Enlift Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και τρέμουλο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 60
  1. #16
    Καλημέρα,
    Δεν ήταν καλή η νύχτα χθες.
    4ωρες ύπνο και παρά πάρα πολύ άγχος! Και ταραχή .
    Να δω πως θα αντέξω μέχρι να δράσει το ενλιφτ.
    Το τρανξεν δεν κάνει και πολλά.

    Το ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα.
    Ευχαριστώ

  2. #17
    καλησπέρα παιδιά ,
    Έχω αρχίσει και είμαι απελπισμένος.
    11η μέρα με το ενλιφτ , είμαι χάλια .
    Έχω συνεχώς ταραχή και άγχος .
    Κοιμάμαι 4-5 ώρες ,
    Κάθομαι και κλαίω σαν παιδί .
    38 χρονών άνδρας , μαύρα γενέθλια θα περάσω .
    Ντρέπομαι για τον εαυτό μου,
    Είμαι αδύναμος.
    Φοβάμαι μήπως δεν μου ταιριάξει το φαρμακο .

    Έχω μυϊκή αδυναμία και το τρέμουλο και φοβάμαι μήπως δεν είναι από το άγχος,στα χέρια και στα πόδια και όταν κάνω γυμναστική τα δάχτυλα έχουν τρέμουλο για καμία ώρα .
    Έχω κάνει μαγνητικες και εξετάσεις αλλά έχω την φοβία .
    Θα πάω να το δει και νευρολογος.

    Οι δικοί μου δεν με καταλαβαίνουν .

    Ευχαριστώ πολύ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Καταλαβαίνω την ταραχή σου αλλά όσα περιγράφεις, αναφερονται από πάρα πολλούς στα διεθνή sites, σαν παρενέργειες αυτών των φαρμάκων.

    Οσες ιατρικες εξετάσεις και αν έκαναν, δεν έδειξαν τίποτε!

    Σε αρκετούς, εφ όσον το φάρμακο τους ταιριάξει, υποχωρούν πάνω στον μήνα. Εάν όχι πάντα σε συνεννόηση με τον γιατρό τους, αλλάζουν την δόση, η και φάρμακο.

    Εδώ η κατάρτιση και η υπευθυνότητα του γιατρού είναι κρίσιμος παράγων, καθώς τα φάρμακα αυτά έχουν πολλαπλη δράση και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

    Αν και δεν είμαι γιατρός, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν πάσχει από κάτι επικίνδυνο,!

    Σε πρώτη φάση κράτησε την ψυχραιμία σου όσο μπορείς, και συζήτησε με τον γιατρό σου πως μπορεί να σε ανακουφίσει έστω και προσωρινά.

    Τα ίδια είχα περάσει και εγώ στην ηλικία σου, τρέχοντας από γιατρό σε γιατρό χωρίς να μου βρίσκουν τίποτα!

    Τελικά με το φάρμακο που ευτυχώς μου ταίριαξε , συνηλθα πανω στον μήνα, και συνέχισα την ζωή μου.

    Βέβαια η εν συνεχεία απεξάρτηση μου από αυτό, ήταν μια άλλη θλιβερή ιστορία, αλλά αυτό ας το δούμε μια άλλη φορά.

    Το σημαντικό είναι να αισθανθείς καλά τώρα, και αργότερα βλεπομε...

    Δυστυχώς λίγοι θα καταλαβαίνουν τι αντιμετωπιζεις, και θα στηρίζεσαι σε αυτούς.

    Εγώ, ευτυχώς είχα και τους δύο γονείς μου ανιδιοτελείς συμπαραστατες, χωρίς πολλές ερωτήσεις, και σώθηκα!

    Τώρα εδώ και 6 χρόνια είμαι χωρίς φάρμακο και πολύ καλά.

    Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σένα.

  4. #19
    Quote Originally Posted by Χρήστος81 View Post
    καλησπέρα παιδιά ,
    Έχω αρχίσει και είμαι απελπισμένος.
    11η μέρα με το ενλιφτ , είμαι χάλια .
    Έχω συνεχώς ταραχή και άγχος .
    Κοιμάμαι 4-5 ώρες ,
    Κάθομαι και κλαίω σαν παιδί .
    38 χρονών άνδρας , μαύρα γενέθλια θα περάσω .
    Ντρέπομαι για τον εαυτό μου,
    Είμαι αδύναμος.
    Φοβάμαι μήπως δεν μου ταιριάξει το φαρμακο .

    Έχω μυϊκή αδυναμία και το τρέμουλο και φοβάμαι μήπως δεν είναι από το άγχος,στα χέρια και στα πόδια και όταν κάνω γυμναστική τα δάχτυλα έχουν τρέμουλο για καμία ώρα .
    Έχω κάνει μαγνητικες και εξετάσεις αλλά έχω την φοβία .
    Θα πάω να το δει και νευρολογος.

    Οι δικοί μου δεν με καταλαβαίνουν .

    Ευχαριστώ πολύ
    Θεωρω ότι είναι λίγο νωρίς ακόμη για να δεις καποιο ουσιαστικο αποτέλεσμα.ποια δόση περνεις στα enlift?γιατί ξερω τις πρώτες μέρες ξεκιναμε απο 5 μετα απο λιγες μέρες 10 και αν χρειαστει πας και 20.οποτε μη σε πιανει πανικος είναι λογικο ακομη να μην εχουν δρασει.με τον γιατρό σου έχεις μιλησει γι αυτό?

  5. #20
    Συγχαρητήρια Κώστα που τα κατάφερες!
    Εγώ ίσως είμαι αδύναμος.

    Το τρέμουλο που περιγράφω το έχω από τον Οκτώβριο όταν και άρχισαν η αϋπνίες και το πολύ άγχος ,
    Και έχουν αρχίσει τώρα πάλι και μου μπαίνουν ιδέες πάλι.
    Πάντα είχα ένα τρέμουλο όταν είχα άγχος.

    Απλά από τον Οκτώβριο το έχω συνεχώς σε μικρή ένταση και
    Καταλαβαίνεις τώρα έχω αρχίσει και φοβάμαι .


    Αποστολία για 10 μέρες 5 mg και σήμερα το πήγα 10mg .

    Ευχαριστώ πολύ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Δεν είσαι αδύναμος, αλλά φοβισμένος επειδή στην πιο παραγωγική ηλικία το νευρικό σου σύστημα βρίσκεται σε υπερδιέγερση για κάποιο λόγο , και δεν υπάρχουν γρήγορες και εύκολες λύσεις γιαυτό!

    Αυτή η υπερδιέγερση του συμπαθητικου τμήματος του νευρικού συστήματος, παράγει συνεχώς κορτιζόλη και αδρεναλίνη από τα επινεφρίδια, με συνέπεια να αισθάνεσαι το τρέμουλο, την ανησυχία κ. λ. Π .
    Είναι πράγματα που περνουν, μόλις δοθεί η ευκαιρία στο παρασυμπαθητικο τμήμα να επέμβει και με την επίδραση των ορμονών της ηρεμιας( non adrenaline, dopamine ect), να επαναφέρει σε ισσοροπια τον οργανισμό.
    Αυτό συμβαίνει σε ένα γερό νευρικό σύστημα.

    Ιδανικά, το φάρμακο τεχνητά θα κουκουλωσει τα έντονα συμπτώματα για ένα μικρό ή μεγάλο διάστημα, το οποίο θα πρέπει να εκμεταλευτουμε σωστά, για να καταλάβουμε πως και γιατι φτάσαμε σε αυτό το σημείο το νευρικό μας σύστημα, και να διορθώσουμε μόνοι μας ή με την βοήθεια ειδικού το πρόβλημα.

    Πολλοί λοιπόν τα περνούν αυτά, και με ψυχραιμία, υπομονή, υποστήριξη όλα κάποια στιγμη φτιάχνουν και πάλι.

    Εγώ είχα φτάσει στο σημείο να μην έχω την δύναμη να σηκωθώ από το κρεβάτι, να φάω τίποτα για μέρες, με συνεχείς μυικές συσπάσεις και αδυναμία των άκρων.
    Νόμιζα πραγματικά ότι πεθαίνω!
    Και όμως συνηλθα.

    Υπάρχουν λοιπόν και πολύ χειρότερα από αυτά που περνάς!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα Χρηστό, πέρασα και εγώ τέτοια κατάσταση όταν τα ξεκίνησα, τα είχα γράψει και εδώ, θέλει υπομονή και ψυχραιμία, και εγώ σε παρόμοια ηλικία είμαι, τα έχουμε περάσει πολλοί όλα αυτά. Για τις πρώτες 20-25 μέρες είχα πιο πολύ άγχος, επίσης μυϊκή αδυναμία και συσπάσεις στους μύες, αϋπνία, πονοκέφαλο, φωτοευαισθησία, εφίδρωση κ.α. όλα παρενέργειες του φάρμακου. Μετά τις 25 μέρες σταμάτησαν όλα αυτά, άρα να ξέρεις οι παρενέργειες θα φύγουν και μετά θα δεις πόσο σε πιάνει το φάρμακο, αυτά από την εμπειρία μου. Βρες δύναμη από μέσα σου, πες θα το παλέψω. Να ενημερώνεις όμως το γιατρό σου, αυτός μόνο μπορεί να σου δώσει οδηγίες για την αγωγή σου.

  8. #23
    Κώστα ,Χρήστο και Αποστολία σας ευχαριστώ πολύ .

    Κώστα αυτό που γράφεις για την κορτιζόλη ,ίσως να φταίει και το γυμναστήριο δεν ξέρω .
    Το είχα παρακάνει και εγώ

  9. #24
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζαν χθες.

    Πήγα στον γιατρό παιδία και μου είπε να ανεβάσω το τρανξεν στα 20mg.
    Τώρα παίρνω 10mg.

    Δεν θέλω να το ανεβάσω και μάλλον θα κάνω υπομονή με τα συμπτώματα που έχω από τό ενλιφτ. Αϋπνίες, ταχυκαρδία κλπ.
    Φοβάμαι την εξάρτηση μετά .

    Μια απορία , αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς σε εσάς; ,
    Μετά της 6-7 το απόγευμα κάποιες μέρες είμαι καλά, σχεδόν καλά .
    Πολύ λίγο άγχος , μειώνεται και το τρέμουλο .

    Επίσης στις μέρες για να δούμε αποτέλεσμα με το ενλιφτ μετράμε και τις μέρες είσοδου ;

    Έπαιρνα 10 μέρες 5mg και τώρα παίρνω 4 μερες10mg

    Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας ζαλίζω..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα Χρήστο,
    για την εξάρτηση από το αγχολυτικό παίζει ρόλο η διάρκεια χρήσης πιο πολύ, εγώ μετά από 4 μήνες έπαιρνα μόνο 0,25mg ζάναξ και πάλι είχα θέμα να το κόψω.

    Κάποιες μέρες ίσως να νιώθεις καλύτερα από άλλες μέχρι να σταθεροποιηθεί, είναι καλό σημάδι η βελτίωση.

    Εγώ ξεκίνησα με 5mg για 7 μέρες, μαζί με αυτές στις 25 έφυγαν οι παρενέργειες και στις 45 είδα αισθητή βελτίωση.

    Είσαι 14 μέρες, αρά υπομονή λίγες μέρες ακόμη. Μην ανησυχείς, και εγώ τα ίδια ρωτούσα και όσοι το έχουν περάσει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εγω ειμαι με ενλιφτ απο τις απριλιου μεχρι στιγμης δν βλεπω τπτ σοβαρο και περνω και tranxene αλλα παρατηρησα και εγω αυπνιes και το tranxwne ναι μεν με χαλαρωνει αλλα με θολωνει πολυ το μαυλο

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #27
    Καλησπέρα Χρήστο,
    Τα xanax είναι πονεμένη ιστορία για μένα , τα έπερνα 4 χρόνια ,
    Από το 2001, τα έκοψα πολύ δύσκολα.

    Εσύ τώρα τα καταφέρες ; Τα έκοψες;.

    Τα. Πρωινά είναι δύσκολα ακόμα ,
    Αλλά θα την παλεψω , ξέρεις ταραχή ανησυχία, φεύγω κατευθείαν γυμναστήριο.

    Χριστόφορε και σε εμένα το ίδιο,
    Με θολώνει πολύ το τρανξεν , πιθανόν γιατί έχει μεγαλύτερη διάρκεια δράσης από τα xanax ,
    Εσύ τώρα σε τι φάση είσαι με το ενλιφτ;.

    Σας ευχαριστώ πολύ.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ναι κ μενα πολυ με θολωνει..πηρα χθες 10 mg και ακομα ειμαι θολομενος ενω εχω και πολυ ανχος...με το ενλιφτ δν βλεπω τπτ θα τα κοψω παλι ολα μου φενεται και θα το παλεψω μονος

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #29
    Δεν ξέρω Χριστόφορε ,
    Ίσως να έκανες λίγο υπομονή ακόμα.

    Κάποια παιδιά γράφουν ότι μπορεί να κάνει και 2 μήνες να πιάσει καλά το φαρμακο.

    Μηλησε με τον γιατρό σου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Η κορτιζόλη που κρατά σε εγρήγορση το νευρικό μας σύστημα, είναι αυξημένη το πρωί για να είμαστε πιο alert, και να μπορέσουμε να ανταποκριθουμε καλύτερα στις ανάγκες που θα προκύψουν.

    Από το μεσημέρι και μετά, η έκκριση της αρχίζει να περιορίζεται, ώστε ο οργανισμός να αρχίσει να επιβραδύνει, και να φθάσουμε στον ευεργετικό ύπνο, και να αναζωογονηθει.

    Είναι ο λεγόμενος κιρκαδιος ρυθμος, με τον οποίο εν τη σοφία της μας προικησε η φύση για να λειτουργούμε σωστά !

    Έτσι συνήθως αισθανόμαστε, οι περισσότεροι, πιο ήρεμοι από το απόγευμα και μετά.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-11-2018, 00:39
  2. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 11:56
  3. Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και συμπτώματα Κατάθλιψης
    By illlusionistSoul in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2016, 11:54
  4. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 14:24
  5. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •