Ψυχωση απο αντικαταθλιπτικα ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    garfield
    Guest

    Ψυχωση απο αντικαταθλιπτικα ?

    Το περασμενο καλοκαιρι διαγνωστηκα με ψυχωτικο αγχος ενω εχω κλεισει περιπου οχτω χρονια που παιρνω ladose σε συνδυασμο με lexotanil και stilnox παλιοτερα αν και τα τελευταια χρονια δεν το παιρνω το stilnox. Το περασμενο καλοκαιρι λοιπον εμφανισα ολα τα συμπτωματα της ψυχωσης. Ακουγα φωνες να με βριζουν και νομιζα οτι ειναι οι γειτονες με αποτελεσμα να παρεξηγηθω μαζι τους και να μη μιλαμε πια, εβλεπα τερατα σαν δαιμονες, νομιζα οτι μου εχουν κανει μαγια, ειχα παραισθησεις βλεποντας ανθρωπους να μιλανε για μενα μπροστα μου, νομιζα οτι το σπιτι μου εχει δαιμονες δηλαδη ολα σχεδον τα συμπτωματα της ψυχωσης.

    Ο γιατρος μου εκοψε ladose και lexotanil και μου εδωσε rispenet που ειναι αντιψυχωσικο.

    Απο τον Οκτωβριο δεν ακουω φωνες κλπ. αλλα φοβαμαι να παρω ξανα αντικαταθλιπτικα ενω βλεπω οτι τα χρειαζομαι γιατι γενικα δεν μπορω να βαλω σε ταξη τη ζωη μου με αποτελεσμα να μην εχω δουλεια.

    Εχετε ακουσει αλλη περιπτωση ψυχωσης απο αντικαταθλιπτικα η απο ηρεμιστηκα? Επαιρνα και τα δυο και δεν εχω καταλαβει τι μου προκαλεσε την ψυχωση. Ειμαι 37 και μεχρι τα 34 δεν ειχα τετοια συμπτωματα. Αρχικα ακουγα καποιες φωνες αλλα νομιζα οτι ειναι οι γειτονες και το περασμενο καλοκαιρι ηρθαν ολα τα αλλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εμενα η απορια μου ειναι αν διαγνωστηκες απο ψυχωτικο αγχος δεν σου εβαλε εξ'αρχης αντιψυχωσικο;;
    Αυτο που επαθες νομιζω δεν μπορουσες να το αποφυγεις.
    Αν εισαι γυναικα τα 35 ειναι συνηθισμενη ηλικια κ αφου αναγνωριζεις τα συμπτωματα αυτα καποια στιγμη θα χειροτερευαν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    garfield
    Guest
    Ο γιατρος που μου διεγνωσε ψυχωτικο αγχος μου εδωσε rispenet που ειναι αντιψυχωσικο. Πριν απο περιπου δεκα χρονια ομως ειχα παει σε δυο αλλους γιατρους και ο ενας μου ειχε διαγνωσει καταθλιψη ενω η αλλα αγχωδη διαταραχη. Μετα επαιρνα ladose για οχτω χρονια που μου ειχε συστησει ο ενας γιατρος γιατι δεν ειχαν παρενεργειες οπως καποια αλλα που ειχα διοκιμασε και κατεληξα να εχω ψυχωτικο επεισοδιο για τεσσερις περιπου μηνες περισι το καλοκαιρι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Οπτ βγαζουμε το συμπερασμα πως ο πρωτος γιατρος ειχε κανει σωστη διαγνωση.
    Τωρα τα αντικαταθλιπτικα ισως μακροπροθεσμα εφεραν στην επιφανεια το ηδη υπαρχον προβλημα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    Υπαρχουν δυο εκδοχες για την εκδηλωση της ψυχωσης η μια λεει οτι λογω υπερβολικου αγχους πρκαλειται ψυχωση που ενστερνιζονται οι μισοι ψυχιατροι και αλλοι μισοι ψυχιατροι ειναι της αποψης οτι το υπερβολικο αγχος που υπαρχει μεχρι και 30 μηνες πριν την εκδηλωση της ψυχωσης θεωρειται προδρομο συμπτωμα της ψυχωσης και ειναι σχεδον απιθανο να μην εκδηλωθει η ψυχωση

    Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι οταν υπαρχει αγχος ανευ λογου και αιτιας το λεγομενο ψυχωτικο αγχος ειναι απιθανο να γλιτωσεις την ψυχωση και θεωρειται προδρομο συμπτωμα.

    Οταν υπαρχει λογος για στρες οπως μια απωλεια συγγενικου προσωπου ή ενας χωρισμος μπορει να πυροδοτησει ψυχωση σε ευπαθη ατομα.

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    Οσον αφορα τα αντικαταθλιπτικα για το αν πυροδοτησουν ψυχωση λεγεται οτι το zoloft μπορει να πυροδοτησει ψυχωση σε πολυ μικρο αριθμο ατομων που τα παιρνουν και προφανως εχουν προδιαθεση γι αυτο το zoloft ειναι απαγορευτικο στη συνταγογραφηση σε ψυχωτικα ατομα

    Το πιο πιθανο ειναι τα αντικαταθλιπτικα να πυροδοτησουν διπολικη διαταραχη ή με μανιακα επειδοδια ή με υπομανιακα επεισοδια γι αυτο στους διπολικους δεν δινουν μεγαλες δοσεις αντικαταθλιπτικων οταν βρισκονται σε επεισοδια καταθλιψης και πολλοι ξεκινησαν με καταθλιψη και περνωντας αντικαταθλιπτικα τους βγηκε διπολικη διαταραχη

    Γι αυτο και οσοι εχουν ιστορικο διπολικης διαταραχης στην οικογενεια τους και νοσουν απο καταθλιψη τα ιδια ατομα αποφευγουν να δωσουν μεγαλες ποσοτητες αντικαταθλιπτων για να μην τους πυροδοτησει μανια ή υπομανια λαμβανοντας υποψη το οικογενειακο ιστορικο.

    Αυτα οσον αφορα τα αντικαταθλιπτικα που σπανια πυροδοτουν ψυχωσεις αλλα πιο πιθανο μανιες ή υπομανιες

    Τωρα για τα αγχολυτικα αν τα επαιρνες 8 χρονια καθε μερα μπορει και ναι να σου πυροδοτησε και αυτα την ψυχωση διοτι η μακροχρονια ληψη εκτος απο εξαρτηση εχουν και παρενεργεια τη ψυχωση

    Αν και εγω πιστευω απο αυτα που διαβασα οτι πιθανοτατα να την παθαινες την ψυχωση και με τη ληψη αντικαταθλιπτικων και αγχολυτικων την καθυστερησες στο να ερθει γιατι αλλιως ειναι να εχεις φουλ αγχος χωρις να παιρνεις καμια αγωγη και τη εκδηλωνεις πιο γρηγορα ετσι αλλιως να παιρνεις συμπληρωματικη θεραπεια για το αγχος που τη ριχνει πιο χαμηλα την πιεση ή στρες και αργει να εμφανιστει η ψυχωση οχι ομως το να αποτραπει τελειως εδω υπαρχει τεστ προγεννητικου ελεγχου στην Αμερικη που λεει αν το εμβρυο εμφανισει αυριο μεθαυριο στην ενηλικη του ζωη ψυχωση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου. Εγώ έχω χρόνιο άγχος και κατάθλιψη από μικρή ηλικία. Το άγχος δεν πυροδοτεί ψύχωση . Η ψύχωση είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Μην γράφουμε ότι θέλουμε ,φιλικά πάντα :)

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου. Εγώ έχω χρόνιο άγχος και κατάθλιψη από μικρή ηλικία. Το άγχος δεν πυροδοτεί ψύχωση . Η ψύχωση είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Μην γράφουμε ότι θέλουμε ,φιλικά πάντα :)
    Κοιταξε το αγχος ειναι αιτια για πολλες ασθενειες ενας που παθαινει αυτοανοσα νοσηματα αιτια ειναι το στρες αλλα παιζει ρολο και η προδιαθεση.το οτι δεν επαθες ψυχωση οφειλεται στο οτι δεν εχεις προδιαθεση για ψυχωση αν ειχες μια υπερβολικη πιεση θα στο εφερνε στην επιφανεια αν ειχες και την προδιαθεση. ενας μπορει να παθει ψυχωση απο ουσιες ενας αλλος δεν παθαινει.αυτος που επαθε ειχε την προδιαθεση.και γω πριν διαγνωστω με ψυχωση γενικευμενη αγχωδης διαταραχη με ειχαν διαγνωσει δεν ακολουθουσα ενεδεδειγμενη θεραπεια ειχα και την προδιαθεση λογω του οτι εχω και αλλους συγγενεις και εμφανισα ψυχωση.ολοι οι ειδικοι λενε οτι το αγχος πυροδοτει ψυχωση σε ατομα με προδιαθεση οπως και για την κανναβη το ιδιο λενε.αλλος ας πουμε απο υπερβολικη στεναχωρια εμφανιζει καρκινο ειναι που εχεις αδυναμια και το αγχος στο φερνει στην επιφανεια αλλος παθαινει δερματικα νοσηματα απο το στρες το χει στα γονιδια του και το στρες το φερνει στην επιφανεια ετσι ειναι και με τη ψυχωση

    ενας που εχει χαμηλη προδιαθεση για ψυχωση μπορει να αντεξει αρκετο αγχος χωρις να εμφανισει ψυχωση.ενας ομως με μετρια ή υψηλη προδιαθεση για ψυχωση με χρονιο στρες του το φερει στην επιφανεια.

  9. #9
    Mrgilleas
    Guest
    Επίσης, θα πρέπει να αποφεύγει το έντονο στρες, γιατί πυροδοτεί ψυχωσικά επεισόδια και τη χρήση ψυχοτρόπων ουσιών
    Πηγη:https://www.dimokratianews.gr/conten...ai-i-paremvasi

  10. #10
    Mrgilleas
    Guest
    Οπως υπαρχει και το αντιστροφο να εχει αγχος στο πλαισιο προδρομων συμπτωματων της ψυχωσης.αλλα οταν υπαρχει αγχος λογω μεταναστευσης,απωλειας εργασιας,χωρισμου και υπαρχει η προδιαθεση εκδηλωνεται τοτε η ψυχωση

  11. #11
    Mrgilleas
    Guest
    και παροδικη ψυχωση μπορει να προκαλεσει το στρες
    Αποσπασμα απο αρθρο:Μία οξεία ψύχωση μπορεί, επίσης, να οφείλεται σε έντονο στρες ή σε κάποιου είδους συναισθηματικό σοκ. Μια έντονη συναισθηματική φόρτιση, π.χ. εξαιτίας του θανάτου ενός αγαπημένου προσώπου, μπορεί να πυροδοτήσει μια ψύχωση
    Πηγη:http://www.i-psyxologos.gr/psixoseis/

  12. #12
    Mrgilleas
    Guest
    Δεν τα λεω εγω οπως θελω οι ιδιοι οι γιατροι τα λενε αυτα και υπαρχουν αναριθμητες πηγες στο ιντερνετ τοσο σε Ελληνογλωσσα σαιτ οσο και σε ξενα σαιτ που λενε οτι το στρες πυροδοτει ψυχωση εφοσον υπαρχει και η προδιαθεση

  13. #13
    Mrgilleas
    Guest
    Psychological causes
    The following conditions have been known to trigger psychotic episodes in some people:

    schizophrenia – a mental health condition that causes hallucinations and delusions
    bipolar disorder – a person with bipolar disorder can have episodes of low mood (depression) and highs or elated mood (mania)
    severe stress or anxiety
    severe depression – feelings of persistent sadness, including postnatal depression, which some women experience after having a baby

    lack of sleep
    σου εβαλα ποτε πυροδοτουνται ψυχωτικα επεισοδια ποιες ειναι οι αιτιες
    Πηγη:https://www.nhs.uk/conditions/psychosis/causes/

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Το περασμενο καλοκαιρι διαγνωστηκα με ψυχωτικο αγχος ενω εχω κλεισει περιπου οχτω χρονια που παιρνω ladose σε συνδυασμο με lexotanil και stilnox παλιοτερα αν και τα τελευταια χρονια δεν το παιρνω το stilnox. Το περασμενο καλοκαιρι λοιπον εμφανισα ολα τα συμπτωματα της ψυχωσης. Ακουγα φωνες να με βριζουν και νομιζα οτι ειναι οι γειτονες με αποτελεσμα να παρεξηγηθω μαζι τους και να μη μιλαμε πια, εβλεπα τερατα σαν δαιμονες, νομιζα οτι μου εχουν κανει μαγια, ειχα παραισθησεις βλεποντας ανθρωπους να μιλανε για μενα μπροστα μου, νομιζα οτι το σπιτι μου εχει δαιμονες δηλαδη ολα σχεδον τα συμπτωματα της ψυχωσης.

    Ο γιατρος μου εκοψε ladose και lexotanil και μου εδωσε rispenet που ειναι αντιψυχωσικο.

    Απο τον Οκτωβριο δεν ακουω φωνες κλπ. αλλα φοβαμαι να παρω ξανα αντικαταθλιπτικα ενω βλεπω οτι τα χρειαζομαι γιατι γενικα δεν μπορω να βαλω σε ταξη τη ζωη μου με αποτελεσμα να μην εχω δουλεια.

    Εχετε ακουσει αλλη περιπτωση ψυχωσης απο αντικαταθλιπτικα η απο ηρεμιστηκα? Επαιρνα και τα δυο και δεν εχω καταλαβει τι μου προκαλεσε την ψυχωση. Ειμαι 37 και μεχρι τα 34 δεν ειχα τετοια συμπτωματα. Αρχικα ακουγα καποιες φωνες αλλα νομιζα οτι ειναι οι γειτονες και το περασμενο καλοκαιρι ηρθαν ολα τα αλλα.
    Και εγω ρισπενετ περνώ 2 mg να ρωτήσω πόσα χρόνια είσαι σε αυτό και αν είσαι πολλά τα αρνητικά και τα γνωστικά σου έχουν καλυτερέψει?

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 35
    Last Post: 10-02-2019, 04:42
  2. Αντικαταθλιπτικά
    By Alice_1990 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 48
    Last Post: 10-11-2018, 01:21
  3. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 06-03-2012, 17:58
  4. Αντικαταθλιπτικά.
    By Primrose in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 04-05-2010, 18:48
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 20:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •