Δικαιωμα διαγραφης θεματων απο το Forum
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1

    Δικαιωμα διαγραφης θεματων απο το Forum

    Πριν απο αρκετο καιρο ειχα ανοιξει ενα θεμα (δεν εχει σημασια πιο) στο οποιο εγραψα σαν πολλους απο εσας τα εσωψυχα μου..Με βοηθησαν αρκετοι ανθρωποι εδω μεσα αλλα και εξω και καταφερα να το ξεπερασω.
    Αυτα τα εσωψυχα ομως μπορει να διαβαστουν απο ατομα τα οποια θελουν το κακο σου..ναι μπορει να συμβει και αυτο (οπως σε εμενα).
    Εχω κανει 3 παρακλησεις στον adm για να σβηστει αυτο το θεμα,οχι για κανενα αλλο λογο,αλλα για να προστατεψω την προσωπικη μου ζωη.
    Απ οτι φανηκε οι υπευθυνοι εδω μεσα ενδιαφερονται μονο για την ακεραιοτητα του forum και οχι για τον αν βοηθουν ανθρωπους.Η απαντηση τους ηταν οτι το θεμα που ανοιξα μπορει να βοηθησει και αλλους.
    Η ερωτηση μου ειναι,αφηνεις να "καταστρεφεται" η ζωη ενος ανθρωπου συνεχιζοντας να κρατας το θεμα ανοιχτο βοηθωντας αλλους?Το θεμα μπορει να ξανα θιχτει αρκετες φορες απο αλλους users.Kai πιστευω οτι σε οποιοδηποτε forum, οι χρηστες θα πρεπει να εχουν αυτο το δικαιωμα,και οχι να παρακαλουν.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πως απειλειται η προσωπικη σου ζωη??

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20
    Δεν νομίζω να μας ενδιαφέρει το πώς απειλείται η ζωή του φίλου μας...Απο τη στιγμή που για κάποιον λόγο τον ενοχλεί και του δημιουργεί πρόβλημα το να υπάρχει εδώ μέσα το θέμα που είχε βάλει, θεωρώ πως θα πρέπει να σβηστεί..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    θα συμφωνήσω πως εφόσον τον ενοχλεί και νιώθει απειλή, έστω νιώθει άβολα, το θέμα θα πρέπει να σβηστεί.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ε ωραια, αν μπορει ας μπει στο θεμα του και ας το κανει εντιτ να το σβησει.
    Που ειναι το προβλημα?

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Kωστα, εάν πριν από την εγγραφή σου εδώ είχες διαβάσει τους όρους χρήσης της κοινότητας,
    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 331&Itemid=

    θα μπορούσες να είχες αποφύγει την εγγραφή και την ανάρτηση θεμάτων, εφόσον έχεις διαφωνίες με τον τρόπο λειτουργίας της κοινότητας.

    Σε κάθε περίπτωση, αυτό που προτείνουμε σε όσους ζητούν διαγραφή των θεμάτων είναι
    1. αλλαγή ψευδωνύμου σε κάτι εντελώς τυχαίο
    2. τροποποίηση επίμαχων σημείων του θέματος, πχ αλλοίωση στοιχείων όπως ηλικία, επάγγελμα, οικ.κατάσταση κτλ) έτσι ώστε το μήνυμα να μην ειναι αναγνωρίσιμο από κανέναν οικείο του θεματοθέτη.

    Εάν για παράδειγμα στο θέμα σου λες ότι είσαι ο
    \"Kostas, 32 ετών, έγγαμος με δύο παιδιά και παθαίνεις κρίση πανικού οπότε πηγαίνεις στη δουλεια σου\" και το μετατρέψεις σε
    \"Thanasakis, 21 ετών, άγαμος, που ενδιαφέρεσαι να μάθεις για τις κρίσεις πανικού που παθαίνει η μάνα σου τώρα που βγήκε στη σύνταξη\",
    δεν καταλαβαίνω πως κινδυνεύει να καταστραφεί η ζωή σου και δεν καταλαβαίνω πως θα είσαι αναγνωρίσιμος (μετά από αυτές τις αλλαγές), από ανθρώπους που θέλουν το κακό σου.

    Η παραπάνω διαδικασία προσφέρει πολύ καλό \"καμουφλάρισμα\".
    Αναρωτιέμαι ειλικρινά γιατί δεν σε καλύπτει.

    Υπάρχουν διάφορες πρακτικές στο διαδίκτυο. Εμείς επιλέξαμε τη συγκεκριμένη και το κάναμε διότι μετά από πάρα πάρα πολλές διαγραφές θεμάτων, θεωρήσαμε πως αυτή η τακτική είναι η λιγότερο επιβλαβής για όλους (e-psychology, θεματοθετη, άλλους συμμετέχοντες στο θέμα, τρίτους/τυχαίους αναγνώστες που αναζητούν βοήθεια).

    Προφανώς για σένα ή ενδεχομένως και για πολλούς άλλους αυτή δεν είναι η καλύτερη τακτική.
    Ισως η καλύτερη τακτική που θα διάλεγε ο καθένας, θα ήταν αυτή που θα του επέτρεπε την απόλυτη ελευθερία/ικανοποιηση των προσωπικών του επιθυμιών.
    Μα γι αυτό υπάρχουν οι όροι χρήσης και είναι υποχρεωτική η αποδοχή τους, πριν τη συμμετοχή σε μια κοινότητα: για να δούμε αν τα χνώτα μας ταιριάζουν με το χώρο ή όχι.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ο όρος Α4 ορίζει ότι
    \"Εάν κάποιος χρήστης θεωρεί ότι χρειάζεται να τροποποιήσει, διαγράψει κάποιο μήνυμα μετά την πάροδο των 72 ωρών, πρέπει να στείλει σχετικό e-mail στους διαχειριστές της ιστοσελίδας όπου θα εξηγεί τους λόγους για τους οποίους είναι αναγκαία η διαγραφή, τροποποίηση. Ωστόσο, η αποστολή αυτού του μηνύματος, δεν συνεπάγεται την υποχρεωτική διαγραφή του μηνύματος από τους διαχειριστές.\"
    Δεν συνεπάγεται την υποχρεωτική διαγραφή......
    Νίκο, θελω με εναν εντελώς φιλικό τρόπο να εκφράσω τις απόψεις μου πάνω σε αυτό.
    Θεωρώ οτι ο συγκεκριμένος όρος είναι ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟΣ γιατί δεν θέτει ορισμένα παγια και αντικειμενικά κριτήρια - λόγους για τους οποίους θα διαγράφεται ενα μήνυμα, παρα αφήνει το όλο θέμα στην διακριτική ευχέρεια , δηλαδή στην ΕΞΟΥΣΙΑ του υπευθύνου.
    Τι είδους όρος είναι αυτός που μάλιστα οδηγεί σε μια οιονεί και εκ των προτέρων παραίτησή μου απο το δικαίωμα διαγραφής?
    Ειναι όρος ασαφής και όχι έγκυρος έτσι όπως έχει διαπιστωθεί πισtεύω.

    Εκτός αυτού,
    για να μιλήσω πιο προσωπικά,
    καταλαβαίνω οτι αν ο καθένας για τον χ και ψ λόγο σας ζητούσε διαγραφή η ηλεκτρονική ζωη του φορουμ ίσως κλονιζόταν( απλα κλονιζόταν, δεν θα κατέρρε κιόλας)

    Μα να σου πω την αλήθεια, θα αναγνώριζα σαν έντιμη την στάση εκείνη των υπευθύνων που θα επέτρεπε στον καθένα να διαγράψει όποτε θέλει το μήνυμά του, σεβόμενοι έτσι την προσωπική του βούληση και ελευθερία.

    Τι σταθμίζουμε εδω?
    Τι βαζουμε στη ζυγαριά?
    Απο τη μία το προσωπικό θέλω, κι απο την άλλη το καλό του φόρουμ?
    Και πως ξερουμε οτι μετα σιγουριας απειλειται το φόρουμ?
    Το μόνο που βλέπω να απειλείται, μετα συγχωρήσεως κιόλας, είναι η νηφαλιότητα των υπευθύνων που μπαίνουν σε σωριά διαδικασιών.
    Γι αυτο και προτείνω, αφηστε το στη δυνατότητα του καθενός να μπορεί να κανει διαγραφή.

    Δεν θα ήθελα να συμμετέχω σε ένα φόρουμ όπου τα γραφόμενα με βοηθούν, ενάντια στη θέληση του γράφοντος να βοηθήσει με τα γραφόμενά του εφόσον θέλει να τα αποσύρει.

    Και πραγματικά αυτό το μήνυμα του παιδιού με κάνει να ανησυχώ.
    Ποσα απο αυτά που διαβάζω μενουν αναρτημενα \"αναγκαστικώς\"?

    .................................................. ......
    Μαλιστα, καλό και τούτο.
    Κατα μια έννοια δηλαδή, τα γραφόμενά μου, μετά απο 72 ώρες ανήκουν στην \"ιδιοκτησία\" του φόρουμ και των υπευθύνων και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτά.

    Δεν το βρίσκω θεμιτό
    Παρακάτω ο όρος Γ1 αναφέρει:
    \"Κάθε χρήστης που πιστεύει ότι θίγεται είτε προσωπικά είτε σε γενικότερο επίπεδο μπορεί να επικοινωνήσει με τους διαχειριστές του e-psychology.gr και να εκφράσει τα παράπονα του. Η τακτική της διαγραφής μηνυμάτων δεν υιοθετείται από το e-psychology.gr και ακολουθείται μόνο σε ακραίες περιπτώσεις όπου η διαγραφή του μηνύματος κρίνεται άκρως απαραίτητη.\"

    Και ποιος είναι αυτός που θα αποφανθεί περι του ακραίου των περιπτώσεων και περί του μεγέθους της ηθικής βλάβης του μέλους? Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει περί του άκρως απαραίτητου?

    παλι ο υπέυθυνος? Η μήπως θα έπρεπε να είναι ο ίδιος ο γραφων?
    Ενα θέμα που θα έπρεπε κατά την ταπεινή μου άποψη να αφήνεται στην διακριτική ευχερεια του καθενός,
    μεταβιβάζεται μεσω των όρων αυτών στην σφαίρα ευχέρειας των υπευθύνων.

    Με λύπεί πολύ να βλέπω κάτι τέτοιο.
    Νίκο ξέρεις την βαθια συμπάθεια και εκτίμηση που τρεφω για το πρόσωπό σου μα διαφωνω με την συγκεκριμένη πολιτική και οφείλω να το υποστηρίξω αυτό.

    Θεωρω οτι κανετε λάθος.
    Ή εναλλακτική που προτείνετε,
    ειναι γράμμα κενό στις περιπτώσεις εκείνες όπου για πχ. :
    Εχει γίνει αντιληπτό απο ατομα της κοινωνικής σου ζωής οτι στο φόρουμ αυτό γράφεις με το τάδε ψευδώνυμο.
    Η ηλεκτρονική ανωνυμία σου έχει καταρρεύσει.
    Το με ποιους θα συναναστραφούν και σε ποιους επιπλέον θα μιλήσουν τα άτομα του κοινωνικού σου περιβάλλοντος για την ηλεκτρονική , δευτερη ζωή σου ( για άτομα όπως εγω που μπαινω χρόνια, πραγματικά νιωθω ετσι), ειναι ενας ασταθμιντος παραγοντας και πολύ στρεσσογόνος μάλιστα.
    Στην περίπτωση αυτή λύσεις του τύπου,
    εκ των υστέρων αλλαγή ψευδωνύμου και λεπτομερειών αφήγησης,
    ειναι πραγματικά κενες περιεχομένου.

    Κωστα,
    σου δηλώνω οτι εγω προσωπικά δεν προκειται να διαβασω το θέμα σου,
    εφοσον δεν το επιθυμεις.
    Μεχρι εκει μπορω να κάνω,
    σεβομαι απόλυτα την επιθυμία σου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Δεν συμφωνώ με τους αυθαίρετους κατα τη γνώμη μου όρους.
    Με θυμώνει απιστευτα το γεγονός.

    Θα το σκεφτώ πολυ σοβαρά αν και προκαταβολικά εχω να πω οτι δεν θελω να συνεχίσω να λαμβανω μέρος σε ενα φόρουμ όπου οι υπεύθυνοι ακολουθούν αυτή την πολιτική.
    Ισως χρειαστει να χαιρετησω, μεσα στις μερες που ακολουθουν.

    Εχω θιχτει βαθυτατα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ας πω και την δικη μου εξυπναδα, αν και δεν με λενε Νικο....



    Originally posted by weird
    Ο όρος Α4 ορίζει ότι
    \"Εάν κάποιος χρήστης θεωρεί ότι χρειάζεται να τροποποιήσει, διαγράψει κάποιο μήνυμα μετά την πάροδο των 72 ωρών, πρέπει να στείλει σχετικό e-mail στους διαχειριστές της ιστοσελίδας όπου θα εξηγεί τους λόγους για τους οποίους είναι αναγκαία η διαγραφή, τροποποίηση. Ωστόσο, η αποστολή αυτού του μηνύματος, δεν συνεπάγεται την υποχρεωτική διαγραφή του μηνύματος από τους διαχειριστές.\"
    Δεν συνεπάγεται την υποχρεωτική διαγραφή......
    Νίκο, θελω με εναν εντελώς φιλικό τρόπο να εκφράσω τις απόψεις μου πάνω σε αυτό.
    Θεωρώ οτι ο συγκεκριμένος όρος είναι ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟΣ γιατί δεν θέτει ορισμένα παγια και αντικειμενικά κριτήρια - λόγους για τους οποίους θα διαγράφεται ενα μήνυμα, παρα αφήνει το όλο θέμα στην διακριτική ευχέρεια , δηλαδή στην ΕΞΟΥΣΙΑ του υπευθύνου.
    Τι είδους όρος είναι αυτός που μάλιστα οδηγεί σε μια οιονεί και εκ των προτέρων παραίτησή μου απο το δικαίωμα διαγραφής?
    Ειναι όρος ασαφής και όχι έγκυρος έτσι όπως έχει διαπιστωθεί πισtεύω.



    δηλαδη εσυ θες να συμμετεχεις σε μια συζητηση με ανθρωπους και οποτε σου κανει κεφι να την αναιρεις??
    Αν παλι σου ερθει η εμπνευση να επανελθεις???
    Θες ενα διακοπτη να σβηνεις και να αναβεις συζητησεις κατα το δοκουν???

    Καλα ολα αυτα, και δικαιωμα σου να θες δεν το αμφισβητω.
    Αυτους που μετεχουν μαζι σου στην κουβεντα τους ρωτησες???
    Η αυτο δεν σε απασχολει??




    Εκτός αυτού,
    για να μιλήσω πιο προσωπικά,
    καταλαβαίνω οτι αν ο καθένας για τον χ και ψ λόγο σας ζητούσε διαγραφή η ηλεκτρονική ζωη του φορουμ ίσως κλονιζόταν( απλα κλονιζόταν, δεν θα κατέρρε κιόλας)

    Μα να σου πω την αλήθεια, θα αναγνώριζα σαν έντιμη την στάση εκείνη των υπευθύνων που θα επέτρεπε στον καθένα να διαγράψει όποτε θέλει το μήνυμά του, σεβόμενοι έτσι την προσωπική του βούληση και ελευθερία.


    δεηλαδη εσυ βαζεις ενα ζητημα και καποιοι τρωνε τις ωρες τους να απαντησουν αλλα αυτοι δεν εχουν προσωπικη βουληση και ελευθερια??
    Πρεπει βασιζομενοι στην ελευθερια του αλλου, να κομματιοζονται οι συζητησεις που κανουν??

    Οταν ανοιγηεις ενα θεμα αγαπητη μου, δεν ειναι πλεον μονο δικο σου θεμα οι συζητηση αλλα κοινο κτημα των συνομηλιτων.






    Τι σταθμίζουμε εδω?
    Τι βαζουμε στη ζυγαριά?
    Απο τη μία το προσωπικό θέλω, κι απο την άλλη το καλό του φόρουμ?



    το καλο το φορυμ δεν με απασχολει.
    Με απασχολει ομως το καλο το δικο μου και οτι εχω γραψει σε συζτησεις γυρω στα 3000 μυνηματα που αντιστοιχουν σε περιπου ισοτιμες ερωτησεις η απαντησεις.

    Προτασωντας την προσωπικη σου ελευθερια τι προτεινεις???
    Να διαγραψουν αν νομιζουν οι συμμετεχωντες των συζητησεων μαζι μου (εφοσν πρεπει να εχουν αυτο το δικαιωμα) και εγω να κοιταω τον τοιχο περιμενωντας το παρασημο ανοικτης παλαμης που συζητουσα σωστα???





    Και πως ξερουμε οτι μετα σιγουριας απειλειται το φόρουμ?
    Το μόνο που βλέπω να απειλείται, μετα συγχωρήσεως κιόλας, είναι η νηφαλιότητα των υπευθύνων που μπαίνουν σε σωριά διαδικασιών.
    Γι αυτο και προτείνω, αφηστε το στη δυνατότητα του καθενός να μπορεί να κανει διαγραφή.


    Για μενα εινια θεμα διαδικασιας και οχι απειλης.





    Δεν θα ήθελα να συμμετέχω σε ένα φόρουμ όπου τα γραφόμενα με βοηθούν, ενάντια στη θέληση του γράφοντος να βοηθήσει με τα γραφόμενά του εφόσον θέλει να τα αποσύρει.


    Για να σου απαντησω λοιπον προσωπικα εχω θελω να συνομιλω με χρηστες που αν μη τι αλλο εχουν κατακτησει το ελαχιστο:
    Εχουν το θαρρος να εκθεσουν το προβλημα τους και να το αντιμετωπισουν ανωνυμα φυσικα.
    Επιπλεον με αντιμετωπισουν σαν ισοτιμο οπως εγω.

    Αν εσυ δεν νιωθεις ετσι και θες να αποχωρησεις, αφενος καλο αερα στα πανια σου, αφετερου και χωρις αερα αν θες να το κανεις δεν σε εμποδιζει κανενας.





    Και πραγματικά αυτό το μήνυμα του παιδιού με κάνει να ανησυχώ.
    Ποσα απο αυτά που διαβάζω μενουν αναρτημενα \"αναγκαστικώς\"?


    Ακομα και στο τυπικο να πας, ειναι ενα θεμα που δεν ενεχει ουσιαστικο κινδυνου, αλλα εχει να κανει με ψυχολογικα αιτια.
    Αντι να σβγηνουμε μυνηματα ας τα συζητησουμε οποτε αυτο ειαι εφικτο.





    .................................................. ......
    Μαλιστα, καλό και τούτο.
    Κατα μια έννοια δηλαδή, τα γραφόμενά μου, μετά απο 72 ώρες ανήκουν στην \"ιδιοκτησία\" του φόρουμ και των υπευθύνων και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτά.


    ετσι ακριβως,...
    Για να ακριβολογουμε αυτη η συζητηση που κανουμε τωρα δεν σου ανηκει 100%.
    Ανηκει σε οσους μεχρι στιγμης εχουν μετασχει στο θρεντ αυτο, και φυσικα ανηκει και σε εμενα κατα ενα ποσοστο.





    Δεν το βρίσκω θεμιτό
    Παρακάτω ο όρος Γ1 αναφέρει:
    \"Κάθε χρήστης που πιστεύει ότι θίγεται είτε προσωπικά είτε σε γενικότερο επίπεδο μπορεί να επικοινωνήσει με τους διαχειριστές του e-psychology.gr και να εκφράσει τα παράπονα του. Η τακτική της διαγραφής μηνυμάτων δεν υιοθετείται από το e-psychology.gr και ακολουθείται μόνο σε ακραίες περιπτώσεις όπου η διαγραφή του μηνύματος κρίνεται άκρως απαραίτητη.\"

    Και ποιος είναι αυτός που θα αποφανθεί περι του ακραίου των περιπτώσεων και περί του μεγέθους της ηθικής βλάβης του μέλους? Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει περί του άκρως απαραίτητου?



    απο οσο γνωριζω αυτος που πληρωνει το ρευμα και σου δινει το χωρο για να εκφραζεσαι τοσο καιρο αλλα και να εχεις την επικοινωνια που ειχες.





    παλι ο υπέυθυνος? Η μήπως θα έπρεπε να είναι ο ίδιος ο γραφων?


    παλι ο γραφων???
    και γιατι ο γραφων δεν καθεται σπιτι του να βαλει ενα καθρεπτη να τα λεει με την ησυχια του??
    Τι θελει και μπλεκει με ανωνυμους???





    Ενα θέμα που θα έπρεπε κατά την ταπεινή μου άποψη να αφήνεται στην διακριτική ευχερεια του καθενός,
    μεταβιβάζεται μεσω των όρων αυτών στην σφαίρα ευχέρειας των υπευθύνων.


    οκ σεβαστη η γνωμη σου.






    Με λύπεί πολύ να βλέπω κάτι τέτοιο.


    εμενα καθολου.
    Εχω ερθει στη θεση αν θυμαμαι καλα, 3 φορες να μετεχω σε συζητηση εδω μεσα και 3 φορες να ψαχνω που πηγε η κουβεντα.
    Τελευταια με την donald girl.




    Νίκο ξέρεις την βαθια συμπάθεια και εκτίμηση που τρεφω για το πρόσωπό σου μα διαφωνω με την συγκεκριμένη πολιτική και οφείλω να το υποστηρίξω αυτό.

    Θεωρω οτι κανετε λάθος.
    Ή εναλλακτική που προτείνετε,
    ειναι γράμμα κενό στις περιπτώσεις εκείνες όπου για πχ. :
    Εχει γίνει αντιληπτό απο ατομα της κοινωνικής σου ζωής οτι στο φόρουμ αυτό γράφεις με το τάδε ψευδώνυμο.
    Η ηλεκτρονική ανωνυμία σου έχει καταρρεύσει.


    και για αυτο ευθυνεται ο καθε Νικος??
    Αλλωστε ειπε οτι αλλαζει νικ, αλλαζει αναφορες κλπ κλπ....





    Το με ποιους θα συναναστραφούν και σε ποιους επιπλέον θα μιλήσουν τα άτομα του κοινωνικού σου περιβάλλοντος για την ηλεκτρονική , δευτερη ζωή σου ( για άτομα όπως εγω που μπαινω χρόνια, πραγματικά νιωθω ετσι), ειναι ενας ασταθμιντος παραγοντας και πολύ στρεσσογόνος μάλιστα.
    Στην περίπτωση αυτή λύσεις του τύπου,
    εκ των υστέρων αλλαγή ψευδωνύμου και λεπτομερειών αφήγησης,
    ειναι πραγματικά κενες περιεχομένου.



    ολα κενα ειναι???
    Το κενο που αφηνει ο χρηστης που διαγραφει το συμπαν τι ειναι???





    Κωστα,
    σου δηλώνω οτι εγω προσωπικά δεν προκειται να διαβασω το θέμα σου,
    εφοσον δεν το επιθυμεις.
    Μεχρι εκει μπορω να κάνω,
    σεβομαι απόλυτα την επιθυμία σου.



    δεν εχω μετασχει στο θεμα του φιλου μας, οποτε δεν εχω γνωμη.




    Την καλημερα μου...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by weird


    αν και προκαταβολικά εχω να πω οτι δεν θελω να συνεχίσω να λαμβανω μέρος σε ενα φόρουμ όπου οι υπεύθυνοι ακολουθούν αυτή την πολιτική.



    αααα μαστα....
    οποτε δεν θα τυχουμε απαντησης σε ολα αυτα που εγραψα....
    Λυπηρο μεν, αναγκαιο δε.




    ΥΓ........ ειναι φανερο οτι εφοσον συγκρουονται αυτες οι αποψεις δεν χωρανε σε ενα φορουμ.
    Ασχετα που λες οτι θα φυγεις αν γινονταν αυτο που γραφεις θα εφευγα εγω.
    Για λογους που εξηγησα παραπανω.


    Χαιρετισμους σε αυτους που θα φυγουν και σε αυτους που θα μεινουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αγαπητό Κρίνο, ας συζητήσουμε λοιπόν το θέμα που άνοιξε ο φίλος μας ο Κώστας.

    Σε προτρέπω αρχικά να λάβεις υπόψη ότι μιλάς με μένα, δηλαδή με έναν ανθρωπο που εχει ανοιχτεί σε μεγαλο βαθμό στο φόρουμ, όχι μια και δύο, αλλα αρκετες φορές.
    Δεν έχω ποτε διαγράψει κάτι που έγραψα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μου μπήκε η ιδέα ( οπότε μπορω απολυτα να καταλαβω το πώς νιωθει ο Κώστας), μα το θεωρησα σωστό, να μην διαγραψω τα όσα είχα κατά καιρούς γράψει.


    Εχοντας αυτό λοιπον στο νου, προσανατολίσου λίγο καλύτερα σε σχέση με το τι στα αλήθεια πρεσβέυω, πραγμα που καταδεικνύεται περισσότερο από την ίδα μου τη στάση.

    Φυσικά και το φόρουμ αποτελεί μια δικτυακή κοινότητα οπου υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα.
    Το συμφέρον ανθρωπων σαν κι εσενα, που θα αισθανονται προσβεβλημένοι αν σβηστούν οι ερωτήσεις επι των οποίων απάντησαν, ανθρώπους που δεν θέλουν να σβήνονται συζητήσεις που τους τροφοδοτούν το ενδιαφέρον,
    κι άλλη μερίδα ανθρώπων, που για καποιον ΣΟΒΑΡΟ λόγο, νιωθουν εκτεθειμένοι και θελουν να παρουν πισω κατι που έγραψαν, προκειμενου να προστατευσουν την ψυχική τους ηρεμία.

    Τα αντιτιθέμενα συμφέροντα, καλό είναι να τα σταθμίζουμε και να τα συνθέτουμε για να φτάσουμε στην μέση και δικαιότερη ικανοποίηση όλων.
    Η διευθέτηση που προτεινε ο Νίκος ( αναφερει χαρακτηριστικά ότι με αυτόν τον τρόπο κανένας δεν βλάπτεπται κι όλοι είμαστε οκ) δεν πιστευω ότι ανταποκρινεται στον παραπανω ρόλο της μεσης οδού.

    Ας τοποθετηθω όμως πανω σε αυτά που γραφεις.

    Μα στα αληθεια, γιατι θίγεσαι τόσο πολύ?
    Τι είναι αυτό που θιγεται και που θέλεις να προστατεύσεις?
    Τι είναι αυτό που απεναντι στην δυσφορία του μέλους που εκτεθηκε και ψαχνει τρόπο να καλυφθει, βαραινει περισσότερο?
    Το ότι αισθάνεσαι μαλάκας, όπως έχεις πει?
    Κι εγω θα σου επαναλάβω αγαπητε, ότι αυτό είναι καθαρα δικο σου θεμα.


    Γράφεις «Αυτούς που μετέχουν στην κουβέντα τους ρώτησες?»

    Πας καλα? Να τους ρωτησω τι? Αν θα σβησω ότι εγραψα?
    ΕΞΑΛΛΟΥ Ακομα και να μην το εσβηνα, εφοσον εγω ανοιξα το θεμα, οποτε νιωσω αβολα ή ασχημα το κλείνω( σταματω να γραφω) και οι μετεχοντες στην κουβεντα θα βρουν άλλη κουβεντα να λαβουν μερος.
    Γιατι για σενα είναι μια κουβεντουλα, που αναλωνεις χρονο εστω να την κανεις, για τον άλλο που εκτιθεται είναι κατι το τελειως διαφορετικο. Είναι μια δυσκολη διαδικασία και συνοδευεται με αγχη ( αλλοτε στον μικροτερο κι άλλοτε σε μεγαλυτερο βαθμό) που δεν εχεις φανταστεί.

    Γράφεις « όποτε σου κάνει κέφι την αναιρείς»
    Το θέμα είναι ότι παιδιά σαν τον Κωστα, δεν φτανουν στο σημειο να παρακαλανε τον admin επειδη τους εκανε κεφι.. Ετσι το ερμηνευεις εσυ. Και είσαι φαουλ.

    Γράφεις «καποιοι τρωνε τις ωρες τους να απαντησουν αλλα αυτοι δεν εχουν βουληση κι ελευθερια»

    Καλα σοβαρολογεις? Επιλογη σου είναι να φας την ώρα σου και να απαντησεις, και στην τελίκή να σου μιλήσω ωμα? Μια χαρα τη βρισκεις να το παιζεις συμβουλατορας. Τι θελεις λοιπόν?
    Θελεις εγγυηση ότι οι ώρες σου δεν πηγαν στραφι????
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΥΤΟ.
    Γιατι αν ηθελες αυτό, θα σε αρκουσε που το μελος που θελεις (υποτιθεται) να βοηθησεις εκατσε και διαβασε την απαντηση σου κι από κει και περα ισως και να την ελαβε υποψη.
    ΕΣΕΝΑ όμως δεν σου αρκει αυτό….Οχι, θελεις την εγγυηση, ότι εφοσον αναλωνεσαι να απαντας, ο άλλος δεν θα εχει δικαιωμα να ματαιωσει αυτά που εκείνος εγραψε αλλα πανω στα οποία εσυ απάντησες….
    Πας καλα ανθρωπε μου?
    Την δική σου ματαιοδοξία και τον εγωισμό θα τον πληρωνουν οι αλλοι?
    Χ…..κες για το αν θα βοηθησεις. Αυτό που σε νοιαζει, είναι κανεις να μην μπορει να σβησει τον διαλογο, για να μενει διαθεσιμος στο κοινο, ώστε να βλεπουν όλοι τις εξυπναδες που απαντησε ο Κρινος.
    Γιατι αν λειπουν οι διαλογοι του μελους, τοτε πως θα φανει σε όλο της το μεγαλειο η δικη σου η εξυπναδα?


    Γράφεις «καποιοι τρωνε τις ωρες τους να απαντησουν αλλα αυτοι δεν εχουν βουληση κι ελευθερια»

    Η βούληση και η ελευθερία σου σταματα εκει που αρχιζει η δικη μου.
    Ελευθερια εχεις πανω στο δικό σου το κομμάτι, πανω σε ότι εχεις γραψει εσυ, κι όχι πανω στα δικα μου γραφόμενα, πανω σε αυτά, αρχίζει η δική μου η ελευθερία.

    Αυτόβουλα εφαγες τις ώρες σου και σίγουρα ελαβες αρκετα απλα και μονο με το να γινεσαι συμβουλατωρ. Από εκει και περα τι ψαχνεις? Δεν παμε καλα…..

    Γράφεις \"Πρεπει βασιζομενοι στην ελευθερια του αλλου, να κομματιοζονται οι συζητησεις που κανουν??\"



    Αυτό σε καιει λοιπον ε?
    ΝΑ μην κομματιαστουν οι συζητησεις στις οποιες ελαβες μερος! Να μην χαλασει το δημοσιο image σου. Όχι αγαπητε. Μην τα βλεπεις όπως σε βολευουν.
    Ανθρωποι που πιο ωριμα από εσενα απαντησαν απλα, «αφου δεν νιωθει καλα με αυτό ο ανθρωπος ας το σβησει», δεν ειχαν στον νου του μόνο την ελευθερία του ατόμου που δεν νιωθει καλα αλλα και το ΝΟΙΑΞΙΜΟ για τον συνανθρωπο τους. Συμμερίζομαι την αναγκη του άλλου και βαζω στην ακρη το θιξιμο μου επειδη κομματιαστηκε η συζητηση οπου συμμετειχα….
    Φυσικα μιλαμε για εννοιες τόσο λεπτες για εσενα που τις ποδοπατας χωρις να τις βλεπεις καν.

    Γράφεις \"Οταν ανοιγηεις ενα θεμα αγαπητη μου, δεν ειναι πλεον μονο δικο σου θεμα οι συζητηση αλλα κοινο κτημα των συνομηλιτων.\"

    Άλλο και παλι τουτο!! Αυτό τι είναι κανόνας το φόρουμ και δεν το ξέραμε???
    Λυπαμαι που σε στεναχωρω, αλλα το ότι ανοιγω σε ένα φορουμ τα εσωψυχα μου και επιλεγω να εκτεθω, δεν σημαινει ούτε ότι τα θέτω σε καθεστώς κοινοκτημοσύνης, ουτε ότι γίνονται κτημα καποιου άλλου.
    Τα ανοιγω σε ένα φόρουμ για να βοηθηθώ. Αν δω τελικά ότι πιότερο βλάπτομαι παρα ωφελούμαι, εχω κάθε δικαίωμα, να τα αποσύρω. Γιατί είναι η δική μου κατάθεση ψυχής και θα είναι εκτεθειμένη, μεχρι του σημείου εκεινου οπου εγω η ίδια δεν βλάπτομαι.

    Κι αυτό, είναι πιο σημαντικο από κάθε βλάκα που φωναζει ότι του κομματιαστηκαν οι συζητησεις, κι αφιερωσε τοση ωρα, και χαλαει η εικονα του, όπως εσυ.

    Και για να απευθυνθώ και λίγο στους διαχειριστές.
    Δεν υποστηρίζω καποια λύση των άκρων.
    και λύση των άκρων θα ήταν να μπορεί ο καθενας να κανει ότι γουσταρει και να διαγραφει τα παντα.
    Το ξερεις βεβαια Νίκο, ότι τόσο καιρό από σεβασμό και αγαπη στον χώρο αυτό ποτε δεν διεγραψα θεμα μου.


    Ας γινω οσο μπορω πιο κατανοητη.
    Η διατυπωση των όρων σας δεν με βρισκει συμφωνη.
    Εχουν διατυπωση που αφηνει περιθωρια αοριστιας και ως εκ τουτου αυθαιρεσιας ανοιχτα. Εξαλλου σε θετει σε καθεστως αμφιβολιας καθως δεν σου ξεκαθαριζει τελικα υπο ποιες συνθηκες είναι νοητη η διαγραφη.
    Μιλησα πιο πάνω για παγια και αντικειμενικα κριτηρια στο θεμα της διαγραφης.

    Τετοια κριτηρια θα μπορούσαν να είναι ποσοτικά και ποιοτικά.

    Ποσοτικά: Αλλιως εχει το θέμα όταν καποιος θελει να διαγραψει ένα ΣΗΜΕΙΟ ή καποια ΣΗΜΕΙΑ από οσα εχει γραψει, ή εστω , ένα ΠΟΣΤ από τα πολλα ποστ που εχει γραψει. Αλλιως όταν θελει δηλ. να σβησει καποια θεματα, καποιες ατακες κι αλλιως όταν θελει να σβήσει ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ αυτων που εχει γραψει.

    Ποιοτικά: πχ. Ο διαχειριστης ελεγχει το είδος της πληροφοριας, της οποίας ζητείται η διαγραφή. Αν αυτή αναφέρεται σε βαθυ προσωπικό δεδομένο, σε ευάλωτο σημείο κτλ.

    Επίσης θα πρεπει να ληφθεί υπόψη ο λόγος για τον οποιο ζητείται η διαγραφη αλλα και να συνεκτιμηθει Η ΕΝΤΑΣΗ ή Η ΕΠΙΜΟΝΗ με την οποία ζητείται………. Εδώ μέσα μπαίνουν ανθρωποι με ψυχισμό ευάλωτο, ας μην το ξεχνούμε. Εδώ μεσα μπαινουν ανθρωποι για να βοηθηθούν. Όταν λοιπον νιωθουν να βλαπτονται, ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ του να διατηρειται το θεμα του?

    να μην κομματιαστουν οι συζητησεις του Κρινου? Και άλλων που σκέφτονται το ίδιο?

    Η ας μου επιτραπει να το πω κι αυτό, να μην μειωθεί η επισκεψιμότητα, λόγω των κομματιασμένων συζητήσεων, και άρα και τα άτομα που θα κάνουν κλικ πάνω στις διαφορες διαφημίσεις που υπάρχουν στο φόρουμ? Υποθεσεις κανω και τις εκφράζω, καθως,
    παντου παει το μυαλο μου, βλεποντας την πολιτική σας αυτή.


    Επιστρεφω όμως στη συζητηση με τον Κρίνο.


    Γράφεις \"Με απασχολει ομως το καλο το δικο μου και οτι εχω γραψει σε συζτησεις γυρω στα 3000 μυνηματα που αντιστοιχουν σε περιπου ισοτιμες ερωτησεις η απαντησεις.\"


    Επετρεψε μου να σου πω, ότι σε πιστευω. φυσικα και δεν σε απασχολει του φορουμ ουτε και κανενος αλλου το καλό, αλλα κυριως το δικο σου το καλο. Είναι οφθαλμοφανες.

    Γράφεις \"Να διαγραψουν αν νομιζουν οι συμμετεχωντες των συζητησεων μαζι μου (εφοσν πρεπει να εχουν αυτο το δικαιωμα) και εγω να κοιταω τον τοιχο περιμενωντας το παρασημο ανοικτης παλαμης που συζητουσα σωστα???\"

    Ενταξει, προσοχη παιδια, για το καλο του κρινου, κι επειδη μετα θα νιωθει σαν ενας βλακας που τον μουντζωσαν (λογω δικης του ηλιθιότητας , αφου το αν θα δωσει η όχι σημασια καποιος στα λεγαμενα του Κρινου, δεν εχει σχεση με την διαγραφη που θα επιλεξει να κανει για να προστατεψει τον εαυτό του) αν μιλατε ΜΑΖΙ ΤΟΥ, να μην σβηνετε καλυτερα αυτά που γραψατε.

    Λυπαμαι Κρινο, αλλα δεν εισαι το κεντρο της γης.

    Στο ξαναπα αλλα δεν φαινεται να θελεις να το καταλαβεις. Δεν υποστηριξα να κανουμε ότι γουσταρουμε εδώ μεσα, κι ο καθεις να σβηνει ότι γραφει ( πραγμα που πραγματικά πιστευω ότι δεν θα συνεβαινε ποτε, ακομα κι αν το αφηναμε τελειως ελευθερο, καποιοι θα εσβηναν, όχι όλοι).
    Ειπα απλα ότι τα κριτηρια μου φανηκαν τελειως ασαφη και αοριστα, ότι θα πρεπει να συγκεκριμενοποιηθουν πιοτερο και στην περιπτωση επιμονων παρακλησεων όπως του Κώστα, σε συνδυασμό με το είδος των δεδομένων και τον λόγο που ζητει την διαγραφή, να μην του αφαιρειται ένα τέτοιο, ΑΝΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΤΟ κατά τη γνωμη μου δικαιωμα.
    Τωρα οι βλακειες που λες για κοινοκτημοσυνη, για μενα είναι παντελλως αβασιμες.
    Προερχονται από ένα ατομο που ποτε δεν κατεθεσε κατι προσωπικο στο οποιο ηθελε βοηθεια στο φόρουμ, και που βλεπει μονο από την πλευρα του τα πραγματα, όπως τον βολευουν, από εσενα δηλαδη.

    Γράφεις \"Για μενα εινια θεμα διαδικασιας και οχι απειλης.\"


    Αν μου επιτρεπεις, να σου πω στο σημειο αυτό, να προσεχεις.
    Μην από την πολλη σου προσηλωση στη διαδικασια, χασεις την ουσια.

    Γράφεις \"Εχουν το θαρρος να εκθεσουν το προβλημα τους και να το αντιμετωπισουν ανωνυμα φυσικα.
    Επιπλεον με αντιμετωπισουν σαν ισοτιμο οπως εγω.\"

    Ειμαι ενας τετοιος ανθρωπος, όπως και όλοι όσοι εκτιθενται. Από εκει και πέρα, το ότι ισως καποια στιγμη νιωσω να απειλούμαι και θελησω κατι που εγραψα να διαγραφει γιατι απειλει την προσωπικη μου ζωη πλεον, δεν αναιρεί αυτό που προηγήθηκε. Το ότι τολμησα και μοιραστηκα.
    Εξαλλου, τωρα τι, πας να με πεισεις μετα από οσα είπες ότι το όλο θεμα σε ζοριζει, λόγω της αδυναμιας που βλεπεις σε μια τετοια σταση ( διαγραφη) ????

    Κι από αυτην την μερια να το πιασουμε, ναι, ο άλλος είναι αδυναμος και θελει να το σβησει. Εσυ τι χωνεσαι? Διεκδικεις δικαιωματα επειδη συνομιλαγε μαζι σου???ΕΛΕΟΣ. Και παλι, είναι πιο θαραλλεος, βασει αυτης της λογικης, από εσενα, γιατι τουλαχιστον, προσωρινα εστω, εκτεθηκε.

    Εσυ ο ίδιος από μονος σου φανταζεσαι ότι ο άλλος σε υποτιμα, γιατι κατι που κανει ο άλλος για ΕΚΕΙΝΟΝ εσυ το λαμβανεις σαν προσβολη προσωπικη. Δικο σου είναι το θεμα και το κόμπλεξ.


    Γράφεις \"Αντι να σβγηνουμε μυνηματα ας τα συζητησουμε οποτε αυτο ειαι εφικτο.\"


    Παιδια, όποιος μιλα με τον Κρινο και θελει να το σβησει μετα, να το συζητησει πρωτα μαζι του, αυτό είναι το συμπερασμα!
    Θα πρεπε να χεις καταλαβει οτι αναφερομαι στις φορες, που αυτο δεν είναι εφικτο.

    Γράφεις \"ετσι ακριβως,...
    Για να ακριβολογουμε αυτη η συζητηση που κανουμε τωρα δεν σου ανηκει 100%.
    Ανηκει σε οσους μεχρι στιγμης εχουν μετασχει στο θρεντ αυτο, και φυσικα ανηκει και σε εμενα κατα ενα ποσοστο.\"

    Το ότι φυσικά εσυ τα λες αυτά, δεν σημαινει ουτε ότι είναι γενικός ισχύον κανόνας, ουτε ότι έχουν βαση. Το για πόσο θα είναι σε κοινη θεα τα γραφόμενα μου, είναι κατι που δεν ανηκει παρα σε εμενα. Ετσι λεω εγω από την άλλη.

    Γράφεις \"απο οσο γνωριζω αυτος που πληρωνει το ρευμα και σου δινει το χωρο για να εκφραζεσαι τοσο καιρο αλλα και να εχεις την επικοινωνια που ειχες.\"

    Το ρευμα, το πληρωνω εγω. Οσο για τον χώρο, τι θα ηταν αυτος ο χωρος αν δεν ανοιγομουν εγω και τοσοι αλλοι εδώ μεσα? Αν καποιοι δεν ειχαν τη δυναμη να μοιραστούν? Ένα τιποτα θα ήταν. Ή , για να ακριβολογούμε, ένα ακομα από τα πολλα αρθρα ψυχολογίας στο διαδύκτιο.
    Φυσικα και πρεπει οι διαχειριστες να διαχειριζονται. Το πώς όμως διαχειρίζονται, είναι και υπόθεση δική μας, αφου εχουμε επιλεξει αυτόν τον χωρο για να εκφραζομαστε.

    Γράφεις \"Τι θελει και μπλεκει με ανωνυμους???\"

    Όταν ο γραφων κανει την επιπολαιοτητα ( δε λεω) να φανερωσει σε οικειους την δικτυακη του ταυτοτητα ή να συναντηθει με μελη του φορουμ, τοτε η ανωνυμία γινεται επικινδυνα σχετικη. Και πρωτιστως, σε τετοιες περιπτωσεις πιστευω, θα πρεπει η αυστηρη διαδικασια να καμπτεται , βασει προκαθορισμενων κριτηριων, χαρη μιας ανωτερης ουσιας : Να παραμενει ο χωρος αυτός ενας χωρος ωφελιμος και όχι βλαπτικός για τους μετεχοντες και ΕΙΔΙΚΑ για όσους εχουν θεσει σε κοινη θεα ένα προσωπικο πολύ θεμα. ( σημείωση , βλαπτικος όχι για την δημόσια εικόνα τους αλλα για την ψυχή τους).

    Γράφεις \"Εχω ερθει στη θεση αν θυμαμαι καλα, 3 φορες να μετεχω σε συζητηση εδω μεσα και 3 φορες να ψαχνω που πηγε η κουβεντα.\"

    Μα μιλας γι αυτό λες και επαθες κανενα τραγικό κακό. Ενταξει, δεν ενιωσες ωραια, αλλα χαλαρωσε, κοιτα και κατι άλλο περα από το τι νιωθει το εγω σου.

    Γράφεις \"Η ηλεκτρονική ανωνυμία σου έχει καταρρεύσει.


    και για αυτο ευθυνεται ο καθε Νικος??\"

    Όχι, αλλα σιγουρα, όταν συμβαινει αυτό και περνα από το χερι του διαχειριστη να κανει κατι, το να αρνειται, το θεωρω καταχρηση ή κακη άσκηση της εξουσίας του.

    Γράφεις \"Αλλωστε ειπε οτι αλλαζει νικ, αλλαζει αναφορες κλπ κλπ....\"

    Κι εγω απαντησα πανω σε αυτό, ότι αναφερομαι στις φορες εκεινες, που ουτε αυτό είναι ακρετο.

    Γράφεις \"Το κενο που αφηνει ο χρηστης που διαγραφει το συμπαν τι ειναι???\"


    Με συγχωρεις αλλα δεν πας καλα, υπερβαλλεις σε βαθμο ανησυχητικό. Το να διαγραφει κατι καποιος όταν εχει θιγει η ανωνυμία του, για να προστατευτει, δεν σημαινει ούτε ότι διαγραφει το συμπαν, ουτε ότι ηρθε η συντελεια του φόρουμ ή των δημοσιέσεών σου.

    Αυτά είχα να πω, και σε εσενα που βιάστηκες να διαμαρτυρηθείς, λες και μιλαγα σε σενα,
    αλλα και στους διαχειριστες.

    υγ. Νικο, ειμαι ανοιχτη σε κάθε συζητηση και απαντηση.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Νομιζω πως αν υπαρχει σοβαρος λογος θα επρεπε να σβηστει καποιο θεμα η εστω να γινουν οι απαραιτητες αλλαγες.πανω απο ολα ειναι οι ανθρωποι.ειναι τετοια η φυση των συζητησεων εδω μεσα που αν δεν βασιστουμε στην ανθρωπια των μελων τοτε δε νομιζω πως θα μπορουσε διαφορετικα να κρατηθει. τελικα βρε κρινο,αναρωτιεμαι πως ζεις εσυ και ο εαυτος σου στο ιδιο σωμα.αντε και 5000 ερωτοαπαντησεις να εισαι και ο πρωτος...και φωτο πανω δεξια επιτημο μελος.Αν θελεις μια μερα να συζητησουμε τροπους ελεγχου του εγωισμου.Κανε ενα θεμα,μπορει να παρεις μερικες ομορφες συμβουλες.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Καταρχην αγαπητη weird,
    χαιρομαι που μου απαντησες,
    αυτο σημαινει οτι ανεστειλες - προς το παρον τουλαχιστον - την αποχωρηση σου.
    Ελπιζω να ειναι και στο μελλον μονιμη η αποφαση σου αυτη.



    Στο δια ταυτα.........



    Originally posted by weird
    Αγαπητό Κρίνο, ας συζητήσουμε λοιπόν το θέμα που άνοιξε ο φίλος μας ο Κώστας.

    Σε προτρέπω αρχικά να λάβεις υπόψη ότι μιλάς με μένα, δηλαδή με έναν ανθρωπο που εχει ανοιχτεί σε μεγαλο βαθμό στο φόρουμ, όχι μια και δύο, αλλα αρκετες φορές.
    Δεν έχω ποτε διαγράψει κάτι που έγραψα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μου μπήκε η ιδέα ( οπότε μπορω απολυτα να καταλαβω το πώς νιωθει ο Κώστας), μα το θεωρησα σωστό, να μην διαγραψω τα όσα είχα κατά καιρούς γράψει.


    Εχοντας αυτό λοιπον στο νου, προσανατολίσου λίγο καλύτερα σε σχέση με το τι στα αλήθεια πρεσβέυω, πραγμα που καταδεικνύεται περισσότερο από την ίδα μου τη στάση.



    ειναι γεγονος οτι εχεις ανοιχτει αρκετα εδω μεσα και ισως εχω γινει μαρτυρας απο πλευρες της ζωης σου που δεν εχουν γινει οι καλυτεροι σου φιλοι.

    Φανταζομαι οτι αυτο ηθελες αυτο εκανες.




    Φυσικά και το φόρουμ αποτελεί μια δικτυακή κοινότητα οπου υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα.
    Το συμφέρον ανθρωπων σαν κι εσενα, που θα αισθανονται προσβεβλημένοι αν σβηστούν οι ερωτήσεις επι των οποίων απάντησαν, ανθρώπους που δεν θέλουν να σβήνονται συζητήσεις που τους τροφοδοτούν το ενδιαφέρον,
    κι άλλη μερίδα ανθρώπων, που για καποιον ΣΟΒΑΡΟ λόγο, νιωθουν εκτεθειμένοι και θελουν να παρουν πισω κατι που έγραψαν, προκειμενου να προστατευσουν την ψυχική τους ηρεμία.

    Τα αντιτιθέμενα συμφέροντα, καλό είναι να τα σταθμίζουμε και να τα συνθέτουμε για να φτάσουμε στην μέση και δικαιότερη ικανοποίηση όλων.
    Η διευθέτηση που προτεινε ο Νίκος ( αναφερει χαρακτηριστικά ότι με αυτόν τον τρόπο κανένας δεν βλάπτεπται κι όλοι είμαστε οκ) δεν πιστευω ότι ανταποκρινεται στον παραπανω ρόλο της μεσης οδού.

    Ας τοποθετηθω όμως πανω σε αυτά που γραφεις.

    Μα στα αληθεια, γιατι θίγεσαι τόσο πολύ?



    θιγομαι τοσο πολυ γιατι με το να αναιρεις ενα διαλογο που κανω ειναι σαν να μου ακυρωνεις την προσπαθεια που κανω οταν μου λες θελω μια συμβουλη.

    Εσυ λες εχεις το προβλημα και ζητας γνωμες.....
    Εχεις σκεφτει ποσο εχω κουραστει καθως σκεφτομαι το προβλημα του αλλου??

    Νομιζεις οτι κανω την πλακα μου εδω μεσα, οταν ο αλλος μου λεει, θελω μια βοηθεια???

    Θεωρεις οτι εχω δωσει καποια απαντηση που ειναι της πλακας εδω μεσα?
    Αν οχι, ξερεις γιατι??? γιατι εστιβα το μυαλο μου για να ειμαι προσεκτικος στο ατομο που απευθυνομαι σεβομενος οτι θελει μια προσεκτικη απαντηση.

    Μου γραφεις λοιπον εδω ενα κατεβατο για το οτι ΕΣΥ εισαι η παθουσα και εγω ο ακροατης....
    Ως εκ τουτου εχεις α πριορι δικαιωματα χωρις καμια υποχρεωση.

    Σαν πρωτο συμπερασμα αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν εχουμε οριοθετησει σωστα την σχεση που υπαρχει εδω.
    Καποιος που συνομιλει με καποιον εχει και δικαιωματα και υποχρεωσεις ασχετως αν εσενα δεν σου περναει απο το μυαλο.






    Τι είναι αυτό που θιγεται και που θέλεις να προστατεύσεις?




    το εχω γραψει αρκετες φορες αλλα ακομα μια δεν με χαλαει...

    τον εαυτο μου και τις ωρες που τρωω διαβαζωντας και γραφωντας στην συνεχεια.
    Κατι που σε εσενα ειναι τελειως αδιαφορο....
    Κατ επεκταση εφοσον δεν σε απασχολει δεν εχω να σχολιασω κατι αλλο επι αυτου.



    Τι είναι αυτό που απεναντι στην δυσφορία του μέλους που εκτεθηκε και ψαχνει τρόπο να καλυφθει, βαραινει περισσότερο?
    Το ότι αισθάνεσαι μαλάκας, όπως έχεις πει?
    Κι εγω θα σου επαναλάβω αγαπητε, ότι αυτό είναι καθαρα δικο σου θεμα.




    οντως ειναι καθαρα δικο μου θεμα.
    Επιπροσθετως θα πω οτι εχω απαιτησεις απο τον συνομιλητη μου.
    Εφοσον ειναι καταρχην ανωνυμος, αλλα εστω και ετσι επελεξε να εκθεσει το προβλημα του, θελω να αφησει την συζητηση να εξελιχτει και να ζησει.

    Απο αυτη την συζητηση δεν παιρνουμε μονο εγω και αυτος που εχει το προβλημα.
    Αλλα δεκαδες αλλοι που διαβαζουν και τους αφορα αναλογα με το θεμα.

    Το οτι ειναι γραπτος ο λογος αυτο δεν σημαινει οτι επειδη μας βολευει τεχνικα, μπορουμε να αναιρεσουμε την κουβεντα.
    Αν δηλαδη ηταν κουβεντα σε ενα καφε - αρα προφορικη - εκει πως θα μπορουσες να \"σβησεις\" τα οσα ειπες??

    πλυση εγκεφαλου??
    σβησιμο μνημης??
    τι απο ολα??




    Γράφεις «Αυτούς που μετέχουν στην κουβέντα τους ρώτησες?»

    Πας καλα? Να τους ρωτησω τι? Αν θα σβησω ότι εγραψα?
    ΕΞΑΛΛΟΥ Ακομα και να μην το εσβηνα, εφοσον εγω ανοιξα το θεμα, οποτε νιωσω αβολα ή ασχημα το κλείνω( σταματω να γραφω) και οι μετεχοντες στην κουβεντα θα βρουν άλλη κουβεντα να λαβουν μερος.




    εχεις οσο δικαιωμα να το κανεις, εφοσον δεν εχει εξελιχθει η κουβεντα.
    Αν ανοιξεις ενα τοπικ και γραφεις μονη σου για 2 χρονια και μετα θες να το σβησεις, δικο σου ειναι καντο και μπαμπακοσπορο, ποσως και με ενδιαφερει.

    Εκει που μετεχω ομως εγω εχω λογο.

    Οσο για το τσιτατο οτι οι μετεχωντες θα βρουν αλλη κουβεντα ποσο στεκει αυτο???
    Και τι θα γινει αν ολοι ακολουθησουν την δικη σου λογικη???
    Θα ειμαστε ενα φορουμ του σβησε - γραψε σωστα???

    Και θες κατω απο αυτη την λογικη εγω τουλαχιστον (για να μην βαλω αλλους) να εμπλεκονται σε συζητησεις....
    μαστα.... μαστα....




    Γιατι για σενα είναι μια κουβεντουλα, που αναλωνεις χρονο εστω να την κανεις, για τον άλλο που εκτιθεται είναι κατι το τελειως διαφορετικο. Είναι μια δυσκολη διαδικασία και συνοδευεται με αγχη ( αλλοτε στον μικροτερο κι άλλοτε σε μεγαλυτερο βαθμό) που δεν εχεις φανταστεί.



    μπα??
    ποιος το ειπε αυτο??
    ποιος σου ειπε οτι δεν εχω φαει ωρες για να σκεφτομαι ενα ζητημα που εχει θεσει χρηστης???
    Ποιος σου ειπε οτι δεν εχω στιψει το μυαλο μου για να βρω την σωστη απαντηση που επρεπε να δωσω???
    Ποιος σου ειπε ολες οι απαντησεις που εδωσα, τις εκανα μεταξυ τυρου και αχλαδιου???

    Τοσο πολυ θες να με απαξιωσεις για να βγεις απο πανω??





    Γράφεις « όποτε σου κάνει κέφι την αναιρείς»
    Το θέμα είναι ότι παιδιά σαν τον Κωστα, δεν φτανουν στο σημειο να παρακαλανε τον admin επειδη τους εκανε κεφι.. Ετσι το ερμηνευεις εσυ. Και είσαι φαουλ.



    Το κανεις κεφι, εχει να κανει με τις πρωτες ωρες.
    Εχεις το δικαιωμα να το ζυγισεις και να το αναιρεσεις.
    Οχι ομως του χρονου η του παραχρονου.

    Τωρα για το αν ο Χ κωστας παρακαλαει, δεν ειναι λογικη αυτο.
    Να παρακαλαω και εγω τοτε να μην σβηστουν οι κουβεντες, σε αυτη την διαδικασια θα μπουμε??

    Φαουλ ειμαι ετσι??



    Γράφεις «καποιοι τρωνε τις ωρες τους να απαντησουν αλλα αυτοι δεν εχουν βουληση κι ελευθερια»

    Καλα σοβαρολογεις? Επιλογη σου είναι να φας την ώρα σου και να απαντησεις, και στην τελίκή να σου μιλήσω ωμα?



    γιατι ο Χ κωστας που γραφει, δεν ειναι επιλογη του να ρωτησει??




    Μια χαρα τη βρισκεις να το παιζεις συμβουλατορας. Τι θελεις λοιπόν?



    ιση μεταχειριση, τιποτα αλλο.
    Και δεν το παιζω συμβαλουταρας, ειμαι.


    Θελεις εγγυηση ότι οι ώρες σου δεν πηγαν στραφι????
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΥΤΟ.
    Γιατι αν ηθελες αυτό, θα σε αρκουσε που το μελος που θελεις (υποτιθεται) να βοηθησεις εκατσε και διαβασε την απαντηση σου κι από κει και περα ισως και να την ελαβε υποψη.
    ΕΣΕΝΑ όμως δεν σου αρκει αυτό….Οχι, θελεις την εγγυηση, ότι εφοσον αναλωνεσαι να απαντας, ο άλλος δεν θα εχει δικαιωμα να ματαιωσει αυτά που εκείνος εγραψε αλλα πανω στα οποία εσυ απάντησες….
    Πας καλα ανθρωπε μου?




    δεν βρισκω το ατοπο της υποθεσης,
    απλα διαφωνεις.
    Σεβαστο.
    Ηδη αλλωστε σου εχω επιχειρηματολογησει.



    Την δική σου ματαιοδοξία και τον εγωισμό θα τον πληρωνουν οι αλλοι?



    Ενω εγω πρεπει να αγοραζω την ματαιοδοξια αλλων??



    Χ…..κες για το αν θα βοηθησεις. Αυτό που σε νοιαζει, είναι κανεις να μην μπορει να σβησει τον διαλογο, για να μενει διαθεσιμος στο κοινο, ώστε να βλεπουν όλοι τις εξυπναδες που απαντησε ο Κρινος.



    σωστο.... δεν το βρισκω ασχημο αυτο που λες.




    Γιατι αν λειπουν οι διαλογοι του μελους, τοτε πως θα φανει σε όλο της το μεγαλειο η δικη σου η εξυπναδα?



    ετσι.....
    αληθεια, το προβλημα δεν καταλαβα που ειναι ομως....
    Σε ενοχλει που ειμαι εξυπνος?? τι ακριβως??



    Γράφεις «καποιοι τρωνε τις ωρες τους να απαντησουν αλλα αυτοι δεν εχουν βουληση κι ελευθερια»

    Η βούληση και η ελευθερία σου σταματα εκει που αρχιζει η δικη μου.
    Ελευθερια εχεις πανω στο δικό σου το κομμάτι, πανω σε ότι εχεις γραψει εσυ, κι όχι πανω στα δικα μου γραφόμενα, πανω σε αυτά, αρχίζει η δική μου η ελευθερία.



    παμε απο την αρχη....
    Καταρχην απο την στιγμη που δημοσιευεις κατι στο ιντερνετ δεν σου ανηκει 100%.
    Οχι σε φορουμ αν θες, σε μπλογκ...
    Στο κοπιαρουν, στο παραποιουν οτι θες.

    Εδω συγκεκριμενα, ενω θες να συζητησουμε, στην συνεχεια μου λες οτι δεν θες.
    Εγω πρεπει να νιωσω καλα για αυτο, για την αλλαγη στασης σου???

    Με συγχωρεις, νομιζεις οτι πληρωνομαι για ολα οσα εχω γραψει??
    Νομιζεις οτι ειμαι ο προσωπικος σου ψυχολογος που μπορεις να ερχεσαι στο γραφειο οποτε σου καπνισει και να λες οτι σου κανει κεφι??



    Αυτόβουλα εφαγες τις ώρες σου και σίγουρα ελαβες αρκετα απλα και μονο με το να γινεσαι συμβουλατωρ. Από εκει και περα τι ψαχνεις? Δεν παμε καλα…..




    ξαναλεω οτι κανεις εδω μεσα δεν μπηκε με το ζορι.
    Ουτε εγω, ουτε ο κωστας, ουτε εσυ.



    Γράφεις \"Πρεπει βασιζομενοι στην ελευθερια του αλλου, να κομματιοζονται οι συζητησεις που κανουν??\"



    Αυτό σε καιει λοιπον ε?
    ΝΑ μην κομματιαστουν οι συζητησεις στις οποιες ελαβες μερος! Να μην χαλασει το δημοσιο image σου. Όχι αγαπητε. Μην τα βλεπεις όπως σε βολευουν.
    Ανθρωποι που πιο ωριμα από εσενα απαντησαν απλα, «αφου δεν νιωθει καλα με αυτό ο ανθρωπος ας το σβησει», δεν ειχαν στον νου του μόνο την ελευθερία του ατόμου που δεν νιωθει καλα αλλα και το ΝΟΙΑΞΙΜΟ για τον συνανθρωπο τους. Συμμερίζομαι την αναγκη του άλλου και βαζω στην ακρη το θιξιμο μου επειδη κομματιαστηκε η συζητηση οπου συμμετειχα….
    Φυσικα μιλαμε για εννοιες τόσο λεπτες για εσενα που τις ποδοπατας χωρις να τις βλεπεις καν.




    μαστα...
    εγω λοιπον δεν ειμαι ωριμος.



    Γράφεις \"Οταν ανοιγηεις ενα θεμα αγαπητη μου, δεν ειναι πλεον μονο δικο σου θεμα οι συζητηση αλλα κοινο κτημα των συνομηλιτων.\"

    Άλλο και παλι τουτο!! Αυτό τι είναι κανόνας το φόρουμ και δεν το ξέραμε???



    Ειναι παγκοσμιος κανονας σε αρκετα φορουμς.
    Αν δεν τον ηξερες, δεν ειναι δικο μου λαθος.
    Το λαθος θα ηταν οταν γραφτηκες να μην ειχες ενημερωθει.
    Φανταζομαι οτι θα επρεπε να ησουν ομως.



    Λυπαμαι που σε στεναχωρω, αλλα το ότι ανοιγω σε ένα φορουμ τα εσωψυχα μου και επιλεγω να εκτεθω, δεν σημαινει ούτε ότι τα θέτω σε καθεστώς κοινοκτημοσύνης, ουτε ότι γίνονται κτημα καποιου άλλου.




    Λυπαμαι και εγω που θα σε στεναχωρησω εξισου, αλλα ετσι ακριβως ειναι.



    Τα ανοιγω σε ένα φόρουμ για να βοηθηθώ. Αν δω τελικά ότι πιότερο βλάπτομαι παρα ωφελούμαι, εχω κάθε δικαίωμα, να τα αποσύρω.



    Νομιζεις....
    Αν βλαπτεσαι μην ξαναμπεις και επελεξε κατι διαφορετικο στην πλοηγηση σου, η πεταξε και το πισι σου τελειως.




    Γιατί είναι η δική μου κατάθεση ψυχής και θα είναι εκτεθειμένη, μεχρι του σημείου εκεινου οπου εγω η ίδια δεν βλάπτομαι.



    Δυστυχως αυτα που αναφερεις ειναι οι κινδυνοι του διαδικτυου.
    Ασχετα αν καπου συμφωνω μαζι σου, ειναι οι οροι για να συμμετεχεις.

    Και στο μσν αν ανοιξεις την καρδια σου, οι συζητησεις σας καταγραφονται, και επισης και εκει δεν μπορεις να τις \"σβησεις\".
    Αν το μεσον δεν σου κανει, δεν φταιω εγω.



    Κι αυτό, είναι πιο σημαντικο από κάθε βλάκα που φωναζει ότι του κομματιαστηκαν οι συζητησεις, κι αφιερωσε τοση ωρα, και χαλαει η εικονα του, όπως εσυ.



    ευχαριστω για τον χαρακτηρισμο.




    Και για να απευθυνθώ και λίγο στους διαχειριστές.
    Δεν υποστηρίζω καποια λύση των άκρων.
    και λύση των άκρων θα ήταν να μπορεί ο καθενας να κανει ότι γουσταρει και να διαγραφει τα παντα.
    Το ξερεις βεβαια Νίκο, ότι τόσο καιρό από σεβασμό και αγαπη στον χώρο αυτό ποτε δεν διεγραψα θεμα μου.


    Ας γινω οσο μπορω πιο κατανοητη.
    Η διατυπωση των όρων σας δεν με βρισκει συμφωνη.
    Εχουν διατυπωση που αφηνει περιθωρια αοριστιας και ως εκ τουτου αυθαιρεσιας ανοιχτα. Εξαλλου σε θετει σε καθεστως αμφιβολιας καθως δεν σου ξεκαθαριζει τελικα υπο ποιες συνθηκες είναι νοητη η διαγραφη.
    Μιλησα πιο πάνω για παγια και αντικειμενικα κριτηρια στο θεμα της διαγραφης.

    Τετοια κριτηρια θα μπορούσαν να είναι ποσοτικά και ποιοτικά.

    Ποσοτικά: Αλλιως εχει το θέμα όταν καποιος θελει να διαγραψει ένα ΣΗΜΕΙΟ ή καποια ΣΗΜΕΙΑ από οσα εχει γραψει, ή εστω , ένα ΠΟΣΤ από τα πολλα ποστ που εχει γραψει. Αλλιως όταν θελει δηλ. να σβησει καποια θεματα, καποιες ατακες κι αλλιως όταν θελει να σβήσει ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ αυτων που εχει γραψει.

    Ποιοτικά: πχ. Ο διαχειριστης ελεγχει το είδος της πληροφοριας, της οποίας ζητείται η διαγραφή. Αν αυτή αναφέρεται σε βαθυ προσωπικό δεδομένο, σε ευάλωτο σημείο κτλ.

    Επίσης θα πρεπει να ληφθεί υπόψη ο λόγος για τον οποιο ζητείται η διαγραφη αλλα και να συνεκτιμηθει Η ΕΝΤΑΣΗ ή Η ΕΠΙΜΟΝΗ με την οποία ζητείται………. Εδώ μέσα μπαίνουν ανθρωποι με ψυχισμό ευάλωτο, ας μην το ξεχνούμε. Εδώ μεσα μπαινουν ανθρωποι για να βοηθηθούν. Όταν λοιπον νιωθουν να βλαπτονται, ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ του να διατηρειται το θεμα του?

    να μην κομματιαστουν οι συζητησεις του Κρινου? Και άλλων που σκέφτονται το ίδιο?

    Η ας μου επιτραπει να το πω κι αυτό, να μην μειωθεί η επισκεψιμότητα, λόγω των κομματιασμένων συζητήσεων, και άρα και τα άτομα που θα κάνουν κλικ πάνω στις διαφορες διαφημίσεις που υπάρχουν στο φόρουμ? Υποθεσεις κανω και τις εκφράζω, καθως,
    παντου παει το μυαλο μου, βλεποντας την πολιτική σας αυτή.




    συνεχιζω μετα απο αυτα....





    Επιστρεφω όμως στη συζητηση με τον Κρίνο.


    Γράφεις \"Με απασχολει ομως το καλο το δικο μου και οτι εχω γραψει σε συζτησεις γυρω στα 3000 μυνηματα που αντιστοιχουν σε περιπου ισοτιμες ερωτησεις η απαντησεις.\"



    ετσι.



    Επετρεψε μου να σου πω, ότι σε πιστευω. φυσικα και δεν σε απασχολει του φορουμ ουτε και κανενος αλλου το καλό, αλλα κυριως το δικο σου το καλο. Είναι οφθαλμοφανες.



    γιατι θα επρεπε να με απασχολει κατι αλλο?



    Γράφεις \"Να διαγραψουν αν νομιζουν οι συμμετεχωντες των συζητησεων μαζι μου (εφοσν πρεπει να εχουν αυτο το δικαιωμα) και εγω να κοιταω τον τοιχο περιμενωντας το παρασημο ανοικτης παλαμης που συζητουσα σωστα???\"

    Ενταξει, προσοχη παιδια, για το καλο του κρινου,



    εσυ το βαφτιζεις καλο, εγω αξιοπρεπεια και αυτοσεβασμο.




    κι επειδη μετα θα νιωθει σαν ενας βλακας που τον μουντζωσαν (λογω δικης του ηλιθιότητας ,



    ευχαριστω δις εδω...




    αφου το αν θα δωσει η όχι σημασια καποιος στα λεγαμενα του Κρινου, δεν εχει σχεση με την διαγραφη που θα επιλεξει να κανει για να προστατεψει τον εαυτό του) αν μιλατε ΜΑΖΙ ΤΟΥ, να μην σβηνετε καλυτερα αυτά που γραψατε.




    Μα δεν μπορουν ουτως η αλλως να σβησουν μυνηματα.
    Παρολα αυτα, επειδη για μενα οι γραπτοι κανονες δεν σημαινουν τιποτα, οι κανονες ειναι γραμμενοι μεσα μου, εαν νομιζεις (εσυ η οποιος αλλος) οτι δεν σου κανουν οι προυποθεσεις που βαζω, μπορεις να μου το πεις καθαρα οτι δεν θες να μετεχω σε θεματα που βαζεις.

    Με χαρα θα σεβαστω την επιθυμια σου.



    Λυπαμαι Κρινο, αλλα δεν εισαι το κεντρο της γης.



    Ειμαι το κεντρο του εαυτου μου και αυτο ειναι αδιαπραγματευτο.
    Το κεντρο της γης ειναι αστοχο που εβαλες, μου ειναι αδιαφορο.



    Στο ξαναπα αλλα δεν φαινεται να θελεις να το καταλαβεις. Δεν υποστηριξα να κανουμε ότι γουσταρουμε εδώ μεσα, κι ο καθεις να σβηνει ότι γραφει ( πραγμα που πραγματικά πιστευω ότι δεν θα συνεβαινε ποτε, ακομα κι αν το αφηναμε τελειως ελευθερο, καποιοι θα εσβηναν, όχι όλοι).



    το καποιοι που ειπες δεν με καλυπτει.
    Ηδη εχω τυχει θυμα τετοιας συμπεριφορας.




    Ειπα απλα ότι τα κριτηρια μου φανηκαν τελειως ασαφη και αοριστα, ότι θα πρεπει να συγκεκριμενοποιηθουν πιοτερο και στην περιπτωση επιμονων παρακλησεων όπως του Κώστα, σε συνδυασμό με το είδος των δεδομένων και τον λόγο που ζητει την διαγραφή, να μην του αφαιρειται ένα τέτοιο, ΑΝΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΤΟ κατά τη γνωμη μου δικαιωμα.
    Τωρα οι βλακειες που λες για κοινοκτημοσυνη, για μενα είναι παντελλως αβασιμες.



    δικαιωμα σου να θεωρεις οτι λεω βλακειες.



    Προερχονται από ένα ατομο που ποτε δεν κατεθεσε κατι προσωπικο στο οποιο ηθελε βοηθεια στο φόρουμ,



    αυτο ειναι αληθεια.
    Συνηθως τα προβληματα μου τα λυνω μονος μου.
    Οταν φτασω στο σημειο να μην μπορω να λυσω κατι ετσι, θα απευθυνθω και στο φορουμ.




    και που βλεπει μονο από την πλευρα του τα πραγματα, όπως τον βολευουν, από εσενα δηλαδη.



    εσυ απο που τα βλεπεις???
    Απο την δικη μου πλευρα??



    Γράφεις \"Για μενα εινια θεμα διαδικασιας και οχι απειλης.\"


    Αν μου επιτρεπεις, να σου πω στο σημειο αυτό, να προσεχεις.
    Μην από την πολλη σου προσηλωση στη διαδικασια, χασεις την ουσια.



    ναι υπαρχει αυτος ο κινδυνος.
    Ελπιζω να μην πεσω ποτε σε τετοιο λουκι.



    Γράφεις \"Εχουν το θαρρος να εκθεσουν το προβλημα τους και να το αντιμετωπισουν ανωνυμα φυσικα.
    Επιπλεον με αντιμετωπισουν σαν ισοτιμο οπως εγω.\"

    Ειμαι ενας τετοιος ανθρωπος, όπως και όλοι όσοι εκτιθενται. Από εκει και πέρα, το ότι ισως καποια στιγμη νιωσω να απειλούμαι και θελησω κατι που εγραψα να διαγραφει γιατι απειλει την προσωπικη μου ζωη πλεον, δεν αναιρεί αυτό που προηγήθηκε. Το ότι τολμησα και μοιραστηκα.
    Εξαλλου, τωρα τι, πας να με πεισεις μετα από οσα είπες ότι το όλο θεμα σε ζοριζει, λόγω της αδυναμιας που βλεπεις σε μια τετοια σταση ( διαγραφη) ????



    δεν καταλαβα που πρεπει να ζοριζομαι....



    Κι από αυτην την μερια να το πιασουμε, ναι, ο άλλος είναι αδυναμος και θελει να το σβησει. Εσυ τι χωνεσαι? Διεκδικεις δικαιωματα επειδη συνομιλαγε μαζι σου???ΕΛΕΟΣ. Και παλι, είναι πιο θαραλλεος, βασει αυτης της λογικης, από εσενα, γιατι τουλαχιστον, προσωρινα εστω, εκτεθηκε.



    Θελω να ξερω πως λειτουργει το φορουμ που γραφω.
    Αν χρειαστει να αλλαξει κατι, ενδεχωμενα να αναθεωρησω και εγω την σταση μου.



    Εσυ ο ίδιος από μονος σου φανταζεσαι ότι ο άλλος σε υποτιμα, γιατι κατι που κανει ο άλλος για ΕΚΕΙΝΟΝ εσυ το λαμβανεις σαν προσβολη προσωπικη. Δικο σου είναι το θεμα και το κόμπλεξ.


    εδω παμε τρις το ευχαριστω.




    Γράφεις \"Αντι να σβγηνουμε μυνηματα ας τα συζητησουμε οποτε αυτο ειαι εφικτο.\"


    Παιδια, όποιος μιλα με τον Κρινο και θελει να το σβησει μετα, να το συζητησει πρωτα μαζι του, αυτό είναι το συμπερασμα!
    Θα πρεπε να χεις καταλαβει οτι αναφερομαι στις φορες, που αυτο δεν είναι εφικτο.



    καταρχην δεν συζητα κατι μαζι μου αλλα με τον αντμιν.
    Εγω εκφραζω την αποψη μου και μεχρι εκει.



    Γράφεις \"ετσι ακριβως,...
    Για να ακριβολογουμε αυτη η συζητηση που κανουμε τωρα δεν σου ανηκει 100%.
    Ανηκει σε οσους μεχρι στιγμης εχουν μετασχει στο θρεντ αυτο, και φυσικα ανηκει και σε εμενα κατα ενα ποσοστο.\"

    Το ότι φυσικά εσυ τα λες αυτά, δεν σημαινει ουτε ότι είναι γενικός ισχύον κανόνας, ουτε ότι έχουν βαση. Το για πόσο θα είναι σε κοινη θεα τα γραφόμενα μου, είναι κατι που δεν ανηκει παρα σε εμενα. Ετσι λεω εγω από την άλλη.



    εσυ μπορει να λες οτι θες.
    Οταν γραφτηκες ομως αλλα διαβαζες αλλα καταλαβαινες....



    Γράφεις \"απο οσο γνωριζω αυτος που πληρωνει το ρευμα και σου δινει το χωρο για να εκφραζεσαι τοσο καιρο αλλα και να εχεις την επικοινωνια που ειχες.\"

    Το ρευμα, το πληρωνω εγω.



    το ρευμα του σερβερ που γραφεις το πληρωνεις εσυ??
    και ποσο σου ερχεται το μηνα??



    Οσο για τον χώρο, τι θα ηταν αυτος ο χωρος αν δεν ανοιγομουν εγω και τοσοι αλλοι εδώ μεσα? Αν καποιοι δεν ειχαν τη δυναμη να μοιραστούν? Ένα τιποτα θα ήταν. Ή , για να ακριβολογούμε, ένα ακομα από τα πολλα αρθρα ψυχολογίας στο διαδύκτιο.



    Το φορουμ ειναι οι χρηστες και οι χρηστες ειναι το φορουμ....
    Αμα το κλεισει ο αντμιν θα κρεμαστουν οι χρηστες.
    Και αμα φυγουν οι χρηστες θα κλεισει το φορουμ.

    τωψρα για πες μου εσυ,
    η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο τον κοτα??





    Φυσικα και πρεπει οι διαχειριστες να διαχειριζονται. Το πώς όμως διαχειρίζονται, είναι και υπόθεση δική μας, αφου εχουμε επιλεξει αυτόν τον χωρο για να εκφραζομαστε.



    γενικως κανουμε μια συζητηση απο κει και περα αν θα γινουν αλλαγες, δεν ειναι στο δικο μας χερι φυσικα.




    Γράφεις \"Τι θελει και μπλεκει με ανωνυμους???\"

    Όταν ο γραφων κανει την επιπολαιοτητα ( δε λεω)



    οχι δεν λες... ΛΕΣ.




    να φανερωσει σε οικειους την δικτυακη του ταυτοτητα ή να συναντηθει με μελη του φορουμ, τοτε η ανωνυμία γινεται επικινδυνα σχετικη. Και πρωτιστως, σε τετοιες περιπτωσεις πιστευω, θα πρεπει η αυστηρη διαδικασια να καμπτεται , βασει προκαθορισμενων κριτηριων, χαρη μιας ανωτερης ουσιας : Να παραμενει ο χωρος αυτός ενας χωρος ωφελιμος και όχι βλαπτικός για τους μετεχοντες και ΕΙΔΙΚΑ για όσους εχουν θεσει σε κοινη θεα ένα προσωπικο πολύ θεμα. ( σημείωση , βλαπτικος όχι για την δημόσια εικόνα τους αλλα για την ψυχή τους).

    Γράφεις \"Εχω ερθει στη θεση αν θυμαμαι καλα, 3 φορες να μετεχω σε συζητηση εδω μεσα και 3 φορες να ψαχνω που πηγε η κουβεντα.\"

    Μα μιλας γι αυτό λες και επαθες κανενα τραγικό κακό. Ενταξει, δεν ενιωσες ωραια, αλλα χαλαρωσε, κοιτα και κατι άλλο περα από το τι νιωθει το εγω σου.



    πρεπει να γινει αυτο??
    και αν ναι για πιο λογο?



    Γράφεις \"Η ηλεκτρονική ανωνυμία σου έχει καταρρεύσει.


    και για αυτο ευθυνεται ο καθε Νικος??\"

    Όχι, αλλα σιγουρα, όταν συμβαινει αυτό και περνα από το χερι του διαχειριστη να κανει κατι, το να αρνειται, το θεωρω καταχρηση ή κακη άσκηση της εξουσίας του.



    η γνωμη σου ειναι αυτη,
    ο Χ νικος μπορει να το εκλαμβανει ως προστασια συνολικα του φορουμ.



    Γράφεις \"Αλλωστε ειπε οτι αλλαζει νικ, αλλαζει αναφορες κλπ κλπ....\"

    Κι εγω απαντησα πανω σε αυτό, ότι αναφερομαι στις φορες εκεινες, που ουτε αυτό είναι ακρετο.



    Αρκετο για σενα ισως να ηταν να σβηστει ολοκληρο το φορουμ για να μην σου θυμιζει τιποτα...




    Γράφεις \"Το κενο που αφηνει ο χρηστης που διαγραφει το συμπαν τι ειναι???\"


    Με συγχωρεις αλλα δεν πας καλα, υπερβαλλεις σε βαθμο ανησυχητικό. Το να διαγραφει κατι καποιος όταν εχει θιγει η ανωνυμία του, για να προστατευτει, δεν σημαινει ούτε ότι διαγραφει το συμπαν, ουτε ότι ηρθε η συντελεια του φόρουμ ή των δημοσιέσεών σου.



    ο αντμιν ειπε πιο πανω οτι ναι να προσατευτει ο χρηστης μεχρι ομως ενος σημειου.
    Εσυ ζητας ολικη διαγραφη.
    Παμε αλλου λοιπον...




    Αυτά είχα να πω, και σε εσενα που βιάστηκες να διαμαρτυρηθείς, λες και μιλαγα σε σενα,
    αλλα και στους διαχειριστες.



    Οταν γραφεις δημοσια απευθυνεσαι και σε μενα.
    Αλλιως να εστελνες σε U2U τις αποψεις σου.




    υγ. Νικο, ειμαι ανοιχτη σε κάθε συζητηση και απαντηση.



    και εγω επισης.






    Καληνυχτα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Empneustns

    τελικα βρε κρινο,αναρωτιεμαι πως ζεις εσυ και ο εαυτος σου στο ιδιο σωμα.αντε και 5000 ερωτοαπαντησεις να εισαι και ο πρωτος...και φωτο πανω δεξια επιτημο μελος.Αν θελεις μια μερα να συζητησουμε τροπους ελεγχου του εγωισμου.Κανε ενα θεμα,μπορει να παρεις μερικες ομορφες συμβουλες.

    Ειναι σχημα οξυμωρο οντως.
    Εχω θεωρησει οτι εχω δυο ατομα μεσα μου και τα διαχωριζω κατα περιπτωση.
    Οταν εχω προβληματα απομονωνω τον εαυτο μου εξω απο μενα και αρχιζω την κριτικη σε αυτα που σκεφτομαι.
    Ποτε δεν εχω θεωρησει οτι ειμαι ενα και το αυτο.

    Ειμαι η συνειδηση μου και το αυθορμητο μου, δυο λειτουργιες ξεχωριστες για μενα.


    τις προτασεις σου, ελπιζω να τις εισακουσει ο αντμιν.....


    Δεν εχω καμια διαθεση να αλλαξω τιποτα πανω μου, ειμαι ευχαριστημενος ακριβως οπως εχω φτιαξει τον εαυτο μου.
    Σκοπευω και προσδοκω να πεθανω ακριβως ετσι.

    Μαλλον το θεμα που βαζεις θα παει απατο οποτε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    τα συμπερασματα δικα σας

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •