ΑΛΛΑΓΗ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑ ΣΕ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    33

    ΑΛΛΑΓΗ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑ ΣΕ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ

    Απο την νηπιακή ηλικία με ανάγκασαν να χρησιμοποιώ το δεξί μου χέρι ως κύριο, παρόλο που γεννήθηκα αριστερόχειρας.
    Αναρωτιέμαι εαν είναι γνωστό τι επακόλουθα μπορεί να έχει αυτή η αλλαγή σε ψυχολογικό επίπεδο και εάν έχει εκπονηθεί οποιαδήποτε μελέτη πανω σε αυτό το θέμα.

    Επίσης θα ήθελα να μάθω τις απόψεις φίλων που τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο - που νομίζω την δεκαετία του 60 ηταν κοινή πρακτική στην Ελληνική κοινωνία, καθώς το αριστερόχειρο παιδί θεωρούνταν ως μη φυσιολογικό.

    Εγώ πάντως έχω μια μικρή δυσκολία στον γεωγραφικό προσανατολισμό μου όπως επίσης είχα αδυναμία κατανόησης των γεωμετρικών σχημάτων στην διάρκεια της σχολικής και πανεπιστημιακής εκπαίδευσης.
    Κάποιες κινήσεις τις κάνω ασυναίσθητα αρκετές φορές με το αριστερό χέρι.
    Μπορώ να γράψω με το αριστερό χέρι με παιδικό γραφικό χαρακτήρα, ενω στα αθλήματα ιδιαίτερα εναλλάσω πολύ ευκολα την αριστερή με την δεξιά πλευρά.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    33
    Παραθέτω επίσης ενα ενδιαφέρον σχετικό άρθρο απο την ιστοσελίδα των εκπαιδευτηρίων \"ΠΛΑΤΩΝ\":
    __________________________________________________ _______________________________

    Η επιμονή και η πίεση που ασκείτο παλιότερα από τους γονείς και τους εκπαιδευ-τικούς, αλλά και σήμερα ακόμη από μερικούς γονείς στα αριστερόχειρα παιδιά να γρά-φουν με το δεξί χέρι, συχνά διαταράσσει τη συναισθηματική κατάσταση των παιδιών και δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στη μάθηση

    Mέχρι πρότινος υπήρχε η αντίληψη ότι η αριστεροχειρία είναι απλά μια «κακή» συνήθεια και γι’ αυτό ισοδυναμούσε με κοινωνικό στίγμα. Είναι γνωστός ο όρος «ζερβοκουτάλα» με τον οποίο χαρακτήριζαν παλιά τα αριστερόχειρα άτομα, σε μια
    προσπάθεια να τα εξαναγκάσουν να χρησιμοποιούν το δεξί τους χέρι.

    Η μελέτη της δομής και των λειτουργιών του εγκεφάλου έδειξε, ότι το κέντρο του λόγου, της κίνησης, της γραφής κτλ βρίσκεται στον εγκέφαλο. Το κέντρο του λόγου και της γραφής για τους δεξιόχειρες είναι στο αριστερό ημισφαίριο, ενώ για τους
    αριστερόχειρες είναι στο δεξί, όπως φαίνεται στο παρακάτω σχήμα.
    Συνήθως στα αριστερόχειρα άτομα επικρατεί και το αριστερό πόδι.

    Αριστερό χέρι, πόδι κλπ Δεξιό ημισφαίρ.
    Δεξί χέρι πόδι κλπ Αριστερό ημισφαίρ.


    Η αριστεροχειρία, λοιπόν, είναι αποτέλεσμα της δομής και της λειτουργίας του εγκεφάλου. Είναι δηλαδή μια ιδιαιτερότητα που οφείλεται στην ανατομική κατασκευή του εγκεφάλου. Δεν είναι ελάττωμα. Δεν είναι ένα κληρονομημένο σημάδι εκφυλισμού. Δεν έχει σχέση με τη νοητική υστέρηση, όπως πολλοί γονείς μέχρι πρότινος πίστευαν και μερικοί ίσως πιστεύουν ακόμη.
    Άτομα χειροτεχνικά μεγαλοφυή, τα οποία παρέμειναν γνωστά στην ιστορία της ανθρωπότητας, όπως είναι ο Leonardo da Vinci και o Michelangelo ήταν αριστερόχειρες (Καλαντζής, 1985 : 30, 227). 3 στους 4 σε μια ομάδα σχεδιαστών κομπιούτερς ήταν αριστερόχειρες. Οι περισσότεροι στην ομάδα των αρχιτεκτόνων που σχεδίασαν το μεγαλύτερο κτίριο του Λονδίνου ήταν αριστερόχειρες;. Διακεκριμένοι τενίστες, όπως ο Μάκ Ένρο και η Ματίνα Ναβρατίλοβα είναι αριστερόχειρες. Οι Ιάπωνες εκπαίδευαν τα παιδιά τους να χρησιμοποιούν και τα δύο τους χέρια.
    Η αριστεροχειρία συναντάται με μεγαλύτερη συχνότητα στους άνδρες και πολύ λίγο στις γυναίκες. Επίσης, συναντάται με μεγαλύτερη συχνότητα στα άτομα με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες - δυσλεξία.

    Συμπερασματικά, οι γονείς πρέπει να ξέρουν ότι:

    α. Η αριστεροχειρία δεν είναι ελάττωμα, αλλά μια ιδιαιτερότητα της φύσης που οφείλεται στην ανατομική κατασκευή του εγκεφάλου.

    β. Η καταπίεση που ασκείται στα αριστερόχειρα άτομα να χρησιμοποιούν το δεξί τους χέρι ισοδυναμεί με μια προσπάθεια μετατόπισης του κέντρου του λόγου από το δεξί στο αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει σύγχυση στις εγκεφαλικές λειτουργίες, διαταραχές συμπεριφοράς και δυσκολίες στη μάθηση.

    γ. Γονείς και εκπαιδευτικοί οφείλουν να σέβονται την ιδιαιτερότητα αυτή, όπως ακριβώς σέβονται και αποδέχονται τις διαφορές που παρατηρούνται μεταξύ των ανθρώπων σ’ ό,τι αφορά το χρώμα των μαλλιών, το χρώμα των ματιών, τη χροιά της φωνής κτλ.

    δ. Η αντίληψη αυτή πρέπει να καλλιεργείται και στα παιδιά από τις μικρές ηλικίες, τόσο στα αριστερόχειρα όσο και στα δεξιόχειρα.

    ε. Καμιά φορά τα δεξιόχειρα κοροϊδεύουν τα αριστερόχειρα κι αυτό ενοχλεί τα τελευταία. Όταν διαπιστώνεται κάτι τέτοιο, χρέος των γονέων και των εκπαιδευτικών είναι να προστατεύουν τα αριστερόχειρα, εξηγώντας σε όλα τα παιδιά τι είναι η αριστεροχειρία με τρόπο, ώστε να καταλάβουν ότι δεν είναι ελάττωμα.

    στ. Τα αριστερόχειρα παιδιά, όταν αντιμετωπίζονται σωστά, εξελίσσονται προσω-πικά, κοινωνικά και εκπαιδευτικά όπως όλα τα άλλα παιδιά, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και προβλήματα.

    ζ. Αν οι γονείς παρατηρήσουν στο αριστερόχειρο παιδί τους αλλαγές στη συμπερι-φορά του, στη σχολική του επίδοση, στη στάση του απέναντι στο σχολείο και στη μάθη-ση, είναι καλό να συμβουλεύονται έναν ειδικό, ο οποίος θα ελέγξει αν οι αλλαγές αυτές οφείλονται στην αριστεροχειρία ή σε άλλους παράγοντες και θα τους υποδείξει τρόπους χειρισμού του παιδιού, προκειμένου να υπερβεί τις δυσκολίες του, να ισορροπήσει κοινωνικά και συναισθηματικά και να αλλάξει τη στάση του προς το σχολείο και τη μάθηση.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    κι εγώ ίδια περίπτωση, αλλαγής δηλαδή χεριού.. λες τα ψυχολογικα μου προβληματα να οφείλονται σε αυτό?
    δε το χα σκεφτεί ποτέ...
    δεν γνωρίζω τίποτε σχετικά, σορρυ knitter

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    33
    Δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά - για αυτούς που είναι αγγλομαθείς ή γερμανομαθείς και ενδιαφέρονται μια εξαιρετικα ενδιαφέρουσα πηγή πληροφόρησης :

    http://www.linkshaender-beratung.de/english/index.htm

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Υπάρχει ένα ενδιαφέρον βιβλίο για την αριστεροχειρία από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα. Αλλά, αναρωτιέμαι καταρχήν πόσο σίγουρος είσαι ότι είσαι αριστερόχειρας? Έχεις κάνει κάποια σχετικά τεστ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Ο γιος μου γεννήθηκε αριστερόχειρας..Από τις πρώτες στιγμές της ζωής του όλα τα πράγματα τα περιεργαζόταν αρχικά και με τα δυο χέρια (λόγω μικρής κι ασταθούς λαβής) και στη συνέχεια, ό,τι μπορούσε να το περιεργαστεί μόνο με τ\' αριστερό του χέρι - του δίναμε π.χ. από περιέργεια πως θα αντιδράσει , την κουδουνίστρα στο δεξί χέρι και αυτόματα την περνούσε στο αριστερό , όπου αντιλαμβανόμασταν πως η λαβή του ήταν πιο γερή...Αυτή του την ιδιαιτερότητα σαν γονείς, εμείς την τονίσαμε, δηλαδή επιζητούσαμε να χρησιμοποιεί το χέρι που η φύση του επέλεξε να χρησιμοποιεί περισσότερο.Παράλληλα, όταν άρχισε να πηγαίνει σχολείο, διαβάζοντας ένα σωρό άρθρα σε περιοδικά και στο ίντερνετ για την αριστεροχειρία, καταλήξαμε στο συμπέρασμα, πως το να είναι κανείς αριστερόχειρας δεν είναι τίποτε άλλο παρά αντίθετη επιλογή χρήσης του εγκεφαλικού ημισφαιρίου και τίποτε άλλο, το πρόβλημα είναι πως οι αριστερόχειρες καλούνται να εξελιχθούν σ\' ένα κόσμο φτιαγμένο για δεξιόχειρες..Ξεκινώντας από τα μολύβια και στο πως μπορεί να τα κρατήσει ο άνθρωπος, τα αντικείμενα όλα (από τα μολύβια έως τα εργαλεία) είναι φτιαγμένα για δεξιόχειρες και εξ αντικειμένου δυσκολεύουν τη χρήση τους από τους αριστερόχειρες. Ακόμη κι η φορά της γραφής από τα αριστερά προς τα δεξιά , είναι φορά γραφής που δυσκολεύει τους αριστερόχειρες, επειδή κατά τη στιγμή που γράφουν, το χέρι τους κρύβει την προηγούμενη ή την ίδια λέξη, με αποτέλεσμα να γράφουν σε στυλ \"Γ\" για να μπορέσουν να έχουν σωστή αντίληψη της γραφής. Φτάνει να πω μόνο, πως ακόμη κι οι δάσκαλοι, είναι υποχρεωμένοι να διδάσκουν την φορά των γραμμάτων σύμφωνα με την δεξιόχειρη αντίληψη, γεγονός που αναδεικνύει την δυσκολία του να είναι κανείς μειοψηφία ακόμη και σ\' ένα τομέα που θα έπρεπε να υπάρχει ειδική διδασκαλία για την σωστή χρήση των αντικειμένων. Έτσι, για να μπορέσουμε να διευκολύνουμε λίγο τη ζωή του παιδιού, μπήκαμε στη διαδικασία να προμηθευτούμε από ειδικά μαγαζιά, στη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα, μολύβια, στυλό, ψαλιδάκια χειροτεχνίας, χάρακες, διαβήτες, κι ό,τι άλλο μπορείτε να φαντασθείτε που χρησιμοποιούν τα παιδάκια στη σχολική τους ζωή. Σήμερα το παιδί είναι στη Β\' Δημοτικού, είναι ένα κατά τα άλλα φυσιολογικό παιδί της ηλικίας του, η μοναδική ιδιαιτερότητα του σε σχέση με την πλειοψηφία, είναι πως σε μια τάξη 28 παιδιών, είναι αυτός κι ένα ακόμη παιδάκι αριστερόχειρες... Είμαι εναντίον της αντίληψης να προσπαθήσει κάποιος να αλλάξει τον τρόπο που λειτουργεί ένας αριστερόχειρας κατά την ανάπτυξη του, είναι σαν να ζητάμε από κάποιον να αλλάξει άρδην τον τρόπο που σκέφτεται ο εγκέφαλος του (αντί για το δεξί να σκέφτεται με το αριστερό ημισφαίριο..). Καταλήγοντας, το να είναι κανείς αριστερόχειρας, μπορεί να δυσκολεύεται αρχικά να χρησιμοποιεί εργαλεία για δεξιόχειρες, αλλά αν ψάξουμε μπορούμε να βρούμε πολλά πράγματα που φτιάχνονται σήμερα και για αριστερόχειρες ( ένα παλιό παράδεγμα είναι οι κιθάρες και εν γένει τα μουσικά όργανα), σήμερα θα ήταν μάλλον ανοησία να προσπαθήσουμε να εξαλείψουμε εκ διαμέτρου μια φυσική επιλογή για να την εντάξουμε στην πλειοψηφία....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Καλά πρώτη φορά το ακούω αυτό... Θεωρούσαν την αριστεροχειρία \"κουσούρι\"; Έλεος!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by lllogan
    Καλά πρώτη φορά το ακούω αυτό... Θεωρούσαν την αριστεροχειρία \"κουσούρι\"; Έλεος!!!
    Στις δεκαετίες που ακολούθησαν το τέλος του Β\' Παγκοσμίου Πολέμου και του Εμφυλίου, οι γονείς που είχαν παιδιά αριστερόχειρες, ορμώμενοι ακόμη κι από ενδεχόμενη ταμπελοποίηση αριστερών φρονημάτων, που ήταν επικίνδυνο εκείνη την εποχή, για να αλλάξουν την φυσική επιλογή των παιδιών τους, από αριστερόχειρες σε δεξιόχειρες , κατέφευγαν σε πρακτικές που σήμερα φαντάζουν αδιανόητες..Π.χ. έδεναν το αριστερό χέρι του παιδιού πίσω από την πλάτη και το ανάγκαζαν να κάνει όλες τις λειτουργίες με το δεξί, από το να φάει, μέχρι να γράψει, να κουβαλήσει αντικείμενα κλπ Με την πάροδο του χρόνου, την πολιτική ομαλοποίηση αλλά και την βελτίωση του μορφωτικού επιπέδου, αυτές οι πρακτικές - ευτυχώς - έχουν μείνει στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας ..Η περίπτωση του φίλου μας θεματοθέτη με προβληματίζει, αν αναγκάστηκε από τους γονείς του να αλλάξει από αριστερόχειρας σε δεγιόχειρα είναι κατ\' αρχή απαράδεκτο, από εκεί και πέρα δεδομένου ότι η επιλογή χρήσης χεριού είναι καθαρά εγκεφαλική, υποψιάζομαι πως όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφει όπως αποπροσανατολισμού κτλ, είναι αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας, αυτό βέβαια θα μπορούσε να μας το επιβεβαιώσει μόνο κάποιος ειδικός .

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    40
    1. απο πιο παλιά θεωρουσαν την αριστεροχειρία κακό σημάδι..
    γιατι τα διαχώριζαν στο καλό=αρετή : φως,ανδρας,δεξί, κλπ και κακό= σκοτάδι,σελήνη,γυναίκα,αρι� �τερό (νομίζω Πυθαγόρειοι...αλλα θα σας γελάσω για το ονμα και δεν θυμάμαι ολο τον κατάλογο γιατι τα μαθαμε στο γυμνάσιο).

    2. δεν νομίζω οτι εχει τοση τοση σημασία. Απλά ενδιαφέρον ειναι πως το δεξιό ημισφαίριο του εγκεφάλου συνδέεται κυρίως με τις δεξιότητες της κίνησης,αντίληψης χώρου ,ενώ το αριστερό ημισφαίριο συνδέεται με μαθησιακές ικανότητες-ανάγνωση κλπ. Δεν ειναι τοσο εμφανής η διαφορά ωστόσο σε αριστερόχειρες.. Για να ειμαι ειλικρινής δνε νομίζω οτι ειναι τοσο σοβαρό.

    Και εγώ αριστερόχειρας ειμαι , και η γιαγιά μου ηταν αριστερόχειρας(δεν ξερω αν αυτό παιζει ρόλο)και ο μπαμπας μ ηταν αρχικά ,αλλα τον χτυπουσε ο δασκαλος στο σχολειο και αναγκαστηκε να αλλάξει χερι .. αλλα οι γονεις μου δεν προσπαθησαν να μου το αλλάξουν....αλλα αυτό ισως γιατι ειχα πρόβλημα με το δεξί μου χερι ,οποτε το να ειμαι αριστερόχειρας ισως να ηταν το λιγότερο. ΑΛλα εχει ενδιαφερον πως ολα αυτα τα ιστορικά εχουν περάσει υποσυνείδητα και στυς νεους γονεις και μολις το παιδί χρησιμοποιήσει το αριστερό αμεσως βάλλονται να του τονίσουν πω ΥΠΑΡΧΕΙ και το δεξί χερι (λες και το παιδι απο μονο του θα το ξεχάσει) :-) Αλλά δεν νομίζω οτι εξαρτάται με ψυχικές ασθένειες.. ισως δημιουργησε καποιες φοβίες ..αλλα οχι τιποτα υπερβολικά σοβαρό (ανάλογα με το πως σας συμπεριφέρθηκαν)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Όντως δεν μπορούμε να πούμε ότι η πίεση να χρησιμοποιείς το δεξί έχει άμεση αιτιακή σχέση με σοβαρές ψυχολογικές διαταραχές. Αλλά συναισθηματικές δυσκολίες, προβλήματα στη συμπεριφορά, ενοχές, χαμηλή αυτοπεποίθηση-αυτοεκτίμηση κλπ είναι λογικό να περιμένουμε, όπως σε κάθε περίπτωση που πιέζουμε ένα παιδί να γίνει κάτι που δεν είναι.

    Αυτό που έχει τεκμηριωθεί ερευνητικά είναι ότι πιθανώς επηρεάζονται δυσμενώς οι οπτικοχωρικές ικανότητες του ατόμου, όπως αυτές που περιγράφει ο Knitter. Αλλά τέτοιου τύπου δυσκολίες δεν έχουν μόνο οι αριστερόχειρες που πιέστηκαν να γράφουν με το δεξί.

    Παλιά πράγματι υπήρχε η πεποίθηση ότι το \'σωστό\' είναι να γράφεις με το δεξί, δεν υπήρχαν οι γνώσεις σχετικά με τις εγκεφαλικές λειτουργίες. Για να τσεκάρει όμως κάποιος αν είναι όντως δεξιόχειρας ή όχι, υπάρχουν και σχετικά ερωτηματολόγια με ή χωρίς επίδειξη ικανοτήτων και νευροψυχολογική αξιολόγηση. Ας πούμε δεν θεωρείται αριστερόχειρας κάποιος που προτιμά να απλώνει το αριστερό ή να σηκώνει τη βαλίτσα με το αριστερό. Αλλά μόνο αυτός που το χρησιμοποιεί με ευκολία στις κινήσεις που απαιτούν επιδεξιότητα, όπως το γράψιμο και η ζωγραφική αλλά όχι μόνο, π.χ. με ποιο παίζω ρακέτες, με ποιο χρησιμοποιώ ψαλίδι, με ποιο το σφυρί, με ποιο κάνω ρίψη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by marina38
    Όντως δεν μπορούμε να πούμε ότι η πίεση να χρησιμοποιείς το δεξί έχει άμεση αιτιακή σχέση με σοβαρές ψυχολογικές διαταραχές. Αλλά συναισθηματικές δυσκολίες, προβλήματα στη συμπεριφορά, ενοχές, χαμηλή αυτοπεποίθηση-αυτοεκτίμηση κλπ είναι λογικό να περιμένουμε, όπως σε κάθε περίπτωση που πιέζουμε ένα παιδί να γίνει κάτι που δεν είναι.

    Αυτό που έχει τεκμηριωθεί ερευνητικά είναι ότι πιθανώς επηρεάζονται δυσμενώς οι οπτικοχωρικές ικανότητες του ατόμου, όπως αυτές που περιγράφει ο Knitter. Αλλά τέτοιου τύπου δυσκολίες δεν έχουν μόνο οι αριστερόχειρες που πιέστηκαν να γράφουν με το δεξί.

    Παλιά πράγματι υπήρχε η πεποίθηση ότι το \'σωστό\' είναι να γράφεις με το δεξί, δεν υπήρχαν οι γνώσεις σχετικά με τις εγκεφαλικές λειτουργίες. Για να τσεκάρει όμως κάποιος αν είναι όντως δεξιόχειρας ή όχι, υπάρχουν και σχετικά ερωτηματολόγια με ή χωρίς επίδειξη ικανοτήτων και νευροψυχολογική αξιολόγηση. Ας πούμε δεν θεωρείται αριστερόχειρας κάποιος που προτιμά να απλώνει το αριστερό ή να σηκώνει τη βαλίτσα με το αριστερό. Αλλά μόνο αυτός που το χρησιμοποιεί με ευκολία στις κινήσεις που απαιτούν επιδεξιότητα, όπως το γράψιμο και η ζωγραφική αλλά όχι μόνο, π.χ. με ποιο παίζω ρακέτες, με ποιο χρησιμοποιώ ψαλίδι, με ποιο το σφυρί, με ποιο κάνω ρίψη.
    Συμφωνώ απόλυτα πως με τις πρώτες ενδείξεις προτίμησης στο αριστερό χέρι , δεν μπορείς να κατατάξεις κάποιον στο αν είναι ή όχι αριστερόχειρας.. Απλά, με το πέρασμα του χρόνου, όταν το παιδί για να φάει με το κουταλάκι ή το πηρουνάκι χρησιμοποιεί αποκλειστικά το αριστερό χέρι, είναι μια σαφής ένδειξη πως κλίνει να χρησιμοποιεί περισσότερο το αριστερό του χεράκι..Όταν στην συνέχεια (και σε ηλικία όχι μεγαλύτερη των 2/3 χρόνων που θα αρχίσει να μουτζουρώνει στο τετράδιο) , επεκτείνει αυτή την επιλογή στο σύνολο των λειτουργιών του, νομίζω πως δεν χρειάζεται να υποβληθεί σε κανενός είδους τεστ, απλά αρχίζεις και...ξηλώνεσαι σε αντικείμενα φτιαγμένα για αριστερόχειρες, και κοστίζουν τα διπλάσια ή και τριπλάσια απ\' ότι τα αντικείμενα που είναι για δεξιόχειρες (π.χ ένα μολύβι με λαβή για αριστερόχειρα κοστίζει περίπου 2,5 ευρώ ενώ ένα απλό μολύβι για δεξιόχειρες κυμαίνεται από 30 έως 40 λεπτά..άσε δε τα ψαλιδάκια και οι χάρακες...) :o

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ε, ναι φυσικά και έχεις δίκιο για ένα παιδί, απλά παρατηρείς τι προτιμά και ανάλογα διευκολύνεις, χωρίς πίεση την άκρη θα την βρει μόνο του. Τα τεστ τα είπα για περιπτώσεις αμφιβολίας ή για ενήλικες που θέλουν να τεστάρουν τον εαυτό τους.

    Αν και σε επίπεδο καθημερινότητας, ο καθένας μπορεί να προσαρμόσει τα πράγματα όπως επιθυμεί (ε, οκ εν μέρει καθώς ο κόσμος είναι φτιαγμένος για δεξιόχειρες, αλλά στο σπίτι μπορείς να κάνεις μετατροπές). Χαχα, πράγματι ξέρω τι λες για τις τιμές των αντικειμένων για αριστερόχειρες, όποιος είναι μειοψηφία χρεώνεται ακριβά!.... :)

    Πάντως η αριστεροχειρία-δεξιοχειρία έχουν διαβαθμίσεις, δεν είναι πάντα εντελώς ξεκάθαρες προτιμήσεις-ικανότητες. Και εκτός από τα χέρια, αντίστοιχη προτίμηση έχουμε στα πόδια, τα μάτια, τα αυτιά (δεν σχετίζονται πάντα με τα χέρια).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Σε μια έρευνα διάβαζα πώς η αριστεροχειρια δεν αφορά αποκλειστικά καθημερινά πρακτικά προβλήματα που αντιμετωπιζουμε αλλά επηρεάζει και τη βαθύτερη νοητική δομή μας.Παραθέτω το άρθρο:
    .................................................. .................................................. ..............................................

    Οι αριστερόχειρες είναι πιθανότερο να είναι αγχώδεις ή ντροπαλοί ή αμήχανοι ως προς την έκφραση των επιθυμιών ή σκέψεων τους.Στους δεξιόχειρες κυριαρχεί το αριστερό ημισφαίριο».Οι γυναίκες ειδικότερα αποδείχθηκαν πολύ περισσότερο εσωστρεφείς και διστακτικές. Οταν κλήθηκαν να απαντήσουν σε ερωτήματα του τύπου «φοβάστε ότι κάνετε λάθη;» ή «σας πληγώνουν οι κριτικές;», οι αριστερόχειρες παρουσίασαν σαφώς μεγαλύτερη τάση να δίνουν θετικές απαντήσεις.

    Τα αποτελέσματα μπορεί να αποδίδονται στις καλωδιακές διαφορές των εγκεφάλων αριστερόχειρων και δεξιόχειρων. Στους αριστερόχειρες το δεξί ημισφαίριο είναι το κυρίαρχο, δηλαδή το τμήμα του εγκεφάλου που ελέγχει τις αρνητικές πλευρές των συναισθημάτων.

    Μολονότι αυτές οι παρατηρήσεις έχουν μεγάλο ενδιαφέρον, φαίνεται πως παραβλέπουν τις εντυπωσιακές ικανότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου να αναπληρώνει τέτοιες διαφορές στη χρήση του δεξιού και του αριστερού χεριού. Οπότε, οι εγκεφαλικές διαφορές μεταξύ των δεξιόχειρων και των αριστερόχειρων είναι μάλλον ανεπαίσθητες και ώς ένα βαθμό εύπλαστες. Δυνατότητα που πρόθυμα την αναγνωρίζει και η υπεύθυνη της έρευνας αυτής, Λιν Ράιτ, που τυχαίνει να είναι αριστερόχειρας και η ίδια.

    .................................................. .................................................. ............................................
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    33
    Originally posted by marina38
    Υπάρχει ένα ενδιαφέρον βιβλίο για την αριστεροχειρία από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα. Αλλά, αναρωτιέμαι καταρχήν πόσο σίγουρος είσαι ότι είσαι αριστερόχειρας? Έχεις κάνει κάποια σχετικά τεστ?
    Ειμαι σίγουρος διότι απο την νηπιακή ηλικία με εμπόδιζαν να χρησιμοποιώ το αριστερό φορώντας μου ενα γαντάκι χωρίς δάκτυλα και με πίεζαν να πιάνω το μολύβι με το δεξί (υπάρχουν και φωτογραφίες). Οι γονείς μου επίσης το παραδέχονται οτι έκαναν πολλές προσπάθειες στο να με αλλάξουν με παρότρυνση παιδιάτρου!!! της εποχής.
    Επίσης θυμάμαι χαρακτηριστικά στο δημοτικό την δασκάλα να μου παίρνει το στυλό απο το αριστερό και να το βάζει στο δεξί. Ο γραφικός μου χαρακτήρας βελτιώθηκε μόνον στις τελευταίες τάξεις του λυκείου. Η αριστερή μου πλευρά είναι πιο δυνατή, ενω ενστικτωδώς πιάνω πράγματα με το αριστερό. Επίσης κάνοντας μικρη έρευνα στο site που προανέφερα διαπίστωσα οτι έχω αρκετά απο τα \"πρωτογενή\" συμπτώματα της βιαιης αλλαγής (π.χ συχνά μπερδεύω το αριστερά - δεξιά) αλλα και \"δευτερογενή\" που αναφέρονται σε διάφορα χαρακτηριστικά προσωπικότητας σε εμένα.

    Με τα λίγα που έχω μεχρι τώρα καταφέρει να βρώ, διαπιστώνω οτι στην ουσία η αλλαγή παρεμβαίνει στην \"αρχιτεκτονική\" του εγκεφάλου αναγκάζοντας το όργανο αυτό να καταπονείται ιδιαίτερα ωστε να ανταποκριθεί στην αναγκαστική προσαρμογή που του επιβάλλεται με διάφορες επιπτώσεις. Μια πολύ χαρακτηριστική είναι π.χ η ταχεία κόπωση του ατόμου σε πνευματική εργασία που απαιτεί γράψιμο και η εύκολη απόσπαση προσοχής.
    Απο οτι παρατήρησα η βιβλιογραφία ειναι σχετικά πρόσφατη (1999-2005) και θεωρώ οτι μάλλον δεν έχει εξαντληθεί το θέμα. Βέβαια ίσως αντίστοιχα φαινόμενα δεν ήταν έκδηλα σε άλλες προηγημένες χώρες, άλλωστε στην Γερμανική μελέτη που διάβαζα το όνομα ασθενή που μελετούσαν ήταν Ελληνικό (τυχαίο?) .

  15. #15
    δεν μπορω να ξεχωρισω το δεξια απο το αριστερα,ευτηχως δεν οδηγαω .
    μπορω να γραψω και μετ α δυο αν και ο αριστερος γραφικος ειναι χαλια.
    οχι οτι ο δεξια ειναι καλυτερος αλλα στην καθημερινη μου ζωή ,εντελως πρακτικα,υπαρχουν δουλειες για το δεξι και δουλειες για το αριστερο χερι.
    οταν παιζω μπασκετ για παραδειγμα,αναλογα με την κινηση που κανω και αναλογα με την πιεση του αντιπαλου χρησιμοποιω και το χερι που βολευει καλυτερα.
    αν και τωρα που το σκεφτομαι οταν ημουν στην ομαδα μ εβαλαν ν αποφασισω με ποιο χερι θα σουταρω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •