Εκρήξεις θυμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    blackcrow
    Guest

    Εκρήξεις θυμού

    Καλημέρα σας

    Έχω γράψει παλαιότερα για κάποια θέματα σχετικά με την ψυχολόγο μου, όπως και με θέματα σχετικά με τη σωματική μου υγεία. Από τότε πέρασαν χρόνια. Πήγα σε νέο ψυχολόγο και το σωματικό πρόβλημα ξεπεράστηκε μέσα από μια μεγάλη σε διάρκεια περιπέτεια και με δυο επεμβάσεις. Έπεσα ψυχολογικά πολύ μιας και ο αναγκαστικός εγκλεισμός στο σπίτι κράτησε αρκετά. Τελικά βγήκα αλλά πήρα το cymbalta τόσο για την κατάθλιψη όσο και για τα μυοσκελετικά μιας και είναι ένα από τα δύο ψυχιατρικής φύσης φάρμακα που συνταγογραφούν νευρολόγοι και ορθοπεδικοί.

    Από τον Νοέμβριο έως και τώρα παρουσιάζω έντονες εκρήξεις θυμού. Εκρήξεις οι οποίες ως κοινό υπόβαθρο έχουν την κατανάλωση αλκοόλ, είμαι έξω από το σπίτι κι όταν υπάρχει κάποια ασήμαντη αφορμή, και έχει να κάνει με μη αποδοχή της δικής μου άποψης ξεκινά ο πόλεμος. Από τότε, έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση με γονείς, με σύντροφο, με τον αδερφό μου, με φίλους ακόμη και με έναν άγνωστο. Πέντε έξι κρούσματα. Πριν ξεκινήσει αυτή η παρόρμηση ας την πω, είμαι σχετικά ήρεμος. Την επόμενη και πολλές φορές και λίγα λεπτά με το που τελειώσει η έκρηξη έχω μεγάλες τύψεις και ενοχές που με βασανίζουν για καιρό. Το καλό είναι ότι σε όλες τις περιπτώσεις, απευθύνθηκα στους ανθρώπους αυτούς και για το κομμάτι το οποίο είχα ευθύνη ζήτησα συγγνώμη. Η ψυχολόγος μου λέει ότι το θετικό είναι ότι εξέφρασα την άποψη μου σε θέματα που όπως της τα περιγράφω θεωρεί ότι έχω δίκιο. Εμένα δεν με ικανοποιεί αυτό. Εγώ θα ήθελα τον παλιό μου ρευστό, τη νηφαλιότητα, την ψυχραιμία έκφρασης της άποψης (εκτός από τον αδερφό αυτό δεν το εφάρμοζα σε αυτόν). Αναγνωρίζω ότι στην περίπτωση με τους γονείς και τον αδερφό είπα πράγματα που κράταγα μέσα μου για πάρα πολλά χρόνια και έπρεπε να λεχθούν αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο, με φωνές και μια κατάσταση όπου είχα χάσει τα λόγια μου, έλεγα βλακείες και πολλές φορές όταν ζοριζόμουν προκειμένου να ισχυροποιήσω τη θέση μου, είπα και ψέματα. Αναφέρθηκα σε ψεύτικα περιστατικά κ.λπ.

    Όσον αφορά το γιατί συνέβη αυτό υπάρχει ένα ενδεχόμενο να έχει σχέση με το cymbalta. Από τον Νοέμβριο μπήκα σε σταδιακή διακοπή του φαρμάκου το οποίο έπαιρνα ήδη δύο χρόνια. Ψάχνοντας βρήκα ότι μια από τις παρενέργειες σε ένα σύνολο ασθενών που διακόπτουν είναι και οι αδικαιολόγητες, χωρίς σημαντική αφορμή εκρήξεις θυμού. Να πω επίσης πως έχω άγχος και θλίψη, όχι κατάθλιψη πια, αλλά περιστατικά θλίψης.

    Προχθές ήρθε ο αδερφός μου να με βοηθήσει με κάποιες εργασίες που είχα στο νέο μου γραφείο. Έχουμε διαφορές πάρα πολλά χρόνια. Σχεδόν με κακοποιούσε, όχι μόνο εμένα αλλά και τους γονείς μου. Χώρισε, του στάθηκα με ψυχική φθορά για εμένα. Με τηλέφωνα στα οποία μιλούσε ακατάπαυστα δυνατά και με άσχημο τρόπο. Το βράδυ βγήκαμε. Ήπια πάλι. Και εγώ και αυτός. Ξεκίνησε συζήτηση πολιτικής φύσεως. Νευρίασα. Έχασα τελείως την ψυχραιμία μου. Τα επιχειρήματα μου γελοία σαν τα δικά του και διαπίστωνα ότι με τραβούσε κι εμένα στο ίδιο επίπεδο. Σηκωθήκαμε και φύγαμε εκνευρισμένοι. Στο δρόμο συνέχισε και ξαφνικά βγήκα εκτός εαυτού. Του ξεφούρνισα όσα μου είχε κάνει φωνάζοντας μέσα στο δρόμο, του είπα ότι ήταν και είναι ένας δικτάτορας. Με έβρισε και μου είπε ότι δε θέλει καμιά επαφή μαζί μου. Ότι διακόπτονται τελείως οι σχέσεις μας. Μου απαγόρευσε να μιλήσω ξανά με τον ανιψιό μου στο τηλέφωνο (μένουμε σε διαφορετικές πόλεις). Πήγαμε σπίτι μάζεψε τα πράγματα του και έφυγε για το ταξίδι της επιστροφής.

    Είμαι χάλια. Σκέφτομαι του γονείς μου που είανι γέροι και πάντα με παρότρυναν να κάνω πίσω. Το ίδιο μου είπε και ο άλλος ο αδερφός όταν έμαθε ο περιστατικό και με πήρε τηλέφωνο. Μάλιστα μου είπε ότι ήρθε να σε βοηθήσει και εσύ τσακώθηκες. Του έστειλα ένα μήνυμα δυο μέρες μετά. Απολογητικό για τον τρόπο μου αλλά όχι για το περιεχόμενο των όσων είπα. Μου απαγόρευσε κάθε επαφή όπως είχε πει και τότε. Δεν ξέρω... Αύριο έχω συνεδρία. Τι είναι αυτές οι εκρήξεις θυμού; Τι μου συμβαίνει; Ανησυχώ και θέλω πίσω τον παλιό εαυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αγαπητέ μου, ο παλιός σου εαυτός προφανώς δεν ήταν απλά ψύχραιμος, ήταν πολύ καταπιεσμένος και υποχωρούσε για να μην πληγώσει τους γονείς ή να μην χαλάσει τη σχέση του με τον αδερφό, ήταν ένας άνθρωπος που έδινε γενικά τόπο στην οργή και για να μην πληγώσει τους άλλους πληγωνόταν ο ίδιος και στο τέλος σου δημιούργησε κατάθλιψη. Άρα ακριβώς τον ίδιο εαυτό δεν τον θέλεις πίσω. Πέρασες πάρα πολύ δύσκολα και τώρα κάνεις ένα ξέσπασμα. Όχι, δεν λέω ότι ο καινούριος σου εαυτός πρέπει να είναι ένας άνθρωπος νευρικός, θυμωμένος που τσακώνεται με όλον τον κόσμο και δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του. Πρέπει να είναι όμως ένας άνθρωπος που βάζει όρια, κάνει τις επιλογές του και δεν νοιώθει μονίμως τύψεις για το αν πληγώνει τους άλλους ενώ οι ίδιοι τον βλάπτουν. Κάθησε μόνος σου ψύχραιμα και κρίνε τις καταστάσεις πιο αντικειμενικά και μη γεμίζεις τον εαυτό σου ενοχές που προσπαθείς να βάλεις τους άλλους στη θέση τους, κάτι που έπρεπε να έχεις κάνει εδώ και χρόνια. Από την άλλη προσπάθησε να βρεις τρόπους να κάνεις πράγματα που σε χαλαρώνουν και απασχολούν το μυαλό σου θετικά. Θα ισορροπήσουν τα πράγματα. Μάθε από τα λάθη σου, αλλά μην φτάσεις στο σημείο να αυτομαστιγώνεσαι ή να υποχωρείς σε θέματα που σε αφορούν απλά λόγω ενσυναίσθησης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αγαπητέ μου, ο παλιός σου εαυτός προφανώς δεν ήταν απλά ψύχραιμος, ήταν πολύ καταπιεσμένος και υποχωρούσε για να μην πληγώσει τους γονείς ή να μην χαλάσει τη σχέση του με τον αδερφό, ήταν ένας άνθρωπος που έδινε γενικά τόπο στην οργή και για να μην πληγώσει τους άλλους πληγωνόταν ο ίδιος και στο τέλος σου δημιούργησε κατάθλιψη. Άρα ακριβώς τον ίδιο εαυτό δεν τον θέλεις πίσω. Πέρασες πάρα πολύ δύσκολα και τώρα κάνεις ένα ξέσπασμα. Όχι, δεν λέω ότι ο καινούριος σου εαυτός πρέπει να είναι ένας άνθρωπος νευρικός, θυμωμένος που τσακώνεται με όλον τον κόσμο και δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του. Πρέπει να είναι όμως ένας άνθρωπος που βάζει όρια, κάνει τις επιλογές του και δεν νοιώθει μονίμως τύψεις για το αν πληγώνει τους άλλους ενώ οι ίδιοι τον βλάπτουν. Κάθησε μόνος σου ψύχραιμα και κρίνε τις καταστάσεις πιο αντικειμενικά και μη γεμίζεις τον εαυτό σου ενοχές που προσπαθείς να βάλεις τους άλλους στη θέση τους, κάτι που έπρεπε να έχεις κάνει εδώ και χρόνια. Από την άλλη προσπάθησε να βρεις τρόπους να κάνεις πράγματα που σε χαλαρώνουν και απασχολούν το μυαλό σου θετικά. Θα ισορροπήσουν τα πράγματα. Μάθε από τα λάθη σου, αλλά μην φτάσεις στο σημείο να αυτομαστιγώνεσαι ή να υποχωρείς σε θέματα που σε αφορούν απλά λόγω ενσυναίσθησης.
    Πραγματικά συμφωνώ 1000% μαζί με τη Σόνια.

    Παρόμοια λάθη έκανα στο παρελθόν και εγώ στη σχέση μου με τον αδερφό μου και κάποιους άλλους συγγενείς. Κάνοντας ψυχοθεραπεία ανακάλυψα ότι καταπίεζα την οργή που ένοιωθα μέσα μου. Τα καταπιεσμένα συναισθήματα κάποια στιγμή θα έρθουν και θα σου χτυπήσουν την πόρτα, με οποιαδήποτε μορφή. Είτε με οργή, είτε με πανικό, είτε με θλίψη/κατάθλιψη καθώς και με όποιον άλλο πιθανό τρόπο.

    Σόνια συγχαρητήρια για τις απόψεις και την αντίληψη σου. Πραγματικά συμφωνώ πολύ μαζί σου.

    Αγαπητέ θεματοθέτη,

    Μην έχεις ενοχές για τα πληγωμένα σου συναισθήματα. Τώρα γνωρίζεις την αιτία αυτού του θυμού και οφείλεις να δουλέψεις με την ψυχολόγο σου, ώστε να μάθεις πλέον πως να το διαχειρίζεσαι από εδώ και στο εξής. Και όπως είπε και η Σόνια, καλό είναι από εδώ και στο εξής να μάθεις να θέτεις τα προσωπικά σου όρια. Δεν είναι κακό, ούτε και ντροπή να πεις σε κάποιον ότι η συμπεριφορά του σε έχει ενοχλήσει και δεν θα επιτρέψεις πλέον να σου χαλάει τη διάθεση.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  4. #4
    blackcrow
    Guest
    Έχεις δίκιο Σόνια αλλά είμαι σε φάση αλλαγής, ομολογώ με εντυπωσιακά αποτελέσματα όσον αφορά την οριοθέτηση και την αντίδραση απέναντι σε κακοποιητικές συμπεριφορές. Απλά η έκρηξη μου προκαλεί αναστάτωση γιατί κάποιες φορές έγιναν σε περιπτώσεις όπου εγώ εισέπραξα ως προσβλητική τη συμπεριφορά του άλλου. Η θεραπεύτρια μου λέει να το αφήσω να βγει όπως είναι, ακατέργαστο και ότι η "δουλειά" κι ο χρόνος είναι αυτά που θα λειάνουν τις ακμές. Κι εγώ, όσον αφορά το περιεχόμενο της συζήτησης, την έντασης, σε πολλές από αυτές τις περιπτώσεις δε θεωρώ ότι έχω πει κάτι που δεν έρπεπε να λεχθεί. Ίσα - ίσα που όπως λες μιλαμε για καταπίεση που έπρεπε να βγει. Απλά ο τρόπος με αναστατώνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    GoldenM χαίρομαι που συμφωνούμε.
    blackcrow, αυτή τη στιγμή ο ψυχισμός σου είναι σε φάση εκτόνωσης. Σκέψου ένα ελατήριο που το πιέζουν προς τα κάτω με δύναμη και κάποια στιγμή το αφήνουν ελεύθερο. Δεν θα εκτιναχθεί ψηλά; Δεν θα ταλαντωθεί μέχρι να επανέλθει σε ισορροπία στην φυσική του θέση; Ε, τώρα είσαι στη φάση της εκτίναξης. Σιγά σιγά θα βρεις τις ισορροπίες σου όπως λέει κι η θεραπεύτριά σου.

  6. #6
    blackcrow
    Guest
    Sonia, το παράδειγμα σου με το ελατήριο με καθησύχασε και με ανακούφισε αρκετά. Το καλό είναι ότι όταν σκέφτομαι κάποια από αυτά τα περιστατικά, νιώθω ικανοποίηση για τα όσα εξέφρασα. Ήταν πράγματα που έπρεπε να λεχθούν. Και σε καμία περίπτωση δε θα προτιμούσα, λόγω των "εκρήξεων", να μην είχα τη συγκεκριμένη αντίδραση. Όσον αφορά το επεισόδιο με τον αδερφό, θλίβομαι και δυσκολεύομαι λόγω του ότι δεν υπάρχει επαφή πια, για ένα τηλέφωνο ακόμη περισσότερο ή άνεση στο να μιλήσω με τον ανιψιό μου. Εντάξει, προσπαθώ να αποδεχτώ τα όσα νιώθω, αναλογιζόμενος ότι όλα αυτά αποτελούν μέρος της διαδικασίας της απώλειας, του πένθους. Το καλό είναι ότι όσο περνά ο καιρός (τρεις βδομάδες περίπου) τα αρνητικά συναισθήματα είναι πιο ανεκτά και πιο διαχειρίσιμα. Θα δούμε. Προχωράμε και βλέπουμε.

Similar Threads

  1. Καταπίεση θυμού
    By λουλούδι in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 4
    Last Post: 01-05-2018, 09:37
  2. Λοχεία και εκρήξεις οργής
    By halo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2016, 23:34
  3. Εκρηξεις θυμου.
    By Panas in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 19
    Last Post: 23-03-2011, 20:42
  4. Εκρήξεις θυμού
    By ΠΟΠΗ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2009, 18:49
  5. Συγκράτηση θυμού.
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-08-2007, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •