GeoDon... εσείς το έχετε δοκιμάσει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157

    GeoDon... εσείς το έχετε δοκιμάσει?

    Γεια σας και από μένα. Εδώ και 3μιση βδομάδες κάνω χρήση του φαρμάκου GeoDon. Δεν είμαι σχιζοφρενής αλλά ψυχαναγκαστικός και μου το επέβαλε ο ιατρός αφού πρώτα δοκιμάσαμε χωρίς αποτέλεσμα το Zyprexa. Έχω όμως τρομερό πρόβλημα με αυτό το χάπι. Δεν είναι μόνο η νύστα που φαίρνουν όλα τα ηρεμιστικά όπως το Zyprexa, είναι μία τεράστια θολούρα που με κατακυριέυει με αυτό το φάρμακο. Επίσης όταν δεν παίρνω μία δόση έχω σπασμούς σε όλο μου το σώμα. Επειδή είναι σχετικά καινούριο το σκεύασμα στην αγορά μήπως έχει κανείς τα ίδια συμπτώματα ή γνωρίζει κάτι για αυτό?

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    George κι εγώ παίρνω Geodon και έχω ακριβώς τις ίδιες παρενέργειες!Υπερβολική υπνηλία,ειδικά αφού φάω και μετά,δυσκολία στην σκέψη και στην έκφραση όμως σπασμούς δεν είχα ποτέ,μόνο λίγο τρέμουλο στα χέρια!Δεν ήξερα οτι είναι καινούριο σκέυασμα πάντως!αυτά από εμένα! φιλικά kitty

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Ευχαριστώ kitty. Γενικά με το κόψιμο του GeoDon (τώρα παίρνω ένα την ημέρα γιατί πάω να το κόψω) έχω πολύ άγχος με δυσκολία στην αναπνοή και άγριο σφίξιμο στον λαιμό. Το Zyprexa είναι στην ίδια κατηγορία φαρμάκων όμως το έκοψα πολύ άνετα και απότομα. Τί να μου συμβαίνει λέτε? Μήπως ένα αγχολυτικό χρειάζεται για τον πρώτο καιρό που κόβουμε σκευάσματα τύπου GeoDon?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    George το GeoDon είναι αρκετά εθιστικό από όσο έχω καταλάβει από την δικια μου εμπειρια για αυτό μπορεί να σου φαινεται πιο δυσκολη η αποκοπη σου απο αυτο!ο γιατρος σου τι σου ειπε?Μίλησες και προηγουμένως για χρηση αγχολυτικου,μα το GeoDon αγχολυτικο ειναι και αυτο αντιψυχωτικο για την ακριβεια!πολεμαει τις βασανιστικες σκεψεις ετσι ξερω!εσυ συμβουλη μου ειναι να κανεις οτι σου πει ο γιατρος σου στο αν πρεπει να παρεις καποιο αλλο αγχολυτικο αν κοψεις το GeoDon!Αυτα απο εμενα!φιλικα Kitty

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    George το GeoDon είναι αρκετά εθιστικό από όσο έχω καταλάβει από την δικια μου εμπειρια για αυτό μπορεί να σου φαινεται πιο δυσκολη η αποκοπη σου απο αυτο!ο γιατρος σου τι σου ειπε?Μίλησες και προηγουμένως για χρηση αγχολυτικου,μα το GeoDon αγχολυτικο ειναι και αυτο αντιψυχωτικο για την ακριβεια!πολεμαει τις βασανιστικες σκεψεις ετσι ξερω!εσυ συμβουλη μου ειναι να κανεις οτι σου πει ο γιατρος σου στο αν πρεπει να παρεις καποιο αλλο αγχολυτικο αν κοψεις το GeoDon!Αυτα απο εμενα!φιλικα Kitty:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Σ\'ευχαριστώ πολύ καλή μου. Εννοείται ότι πάντα μετά από συμβουλή ιατρού ό,τι κάνουμε με τα φάρμακα! Απλά επειδή ο ιατρός μου δεν μου το παρουσιάζει και για τόσο εθιστικό το GeoDon είπα να μαζέψω εμπειρίες τρίτων.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    4
    εγο φοβαμαι να το κοψω ακομα και το παιρνω απο τον ιούλιο . το μμειωσα στα 20 mgαπο τα 180mg. kai ειμαι σα χαμενη παιρνω 3 ladose τωρα την ηυμερα και το βραδυ geodon των 20mg. ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΦΩΣ ΑΚΟΜΑ. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    περνω geodon εδω κ 4 χρονια θαρρεις η μονη παρενεργεια ελαφεα υπνηλια τιποτα αλλο χερομαι που υπαρχουν για μενα τα geodon γιατι τα προυγουμενα χαπια ειχαν αρκετες παρενεργεις ειναι θαυμασια χαπια κανουν την δουλεια τουσ τελεια .ειμαι εππαγγελματιας υγειας η ιδια κ κανω συνεχεια εξετασεις μου ανεβαζουν την προλακτινη μου αλλα δεν βαριεσαι δεν μπορων να ζησω χωρις αυτα ελλατωσα την δωση αρκετα ισωσ καποια στιγμη τα κοψω εντελως αλλα οι αληθεια ειναι οτι προτειμω να τα περνω παρα να παθω οτι επαθα κ να με τρεχουν παλι με τα χιλια ζορια στον γιατρο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    egv eimai mia xara me ta geodon den me εθιζουν θελω να κανω οικοφενεια αλλα δεν βρισκω συντροφο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16
    Προς Λίνα. Και εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση. Με τα Geodon είμαι μία χαρά! Τα πέρνω εδώ και 4 χρόνια μετά από ένα ψυχωσικό επεισόδιο που είχα μετά από ερωτική απογοήτευση όταν ήμουν 26. Έκτοτε, κατάφερα πήγα στρατό και πέρασα σε κάτι πολύ δύσκολες εξετάσεις για διορισμό στο δημόσιο! Πριν λίγες μέρες δοκίμασα τα Zyprexa, αλλά τα έκοψα γιατί έπαιρνα βάρος και στις παρέες ήμουν πολύ πεσμένος. Και μένα το πρόβλημά μου είναι η εξεύρεση συντρόφου. Η αυτοπεποίθησή μου είναι down, γιατί το παθά από ερωτικά και σκέφτομαι ότι πρέπει να το πω κάποια στιγμή στο έτερον ήμιση. Σε καταλαβαίνω απόλυτα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    χμ εγω πηγα να παρω το χαρτι απο τον ψυχιατρο για να παω για δουλεια μου λεει εχεισ κανανα ψυχιατρικο προβλημα?εχω πολλα τισ λεω δεν φαινομαι κ γελαω περνεισ ναρκωτικα μου λεει μπα τισ λεω μου εδωσε κ εφυγα χωρισ να ελεξει το βιβλιαριο μου κ το πηρα κ απο διευθηνρτια τελοσπαντων μου λεει αυτα ειναι των νεων ανθρωπων παρτο κ φυγε αν πηγαινα στο αλλο νοσοκομεο δεν την γλητωνα θα με εκαν ελενχο αν εχεισ γνωστουσ κ να ξερουν οτι εισαι αρρρωστος στα δινουν τα χαρτια αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ο κοσμος οταν ακουει ψυχιτρο τα χαπια κοροιδευει ειμαστε τοσοι λιγοι ?ειπα σε καποιον που εβγαινα δεν ειναι τιποτε τα ψυχιατρικα θεραπευοντια κανουν παιδια οι γυναικες πυ περνουν χαποια κ μου λεει κριμα δεν ειναι να χει τετοια μανα το παιδι ε δεν ξαναβγηκα μαζι του

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    εγω εκανα την μαλακια κ το ειπα σεκαποιον που τον ηθελα κ μου κοψε κ την καλυμερα

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    68
    Το Geodon προκαλει τα περισσοτερα εξωπυραμιδικα απο οποιοδηποτε αλλο ατυπο αντιψυχωτικο (πλην του Risperdal)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    2
    Η αλλαγή θεραπείας από Risperdal σε Geodon έχει δείξει ότι μειώνει τα Ε.Π.Σ. και τα συμπτώματα Ακαθησίας. Επίσης, το Geodon σε σύγκριση με το Risperdal μειώνει τα επίπεδα προλακτίνης, χοληστερίνης και μπορεί να αναστρέψει την αύξηση του βάρους που προκαλεί το Risperdal και το Zyprexa. Επιπρόσθετα το Geodon δεν καταστέλει αλλά ηρεμεί και σε σύγκριση με το Risperdal, το Ζyprexa και τα αντιψυχωτικά πρώτης γενιάς βελτιώνει τον έλεγχο των συμπτωμάτων σε μεγαλύτερο βαθμό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    geias sas ksanartha pali eimai kalutera giati exw brei filous pou me sthrizoun k exoun dextei to problhma mou
    phgenw k sto gugnasthrio k eimai ok

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •