ηρωινη και αντικαταθλιπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77

    ηρωινη και αντικαταθλιπτικα

    θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος πινει ηρωινη εαν μπορει ταυτοχρονα να πινει και ηπια αντικαταθλιπτικα . συγκεκριμενα cipralex αν δρουν τα φαρμακα και επισης αν υπαρχει καποια παρενεργεια

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    26
    πόσο σημαντικότερη παρενέργεια από την καθεαυτή χρήση της ηρωίνης???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Καλησπερα..
    Αυτο που εγω θελω να σου πω ειναι οτι δεν εχει νοημα να παιρνεις αντικαταθληπτικα αν παιρνεις ακομα... ηρωινη......
    ΚΑνε την αρχη ΚΑνε την διαφορα κοψε τον Θανατο την ηρωινη...
    ΖΗΣΕ!!!!
    και οσο και δυσκολο κι αν ειναι...
    Αν θελει καπιος να ζησει ΑΛηθινα θα πρεπει να σκεφτει τι \"πρεπει\" να κανει...
    Δεν ξερω βεβαια αν ρωτας για σενα η για καπιον αλλον...αλλα
    ο συνδιασμος δεν εχει νοημα...
    Η δεν θα λειτουργησει σωστα το αντικαταθληπτικο δηλαδη θα παρατεινετε η καταθληψη και δεν θα υπαρξει καμια βελτιωση απο πλευρας καταθληψης (αν μιλας οντως μονο για αντικαταθληπτικο και οχι και για ...αγχολιτικα...ηρεμηστικα...)

    Αυτο Ειναι κατα καποιον τροπο σαν να παιρνει καποιος Βιταμινη C που για καπιον λογο την χρειαζετε καπιος....
    και στο καπακι να Αναβει τσιγαρο...
    ..που ως γνωστο ενα τσιγαρο φτανει για να σκοτωσει την βηταμινη C που μολις πηραμε....
    συν ολα τα αλλα που μπορει να βλαπτει ..
    Βεβαια καμια σχεση η νικοτινη με την Ηρωινη ..ομως πυστευω να με ενοησες τι θελω να πω...
    Απ την αλλη καθως δεν γνωριζω και τα παντα..ετσι ...?
    ισως αυτος ο συνδιασμος φερει και καπιες αλλες παρενεργεις που δεν γνωριζω....
    Ομως εφοσον ξεκινησε /ες να παιρνει/εις αντικαταθληπτικα ..(Ενοειτε με συμβουλο καπιον ειδικο θελω αν πυστευω... )
    \"πρεπει\" να γινει \"σωστα αυτη η θεραπεια αν ..Θελουμε να μιλαμε για θεραπεια..
    Παντος να ξερεις οτι η Ηρωινη Δεν βοηθαει σε τιποτα και πουθενα αποτελεσματικα...
    Ειναι μονο για τωρα...
    δηλαδη παιρνοντας ηρωινη περα απο τα Ενα εκατομυριο επτακοσια εικοσιεπτα αλλα πραγματα που \"ΒΛαπτει\"
    απλα διωχνει την καταθληψη για λιγες ωρες... και φτου και απ την αρχη..
    Αυτο θελει/θες??
    Ενα παυσιπονο?
    Σε ενα δοντι που το προβλημα ειναι στην ΡΙΖΑ ! του
    και ποναει...τ...α Παυσιπονα βοηθανε απλα για λιγες Ωρες...

    Αυο Θελεις/θες?

    Δεν με βοηθησες να καταλαβω και πολλα απο αποψη Λεπτομεριων για το Τι.. πως ..γιατι.. ποτε ....κλπ...

    Ευχομαι ομως να Βοηθησα! εγω.
    ..Ετω οπως εχει...
    ΥΓ Αν θελεις προσθεσε περισσοτερες πληροφοριες επι του Θεματος.....

    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    ευχαριστω για τις απαντησεις. για μενα μιλαω οντως δεν εκανα πολλες αναφορες στο ολο θεμα.εκανα που κ που χρηση ηρωινης τωρα πλεον εχω φτασει στην καθημερινη χρηση μονο κ μονο για να μπορω να λειτουργω.. δεν ειναι οτι φτιαχνομαι οτι δεν εχω καταθλιψη οτι μασ5τουρωνω πλεον το κανω για να μην ποναω για να εχω δυναμη να παω σχολειο να διαβασω να λειτουργησω. πριν αρχισω την συστηματικη χρηση ημουν κανονικα με καταθλιψη κλπ δεν επαιρνα βεβαια χαπια. τωρα πινω ηρωινη για να ειμαι οπως πριν δηλαδη να μην περναω στερητικα επεισοδια τα οποια απτην πρωτη μερα με τρομαζουν ο ψυχιατρος που πηγα (ο οποιος ουτε καν με ρωτησε αν κανω χρηση ναρκωτικων και δεν μου ενεπνευσε κ ιδιαιτερη εμπιστοσυνη να του το πω)μου ειπε να παιρνω καποια χαπια.. εγω βεβαια δεν τα παιρνω διοτι δεν εχει νοημα. η αληθεια ειναι ομωσ οτι δεν παυω να εχω αταθλιψη με την ηρωινη δεν χανομαι στον κοσμο μου δεν λυνω τα προβληματα μου δεν αποκοβομαι απο τιποτα.οι μοονοι λογοι που θα ηθελα να κοψω ειναι γιατι χωρις αυτην εχο στερητικες βλακειες οπως δεν μπορω να κοιμηθω σερνομαι απτους πονους και τετοια.κατα τα αλλα ουτε εχω σταματησει να τρωω ουτε τιποτα.. δεν κανω καταχρηση πινω οσο χριαζεται για να μην ποναω και να μπορω να κοιμαμαι πειδη εκανα την μαλακια κ αρχισα να πινω συστηματικα.. στην αρχη μου αρεσε που φτιαχνομουν πλεον εχω αποκτησει ανοχη και η ποσοτητα που επινα στην αρχη κ την ακουγα τωρα ουτε για να με κρατησει δεν φτανει..στην αρχη επινα 1 γρ τη εβδομαδα. πλεον πινω 1 γρ στην μιαμιση μερα.δεν θελω να κοψω ακομα περιμενω να φυγω απτο σπιτι να παω για σπουδες να ειμαι μονη μου να ειναι ολα καλα στην ζωη μ δηλαδη οπως τα ονειρευομαι και τοτε που δεν θα εχω τους γονεισ μου(μια αιτια που ισως να με οδηγησαν στα ναρκωτικα ποιο πολυ η καταπιεση)τοτε θα κανω αυη την μεγαλη προσπαθεια μονο κ μονο επειδη ειναι κουραστικο να φοβαμαι το στερητικο συνδρομο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Πολύμνια καλησπέρα.
    Απο ό, τι καταλαβαίνω απο τη μια συνειδητοποιείς οτι η ηρωίνη έχει αρχίσει πια να αποτελεί πρόβλημα για την καθημερινή ζωή σου αλλά απο την άλλη θα θελες πρώτα η ζωή σου να γίνει όπως την ονειρεύεσαι και έπειτα να επιχειρήσεις να την κόψεις. Νιώθεις αδύναμη να προσπαθήσεις να το κάνεις υπο τις παρούσες συνθήκες ή απλά δεν θέλεις?
    Μάκια...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20
    Καλησπέρα και απο ΄μένα...τα πολλά λόγια είναι φτώχεια αγαπητή φίλη..Η ζωή είναι πολύτιμη..Πήγαινε αμέσως σε κάποιο κέντρο να αποτοξινωθείς απ΄αυτό το άθλιο ναρκωτικό.Κάνε τα πάντα για να σταματήσεις αυτή την συνήθεια.Μπορείς.Σταμάτησε το ΤΩΡΑ και μην δώσεις άλλη αναβολή.Οι πόνοι θα περάσουν κάποια στιγμή.Ζήτα τη βοήθεια κάποιου γιατρού. Σταμάτησέ το ΤΩΡΑ.Εμείς οι ανώνυμοι \"φίλοι\" θα είμαστε εδώ μαζί σου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20
    ...πρίν να είναι αργά αγαπητή φιλενάδα...όλα αντιμετωπίζονται...όλα...μην δίνεις δικαιολογίες στον εαυτό σου και μην τον παραμυθιάζεις άλλο με την \"παραμύθα\"...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Καλή μου Πολύμνια, είσαι 4 μόλις χρόνια μεγαλύτερη απ\' τη κόρη μου...Είσαι τόσο μικρή για να θέλεις να αιχμαλωτίσεις τη ζωή σου σε μια ουσία που έχει τη δύναμη να σε καταστρέψει και... που δεν μπορεί...κάτι θάχεις ακούσει που να πάρει ο διάβολος, βλέπω πως έχεις γνώση για τα στερητικά σύνδρομα, για το ότι χιλιάδες νέοι σ\' όλο τον κόσμο δεν προλαβαίνουν εξ αιτίας της να γευτούν τις πραγματικές χαρές της ζωής, πως πεθαίνουν άρρωστοι κι αβοήθητοι, με πόνους, δεν μπορεί να μην καταλαβαίνεις πως χάνεις τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου ΣΗΜΕΡΑ που πρέπει, είναι όχι μόνο δικαίωμα σου αλλά κι υποχρέωση στον εαυτό σου γαμώ τα καντήλια μου, να ζήσεις σ\' ενα παράδεισο που θα τον έχεις χτίσει με τα χεράκια σου κι όχι σ\' ένα επίπλαστο παράδεισο μιας γαμημένης κωλόσκονης...Τι αντικαταθλιπτικά και πράσινα άλογα... Μην ξαναπάρεις την \"παραμύθα\", αυτή είναι η γιατριά σου, δεν ξέρεις τι είναι να φεύγουν από τη ζωή αγαπημένα σου πρόσωπα γιατί δεν μπόρεσες να τα βοηθήσεις , θα σου το πω με την πιο σκληρή γλώσσα που μπορώ, δες μέσα σ\' αυτό το κειμενάκι την απεγνωσμένη φωνή του πατέρα σου, έτσι νοιώθω αυτή τη στιγμή και σε ικετεύω...ΜΗΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ, Τ\' ΑΚΟΥΣ...

  9. #9
    Εάν νομίζεις οτι μπορείς να το ελέγξεις είσαι πολύ λάθος. Ή καθόλου ή θάνατος! Δεν υπάρχουν ενδιάμεσες λύσεις. Πάνε κάπου που εμπιστεύσαι να μιλήσεις για να σε βοηθήσουν να ξεκινήσεις απεξάρτηση. Κάθε μέρα που περνάει θα σε κάνει κουμάντο όλο και περισσοτερο. Αυτό που κάνεις δεν είναι αντιμετώπιση. Κλείνεις τα ματια στην αλήθεια. ΚΟΨΕ..........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Ξερει πολυ καλα η Πολυμνια οτι δεν μπορει να το ελενξει απλα εχει παγιδευτει στον φοβο των στεριτικων και στον φοβο των γονειων...
    Την εχει παρει χαμπαρι οτι αυτη η ζωη μεσα στην ηρωινη δεν οδηγει αλλα και δεν λυνει κανενα προβλημα...
    Απλα \"παγιδευτηκε\"
    Ομως στην φακα που παγιδευτηκε μπορει να βαλει \"τα χερια της\" και να την ανοιξει και να φυγει απο κει... ( σε αντιθεση με τα ποντικα που δεν μπορουν)
    Εμεις εχουμε χερια και μπορουμε..
    Ειναι στο χερι σου λοιπον...
    Το πρωτο βημα ειναι αυτο..
    ΠΑιρνεις αποφαση..
    Κοβεις μαχαιρι ....παιρνοντας βεβαια τα στεριτικα που ξερω πολυ καλα ποσο οδυνηρα ειναι (που μονο οταν καποιος τα χει βιωσει ξερει ποσο χαλια ειναι...),
    Πολυμνια
    θα ταλαιπωρηθεις απ αυτα το πολυ 5-7 μερες πυστεψε με τοσο κρατανε ...
    Μετα να δεις ποσο ωραια θα νιωσεις...
    Ομως...
    ...Πρεπει να βρεις το κουραγιο να το πεις στους γονεις σου...μονο ετσι θα αισθανθεις μια καποια λυτρωση...ωστε να μπορεις να δικαιολογησεις και το κλησιμο σου στο σπιτι μιας και δε θα μπορεις να πας σχολειο η οπουδηποτε αλλου πηγαινεις δε ξερω... μιας και στο \"χαλι\" που θα σαι απο τα στεριτικα δε θα μπορεις να λειτουργησεις -αποδοσεις κλπ..
    Ξερω ακουγετε στα λογια ευκολο να το πεις στους γονεις σου..ομως σου μιλαει καποιος πρωιν τοξικομανης .Εγω
    ..Οπου ειχα βρεθει και γω εκει που εισαι τωρα...με Μεγαλη δυσκολια και υστερα απο πολυ βασανιστικη πιεση που ασκουσα εγω στον εαυτο μου στο πως και ποτε θα τους το πω...καταφερα ομως και τελικα τους το πα...
    .....και Ξερεις κατι??
    Τελικα δεν ηταν τοσο τραγικο οπως εγω το χα φτιαξει στο μυαλο ...ισα ισα μου συμπαρασταθηκαν παρα πολυ απο οσο εγω περιμενα....
    Αφου γινει αυτο το βημα το επομενο ειναι οπως προ ειπα να ταλαιπωρηθεισ για 5 -7 μερες σωματικα...
    Ομως δε φτανει μοναχα η σωματικη αποτοξινοση..
    Εκει ειναι που πρεπει να ξεκινησεις με την βοηθεια καποιου προγραματος Απεξαρτησης -(οπου εγω σου προτεινω Ανεπυφυλακτα το προγραμμα Απεξαρτησης 18ΑΝΩ...)_ εκει λοιπον θα ξεκινησεις την Απεξαρτηση την Ψυχολογικη Απεξαρτηση ..οπου θα αλαξεις τροπο σκεψης και Σταση ΖΩΗς...
    ΚΑνε το ΒΗΜΑ...
    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    5
    Γλυκιά μου, μην κάνεις το λάθος να συνδυάζεις ηρωίνη με αντικαταθλιπτικά . Ή το ένα ή το άλλο. Και εννοείται πως σου συνιστώ να προτιμήσεις τα αντικαταθλιπτικά. Μην περιμένεις να φύγεις από το σπίτι σου για να γίνεις καλά. Υπάρχουν προβλήματα που πρέπει εδώ και τώρα να αντιμετωπίσεις. Πάψε να φοβάσαι. Μίλησε σε κάποιο έμπιστο πρόσωπο ότι κάνεις χρήση και πήγαινε σε κέντρο αποτοξίνωσης να επανέλθεις πίσω στη ζωή. Όλοι αυτό σου είπανε, δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Είναι δικό σου θέμα αν θες να κρατηθείς στη ζωή. Πας ακόμα σχολείο απ\'ο,τι κατάλαβα. Είσαι τόσο νέα. Δεν έχεις περιέργεια να δεις τι σου επιφυλάσσει το μέλλον?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    16
    Γλυκειά πολύμνια...
    Είσαι Άνθρωπος. Έμψυχο ον με όνειρα, φιλοδοξίες, στόχους και συναισθήματα.
    Αυτό που σου λείπει είναι η δύναμη να φύγεις, σε κυριεύει ο φόβος. Μη φοβάσαι, μπορείς και θα το κάνεις. Για το όνομα του Θεού. Μπήκα στο φόρουμ αυτό προσπαθόντας να βρω τη δύναμη να αποκοπώ από την εξουσία των γονιών μου. Με χαλάει κατα βάθος που εξαρτώμαι από δαύτους. Εσένα δε σε χαλάει να εξαρτάσαι από μια μ...ία; Από μια σκόνη βγαλμένη από εργαστήριο; Αγάπη μου το πρ΄΄αγμα αυτό ένα σκοπό εξυπηρετεί μόνο. Να μπαίνει στις ζωές των ανθρώπων για τα καλά. Και αφού τους απομυζήσει ψυχικά, σωματικά και οικονομικά να τους αφαιρεί το μεγαλύτερο δώρο τη ζωή.
    Πιστεύεις ότι το αξίζεις αυτό; Η ζωή έχει χίλλιες δυο χαρές και λύπες, ετσι είναι. Ζήσε τα όλα στο έπακρο νηφάλια. Ζήσε την κάθε στιγμή. Απλα ζήσε.
    Να παει στο διάολο το ριμάδι:)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    19
    Πολύμνια, εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ο καλύτερος στόχος που μπορείς να βάλεις αυτή τη στιγμή είναι να κοιτάξεις την υγεία σου. \"Τί νόημα έχουν τα πτυχία εάν δεν είμαστε υγιείς;\"

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    Originally posted by πολυμνια
    θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος πινει ηρωινη εαν μπορει ταυτοχρονα να πινει και ηπια αντικαταθλιπτικα . συγκεκριμενα cipralex αν δρουν τα φαρμακα και επισης αν υπαρχει καποια παρενεργεια
    το θέμα είναι τα χάπια;μίλησε στους γονείς σου είσαι στα χειρότερα!18άνω κ άμεσα,σήμερα πληροφορίες θα το κάνεις γιατί πρέπει να ζήσεις.εκεί υπάρχουν γιατροί που θα σε δουν σαν άνθρωπο σαν τη πολύμνια που χρειάζεται βοήθεια κ όχι σαν πρεζόνι που δεν θα σκάσουν κ ιδιαίτερα για αυτό. γλυκιά μου θα τα καταφέρεις είμαστε τόσοι πολλοί που θα ξέρεις ότι περιμένουμε να μας λες για σένα κ την πρόοδο σου.σ\' αγαπάω είσαι άλλος ένας άγγελος που έχασε για λίγο το δρόμο του.όλοι
    θα περιμένουμε ΝΕΑ σου.ευχές για δύναμη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •