Πως θα μπορουσε να θεραπευτει ο πατερας μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Πως θα μπορουσε να θεραπευτει ο πατερας μου;

    Ο πατερας μου νοσουσε απο αυτη τη διαταραχη με αποτελεσμα να ξεσπα βιαια εναντιον μας και να μας εξευτελιζει, σχεδον ολες τις ωρες. Παντα του εφταιγαν οι αλλοι για τις δικες του αποτυχιες. Ελεγε οτι θα ειχε γινει πρωτη φιρμα αν δεν ημασταν εμεις, και ειχε πολιτικες-επαναστατικες βλεψεις, στις οποιες τοποθετουσε τον εαυτο του ως ηγετη και κυβερνητη.

    Επεσα σε ενα αρθρο που λεει οτι δεν γιατρευεται η ναρκισσιστικη διαταραχη.

    https://thoughtcatalog.com/lorenzo-j...istic-patient/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δυστυχως οχι μονο δε θα αναγνωριζε ποτε την παθηση του, αλλα εδιωχνε βιαια απο κοντα του οποιον του εφερνε αντιρρηση στο οτιδηποτε, και ειχε καταφερει να μαζεψει γυρω του μια ομαδα ανθρωπων, που εν γνωσει τους, τον ενθαρρυναν και τον εσπρωχναν στην αυτοκαταστροφη μεσω του τζογου και στη λεηλασια των παιδιων του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Όταν λες πολιτικές - επαναστατικές βλέψεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Όταν λες πολιτικές - επαναστατικές βλέψεις;
    Ηταν τροτσκιστης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ηταν τροτσκιστης.
    Αυτό τον διαφοροποιεί από τους πολλούς. Οι κομμουνιστές έχουν ένα αίσθημα υπεροχής απέναντι στους καθημερινούς ανθρώπους. Κι εγώ έτσι είμαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Θεωρούσε δηλαδή ότι η οικογένεια τον κρατούσε πίσω σε σχέση με τα θέλω του και ξεσπούσε πάνω σας;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Θεωρούσε δηλαδή ότι η οικογένεια τον κρατούσε πίσω σε σχέση με τα θέλω του και ξεσπούσε πάνω σας;
    Ναι. ........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Ορέστη, είσαι λακωνικός. Πες λίγα πράγματα παραπάνω, γιατί εγώ, να σου πω την αμαρτία μου, και μόνο που είπες ότι ήταν τροτσκιστής τον συμπάθησα και δεν θα είμαι αντικειμενική...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κοιταξε αν λάβεις υποψη οτι ο πατερας σου θα ηθελε να θεραπεύτεις εσυ ωστε να γινεις υγιής σαν αυτον, καταλαβαινεις οτι θα πεσει με φορα σε τοιχο η προσπαθεια σου. Σε βλεπει σαν προβληματικό, για αυτο και το αρθρο γραφει οτι δεν θεραπεύονται ευκολα. Ειναι το ιδιο δυσκολο σαν να δεχθεις εσυ οτι εχεις το προβλημα και να θελεις να γινεις σαν αυτον.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Kαλησπερα,ειμαι νεα στο φορουμ,δυστυχως δεν μπορω να βρω πως ξεκιναω ενα νεο θεμα,θα γραψω σε αυτο γιατι το θεμα μου ειναι παρομοιο..Ο πατερας μου ειναι 79 ετων,η μαμα μου πολυ νεοτερη.Ο πατερας μου ειναι ενας ανθρωπος πολυ ιδιοτροπος,με το φαγητο,με τα ρουχα,με ολα.Γενικα εχει πολυ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του,νομιζει οτι ειναι κατι παραπανω απο τους αλλους,προσβαλει και μειωνει τη μαμα μου,ενα ατομο πολυ αξιο που κραταει την οικογενεια οσο μπορει ενωμενη,ενω ο ιδιος χρονια τωρα παιρνει συνταξη κ καθεται.Με τα μονα πραγματα που ασχολειται ειναι η υγεια του,ειναι αρρωστοφοβικος χωρις να εχει κατι παρα την ηλικια του και τον νοιαζει μονο η παρτυ του.Το θεμα ποιο ειναι?Εδω και χρονια κατα καιρους πηγαινε σε νευρολογο και εκανε θεραπεια,η κατασταση ηταν πολυ καλυτερη,τωρα ομως τα χει κοψει ολα γιατι θεωρει πως ειναι καλα.Το αποτελεσμα ειναι οτι εγινε παλι πολυ οξυθυμος,νευρικος,μολις παμε να του πουμε κατι να τον βοηθησουμε αντιδρα και γινεται χαμος.Το θεμα ειναι οτι δημιουργει πολλα προβληματα στη μαμα μου και σε εμας.Επειδη δεν ακουει κουβεντα να παει σε καποιον ειδικο θελουμε να βρουμε τροπο να του δινουμε καποια θεραπεια χωρις να το γνωριζει.Εχετε κατι να προτεινετε?Εχουμε απελπιστει...

  11. #11
    Γεια σου. Ψυχοτροπες ουσιες διχως εγκριση ψυχιατρου ειναι λανθασμενο. Συνηθως σε αυτες τις ηλικιες ακομη και ενας γενικος ιατρος ισως να καταλαβαινε πως θελει καποιο ηρεμιστικο αλλά παντοτε χρειαζεται η διαδικασια της γνωματευσης. Φυτικα βοτανα πασιφλορα βαλεριανα τηλιο ισως και να τον βοηθουσαν. Αν ασχολειται υπερβολικα με τα περι υγειας μπορει και να πειστει να πιει ενα ροφημα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Η σκεψη μας φυσικα και ειναι να απευθυνθουμε στην ψυχιατρο που ειχε παει να μας πει τι μπορουμε να κανουμε.Υπαρχουν σταγονες στα φαρμακεια φυτικες αλλα δεν ξερω ποσο μπορουν να βοηθησουν,Το προβλημα μας ειναι οτι δεν ξερουμε πως θα καταφερουμε να του δωσουμε τα χαπια που θα μας πει η γιατρος χωρις να το καταλαβει.Ειναι κ νας ανεξαρτητος ανθρωπος,δλδ μαγειρευει και τρωει επειδη η μαμα μου εργαζεται,εκει ειναι το προβλημα μας

  13. #13
    Συνηθως μεχρι να γινει καποιος συνεργασιμος χορηγουν μονο σε σταγονες νομιζω. Φαγητο κτλ δυσκολο. Αν καποιος γνωριζει παραπανω ελπιζω να σου γραψει. Ευχομαι ολα να πανε καλα. Μαγνητικη εγκεφαλου εχει κανει;;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Οχι δεν εχει κανει αλλα δεν νομιζω πως χρειαζεται,ειναι ο χαρακτηρας του αυτος.Δεν μας το προτεινε ποτε κανεις αυτο.Το θεμα ειναι πως αυτα τα ατομα αδυνατουν να καταλαβουν τι συμβαινει.Οταν τον ακουω να μιλαει λεω ειναι δυνατον να τα πιστευει αυτα που λεει?Του λεμε για παραδειγμα οτι δεν μπορει να φωναζει και να μας ακουει ο κοσμος κ παντα λεει και ποιος ειναι αυτος δλδ,ολοι ξερουν ποιος ειμαι εγω,ολο λεει στε κομπλεξικες κλπ.Ειναι κριμα οταν οι ανθρωποι καταντουν ετσι και πληγωνουν τοσους αλλους που προσπαθουν να τους βοηθησουν.Μακαρι να βρεθει λυση,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

  15. #15
    Αν ολα τα χρονια ηταν της αποψης : εχω τον πρωτο και το τελευταιο λογο. Γυναια σκασε. Σιγουρα ειμαι αρρωστος μη με ενοχλειτε. Τοτε αυτο μαλλον εχει να κανει με αλλα θεματα. Δεν εχει παει ποτε σε ψυχιατρο;;;;; ρωτησα για εγκεφαλο διοτι καμια φορα συμβαινουν μικροεγκεφαλικα χωρις σοβαρες παρενεργειες αλλα αυξανουν την ευρεθιστοτητα επιθετικοτητα. Εχω ζησει τετοιο χαρακτηρα να σου πω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΨΥΧΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ?
    By JFK1979 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 30-04-2014, 18:10
  2. Σχιζοφρενεια ? και αν ναι τι θα μπορουσε να κανω εγω?
    By equilibrium in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 19-12-2012, 00:47
  3. οποιος θεραπευτει απο ψυχωση γινεται μικρος θεος
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 20-12-2011, 18:37
  4. Μια βοηθεια απο οποιον θα μπορουσε...
    By ti_shmasia_exei in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 35
    Last Post: 09-06-2010, 02:45
  5. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??
    By ΣΟΦΗ_ed in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2010, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •