Αχγος εργασίας...πως να διώξω το άγχος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Αχγος εργασίας...πως να διώξω το άγχος?

    Γεια σας όπως είχα πει και σε ένα παλιότερο παρόμοιο μου θέμα .έχω άγχος εργασίας...
    Αγχονομαι πολύ και αυτό δεν με αφήνει να χαλαρώσω ούτε να δουλέψω...με επιρεαζει αρνητικά την ψυχολογία...και αυτή τη στιγμή είμαι φουλ αγχομενος δεν ξέρω πως να ηρεμήσω τον εαυτό μου...
    Της τελευταίες 3 εβδομάδες έπιασα μια δουλειά με διαλογή χαρτιών...μια χαρά ήτανε..όλα καλά ..
    Ειμουν ευχαριστημένος μου άρεσε αυτό που έκανα..
    Σήμερα πρώτη μέρα με βάλανε σε άλλο ποστο...
    Καμιά σχέση με αυτό που έκανα..δεν μου άρεσε καθόλου με αγχοσε πάρα πολύ το καινούργιο μου πόστο ..
    Έχω να κάνω δεκαπέντε δουλειές και πρέπει να της πρόλαβενο..και το χειρότερο από όλα..είναι ενδιάμεσα να προσέχω και της μηχανές να μην μένουν από λάδια και κηδεία που λέει ο λόγος...τα λέω έτσι λίγο χονδρικα για να μην κάθομαι και αναλιω ένα ένα τα καθήκοντα μου δεν έχει και σημασία άλλωστε..
    Πώς να χαλαρώσω??
    Πήρα τηλέφωνο τον εργολάβο που με έβαλε σε αυτό το πόστο..(μέσω εργολαβίας είναι η δουλειά)
    Και τον του είπα όλα αυτά ..μιλήσαμε αρκετή ώρα με καθησύχασε αλλά τώρα με ξανά έπιασε το άγχος..
    Τον είπα κι όλας παραιτουμε και δεν δέχτηκε την παραίτηση μου...μου λέει όλα θα πάνε καλά να μην αγχονομαι να διώξω το άγχος μου...δεν είναι καμιά τρομερή δουλειά..ούτε και έχω πουθενά ευθύνες..
    Απλά είμαι καθαριστής μαζεύω τα κουτακια.(αλουμινένια..)
    Και κάπου κάπου ρίχνω μια ματιά στης μηχανές να μην μένουν από λαδια και γενικότερα από χημικά ..
    Δεν ξέρω αγχοθηκα πολύ..ευτηχως αύριο είναι Παρασκευή...Σαββατοκύριακο δεν δουλεύουμε...
    Αλλά αυτό όμως δεν είναι δουλειά να αγχονομαι η να δουλεύω με άγχος ..σκοπός είναι να πηγενω στη δουλειά ευχάριστα όχι με μαύρη καρδιά .γιατί πόσο να πάει αυτό αν το κάνω αγγαρεία...
    Και αύριο που θα πάω θα πάω με μαύρη καρδιά δεν θέλω καθόλου..δεν μου άρεσε..+ το ότι με αγχωσαι κι όλας αυτή η δουλειά...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Γεια σας όπως είχα πει και σε ένα παλιότερο παρόμοιο μου θέμα .έχω άγχος εργασίας...
    Αγχονομαι πολύ και αυτό δεν με αφήνει να χαλαρώσω ούτε να δουλέψω...με επιρεαζει αρνητικά την ψυχολογία...και αυτή τη στιγμή είμαι φουλ αγχομενος δεν ξέρω πως να ηρεμήσω τον εαυτό μου...
    Της τελευταίες 3 εβδομάδες έπιασα μια δουλειά με διαλογή χαρτιών...μια χαρά ήτανε..όλα καλά ..
    Ειμουν ευχαριστημένος μου άρεσε αυτό που έκανα..
    Σήμερα πρώτη μέρα με βάλανε σε άλλο ποστο...
    Καμιά σχέση με αυτό που έκανα..δεν μου άρεσε καθόλου με αγχοσε πάρα πολύ το καινούργιο μου πόστο ..
    Έχω να κάνω δεκαπέντε δουλειές και πρέπει να της πρόλαβενο..και το χειρότερο από όλα..είναι ενδιάμεσα να προσέχω και της μηχανές να μην μένουν από λάδια και κηδεία που λέει ο λόγος...τα λέω έτσι λίγο χονδρικα για να μην κάθομαι και αναλιω ένα ένα τα καθήκοντα μου δεν έχει και σημασία άλλωστε..
    Πώς να χαλαρώσω??
    Πήρα τηλέφωνο τον εργολάβο που με έβαλε σε αυτό το πόστο..(μέσω εργολαβίας είναι η δουλειά)
    Και τον του είπα όλα αυτά ..μιλήσαμε αρκετή ώρα με καθησύχασε αλλά τώρα με ξανά έπιασε το άγχος..
    Τον είπα κι όλας παραιτουμε και δεν δέχτηκε την παραίτηση μου...μου λέει όλα θα πάνε καλά να μην αγχονομαι να διώξω το άγχος μου...δεν είναι καμιά τρομερή δουλειά..ούτε και έχω πουθενά ευθύνες..
    Απλά είμαι καθαριστής μαζεύω τα κουτακια.(αλουμινένια..)
    Και κάπου κάπου ρίχνω μια ματιά στης μηχανές να μην μένουν από λαδια και γενικότερα από χημικά ..
    Δεν ξέρω αγχοθηκα πολύ..ευτηχως αύριο είναι Παρασκευή...Σαββατοκύριακο δεν δουλεύουμε...
    Αλλά αυτό όμως δεν είναι δουλειά να αγχονομαι η να δουλεύω με άγχος ..σκοπός είναι να πηγενω στη δουλειά ευχάριστα όχι με μαύρη καρδιά .γιατί πόσο να πάει αυτό αν το κάνω αγγαρεία...
    Και αύριο που θα πάω θα πάω με μαύρη καρδιά δεν θέλω καθόλου..δεν μου άρεσε..+ το ότι με αγχωσαι κι όλας αυτή η δουλειά...
    Καλησπερα Γιωργο μου θυμιζεις τον εαυτο μου μην στεναχωριεσαι θα βρεις τον ρυθμο σου ειναι ακομη η αρχη. Και γω ηθελα να σταματησω την δουλεια μου ελεγαν μην λες βλακειες. Αγχωνομαστε γιατι νομιζουμε οτι πρεπει να τα κανουμε γρηγορα και τα χανουμε. Μπραβο στον εργολαβο που σε συμπαρασταθηκε. θα τα πας μια χαρά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιώργο οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες, μέχρι να προσαρμοστείς, μετά συνηθίζεις και αισθάνεσαι πιο άνετα... Αν εξακολουθεί να μην σου αρέσει το καινούριο πόστο και δεν μπορείς να το αλλάξεις, απλά προσπάθησε να σκέφτεσαι την θετική πλευρά. Λογικά η συγκεκριμένη δουλειά είναι για συγκεκριμένο διάστημα. Και με τα λεφτά που θα πάρεις θα μπορέσεις να κάνεις αυτό κι αυτό... Επικεντρώσου στα καλά της υπόθεσης...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    George,

    Δύναμη ρε φίλε. Όλοι έχουμε φάει κάποια στιγμή φρίκη με κάτι που μας άγχωσε. Ψυχή βαθιά ρε φίλε!!! Όλα καλά θα πάνε!!!!
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Γιώργο οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες, μέχρι να προσαρμοστείς, μετά συνηθίζεις και αισθάνεσαι πιο άνετα... Αν εξακολουθεί να μην σου αρέσει το καινούριο πόστο και δεν μπορείς να το αλλάξεις, απλά προσπάθησε να σκέφτεσαι την θετική πλευρά. Λογικά η συγκεκριμένη δουλειά είναι για συγκεκριμένο διάστημα. Και με τα λεφτά που θα πάρεις θα μπορέσεις να κάνεις αυτό κι αυτό... Επικεντρώσου στα καλά της υπόθεσης...
    Δεν είναι για κάποιο διάστημα λογικά είναι για ολόκληρη τη χρονιά .. τουλάχιστον έτσι με είπε ο εργολάβος...
    Ξέρετε κατι...τώρα πείτε με ηλίθιο πείτε με βλακα ότι θέλετε πείτε .είμαι άνθρωπος που δουλεύω όταν μου αρέσει μια δουλειά...πχ...στη Γερμανία δούλευα στη λάντζα 15 ώρες την ημέρα..και Σάββατα και Κυριακές..
    Μόνο μια μέρα είχα ρεπό της Τετάρτες...αλλά λάτρευα εκείνη τη δουλειά...και για αυτό έκατσα τρεις μήνες...απλά επειδή είχα πρόβλημα με τα χαρτιά μου δεν μπορούσα να κάτσω αλλά στη Γερμανία..αλλιώς θα καθόμουνα...
    στην αποθήκη δούλευα 10 ώρες την ημέρα...έκατσα τρεια χρόνια με τη κριση μας διώξανε ..
    Στη διαφημιστική εταιρεία δούλεψα 4 χρόνια..και κάποιες φορές και δέκα ώρες την ημέρα..συνέχεια να περπατάς ασταμάτητα...ναι αλλά μου άρεσε σαν δουλειά.θελω να πω ότι όταν μια δουλειά δεν μου αρέσει η να το πω αλλιώς αν δεν μου κάνει θετικό κλικ δεν μπορώ να κάτσω..
    Δηλαδή αν δεν μου αρέσει πρώτη μέρα..αν δεν μου αρέσει δεύτερη μέρα...θα μου αρέσει τρίτη μέρα??
    η τεταρη μέρα???μου φενετε αδύνατον.. τουλάχιστον όσο ξέρω τον εαυτό μου...
    Πείτε με ηλίθιο πείτε ότι θέλετε τέτοιος είμαι...έτσι ειμαι....πρέπει να μου αρέσει εξ αρχής μια δουλειά για να δουλέψω..αν δεν μου αρέσει στην αρχή δεν μου αρέσει και στην πορεία...δυστυχώς είμαι τέτοιος..
    Μακάρι να μπορούσα να πω δεν μου άρεσε αλλά θα κάτσω μπορώ να κάτσω εδώ να δουλέψω άσχετα αν δεν μου αρέσει...θα ήθελα πολύ να πω κάτι τέτοιο αλλά δυστυχώς δεν μπορώ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πάντοτε οι αποφάσεις για αυτά τα πράγματα είναι σχετικές. Για παράδειγμα ακόμα κι αν υπάρχουν προοπτικές να είναι η δουλειά μακροχρόνια, δεν σε αναγκάζει κανείς να μείνεις εκεί για πάντα. Από την άλλη δεν έχουμε όλοι και πάντα τη δυνατότητα να κάνουμε μόνο ότι δουλειά μας αρέσει. Παίζουν και άλλοι παράγοντες, αν έχει κάποιος ανάγκη τη δουλειά, αν μπορεί εύκολα να βρει κάτι άλλο, αν φεύγοντας αμέσως κλείνει πόρτες και σε άλλες δουλειές, αν αξίζει να μένει στη δουλειά για βιοποριστικούς λόγους αν η ψυχολογική επιβάρυνση είναι μεγάλη κτλ...

    Πάντως προσωπικά κάθε φορά είχα άγχος σε καινούριες δουλειές που μετά από τον πρώτο καιρό μειωνόταν πολύ. Ακόμα και κάποιες φορές που πραγματικά οι συνθήκες δεν ήταν καλές και δεν μου άρεσαν, θα έβρισκα και κάτι θετικό να την παλέψω για κάποιο διάστημα. Μόνο δύο φορές την έχω κοπανήσει, όπου οι συνθήκες ήταν εντελώς απαράδεκτες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Τον είπα τον εργολάβο σήμερα ότι θέλω να τα παρατήσω και μου ζήτησε χρόνο να βρει αντικατάστατη.
    Θα συνεχίσω για καμία εβδομάδα ακόμα για να του δώσω το χρόνο που ζητάει...
    Σκοπός είναι στη δουλειά σου να πηγενεις και να το γουστάρεις όχι με το ζόρι...
    Να πιέζεις τον εαυτό σου για να πάει..έτσι είναι βλακεία.θα πάω και σήμερα δεύτερη μέρα να δω πως είναι...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Δεν πειραζει καθε εμποδιο σε καλο αφου πηρες την αποφαση σου. Ευχομαι να βρεις μια δουλεια που σου αρεσει.
    Γιωργο θυμηθηκα κατοπιν εορτης που ειχαμε διαλογο μαζι να σαι καλα. Μηπως εκει που εισαι δεν ειναι καλό το κλίμα? απο συναδέλφους εννοω.
    Last edited by Delmember2052020; 11-05-2019 at 15:38.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Δεν πειραζει καθε εμποδιο σε καλο αφου πηρες την αποφαση σου. Ευχομαι να βρεις μια δουλεια που σου αρεσει.
    Ευχαριστώ πολύ για την ευχή...άλλη μία εβδομάδα θα κάτσω στη δουλειά για να με αντικαταστήσουν...
    Είδη αισθάνομαι καλύτερα..πήρα μια ανακούφιση και μου έφυγε το έντονο άγχος...
    Μήπως ειναι καμία ασθένεια αυτή ξέρει κανείς??
    Αισθανομουν τόσο έντονο άγχος που ένιωθα ότι κάτι με πνίγη.οτι κάτι δεν με αφήνει να πάρω ανάσα.. αισθανομουν πίεση...ότι πιεζομουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την ευχή...άλλη μία εβδομάδα θα κάτσω στη δουλειά για να με αντικαταστήσουν...
    Είδη αισθάνομαι καλύτερα..πήρα μια ανακούφιση και μου έφυγε το έντονο άγχος...
    Μήπως ειναι καμία ασθένεια αυτή ξέρει κανείς??
    Αισθανομουν τόσο έντονο άγχος που ένιωθα ότι κάτι με πνίγη.οτι κάτι δεν με αφήνει να πάρω ανάσα.. αισθανομουν πίεση...ότι πιεζομουν
    Καλησπέρα φίλε Γιώργο.

    Εξαιτίας του γεγονότος ότι έχεις αναφέρει ότι σου έχει συμβεί ξανά να μην μπορείς να προσαρμοστείς σε μια δουλειά εξαιτίας διάφορων γεγονότων, θα σου πρότεινα να το εξετάσεις διεξοδικότερα.

    Είναι ανθρώπινο να μην αισθάνεσαι άνετα σε κάποιο νέο περιβάλλον. Και προφανώς μπορεί να τύχει να υπάρχει τόσο κακό κλίμα ώστε η κατάσταση να γίνεται τοξική και η παραίτηση να είναι η μόνη διέξοδος. Επειδή όμως σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση, θα σου πρότεινα να συζητήσεις με έναν ψυχολόγο για αυτό το θέμα. Να εντοπίσεις τι είναι αυτό που πυροδοτεί τόσο έντονα αισθήματα άγχους και να καταφέρεις με την επιστημονική του καθοδήγηση να το επιλύσεις.

    Η αστάθεια στο επαγγελματικό περιβάλλον μπορεί να έχει να κάνει καθαρά με το εργασιακό περιβάλλον και πλαίσιο εργασιακών σχέσεων, το οποίο στην Ελλάδα είναι εντελώς μπ0urd3l0. Θα μπορούσε όμως να κρύβει και κάποια άλλη διαταραχούλα, η οποία αν εντοπιστεί με την βοήθεια ενός ειδικού, τότε σίγουρα θα είσαι σε θέση να την αντιμετωπίσεις.

    Σε παρακαλώ μην νομίσεις ότι γράφω όλα αυτά με στόχο να σε προσβάλλω ή να σου επιτεθώ. Δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση. Απλά να βοηθήσω θέλω.

    Αναφορικά με το άγχος, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να κάνεις διαλογισμό. Βοηθάει πάρα πολύ. Όμως πρέπει να αναφέρω ότι δεν μπορεί να αντικαταστήσει την βοήθεια ενός ειδικού σε περίπτωση που υπάρχει και κάποιο άλλο πρόβλημα.

    Με τις θερμότερες ευχές μου για ένα όμορφο απόγευμα Σαββάτου, εύχομαι όλα να είναι περαστικά και σύντομα να καταφέρεις να βρεις αυτό που πραγματικά έχεις ανάγκη.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Γιωργο με θυμισες μια αλλη δουλεια στο ταχυδρομειο που δουλευα ως διανομεας, τι αγχος στην αρχη που δεν ηξερα τις διευθυνσεις που ειχες αναφερθει και συ σε κατι παρομοιο και οταν με αλλαξαν περιοχη την πρωτη μερα με ειχε πιασει ενας κρυος ιδρωτας στις 6 το πρωι, το στομαχι μου, σε μια φαση που με πιεζε ο χρονος, μου ηρθε να λιποθυμήσω, αλλα ημουν σε κεντρικο δρομο που να πεσω χαχα. Ειπα και γω τα παραταω αλλα πως συνεχισα δεν ξερω πως, μαλλον επειδη περιμενα καιρο αυτη την συμβαση λεω μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.
    Αφου ηρεμησες καλα κανεις και σταματας. Θα βρεις αλλη δουλεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Γιωργο με θυμισες μια αλλη δουλεια στο ταχυδρομειο που δουλευα ως διανομεας, τι αγχος στην αρχη που δεν ηξερα τις διευθυνσεις που ειχες αναφερθει και συ σε κατι παρομοιο και οταν με αλλαξαν περιοχη την πρωτη μερα με ειχε πιασει ενας κρυος ιδρωτας στις 6 το πρωι, το στομαχι μου, σε μια φαση που με πιεζε ο χρονος, μου ηρθε να λιποθυμήσω, αλλα ημουν σε κεντρικο δρομο που να πεσω χαχα. Ειπα και γω τα παραταω αλλα πως συνεχισα δεν ξερω πως, μαλλον επειδη περιμενα καιρο αυτη την συμβαση λεω μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.
    Αφου ηρεμησες καλα κανεις και σταματας. Θα βρεις αλλη δουλεια.
    Ε ναι ρε συ..δηλαδή κάθε μέρα να πηγενω στη δουλειά με το στανιό τη νόημα έχει???να βγάζω ένα μεροκάματο και να είμαι φουλ στο άγχος??δεν αξίζει...σκοπός είναι να αγαπάς αυτό που κάνεις και να το κάνεις από ευχάριστη...να λες τη ωραία που πάω στη δουλειά...και όχι αμάν ρε συ πάλι στη δουλειά πρέπει να πάω...δεν έχει νόημα...

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    By Delmember2052020 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 26-04-2019, 01:53
  2. ερωτηματολόγιο πτυχιακής εργασίας
    By Georgia12 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 14-04-2019, 18:37
  3. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 22:53
  4. ΑΧΓΟΣ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
    By ΜΑΡΙΛΟΥ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 20-01-2010, 02:33
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΟ
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 03-04-2008, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •