μοναξιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47

Thread: μοναξιά

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131

    μοναξιά

    Νιώθω τόσο μόνη μου σήμερα όπως και κάθε μέρα ή σχεδόν καθε μέρα. Η διάθεση μ αλλάζει μεσα σε ενα λεπτο και αυτο με εχει κουρασεί τόσο πολυ. Με την συμπεριφορά μου τους απομακρύνω όλους και μόλις το συνειδητοποιώ πονάω περισσότερο. Απο την μια καταλαβαίνω ότι οι άλλοι την ζωή τους κάνουνε και πως δεν ειναι και πολύ ευχάριστο να κάνουν παρεά μαζι μου που είμαι μια μέρα μεσα στην μιζέρια και την αλλή σε πλήρη αδιαφορία. Αλλά έχω αυτό το παράπονο οτι ενα τηλεφωνο να με επαιρνε καποιος ετσι απλά να δει τι κανω.. Να ένιωθα εστω οτι νοιάζονται και ας μην μπορούν να βοηθήσουν. Και με πιανουν συνέχεια και αυτές οι σκέψεις θανάτου οι οποιες με μουδιάζουν τοσο πολύ και σκεφτομαι αφου δεν μπορω να το κανω τι το σκεφτομαι συνεχεια τζαμπα κοπος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οπιος δε θελει κατι το αλαζει τους απομακρυνεις ολους εν γνωση σου γιατι πολυ απλα δε τους θελεις και δε σου κανουν και απλα λες κατσε να παρλαρω για να περασει η ωρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    πως δεν το ειχα σκεφτει τοσο καιρο? Να σαι καλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Μην κατηγορείς τον εαυτό σου, σίγουρα υπάρχουν άνθρωπο που σου ταιριάζουν, απλώς δεν είναι αυτοί που έχεις δίπλα σου τώρα. Κι έπειτα, έχεις εμάς!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    υπαρχουν φορες που θελεις να εισαι μονος σου και στιγμες που θελεις παρεα!! το πωτες εισαι στην μια η στην αλλη φαση δεν ειναι ευθυνη των γυρο μας αλλα δικη μας να τους το κανουμε γνωστο.
    απο την αλλη ,δυστυχως οι ανθρωποι εχουν μπει για τα καλα σε εναν ρυθμο , οπου μονο οσοι "χορευουν" στον ιδιο ρυθμο μπορουν να επικοινονουν! οι υπολοιποι απλα ξεχωριζουν!!! και η εκφραση των διαφωρετικων μεσα απο τα συναισθηματα τους σε αντικοιμενα οπου φενωντε αυτο ονομαστηκε ΤΕΧΝΗ!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μετα πως λες οτι δε παιρνει τηλ κανενας αυτο δε μπορω να καταλαβω αφου τους κοβεις τη φορα με το τροπο που σκεφτεσαι

    το τερματιζεις λεγοντας οτι δε μπορουν να σε βοηθησουν και τους απογοητευεις απλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    εχω βαρεθει να σκεφτομαι ετσι. ο ψυχολογος βοηθαει εν μερει αλλα ειναι τοσο αυτοματες οι σκεψεις π δεν μπορω να τις ελέγξω..οταν αποφασιζω να ανοιχτω μετα το μετανιωνω εξαλλου ολα αυτα τα ενθαρυντικα π λενε οτι νοιαζονται κτλπ δεν τα πιστευω αρα ανουσια τους ενοχλω και αυτους

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    νομιζω οτι θες καπιον σα τη μανα μου που κατα διαστηματα τηλεφωνει σε οσους εκτιμα και τους κανει χαρουλες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    Μια χαρά ακουγεται η μαμα σου αλεξανδρε

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    22
    Καλησπέρα , Αποφάσισα να γράψω διότι τελευταία νιώθω ένα κενό και πολλές φορές μοναξιά. Η καθημερινότητα μου αποτελείται από εργασία και σπάνια βόλτες.Οι φίλοι μου ολοένα γίνονται λιγότεροι και η όρεξη μου για δραστηριότητες ανύπαρκτη ....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Lia30 View Post
    Καλησπέρα , Αποφάσισα να γράψω διότι τελευταία νιώθω ένα κενό και πολλές φορές μοναξιά. Η καθημερινότητα μου αποτελείται από εργασία και σπάνια βόλτες.Οι φίλοι μου ολοένα γίνονται λιγότεροι και η όρεξη μου για δραστηριότητες ανύπαρκτη ....
    επειδη λες ολο και περισσοτερες αληθειες..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    22
    Και τι σχέση έχει αυτό ; Θεωρω ότι ο τρόπος ζωής μας πλέον άλλαξε . Και ότι δύσκολα κανείς νέες γνωριμίες και συναντάς ανθρώπους που να έχετε κοινά σημεία . Με ανησυχεί το γεγονός ότι πλέον εχασα και την όρεξη μου ....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θεωρώ ότι οι άνθρωποι που διαμαρτύρονται για μοναξιά, αρνούνται να ρίξουν λίγο νερό στο κρασί τους στο θέμα των φιλικών σχέσεων...Εννοώ ότι με τα χρόνια φυσικά και οι άνθρωποι αλλάζουν και φυσικά είναι δύσκολο να βρεις κάποιους να ταιριάζεις πολύ. Ωστόσο σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που έχεις κάποια κοινά σημεία και σίγουρα μπορούν να καλύψουν μέρος από τις ανάγκες σου και μέρος της καθημερινότητάς σου. Μπορεί να μην βρεις έναν κολλητό απαραίτητα, αλλά σίγουρα θα υπάρχει ο τάδε με τον οποίο αισθάνεσαι άνετα να πας ένα σινεμά, κάποιος άλλος που μπορείς να συζητάς πιο άνετα τα γκομενικά σου, κάποιος από τη δουλειά που μπορείς να βγεις μαζί του συχνά πυκνά ακόμα κι αν δεν έχεις πολλά κοινά πέρα από τη δουλειά, κάποιος που πας μαζί του γυμναστήριο κτλ κτλ... Δεν είναι ιδανική κατάσταση, αλλά είναι καλύτερη από το τίποτα αν δεν θες να είσαι μόνος. Και αυξάνονται οι πιθανότητες να γνωρίσεις μέσω αυτών κάποιον που μπορεί πράγματι να ταιριάζεις καλύτερα και να είστε στο ίδιο μήκος κύματος στην συγκεκριμένη συγκυρία...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    22
    @sonia Σωστά τα λες. Δεν είμαι δύσκολος χαρακτήρας στο να βγω και να περάσω καλά. Απλά δεν συμβαίνει συχνά αυτό. Ο κύκλος μου είναι περιορισμένος και πλέον μετά 30 τα άτομα που γνωρίζω έχουν κάνει τις οικογένειες τους και έχουν άλλες προταιρεοτητες.. Αρα δυσκολο να βρισκόμαστε συχνά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν διαφωνώ, απλά νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζεις και καινούρια άτομα. Μπορεί να εκπλαγείς όταν δεις ότι έχεις περισσότερα κοινά απ΄όσο νόμιζες με άτομα φαινομενικά εντελώς άσχετα με εσένα. Κι εγώ έχω κλείσει τα 37 πλέον και δεν έχω κάνει οικογένεια- δεν θέλω. Τα τελευταία χρόνια έχω επιστρέψει και στον τόπο καταγωγής μου που είναι μικρό μέρος και σίγουρα οι επιλογές είναι πιο περιορισμένες. Ωστόσο υπάρχουν άνθρωποι που ενώ δεν μου γεμίζαν το μάτι με τίποτα και αρκετοί είναι και σε εντελώς άλλη φάση, τελικά μπορούμε και κάνουμε καλή παρέα.
    Να πω όμως ότι το αίσθημα της μοναξιάς σημαίνει ότι κάπου δεν περνάτε ποιοτικό χρόνο με τον εαυτό σας. Δεν μπορούμε μια ζωή να είμαστε έξω ή να κάνουμε πράγματα με φίλους και γνωστούς. Κι ο εαυτός μας καλός είναι. Βρείτε πράγματα να κάνετε μόνες σας που σας ευχαριστούν. Εγώ και για περπάτημα πάω και με κηπουρική ασχολούμαι και τα βιβλία μου διαβάζω και για ποτό θα βγω μόνη μου αν έχω όρεξη... Δεν είμαι τέλεια, αλλά γενικά με συμπαθώ και καλά τα πάω με εμένα lol

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By Merysto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-04-2014, 01:13
  2. ΜοΝαξιά...
    By tasakiou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 26-10-2012, 16:45
  3. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By alekos123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 55
    Last Post: 28-07-2011, 14:26
  4. Μοναξιά μου όλα..
    By Ελίζα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 08-07-2011, 01:26
  5. Μοναξια..
    By MrsCasablancas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-04-2011, 09:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •