Xanax Vs Bespar
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Xanax Vs Bespar

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4

    Xanax Vs Bespar

    καλημερα.η κοπελα μου εχει σταματησει το σκατοxanax πριν 1 εβδομαδα και μετα απο 2 χρονια χρησης,η μαλλον καταχρησης.παρουσιαζει τα γνωστα συμπτωματα στερησης και γενικα καμμενη συμπεριφορα...και το κακο ειναι οτι δε θελει να το καταλαβει και να παραδεχτει οτι αυτα οφειλονται στη στερηση κι επισης το αγαπαει το xanax της και την εχω πιεσει να το σταματησει.ετσι οταν πηγα μαζι της στο γιατρο για να της γραψει κατι αλλο ,της εδωσε bespar.Νομιζω οτι καταπολεμα καποια συμπτωματα αλλα δεν ειναι τελειο.Γνωριζει καποιος αρκετα ωστε να με βοηθησει?δεν την παλευω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    κοιταξε αδερφε... προσωπικη αποψη- εμπειρια απο το συγκεκριμενο φαρμακο που λες δεν εχω...ομως κανοντας μια βολτα στο google εψαξα με αφορμη εσενα και μεσα στα πολλα που διαβασα .. ενα κρατησα που ειναι σημαντικοτατο δεν ειναι βενζοδιαζεπινη δηλαδη η ουσια που περιεχει το xanax , to stedon , to lexontanil, ta hipnostedon και πολλα αλλα...και το οτι δεν την περιεχει αυτο μας καθησυχαζει διοτι πολυ απλα το Bespar δεν θα της προκαλεσει αυτην την μαμημενη εξαρτηση που προκαλουν αυτα που ανοικουν στην οικογενεια των βενζοδιαζεπινων....χωρισ να σημαινει οτι δεν βοηθανε , βοηθανε αλλα με μακροχρονια χρηση τους σε κανει να το ζητας σε σημειο να νιωθεις οτι χωρις αυτο οπιο και να ναι οτι δεν μπορεις να κανεισ βημα αν δε το παρεις...
    Ας ξανα παμε ομως παλι στο Bespar .
    Διαβασα οτι γενικα ειναι καλο Αγχολυτικο , αργει λιγουλακι ομως να δρασει , δηλαδη θελει μια βδομαδουλα για να φανει διαφορα...και απο οτι διαβασα κι ολας ειναι φαρμακο που ρυθμιζει την σεροτονινη δηλαδη και αντικαταθληπτικο...
    Δε μας ειπες ομως ακριβως τι εχει η κοπελα σου και επαιρνε xanax....
    και να ξερεις και να θυμασαι και να ξερει και να μα8ει αν δεν ξερει και η κοπελα σου... ολα τα φαρμακα δεν ειναι για ολους τους ανθρωπους... το καθε Φαρμακο δεν ταιριαζει με τον κα8ε ενα...


    Ειναι απλο και ας ειναι δυσκολο στην κατανοηση...
    Διοτι
    Ο καθε ανθρωπος ειναι Μοναδικος !
    Ευχομαι οτι καλυτερο....!
    ΜΕ εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    ...επισης κανοντας και μια βολτα εδω μεσα στο φορουμ ειδα οτι εχει ανοιχτει απο αλλους θεμα gia to συγκεκριμενο bespar
    για δες..
    http://e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3798
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Το Bespar προκαλεί μέθη, νοιώθεις ακριβώς το ίδιο σαν να έχεις πιει μια δυο μπύρες και κοιμάσαι όρθιος. Δεν είναι λύσεις αυτά.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    θα επρεπε να το σταματησει σιγα σιγα οχι αποτομα.και δεν ειναι καμενη η κοπελα επειδη εχει στεριτικα.ελεος!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4
    φιλε θοδωρη σ ευχαριστω για το ενδιαφερον.αυτα τα εχω διαβασει κι εγω αλλα εψαχνα καποιον που να χει καμια προσωπικη εμπειρια.ξερω οτι το bespar δν ειναι βενζοπαπαρια.το κουσουρι τησ εμεινε απο εναν προηγουμενο τυπο,ο οποιος την ειχε ψηλοβουτηξει στην κοκα και τησ εμαθε και το xanax μετα για να ηρεμει και να μπορει κ να κοιμηθει.καμμενη κατασταση αλλα το παλευω.δεν εχει σημασια ποιοσ ειναι αλλα ειναι καλο να βγαλεις εναν ανθρωπο απο τετοια σκατα

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    το βεσπα τι ειναι μηχανακι?:P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by panikoula
    το βεσπα τι ειναι μηχανακι?:P
    ένα χαπάκι απ\'αυτά που δίνουν με τόση άνεση οι ψυχίατροι. Βέβαια πολύ λιγότερο επικίνδυνο από ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ όπως Stilnox, Xanax, Lexotanil, Hypnostedon και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις που συνταγογραφούν αβέρτα οι έμποροι ναρκωτικών - ψυχίατροι για ψίλου πήδημα. Μακρυά από τα ηρεμιστικά και κυρίως τα υπνωτικά !

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    xanax περνω και εγω σε πολυ μικρη δωση
    δεν νομιζω να ειναι ναρκωτικο διοτι ουτε στα ουρανια πετας οταν το περνεις ουτε ωραιες φαντασιωσεις βλεπεις κλπ.απλα χαλαρωνουν οι μυες π απο το στρες χτυιουντε-συσπουντε σαν τρελοι.

  10. #10
    Originally posted by katoikos
    φιλε θοδωρη σ ευχαριστω για το ενδιαφερον.αυτα τα εχω διαβασει κι εγω αλλα εψαχνα καποιον που να χει καμια προσωπικη εμπειρια.ξερω οτι το bespar δν ειναι βενζοπαπαρια.το κουσουρι τησ εμεινε απο εναν προηγουμενο τυπο,ο οποιος την ειχε ψηλοβουτηξει στην κοκα και τησ εμαθε και το xanax μετα για να ηρεμει και να μπορει κ να κοιμηθει.καμμενη κατασταση αλλα το παλευω.δεν εχει σημασια ποιοσ ειναι αλλα ειναι καλο να βγαλεις εναν ανθρωπο απο τετοια σκατα
    φίλε...είναι λίγο άδικο αυτό που λες για την κοπέλα σου και΄είμαι σίγουρη πως αν δεν την ήθελες δεν θα καθόσουν να ψάχνεσαι για να τη σώσεις.
    Ελπίζω αυτό το στυλάκι \"καμμένη κατάσταση\", \"να τη βγάλω απ τα σκατά\" κλπ να μη το έχεις και σε εκείνη γιατί μόλις κόψει τα ηρεμηστικά που της στερούν τη δύναμη θα κόψει και σένα....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by panikoula
    xanax περνω και εγω σε πολυ μικρη δωση
    δεν νομιζω να ειναι ναρκωτικο διοτι ουτε στα ουρανια πετας οταν το περνεις ουτε ωραιες φαντασιωσεις βλεπεις κλπ.απλα χαλαρωνουν οι μυες π απο το στρες χτυιουντε-συσπουντε σαν τρελοι.
    Είναι ΒΕΝΖΟΔΙΑΖΕΠΙΝΗ άρα ακόμα και σε μικρές δόσεις όταν η χρήση είναι χρόνια θεωρείται ναρκωτικό.

    Διαβάζω \"Η αλπραζολάμη προκαλεί έξη.Μπορεί να προκαλέσει φυσική και ψυχολογική εξάρτηση.Δεν πρέπει να λαμβάνετε μεγαλύτερη ποσότητα του φαρμάκου αυτού ή για μεγαλύτερη χρονική διάρκεια απ\'ότι σας συνέστησε ο γιατρός σας. Συμπτώματα απόσυρσης μπορεί να παρουσιαστούν αν η αλπραζολάμη διακοπεί ξαφνικά μετά από συνεχή χρήση κατά τη διάρκεια αρκετών εβδομάδων.Ο γιατρός σας μπορεί να σας συστήσει μια σταδιακή μείωση στη δοσολογία\".

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ναι μην τρελενεσε με τον γιατρο προσωπικα κανονιζω την χρηση.
    το ξερω οτι με αγαπας.
    :P:P

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4
    ok poso kairo pairneis xanax?kai posa mg tin imera?an kati pou sou prokalei eksartisi dn einai narkwtiko tote ti einai?anyway nomizw oti spamareis to topic ksefygame apo to thema

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by katoikos
    φιλε θοδωρη σ ευχαριστω για το ενδιαφερον.αυτα τα εχω διαβασει κι εγω αλλα εψαχνα καποιον που να χει καμια προσωπικη εμπειρια.ξερω οτι το bespar δν ειναι βενζοπαπαρια.το κουσουρι τησ εμεινε απο εναν προηγουμενο τυπο,ο οποιος την ειχε ψηλοβουτηξει στην κοκα και τησ εμαθε και το xanax μετα για να ηρεμει και να μπορει κ να κοιμηθει.καμμενη κατασταση αλλα το παλευω.δεν εχει σημασια ποιοσ ειναι αλλα ειναι καλο να βγαλεις εναν ανθρωπο απο τετοια σκατα
    φίλε...είναι λίγο άδικο αυτό που λες για την κοπέλα σου και΄είμαι σίγουρη πως αν δεν την ήθελες δεν θα καθόσουν να ψάχνεσαι για να τη σώσεις.
    Ελπίζω αυτό το στυλάκι \"καμμένη κατάσταση\", \"να τη βγάλω απ τα σκατά\" κλπ να μη το έχεις και σε εκείνη γιατί μόλις κόψει τα ηρεμηστικά που της στερούν τη δύναμη θα κόψει και σένα....
    egw tha tin kopsw telika giati dn antexw allo etsi kai den eimai kai i mama tereza.ki episis den ta iksera ayta apo tin arxi gia na pw ok iksera ti eperna....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by katoikos
    ok poso kairo pairneis xanax?kai posa mg tin imera?an kati pou sou prokalei eksartisi dn einai narkwtiko tote ti einai?anyway nomizw oti spamareis to topic ksefygame apo to thema


    pernv mikrh dvsh giayto sto leo.:P

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •