Δεν την παλεύω άλλο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    7

    Δεν την παλεύω άλλο!

    Ήμουν στο μπάνιο... Νιώθω ότι ζαλίζομαι και ότι πάω μπρος πίσω ενώ φυσικά δεν πήγαινα...νιώθω ότι Χανω το έδαφος και πάω να πέσω.. προσπαθώ να φτάσω μέχρι το κρεβάτι.. φυσικα την επόμενη μέρα ούτε δουλειά ούτε μεταπτυχιακό ούτε τίποτα .. ένα ράκος..και βήματα να πάνε σαν βάρκα... Έρχεται και ο τρόμος για το τι - παλι- μπορεί να έχω για να με φέρνει σε αυτήν την άθλια κατάσταση... Μετά από σειρά επισκέψεων σε ιατρούς, Μ λένε απλα για έλλειψη φυλλικού οξέος και Β12
    Με έχει δει νευρολόγος και οφθαλμίατρος και ΩΡΛ Μ λένε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο δεν έχεις κάτι νευρολογικό.. είμαι 23 ετών με ιστορικο νοσοφοβιας και σχετικών εμμονών.. με πιεσμένο πρόγραμμα και απαιτητικο χαρακτηρα... Προσπαθώ να τα δω λογικά αλλά παιδιά....
    Μετά από μια βδομάδα και νιώθω ότι σέρνομαι δεν μπορώ άλλο! Η ζωή με περιμένει έχω τόσα να κάνω εκεί έξω και απλά δεν μπορώ τι μπορεί να έχω και να μου δημιουργεί τέτοια αδυναμία;;;; Δυσκολευομαι ακόμα κ για τις διαδρομές τύπου μπάνιο κρεβάτι δνε αντέχω άλλο αυτό το πράγμα!!!

    Με παρακολουθεί ψυχολόγος εδώ και 1 μισι χρόνο αλλά ακύρωσα το ραντεβού μου γιατί δεν είχα τη δύναμη να πάω μεχρι το γραφείο του ! Και είμαι σχεδόν πεπεισμένη ότι έχω κάτι σωματικό που με με έχει εξαντλήσει και με έχει φέρει σε αυτό το τραγικό σημείο... Είμαι αθλήτρια και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου ! Τι παίζει στον εγκέφαλο μου;;; Σκεφτόμαι για σκλήρυνση ή ίσως κάποιον όγκο που έρχεται ύπουλα και με σιγοτρωει....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    καλός ηρθες στο club κοπελια. Να σε κάνω μια ερωτηση όταν πας σε νευρολογο σου λέει οτι δεν έχεις τίποτα και εσυ σκέφτεσαι σκλήρυνση και αλλα πως ο ψυχολογος θα σε βοηθησει οταν θα σου πει ότι είναι να σου πει για να σου φυγει η νοσοφοβια και οι εμμονες με τον διαλογο? και κατα ποσο σε βοηθησε ο ψυχολογος στον 1/5 χρονο? Συγγνωμη για τις ερωτησεις ειναι για να καταλαβω

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    καλός ηρθες στο club κοπελια. Να σε κάνω μια ερωτηση όταν πας σε νευρολογο σου λέει οτι δεν έχεις τίποτα και εσυ σκέφτεσαι σκλήρυνση και αλλα πως ο ψυχολογος θα σε βοηθησει οταν θα σου πει ότι είναι να σου πει για να σου φυγει η νοσοφοβια και οι εμμονες με τον διαλογο? και κατα ποσο σε βοηθησε ο ψυχολογος στον 1/5 χρονο? Συγγνωμη για τις ερωτησεις ειναι για να καταλαβω
    Καλησπέρα στην ομάδα... Μα δεν μπορώ να μην σκέφτομαι αλλα όταν με βλέπω έτσι ανήμπορη και αδύναμη

    Με τον ψυχολόγο έχουμε αναλύσει κάποιες πτυχές του εαυτού μου για το πώς σκέφτομαι για το που μπορεί να οφείλεται όλο αυτό , εξηγούμε τις σκέψεις που κάνω κλπ...
    Δεν με πιάνουν συχνά τόσο έντονες κρίσεις, αλλά δυστυχώς κάθε φορά που κάτι πάει να με πιασει σχετικά είτε με την υγεία μου είτε την λογική μου κλπ, δεν μπορώ να το διαχειριστω
    Και σε αυτή τη φάση που είμαι, δεν μπορώ να δω λογικά την τόση ζαλάδα που έχω!!!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    7
    Και μου είπε ο ίδιος μήπως είναι κάτι ψυχολογικής φύσης να το συζητήσουμε, και του είπα πρέπει να δω τα σωματικά γιατί είμαι χάλια δεν μπορώ να πάρω το σώμα μου .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Μήπως είναι κρίση πανικού? Ή μια βαριά μορφή ΙΔΨ που όλο και χειροτερεύει, όπως βλέπω να γίνεται και σε εμένα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    7
    Το σωματικό να το αποκλείσω...;.... Να ξαναρωτήσω γιατρό...;;.... Άντε στο @@ πια τι κωλοζωη είναι αυτή ρε γαμωτο δεν χαιρόμαστε τίποτα !

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by thebunny View Post
    Το σωματικό να το αποκλείσω...;.... Να ξαναρωτήσω γιατρό...;;.... Άντε στο @@ πια τι κωλοζωη είναι αυτή ρε γαμωτο δεν χαιρόμαστε τίποτα !
    Κοίταξε εαν εισαι αγχωδης πολυ τοτε το μυαλο δουλευει μυστηρια και κριση πανικου μπορεις να παθεις και καταθλιψη και ενα σωρο αλλα παρε την γνωμη ψυχιατρου απο την στιγμη που δεν μπορεις να το παλεψεις με την βοηθεια μονο της ψυχολογου. Απορώ με αυτους, που δεν παραπεμπτουν σε αλλη ειδικοτητα για να μην σε χασουν απο πελάτισσα δεν ξερω. Δεν εχεις τιποτα αφου στο ειπε ο γιατρος. Και γω εχω αρρωστοφοβια αλλα αν μου πει ο γιατρος δεν εχω τιποτα φευγω τρεχοντας μην αλλαξει γνωμη. Μικρο κοριτσι εισαι ασε αυτες τις σκέψεις για τους ηλικιωμένους.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Μας εχει καταστρεψει αυτο το ιντερνετ με τις αρρωστειες που ψαχνουμε. Ξεκιναμε να δουμε για ενα πονοδοντο και μας καταληγει για πιθανοτητα καρκινου. Αυτο μας τρέλανε. Εσυ μικρουλα τι εγραψες αδυναμια στο περπατημα και κατεληξες σε αυτα τα συμπερασματα?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    7
    Ναι δυστυχως είμαι και εγώ από αυτούς που με το που νιώσω ένα σύμπτωμα που είναι καινούριο για μένα , μπαίνω γκουγκλ και κατ ευθειαν θα ταυτιστώ με το χειρότερο ενδεχόμενο...... Οπότε και τώρα που για πρώτη φορά βίωσα αίσθηση αστάθειας και ανισορροπίας λες και είμαι σε βάρκα , και μια τρομερή εξάντληση και αδυναμία οοοολη αυτή τη βδομάδα , ε με τι ψυχολογία να ξυπνάω και να βλέπω τη ζωή όπως για όλους μας, είναι και για μένα παααρα πολύ κουραστικά όλα αυτά , και άντε να βρεις από πού προκαλείται......
    Ίσως κοιτάξω και τον αυχένα, μήπως αυτός μου προκαλεί την αίσθηση αυτή αστάθειας, σαν να βουλιάζει το έδαφος που πατάω,..... Τι να πω ..
    Roulaki1 σε ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ για το ενδιαφέρον πάντως....! Αλήθεια!!!!!!!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by thebunny View Post
    Ναι δυστυχως είμαι και εγώ από αυτούς που με το που νιώσω ένα σύμπτωμα που είναι καινούριο για μένα , μπαίνω γκουγκλ και κατ ευθειαν θα ταυτιστώ με το χειρότερο ενδεχόμενο...... Οπότε και τώρα που για πρώτη φορά βίωσα αίσθηση αστάθειας και ανισορροπίας λες και είμαι σε βάρκα , και μια τρομερή εξάντληση και αδυναμία οοοολη αυτή τη βδομάδα , ε με τι ψυχολογία να ξυπνάω και να βλέπω τη ζωή όπως για όλους μας, είναι και για μένα παααρα πολύ κουραστικά όλα αυτά , και άντε να βρεις από πού προκαλείται......
    Ίσως κοιτάξω και τον αυχένα, μήπως αυτός μου προκαλεί την αίσθηση αυτή αστάθειας, σαν να βουλιάζει το έδαφος που πατάω,..... Τι να πω ..
    Roulaki1 σε ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ για το ενδιαφέρον πάντως....! Αλήθεια!!!!!!!!!
    Κουκλα μου δεν εχεις τιποτα πανε σε ενα ψυχιατρο μη φοβασαι αν το θεωρεις ταμπου και γω δεν ηθελα ψυχιατρο μη με βγαλει τρελη αλλα τα φαρμακα με βοηθησαν πολυ και τωρα βλεπω την ψυχιατρο μου σαν παθολογο χαχα. Αν σου δωσει καποια αγωγη και φυγουν οι ασταθειες τοτε τι θα πεις? ότι ηταν ψυχολογικο. Απο την στιγμη που λες οτι εχεις νοσοφοβια και εμμονες μετα θα οδηγηθεις στην καταθλιψη πανε τωρα που ειναι νωρις. Φιλια απο μενα και ασε το ιντερνετ.

Similar Threads

  1. Άλλο η αγάπη, άλλο ο σεβασμός, και άλλο η αποδοχή για αυτό που είσαι
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2015, 21:07
  2. Δεν την παλεύω .
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 02-12-2013, 16:03
  3. 1 ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ :(
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 09-06-2013, 21:31
  4. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ :(
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 18-11-2012, 16:49
  5. Παλεύω με τις κρίσεις πανικού 9 χρόνια.Δεν αντέχω άλλο...
    By Alen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 191
    Last Post: 09-03-2009, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •