centrac efexor + ιστορικό "πολυτοξικομανίας"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1

    centrac efexor + ιστορικό "πολυτοξικομανίας"

    είμαι 30 πήγα πρώτη φορά σε ψυχίατρο και μου πρότεινε αγωγή με centrac + efexor, δε μιλήσαμε ακόμα για δοσολογία. Από πιτσιρίκι έπινα τα πάντα, στα 23 τα κοψα όλα και 2 χρόνια τώρα πίνω μαύρο, αλκοόλ και πολύ περιστασιακά για το χάι ή τη ρέκλα της στιγμής κοκό και ζαμπόν

    σε γιατρό αποφάσισα να πάω λόγω του ουρολογικού ιστορικού που έχω και είναι προφανές πως με επηρεάζει αρνητικά στη συμπεριφορά μου τελευταία. Συγκεκριμένα μικρότερος είχα πάει συστροφες ορχεοεπιδιμίτιδες κτλ έχω πάνω μου 3 ουρολογικά χειρουργεία (+αλλα 3 ορθοπεδικά) που το ένα κατέληξε σε ορχεκτομή αριστερά (από λανθασμένη διάγνωση γιατρου που με άφησε 2 μήνες με συστροφη). Όταν είχα κόψει τις ντρόγκες παλιά είχα πάθει σχεδόν καπάκι μια ορχεοεπιδιμίτιδα και ενώ έπρεπε να χε περάσει με τα φάρμακα εμένα τα συμπτώματα του πόνου δεν υποχωρούσαν και μου χαν πει να παώ σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο γιατί μου χε γίνει έμονη ιδέα αλλά δεν πήγα, απλά πούλησα τη μηχανή και έκοψα το γυμναστήριο και μετά από μήνες έστρωσα. Αυτό το καλοκαίρι ξαναπήρα ένα μονοκύλινδρο και μέσα σε μερικούς μήνες άρχισα να πονάω στα παπαρια. Οι ουρολόγοι μου λένε δεν έχεις κάτι παθολογικό αλλά μου βρήκαν και μια κύστη και μου λένε πως συσπούνται οι κρεμαστήρες μου που χουν τραυματιστεί από την γυμναστική γιαυτό πονάω και να οδηγάς μηχανή και ας πονάω δεν είναι κάτι ούτε γίνεται να ξαναπάθω συστροφή γιατί είναι ραμμένα.

    Τελικά είπα αυτή τη φορά να πάω σε ψυχίατρο γιατί δε με βλέπω να την παλεύω αλλά δεν έχω αποφασίσει αν ακολουθήσω την αγωγή. Το centrac είναι βενζοδιαζεπίνη και μόνο του θα το μπούκωνα γιατί τις ξέρω καλά και δεν τις φοβάμαι, καμιά φορά τρώω κανα ζορό (ζάναξ) ή λέξους για να κουλάρω. Μου κανε και εντύπωση που μου δωσε αγωγή με βενζοδιαζεπίνες ενώ του ξεκαθάρισα πως έχω τάση προς τα πιώματα οπότε και κίνδυνο εθισμου τεσπα. Αλλά τα αντικαταθληπτικά τα ψιλοφοβάμαι, έχω δοκιμάσει μόνος μου μικρός αναφρανιλ και λαντοζ και με φρίκαραν, ένας φίλος μου παιρνει χρόνια εφεξορ για διπολικές διαταρές και ενώ λέει πως τον βοηθάει έχει γίνει σα μαλακας, από άλλους έμαθα πως σου προκαλεί ταραχή και μπορεί στην αρχη να σου βγάλει πιο πολύ καταθλιψη, περίεργες σκέψεις και κάτι σαν ηλεκτρισμούς. Από την άλλη επειδή με χει πάρει 3 βδομάδες η κάτω βόλτα και δεν έχω άλλη επιλογή εκτός άμα αρχισω να τρώω γύρω στα 9μγ λέξους ημερησίως μέχρι να αηδιάσω....τι λέτε αυτά τα εφεξορ με τα σεντράκ μπορεί να βοηθήσουν ή τσάμπα θα φάω τα αντικαταθληπτικά?

    σκέφτομαι ακόμα πειδή το μυαλό μου δεν είναι και παρθένο μάλλον ******* είναι, αυτά τα αντικαταθληπτικά μη μου βγάλουν τίποτε άλλο και μπλέξω μετά με άλλες αγωγές και ψυχιάτρους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    λες σε ενα σημειο---> Από πιτσιρίκι έπινα τα πάντα, στα 23 τα κοψα όλα και 2 χρόνια τώρα πίνω μαύρο, αλκοόλ και πολύ περιστασιακά για το χάι ή τη ρέκλα της στιγμής κοκό και ζαμπόν


    Σιγουρα εχεις περασει πολλα, και το σεβομαι και το εκτιμω που τα μοιραστικες εδω μαζι μας
    ομως θα ηταν τουλαχιστον Ανωριμο εως Ανωριμο να σου πει καπιος μεσα απο εδω πιο ακριβως φαρμακο θα παρεις...
    Τουλαχιστον απο δω μεσα μην περιμενεις τετοια απαντηση
    δεν προκειτε να το κανει κανεις ...

    Σιγουρα εγω εχω να σου πω ομως καπια \" μικρα πραγματα\" εγω
    Αν θες προσεξε Τα, αν παλι δε θες ...
    κανενα προΒλημα...
    Συμφωνα με αυτα που ειπες
    Σου προτεινΩ :Αλαξε οπωσδηποτε Ψυχιατρο...δοκιμασε να πας σε καπιον Ψυχοθεραπευτη η σε καπιον αλλον ψυχιατρο ...
    Δευτερον τα αντικαταθληπτικα Εκτος το οτι δεν εχουν Αμεσα αποτελεσματα σε μια δυο μερες η σε μια δυο βδομαδες ...αλλα θελουν παραπανω χρονο για να δρασουν...και εκτος αυτο ......στον καθε Ανθρωπινο οργανισμο και ακριβως επειδη ο καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος και μοναδικος , του ταιριαζει και διαφορετικο αντικαταθληπτικο ,διαφορετικος συνδιασμος και δρα διαφορετικα στον καθε Ενα...
    ΟΠΟΤε οτι και αν ακουσ για αλλους η απο αλλους προσπαθησε να μην σε επειρεαζουν.......


    Οταν ειχες δοκιμασει καπιο αντικαταθληπτικο παλια πιο μικρος οπως αναφερεις ..εγω πυστευω οτι δεν ηταν απ αυτο , αλλα απο τον συνδιασμο που εκανες + την ψυχολογια που ειχες + του οτι μπορει να περιμενες να την ακουσεις ισως και απογοιτευτηκες.....
    Φιλε μου Επειδη ξεκινοντας ειπες οτι ειχες δοκιμασει τα παντα...και μετα ειπες οτι εκοψες ...αλλα απο οσα γραφεις μονο αυτο δεν εκανες στην συνεχεια....ακομα πειραματιζεσε...ακομα κανεις τον γιατρο μονος σου...ακομα συμπεριφερεσε σαν πολυτοξικομανης ....
    Ακομα ψαχνεις την αμεση Ανακουφηση εδω και τωρα με καθε ρισκο και με καθε μαγικο χαπακι....

    Φιλε μου εντελως καλοπροερετα ε

    Τελικα τιποτα Δεν εκοψες.....
    Αποφασησε τι ακριβως ειναι αυτο που θες να κανεις.................
    Θες να Ξεκοψεις??
    Θες να Ζησεις?
    Αληθινα ομως
    Αποφασησε ΤΩΡΑ!
    ΜΕ εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •