Enlift Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και τρέμουλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1

    Enlift Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και τρέμουλο

    Γεια σας παιδιά , είμαι καινούργιος στο φόρουμ .
    Όλα ξεκίνησαν πέρσι το καλοκαίρι
    Είχα πολύ άγχος με την δουλειά μου,κάτσανε και 2 τροχαία ατυχήματα , χωρίς να πάθω χοντρή ζημια,
    Τον Ιούλιο ξεκίνησε να με να πιάνει μόνο αϋπνία και ασταμάτητη ταχυκαρδία όταν ξάπλωνα για 2 μέρες δεν κοιμόμουν καθόλου,
    Και μετά δεν το ξαναεπαθα , δεν έδωσα σημασία το άφησα .

    Τον Οκτώβριο χώρισα με την κοπέλα μου και είχα στεναχώρια με άγχος ,έντονο άγχος ,και αϋπνίες μέχρι τον Απρίλιο κοιμόμουν 5 ώρες κάθε 2 μέρες , τότε μου εμφανίστηκε και ένα ελαφρύ τρέμουλο στα χέρια και στα πόδια .

    τον Γενάρη πέρασα λυμωδη μονοπυρήνωση , τρόμαξα έκανα όλες τις εξετάσεις , έγινα υποχόνδριος , μαγνητικες , υπερηχογράφημα , τα πάντα έκανα , το άγχος έπιασε ταβάνι .
    Πήρα όλα τα φυτικά , βαλεριάνα , μαγνήσιο ,zma . μελατονίνη κλπ ,
    Δουλεύανε για 3 μερες και μετά τίποτα ..
    Το πήρα απόφαση και πήγα σε ψυχιατρικο δεν άντεχα άλλο την αϋπνία ..

    Διαγνωσε Γαδ και η αγωγή που μου έδωσε enlift μισό τον 10και tranxene 20 mg
    Την πρώτη μέρα που τα άρχισα τα είδα όλα απίστευτη ταραχή και άγχος , την δεύτερη μέρα κάπως καλύτερα ,
    Στο άγχος ακόμα δεν έχω δει ακόμα διάφορα , ούτε στον ύπνο ,
    Μόνο όταν παίρνω το tranxene το βράδυ κοιμάμαι 5-6 ώρες .

    Έχω την εντύπωση ότι σαν αυξήθηκε και το τρέμουλο ,

    Υπάρχει θεραπεία για την Γαδ παιδιά ;
    Η θα το έχω για πάντα;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Καλησπερα Χρηστο.τα αντικαταθλιπτικα φαρμακα και συγκεκριμένα το enlift το ειχα πάρει και εγώ για ένα διάστημα.η αλήθεια είναι ότι μέχρι να δρασει θα τα αισθανεσαι όλα πιο διογκωμενα.τρεμουλο αγχος και όλα τα συμπτώματα που ειχες.απλά σιγά σιγά όλα αυτά θα υποχωρησουν.θελει ενα με δύο μήνες για να σε πιασει καλά. Πάντως τα enlift σε εμένα ήταν πολύ ανεκτα και μετά από εναμιση χρόνο τα σταματησα επιτυχώς.οποτε εννοείται πως υπαρχει θεραπεία.σε ολο αυτο το διαστημα που θα νιωσεις καλύτερα με τα αντικαταθλιπτικα δουλεψε λιγο με τον εαυτο σου και με τις ριζες των προβληματων σου.μονο ετσι αντιμετωπιζετε οριστικα η αγχωδη διαταραχη.

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ Αποστολία
    Μου δίνεις κουράγιο.
    Είμαι στην πέμπτη μέρα θεραπείας τώρα .

    Το παλεύω δεν είναι εύκολο.

  4. #4
    Το ξέρω είναι πολύ δυσκολο στην αρχή. Αλλά επειδή το έχω περάσει και ξέρω ότι υπαρχει θεραπεια θα σου πω να κάνεις υπομονη λίγο καιρό μέχρι να δρασουν.ολα καλά θα πανε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Χρήστος81 View Post
    Γεια σας παιδιά , είμαι καινούργιος στο φόρουμ .
    Όλα ξεκίνησαν πέρσι το καλοκαίρι
    Είχα πολύ άγχος με την δουλειά μου,κάτσανε και 2 τροχαία ατυχήματα , χωρίς να πάθω χοντρή ζημια,
    Τον Ιούλιο ξεκίνησε να με να πιάνει μόνο αϋπνία και ασταμάτητη ταχυκαρδία όταν ξάπλωνα για 2 μέρες δεν κοιμόμουν καθόλου,
    Και μετά δεν το ξαναεπαθα , δεν έδωσα σημασία το άφησα .

    Τον Οκτώβριο χώρισα με την κοπέλα μου και είχα στεναχώρια με άγχος ,έντονο άγχος ,και αϋπνίες μέχρι τον Απρίλιο κοιμόμουν 5 ώρες κάθε 2 μέρες , τότε μου εμφανίστηκε και ένα ελαφρύ τρέμουλο στα χέρια και στα πόδια .

    τον Γενάρη πέρασα λυμωδη μονοπυρήνωση , τρόμαξα έκανα όλες τις εξετάσεις , έγινα υποχόνδριος , μαγνητικες , υπερηχογράφημα , τα πάντα έκανα , το άγχος έπιασε ταβάνι .
    Πήρα όλα τα φυτικά , βαλεριάνα , μαγνήσιο ,zma . μελατονίνη κλπ ,
    Δουλεύανε για 3 μερες και μετά τίποτα ..
    Το πήρα απόφαση και πήγα σε ψυχιατρικο δεν άντεχα άλλο την αϋπνία ..

    Διαγνωσε Γαδ και η αγωγή που μου έδωσε enlift μισό τον 10και tranxene 20 mg
    Την πρώτη μέρα που τα άρχισα τα είδα όλα απίστευτη ταραχή και άγχος , την δεύτερη μέρα κάπως καλύτερα ,
    Στο άγχος ακόμα δεν έχω δει ακόμα διάφορα , ούτε στον ύπνο ,
    Μόνο όταν παίρνω το tranxene το βράδυ κοιμάμαι 5-6 ώρες .

    Έχω την εντύπωση ότι σαν αυξήθηκε και το τρέμουλο ,

    Υπάρχει θεραπεία για την Γαδ παιδιά ;
    Η θα το έχω για πάντα;
    Ευχαριστώ
    Καλησπέρα.
    Το ποιο μεγάλο βήμα το έκανες και ζήτησες βοήθεια απο ειδικό.
    Τα αντικαταθλιπτικά θέλουν χρόνο για να δράσουν μέχρι και μήνα.
    Περνάει με πολύ προσωπική δουλειά.2 χρόνια εμένα προσωπικά.
    Σίγουρα θα κρατήσει η αγωγή αρκετό διάστημα αλλά το σημαντικό ειναι η συμπεριφορικη
    Δοκίμασε να αλλάξεις τρόπο ζωής. Mindfulness. Περπάτημα στην φύση. Να ανθεωρησεις καποια πράγματα. Να κοιταξεις το ευατο σου και μόνο . Μην ανχωνεσαι αν ανχωθεις. Δοκίμασε και πνευματικό αν πιστεύεις φυσικά. Άκου μουσική χαλαρή όταν ξαπλώνεις sleep music θα κάνεις αναζήτηση και εστίασε την προσοχή σου εκεί. Αν παίρνεις φυτικά χάπια μαζί με αντικαταθλιπτικά μιλά με τον γιατρό σου π.χ δεν κάνει αν έχουν σπαθοχοσρτο νομίζω φέρνουν τρέμουλο. Κόψε την καφεΐνη αρκετούς κεραυνούς ρίχνει το μυαλό σου δεν χρειάζεται υπερδιέγερση. Καλή επιτυχία ποτέ να μην σταματήσεις να πολεμάς. Βάλε φωτιά ότι σου τρώει την ψυχή.

  6. #6
    Καλησπέρα Φιλαρετε Τα συμπληρώματα για τον ύπνο τα έκοψα ολα,. Σε εμένα δεν δούλεψαν δυστυχώς, και τον καφέ τον έχω κόψει όταν ξεκίνησε η θεραπεία

    Το ξέρω ότι θέλει προσπάθεια ,
    Γενικά όσα χρόνια με θυμάμαι αγχώνομαι πολύ εύκολα .
    Πότε δεν είχα φτάσει σε τέτοιο σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ.
    Το είχα ξαναπάθει όταν ειμουν 23 και έπερνα για 4 χρόνια xanax

    Τώρα να καταλάβεις αγχώνομαι γιατί φοβάμαι ότι θα χάσω ότι έχτιζα τόσα χρόνια στο γυμναστήριο.
    Ακόμα και τώρα πηγαίνω 6 φορές

    Τον γιατρό τον εμπιστεύομαι .
    Με ενημέρωσε από την αρχή για τα tranxene ότι θα τα κόψουμε σε 2 μήνες.
    Αλλά μου είπε ότι μπορεί να βάλουμε seroquel σε χαμηλή δοση για τον ύπνο.
    Το φοβάμαι αυτό δεν ξέρω .

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254

    Enlift Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και τρέμουλο

    Δώσε χρόνο στο αντικαταθλιπτικό.Χρειαζετ� �ι 4-6 εβδομάδες για να κάνει σωστή δουλειά.Τα ίδια συμπτώματα είχα κι εγώ το καλοκαίρι του 2017.Για ένα μήνα κοιμόμουν 2-3 ώρες τη μέρα και αυτό διακεκομμένα.
    Πήρα ladose και 0,50 Xanax το βράδυ.Μεσα σε δυο μήνες έκοψα το Xanax και ξεκίνησα να κοιμάμαι κανονικά.Το ladose έκανε τη δουλειά του στο μήνα πάνω.
    Πλέον δεν παίρνω τίποτα εδώ και 6 μήνες και όλα είναι φυσιολογικά για την ώρα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου,
    Άκουσες σωστές και δημιουργικές συμβουλές και από τους δύο.

    Το σημαντικό τώρα είναι να αισθανθείς και πάλι καλά, έστω και με φάρμακα προσωρινά, αφού δεν μπόρεσες να το αντιμετωπίσει διαφορετικά.

    Αφού έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, καλό είναι να ακολουθήσεις τις οδηγίες του, και εφ όσον λειτουργήσουν τα φάρμακα, φρόντισε αυτό το διάλειμμα στα συμπτώματα που θα έχεις , να βρεις άλλους τρόπους για να αντιμετωπίσεις το θέμα σου.

    Τα φάρμακα απλά θα από καταστήσουν για κάποιο διάστημα την λειτουργικότητα σου, αλλά δεν θα θεραπεύουν το πρόβλημα.

    Ο χρυσός κανόνας εδώ είναι, τα λιγότερα δυνατόν φαρμακα, στην μικρότερη αποτελεσματική δοση και για το συντομότερο χρονικό διάστημα, ώστε να μην μάθει ο οργανισμός να στηρίζετε σε αυτά για να λειτουργήσει.

    Όλα θεραπεύονται, με υπομονή πολυ προσπάθεια, και σωστή καθοδήγηση.

    Ο οργανισμός μας έχει τρομερές δυνάμεις για να επιδιορθωνεται, αρκεί να του δώσουμε την ευκαιρία να το κάνει.

    Καλή συνέχεια, και πολύ προσοχή όταν αποφασίσεις να τα διακόψεις.
    Πολύ πολύ σταδιακά!

  9. #9
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
    Καλό βράδυ .

  10. #10
    Καλησπέρα .
    Θα σας ζαλίσω ακόμα λίγο .
    Ένας φόβος που έχω είναι ότι όταν αρχίσει να δρα το Enlift θα κόψουμε σιγά σιγά το tranxene.

    Εμένα το enlift δεν μου φέρνει υπνηλία .το παίρνω το πρωί.
    Και κάθε 6 ώρες 1/4 tranxene 20.

    Στην πορεία με τον Enlift όσοι είχατε θέμα πέρα από το άγχος και με την αϋπνία σας επανήλθε ο ύπνος;.

    Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός.
    Ευχαριστώ πολύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Χρήστος81 View Post
    Καλησπέρα .
    Θα σας ζαλίσω ακόμα λίγο .
    Ένας φόβος που έχω είναι ότι όταν αρχίσει να δρα το Enlift θα κόψουμε σιγά σιγά το tranxene.

    Εμένα το enlift δεν μου φέρνει υπνηλία .το παίρνω το πρωί.
    Και κάθε 6 ώρες 1/4 tranxene 20.

    Στην πορεία με τον Enlift όσοι είχατε θέμα πέρα από το άγχος και με την αϋπνία σας επανήλθε ο ύπνος;.

    Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Όταν δράσει το αντικαταθλιπτικό δεν θα χρειάζεσαι βοήθημα για τον ύπνο.Θα κοιμάσαι μια χαρά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #12
    Σε ευχαριστώ πολυ tselpemts.
    Χαίρομαι για σένα που τα κατάφερες και έγινες καλά..
    Ελπίζω να τα καταφέρω και εγώ.
    Κάθε μέρα μέχρι το απόγευμα είναι εφιάλτης .

  13. #13
    Quote Originally Posted by Χρήστος81 View Post
    Καλησπέρα .
    Θα σας ζαλίσω ακόμα λίγο .
    Ένας φόβος που έχω είναι ότι όταν αρχίσει να δρα το Enlift θα κόψουμε σιγά σιγά το tranxene.

    Εμένα το enlift δεν μου φέρνει υπνηλία .το παίρνω το πρωί.
    Και κάθε 6 ώρες 1/4 tranxene 20.

    Στην πορεία με τον Enlift όσοι είχατε θέμα πέρα από το άγχος και με την αϋπνία σας επανήλθε ο ύπνος;.

    Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Εμενα μου είχε δωσει enlift και για ένα μήνα μέχρι να δρασει το αντικαταθλιπτικο μου εδωσε και zanax.βεβαια δεν πηρα σχεδον καθολου από αυτά δεν ήθελα κι ας μην μπορούσα να κοιμηθω.μετα από ενα δύο μηνες ήθελα να σταματησω και το enlift τοσα καλά ενιωσα.οπότε κανε υπομονη λίγες μέρες ο υπνος σου θα έρθει παλι και θα είναι καλύτερος από ποτέ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Υπομονή φιλε μου..Κ γω 7η μερα με ζολοφτ περναω τα πάνδεινα λογω έναρξης γινονται ολα χειρότερα.. οταν δρασει το ssri θα σαι καλα...Κ γω βιωνω πολυ αγχος κ διαφορα κουλα λογω έναρξης αγωγής κ φυσικα παιρνω κ αγχολυτικά μαζι...ειναι ΠΟΛΥ δυσκολη η αρχή...

  15. #15
    anxious4ever σου εύχομαι καλή επιτυχία.
    Υπομονή κάνω και εγώ ,μόνο όποιος το περνάει καταλαβαίνει ..

    Όταν διαβάζω τα σχόλια σας παιδιά οσοί τα καταφέρατε ,
    Χαίρομαι , βλέπω ότι μπορεί να τα καταφέρω και εγώ..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-11-2018, 01:39
  2. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 12:56
  3. Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και συμπτώματα Κατάθλιψης
    By illlusionistSoul in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2016, 12:54
  4. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 15:24
  5. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 23:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •