Πολιτική κατάσταση στη χώρα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 64
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    καλημερα κοριτσι μου!

    ποσες φορες τυχαινει να συζηταμε για καφε με φιλες (30κατι ολες) και να μου λενε οτι αυτη την εβδομαδα δεν γινεται να βρεθουμε γιατι δεν εχουν 4,5 ευρω για καφε !!!διοτι εχουν παιδια, ενοικιο κτλ...Ασε που εν μέρει ζουνε απο τις συνταξεις των γονιων τους(στα 30-40!!!)

    Ευτυχως που δεν εχω υποχρεωσεις κι εχω σπιτι δικο μου (το οποιο ουσιαστικα ξανααγορασα με το θεσμο του ενφια)οποτε δεν εχω τετοια διλήμματα, αλλα δεν μπορω να μην αγχωνομαι οταν ακουω τετοια!σιγουρα θα παθαινα καταθλιψη αν ειμουν στη θεση αυτων των ανθρωπων...

    Οι αλλες μου οι φιλες οι μικρουλες , με το που τελειωσαν απο μεταπτυχιακα κτλ αρχισαν να ψαχνουν να φυγουν γερμανια γιατι εδω τους δινουν 500 ευρω και σε καποιες περιπτωσεις δεν εχουν καν ενσημα...

    Αντε εμεις που αρχισαμε δουλεια πριν μια δεκαετια προλαβαμε τους ελαφρως καλυτερουσ μισθους, τα νεα παιδια τι θα κανουν? θα πλακωνονται στα ζαναξ?

    και δεν ειναι μονο στην Ελλαδα αυτο, ολοκληρη η Ευρωπη νοσει ...κιτρινα γιλεκα και τα σχετικα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    οσον αφορα τις ευρωεκλογες και τις δημοτικες, ειμαι σχεδον σιγουρη οτι οι περισσοτεροι πολιτες ειναι τοσο απογοητευμενοι απο αυτα που γινονται τοσα χρονια αλλα και τοσο απορροφημενοι στο να εξασφαλισουν τον επιούσιο που ουτε καν θα ψηφισουν!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Προς Θεού teatree, όχι Γερμανία! Τα συζητάμε στο άλλο thread με τη Nadia2. Και καλύτερα πουθενά στην Ευρώπη, γιατί επίκειται κατάρρευση του ευρώ και θα ακολουθήσει οικονομική κρίση. Καλές είναι οι αναδυόμενες οικονομίες στην λατινική Αμερική (όχι εκεί που υπάρχουν δικτατορίες) ή στην Ασία. Ή ακόμα και στις νότιες πολιτείες της Αμερικής, εκεί που υπάρχει ακόμα χρήμα από τον τουρισμό

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    οσον αφορα τις ευρωεκλογες και τις δημοτικες, ειμαι σχεδον σιγουρη οτι οι περισσοτεροι πολιτες ειναι τοσο απογοητευμενοι απο αυτα που γινονται τοσα χρονια αλλα και τοσο απορροφημενοι στο να εξασφαλισουν τον επιούσιο που ουτε καν θα ψηφισουν!
    Θα είναι λάθος αυτό. Τουλάχιστον στις ευρωεκλογές πρέπει να πάμε να ψηφίσουμε εναντίον της ευρώπης!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Κι εγω δεν θα πηγαινα Γερμανια, για ΤΟ ευρω και τη Ε.Ε ολοι καταλαβαινουμε πού παει το πραγμα, οσον αφορα τις ευρωεκλογες δυστυχως δεν ξεκαθαρη αποψη ...

    Ποιο thread ειναι αυτο με την γερμανοσυζητηση?θα ηθελα να του ριξω μια ματιά,,,

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Το "χρειάζομαι βοήθεια" που ξεκίνησε η Nadia2

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Εγώ προσωπικά έχω δει ανάκαμψη μετά το 2016 και οριοθετώ ως πάτο το έτος 2015 με τα Capital Controls,Βαρουφάκηδες κτλ..
    Ανεξαρτήτως του κόμματος που θα κερδίσει τις Εθνικές Εκλογές τον Οκτώβρη, θα τρέχουμε με χαμηλούς μεν αλλά σταθερούς ρυθμούς ανάπτυξης τα επόμενα έτη.
    Τα πολύ δύσκολα πέρασαν. Η οικονομία κάνει κύκλους και πλησιάζει η ώρα της αντιστροφής.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Ποια αντικαταθλιπτικά παίρνεις;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Εγώ προσωπικά έχω δει ανάκαμψη μετά το 2016 και οριοθετώ ως πάτο το έτος 2015 με τα Capital Controls,Βαρουφάκηδες κτλ..
    Ανεξαρτήτως του κόμματος που θα κερδίσει τις Εθνικές Εκλογές τον Οκτώβρη, θα τρέχουμε με χαμηλούς μεν αλλά σταθερούς ρυθμούς ανάπτυξης τα επόμενα έτη.
    Τα πολύ δύσκολα πέρασαν. Η οικονομία κάνει κύκλους και πλησιάζει η ώρα της αντιστροφής.
    Συγγνώμη Σταύρο μου, αλλά όταν το Α.Ε.Π. της χώρας κάθε χρόνο συρρικνώνεται, πού την βλέπεις την ανάπτυξη; Σε λίγο θα είμαστε ένα κράτος- παρίας, που θα ζει μόνο από τα δανεικά των άλλων και ως εκ τούτου θα είμαστε υποχρεωμένοι να δίνουμε όλα τα έσοδα από τις πλουτοπαραγωγικές πηγές μας στην εξυπηρέτηση του χρέους. Κάτι σαν τη Σιέρα Λεόνε της ευρώπης δηλαδή, που όλα τα διαμάντια της φεύγουν κατευθείαν στο εξωτερικό και οι ίδιοι σκοτώνονται μεταξύ τους με εμφυλίους.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    stavros σωστα! ηρθαν και ξενοι"επενδυτες" που μας υποσχεθηκε ο Τσιπας, με βαρκουλες απο το πακισταν και τους καλοσωρισε δεοντως!!!

    Τι να πω...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Εγώ προσωπικά έχω δει ανάκαμψη μετά το 2016 και οριοθετώ ως πάτο το έτος 2015 με τα Capital Controls,Βαρουφάκηδες κτλ..
    Ανεξαρτήτως του κόμματος που θα κερδίσει τις Εθνικές Εκλογές τον Οκτώβρη, θα τρέχουμε με χαμηλούς μεν αλλά σταθερούς ρυθμούς ανάπτυξης τα επόμενα έτη.
    Τα πολύ δύσκολα πέρασαν. Η οικονομία κάνει κύκλους και πλησιάζει η ώρα της αντιστροφής.
    Τα capital controls ηταν το αποτελεσμα του παγωματος της χρηματοδοτησης των ελληνικων τραπεζων παρανομως απο την Κεντρικη ευρωπαικη τραπεζα για να πιεσει το δημοψηφισμα.

    Δεν προκειται να υπαρξει αναπτυξη με τους ορους του πλεονασματος παρα περαιτερω φτωχοποιηση.
    Η αναπτυξη ειναι για το 1% του πληθυσμου που κατεχουν τον πλουτο κ για οσους χρησιμοποιουν τακτικες τοκογλυφου.
    Μη περιμενετε σωστες επενδυσεις σε μια μπανανια με τριτοκοσμικες πλουτοπαραγωγικες δομες που στηριζονται σε γεωργια, ελλειψη βαριας βιομηχανιας, ναυσιπλοΐας σε παρακμη κ με κυρια εσοδα τον τουρισμο που ειναι ευπαθης σε οποιοδηποτε γεγονος κρισης.

    Με φαινομενα οπως ο υπερτουρισμος κ η εκμεταλευση του γεωλογικου πλουτου η Ελλαδα προκειται να βιαστεί τοσο κοινωνικα οσο κ περιβαλλοντικα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Το 2018 στην Ελλάδα κλείσαμε στο +1.9% και γύρω στο +2% αναμένεται η ανάπτυξη και το 2019.
    Σαφώς με την μεγάλη συρρίκνωση του ΑΕΠ από το 2010 και την ύφεση, θέλουμε πολλά ψωμιά να διανύσουμε,αλλά έχει εμφανώς σταματήσει ο κατήφορος.
    Αυτό φυσικά μπορούν να το δουν λίγοι άνθρωποι προς το παρόν, στα επόμενα χρόνια θα το νιώσει καλύτερα και η πλειονότητα των Ελλήνων.
    Το ''γράφημα'' έχει γυρίσει. Απλά θέλει υπομονή.

    *Με μία κυβέρνηση (νέα???) με περισσότερη αναπτυξιακή ατζέντα, εικάζω πως σε λίγα χρόνια από σήμερα δεν θα υπάρχει Thread σε Forum στην Ελλάδα με θέμα την Κρίση.
    Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε άλλωστε!Υγεία φυσικά πάνω από όλα!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Το 2018 στην Ελλάδα κλείσαμε στο +1.9% και γύρω στο +2% αναμένεται η ανάπτυξη και το 2019.
    Σταύρο, η ανάπτυξη του Α.Ε.Π. τα δυο τελευταία χρόνια είναι πλασματική. Το 50% προέρχεται από την υπερφορολόγηση των ελλήνων, που σε λίγο λόγω της ανεργίας, της μείωσης των μισθών και των συντάξεων δε θα έχουν πια φοροδοτική ικανότητα και η φούσκα θα σκάσει. Βαδίζουμε προς 4ο μνημόνιο που προφανώς θα το περάσει ο Μητσοτάκης, αφήνουν να περνάει 1 μνημόνιο ο καθένας για να μη τους καίνε και να τους εναλλάσσουν στην εξουσία

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Άλις μου ήδη οι φόροι έχουν αρχίσει να μειώνονται. Εγώ σαν Ελεύθερος Επαγγελματίας ήδη από το 26% φόρο από το πρώτο € που πλήρωνα το 2014 είμαι πλέον στο 22% από το πρώτο €.
    Το Αφορολόγητο,ευτυχώς,δεν θα πέσει περαιτέρω το 2019 για μισθωτούς και συνταξιούχους. Και δειλά δειλά,άρχισε η μετάταξη κάποιων προιόντων από τον μεγάλο στον μικρό συντελεστή ΦΠΑ.Τα ενοίκια,μετά την μεγάλη πτώση,αρχίζουν και τσιμπάνε προς τα πάνω σιγά σιγά.Και μετά από περίπου 6-7 χρόνια αρχίζω και βλέπω να γίνονται ανακαινίσεις και αραιά και που και καμιά οικοδομή.Από κει που δεν έβλεπες καθόλου.

    Ανάπτυξη ΔΕΝ μπορεί να προκύψει από την υπερφορολόγηση,μάλλον ήθελες να πεις για το πρωτογενές πλεόνασμα.H υπερφορολόγηση φέρνει ύφεση όπως και έφερε από το 2018-2015.
    Μιλάω καθημερινά με 30 άτομα στην δουλειά μου και βλέπω πως σιγά σιγά αρχίζει κάτι να αλλάζει. Αυτό που σου λέω είναι λογικό σε μια μερίδα κόσμου να μην μπορεί να γίνει αντιληπτό.
    Όταν θα γίνει αντιληπτό,θα τρέχει ήδη η χώρα με μεγάλη ανάπτυξη.Δεν υπάρχει 4ο Μνημόνιο.Αυτό που θα βλέπεις τώρα σταδιακά να γίνεται, θα είναι η ελάφρυνση των φόρων.Ειδικά,η αλλαγή στην ψυχολογία που μπορεί να επιφέρει μία αλλαγή κυβέρνησης με πιο αναπτυξιακή ρότα,θα είναι μεγάλη. Ακόμα κι αν αυτή έχει αρχηγό τον Κούλη. Άλλωστε η οικονομία είναι κατά 50% ψυχολογία.
    Ξέρω πως σου φαίνονται περίεργα όλα αυτά,άλλωστε είμαστε σε Forum ψυχολογίας όπου το 80% έχει Κατάθλιψη και αυτά που λέω μοιάζουν ουτοπικά.
    Δεν μένει,παρά να διαπιστώσουμε το τι θα γίνει στο πέρασμα του χρόνου!

  15. #30
    Mrgilleas
    Guest
    σιγουρα ειμαστε λιγο καλυτερα σε συγκριση με τα προηγουμενα χρονια που χτυπησε η ανεργια 28% τωρα εχει πεσει 18%.εφαρμοστηκαν αρκετα επιδοματα για φτωχα νοικοκυρια οπως το κεα(κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης),επιδομα ενοικιου τωρα 13η συνταξη μονιμη καθε χρονο.Αυτα ειναι τα υπερ

    Τα κατα ειναι οτι ολα αυτα τα επιδοματα για να γινουν και ολες αυτες οι παροχες συνεπακολουθησαν χιλιαδες κατασχεσεις τραπεζικων λογαριασμων απο οφειλετες της εφοριας,μονο περσι αγγιξαν τα 5,5 δισεκατομμυρια ευρω απο τις κατασχεσεις των φορολογουμενων αλλα καυ υπερφολογηση ελευθερων επαγγελματιων αλλα και μισθωτων.Το χειροτερο επαγγελμα να εισαι στην Ελλαδα ειναι ελευθερος επαγγελματιας διοτι αν δεν παει καλα η επιχειρηση του μπορει να χρωσταει παρα πολλα στο κρατος με την υπερφορολογηση εγω τους θεωρω ηρωες.


    Επισης τωρα που θελει να μειωσει το αιματοβαμμενο πρωτογενες πλεονασμα σε 2,5% απο 3,5 % που λενε οι θεσμοι σκεφτονται οι δανειστες να επιβαλουν κυρωσεις στη χωρα μας κατι που η οικονομια μας θα εξαθλιωθει περισσοτερο και ο λαος γενικοτερα.

    Γενικα η χωρα μας εχει μεγαλα προβληματα το χρεος μας ειναι στη πρωτη θεση σε συγκριση με τις υπολοιπες χωρες της Ευρωζωνης ειναι πανω απο 180% του ΑΕΠ και δευτερη ειναι η Ιταλια με 120-130% του ΑΕΠ

    Δεν παραγει τιποτα η χωρα μας, εχουμε μονο τα φαρμακα που εξαγουμε σε πολλες χωρες, τη ναυτιλια που παρολο που ειμαστε μικρο κρατος εχουμε ισχυρη ναυτιλια,τον αγροτικο τομεα που οσο περνανε τα χρονια ολο και λιγοτεροι γινονται αγροτες και τον τουρισμο τιποτα αλλο δεν εχουμε ολα τα αλλα τα εισαγουμε.μονο το πρωτο τριμηνο αυτου τους ετους ειχαμε εξαγωγες που αγγιξαν τα 5.2 δισεκατομμυρια ευρω και η Ιρλανδια που ειχε και αυτη παλια προβλημα με πληθυσμο σχεδον το μισο της Ελλαδας 6 εκατομμυρια ειχε εξαγωγες πανω απο 26,2 δισ και η πορτογαλια με το ιδιο πληθυσμο με μας το ιδιο χρονικο διαστημα δηλαδη το πρωτο τριμηνο ειχε εξαγωγες πανω απο 9 δισεκατομμυρια.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 21-04-2018, 01:12
  2. Ελλαδα η χωρα του μαγικου
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 19-09-2015, 13:42
  3. Ο ΦΘΟΝΟΣ στη χώρα μας
    By deleted-member17-03-2016 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 36
    Last Post: 14-08-2015, 01:23
  4. πολιτική άποψη
    By Συνήθεια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 28-04-2013, 05:54
  5. Στη χώρα της Πανδήμου Αφροδίτης...
    By dimoskon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-04-2012, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •