Enlift Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και τρέμουλο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 60
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Χρήστος81 View Post
    Δεν ξέρω Χριστόφορε ,
    Ίσως να έκανες λίγο υπομονή ακόμα.

    Κάποια παιδιά γράφουν ότι μπορεί να κάνει και 2 μήνες να πιάσει καλά το φαρμακο.

    Μηλησε με τον γιατρό σου.
    Ο γιατρος με λεει να περιμενω λιγο ακομα αλλα δεν εχω υπομονη αλλο και να αντεχω τις παρενεργειες..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #32
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Η κορτιζόλη που κρατά σε εγρήγορση το νευρικό μας σύστημα, είναι αυξημένη το πρωί για να είμαστε πιο alert, και να μπορέσουμε να ανταποκριθουμε καλύτερα στις ανάγκες που θα προκύψουν.

    Από το μεσημέρι και μετά, η έκκριση της αρχίζει να περιορίζεται, ώστε ο οργανισμός να αρχίσει να επιβραδύνει, και να φθάσουμε στον ευεργετικό ύπνο, και να αναζωογονηθει.

    Είναι ο λεγόμενος κιρκαδιος ρυθμος, με τον οποίο εν τη σοφία της μας προικησε η φύση για να λειτουργούμε σωστά !

    Έτσι συνήθως αισθανόμαστε, οι περισσότεροι, πιο ήρεμοι από το απόγευμα και μετά.
    Κώστα καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μου δίνεις .

    Μπορεί να έπαιξε ρόλο και το γυμναστήριο στον κιρκαδιο Ρυθμό;
    Πήγαινα κατευθείαν από την δουλειά το βράδυ.

    Μια τελευταία ερώτηση σε παρακαλώ ,
    Ολη αυτή η κούραση και το θολομα που με πιάνει όταν παίρνω το ενλιφτ θα περάσει κάποια στιγμή; Όταν πιάσουν τα φάρμακα;
    Θα είμαι δηλαδή λειτουργίκος;

    Τώρα είμαι σε μια φάση δυσφορίας και κόπωσης , χωρίς να Έχω όμως υπνηλία.

    Σε ευχαριστώ πολύ και σένα και όλα τα παιδιά που με έχουν βοηθήσει.

  3. #33
    5η μέρα που ανέβασα την δοσολογία, από 5mg ενλιφτ στα 10mg και σήμερα παιδιά δεν λέει να στρώσει το άγχος καθόλου (το ματιασα χθες). Αυξήθηκε αρκετά .

    Και έχω από το πρωί αναγουλεςκαι πονοκέφαλο,
    Είναι φυσιολογικό αυτό;
    Ο γιατρός είναι σε άδεια και δεν έχω το κινητό του.πηγαινω στο ΙΚΑ

    Διάβασα και κάτι σχόλια από παιδιά σε άλλα θέματα που δεν τα βοηθήσανε τα φάρμακα και ξέρετε τώρα έχω αρχίσει και φοβάμαι.μην μπω σε φαύλο κύκλο και ψάχνουμε αλλά φαρμακα μετά .

    Το ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα ,
    Είναι φυσιολογικά αυτά τα συμπτώματα με την αύξηση της δόσης;;

    Το ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός,
    Χίλια συγνώμη που σας ζαλίζω ..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου,
    Η ελαφρά γυμναστική, Π. Χ ένα εικοσάλεπτο περπάτημα καθημερινά, η κάτι παρόμοιο είναι ευεργετικό.
    Η έντονη όμως γυμναστική, σίγουρα διεγείρει το συμπαθητικό με συνέπεια σε συνεχή βάση αυτό, να επηρεάζει τον κιρκαδιο ρυθμό,
    και κάτι τέτοιο δεν το θέλουμε τώρα!

    Εμένα πολύ με βοηθησε στην αϋπνία και την νευρική διέγερση, μια βόλτα σε ήσυχο πάρκο, η στην ακρογιαλιά πολύ περισσότερο, ένα χαλαρωτικό μασάζ σε Spa, καθώς και καθημερινό 20αλεπτο meditation.

    Εάν το φάρμακο είσαι τυχερός και σε " πιασει", τότε όλα αυτά τα δυσάρεστα συμπτώματα που περιγράφεις, θα παρελθουν, θα είσαι λειτουργικός και πολύ πιθανόν να νομίζεις ότι δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από το να συνεχίσεις να τα παίρνεις .

    Αυτό όμως θα είναι παγιδα!

    Ας συνέλθεις όμως πρώτα, έστω και με τα φάρμακα όπως και εγώ,
    και ίσως τα ξαναπούμε τότε.

  5. #35
    Καλησπέρα Κώστα,
    Ναι κάνω bodybuilding 6 φορές την εβδομάδα με βαριά κιλά , έντονη προπόνηση 1ωρα,
    Ακόμα και τώρα πηγαίνω .
    Μάλλον πρέπει να το μειώσω.

    Έχεις δίκιο, ας κάνω υπομονή να δω αν θα με πιάσουν πρώτα τα φάρμακα.

    Είναι συνήθες όμως με την αύξηση της δόσης να αυξάνονται η παρενέργειες του φαρμάκου;

    Σε ευχαριστώ.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα Χρήστο,
    καλύτερα να μειώσεις την έντονη γυμναστική για τον 1ο μήνα, ήδη ο οργανισμός ζορίζεται να προσαρμόσει στο φάρμακο.
    Ναι, όταν αυξάνεις τη δοσολογία του φάρμακου κάνει πάλι παρενέργειες.
    Το πιθανότερο είναι να σε βοηθήσει το φάρμακο, σε τι βαθμό ακριβώς θα το δεις ο ίδιος μετά.
    Επικεντρώσου στο παρόν και όσο μπορείς να χαλαρώνεις και να έχεις θετική σκέψη.
    Υπομονή λίγες μέρες ακόμα.

  7. #37
    Έχεις δίκιο Χρήστο,
    Σε ευχαριστώ πολύ

  8. #38
    Καλημέρα παιδιά,
    Αν τα κόψω μαχαίρι τι παρενέργειες θα έχω ;;;.
    Έχω πολύ μειωμένη λίμπιντο,
    Έτσι θα είμαι συνέχεια,
    Θα μου μείνει μόνιμα τώρα αυτό;
    Πήγα εχθές να κάνω σεξ με μια κοπέλα και δεν κατάφερα να έχω στηση .

    Έχω τρομοκρατήθει

    Ευχαριστώ πολύ

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Χρήστος81 View Post
    Καλημέρα παιδιά,
    Αν τα κόψω μαχαίρι τι παρενέργειες θα έχω ;;;.
    Έχω πολύ μειωμένη λίμπιντο,
    Έτσι θα είμαι συνέχεια,
    Θα μου μείνει μόνιμα τώρα αυτό;
    Πήγα εχθές να κάνω σεξ με μια κοπέλα και δεν κατάφερα να έχω στηση .

    Έχω τρομοκρατήθει

    Ευχαριστώ πολύ
    Χρήστο ειμαι και εγω καινούργια στο φόρουμ. Αυτά που περιγράφεις τα έχω και εγω. Τα πρωινά είναι τα πιο δύσκολα. Προσπαθώ 3 μήνες να το αντιμετωπίσω χωρίς αγωγή αλλά δεν τα καταφέρνω. Ο ψυχίατρος μου είπε ότι προτείνει cipralex.φοβαμαι πολύ να ξεκινήσω, έχω ακούσει τρελές παρενέργειές. Είμαι 40 ετών και είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο. Συνεχής κούραση. Φοβάμαι ότι δεν θα φύγει ποτέ!
    Έχετε δοκιμάσει το φάρμακο αυτό?

  10. #40
    Chemie καλημέρα,
    Έχω τρομοκρατήθει τώρα που σου γράφω , τι είναι αυτό τώρα ; Θα μείνει μόνιμα;
    Τρέμω ολοκλήρος

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Προς θεού, μην τα κόψεις
    μαχαίρι!

    Η διακοπή εφόσον συνεννοηθείς με τον γιατρό σου, πρέπει να είναι σταδιακή, εκτός εάν πρόκειται για adverse reaction στο φάρμακο, που δεν νομίζω όμως ότι πρόκειται, γιατί θα φαινόταν άμεσα από την πρώτη δόση.

    Εφ όσον τα παίρνεις ήδη για μικρό διάστημα, εάν αποφασίσετε να τα σταματήσεις, θα είναι ευκολότερο από ό,τι αν τα έπαιρνες για μήνες η χρονια όπως εγώ.

    Δυστυχώς η παρενέργεια που περιγράφεις, είναι από αυτές που συμβαίνουν με όλα αυτά τα φάρμακα όχι σπάνια, και συνήθως παρέχεται σταδιακά με την διακοπή τους.

    Μην τρομοκρατεισαι και δες το με τον γιατρό σου, ΕΦ ΌΣΟΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ ΌΤΙ ΕΊΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΜΕ ΑΥΤΆ ΤΑ ΦΆΡΜΑΚΑ, ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΟΥ!

    Εμένα η εμπειρία μου από τους ψυχιατους ήταν απογοητευτική, και εάν δεν το έψαχνα το θέμα των φαρμάκων μόνος μου, δεν ξέρω που θα βρισκόμουν τώρα

  12. #42
    Κώστα καλημέρα .
    Έχω πάθει σοκ!
    Σε παρακαλώ πες μου θα είναι μόνιμο αυτό,
    Μου το είχε προκαλέσει και το τρανξεν κάποιες φορές όταν το έπαιρνα μόνο του,

    Χειροτέρεψε όταν ανέβασα την δοσολογία του ενλιφτ από 5 στα 10

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Στην συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι κάτι μόνιμο, όπως αναφέρεται από πολλούς σε διεθνή sites, αλλά παρέρχεται σταδιακά με την διακοπή του φαρμάκου. Ονομάζεται νομίζω PSSD στην αγγλική επιστημονική βιβλιογραφία.

    Είμαι βέβαιος ότι ο γιατρός σου έχει αντιμετωπίσει ξανά από ασθενείς του που έπαιρναν παρόμοια φάρμακα αυτό το σύμπτωμα, και θα σε ενημερώσει περισσότερο.


    Και εδώ γνωρίζω ότι έχει αναφερθεί από κάποια μέλη, και καλό είναι αν σε διαβάζουν, να επικοινωνήσουν μαζί σου.

    Πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να είσαι όσο το δυνατόν πιο ψύχραιμος, γιατί ειναι κάτι που διορθώνεται, και η ψυχολογική επιβάρυνση από την ανησυχία σου, είναι ο χειρότερος σύμβουλος!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    PSSD (post ssri sexual disfunction).

  15. #45
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Στην συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι κάτι μόνιμο, όπως αναφέρεται από πολλούς σε διεθνή sites, αλλά παρέρχεται σταδιακά με την διακοπή του φαρμάκου. Ονομάζεται νομίζω PSSD στην αγγλική επιστημονική βιβλιογραφία.

    Είμαι βέβαιος ότι ο γιατρός σου έχει αντιμετωπίσει ξανά από ασθενείς του που έπαιρναν παρόμοια φάρμακα αυτό το σύμπτωμα, και θα σε ενημερώσει περισσότερο.


    Και εδώ γνωρίζω ότι έχει αναφερθεί από κάποια μέλη, και καλό είναι αν σε διαβάζουν, να επικοινωνήσουν μαζί σου.

    Πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να είσαι όσο το δυνατόν πιο ψύχραιμος, γιατί ειναι κάτι που διορθώνεται, και η ψυχολογική επιβάρυνση από την ανησυχία σου, είναι ο χειρότερος σύμβουλος!
    Έχεις δίκιο Κώστα .θα περιμένω εμπειρίες και από τα παιδιά εδώ μέσα.
    Θα πάω την Δευτέρα στον γιατρό , απλά τώρα έχω τρελαθεί .

    Στα καλά καθούμενα 17 μέρες τα πήρα , φοβάμαι μην μείνω ανίκανος,
    Όλα στραβά μου πάνε.
    Δεν έχω πειράξει ανθρώπο.

    Σε ευχαριστώ πολύ .

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-11-2018, 00:39
  2. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 11:56
  3. Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και συμπτώματα Κατάθλιψης
    By illlusionistSoul in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2016, 11:54
  4. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 14:24
  5. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •