυτερα απο εκεινη την ωρα. Θα παω και στην ψυχολογο μου και θα δουμε 43 ειμαι για καποιον που ρωτησε

Similar Threads

  1. προσωπικη ιστορια.δεν ειδα αποτελεσμα με τα χαπια
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 21-02-2017, 15:28
  2. Μπορει το αγχος να.ναι αποτελεσμα βαρεμαρας;;
    By van in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 14-08-2016, 14:40
  3. θα εχει αποτελεσμα?
    By Anastasia1997 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 26
    Last Post: 12-10-2012, 19:00
  4. 6 φάρμακα-κανένα αποτέλεσμα
    By konak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 23-09-2011, 19:03
  5. Entact: Αποτέλεσμα(?)Διαφραγματοκήλη
    By VasilisA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 14-08-2010, 22:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •