efexor
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: efexor

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238

    efexor

    To efexor μου έκοψε την όρεξη. Μαχαίρι. Το παίρνω δυο βδομάδες τώρα, όμως, εκτός από τη μείωση της όρεξης, που βέβαια είναι καλοδεχούμενη, δεν ξέρω αν με έχει επηρεάσει θετικά σε άλλους τομείς. Πέρασα απότομα από τo Ladose στο efexor, χωρίς ενδιάμεση διακοπή και νιώθω κάπως περίεργα, σαν να με τριγυρνάει πάλι η μαυρίλα. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να αυξήσω τη δόση. Αυτή τη στιγμή παίρνω καθημερινά 1 χάπι των 75mg.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αλλα κατεχε οτι μονο αυτος που παλευει το σκοταδι μεσα του θα εχει μεθαυριο θεση στον ηλιο
    οδυσσεας ελυτης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Υπέροχος Ελύτης! Μέγας, ένας και μοναδικός...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο καθε ανθρωπος πρεπει να ακολουθει τη φυση του για να ειναι καλα.
    ειναι ετσι η ζωη που εξισοροπει το κατω με το πανω και οταν καπου χανεις θα κερδισεις μετα αρκει να ακολουθεις τη σωστη πορεια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ο καθε ανθρωπος πρεπει να ακολουθει τη φυση του για να ειναι καλα.
    Μεγάλη αλήθεια, που άργησα να καταλάβω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη Αλις , μπορεις να πας ανετα την δοση μεχρι τα 150 mg , που σαυτο το μιλιγκραμαζ πιανει και νοραδρεναλινη το εφεξορ , ειναι καλο φαρμακο , αν δεν σου φερνει δυσκοιλιοτητα , μεχρι κι ο γιατρος μου το παιρνει σε 150 mg !! ( οντως ) ....... θενκς για την προτροπη να ξαναρχισω τα αντικαταθλιπτικα , το εκτιμω που ασχοληθηκες μαζι μου , ξαναπηρα το αναφρανιλ , κι ειμαι καλυτερα , τελικα δεν σηκωνει μαγκιες με αυτα τα φαρμακα ,του τυπου το σταματαω και το ξαναρχιζω οποτα μου γουσταρει ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη Αλις , μπορεις να πας ανετα την δοση μεχρι τα 150 mg , που σαυτο το μιλιγκραμαζ πιανει και νοραδρεναλινη το εφεξορ , ειναι καλο φαρμακο , αν δεν σου φερνει δυσκοιλιοτητα , μεχρι κι ο γιατρος μου το παιρνει σε 150 mg !! ( οντως ) ....... θενκς για την προτροπη να ξαναρχισω τα αντικαταθλιπτικα , το εκτιμω που ασχοληθηκες μαζι μου , ξαναπηρα το αναφρανιλ , κι ειμαι καλυτερα , τελικα δεν σηκωνει μαγκιες με αυτα τα φαρμακα ,του τυπου το σταματαω και το ξαναρχιζω οποτα μου γουσταρει ......
    Χαίρομαι αν σε βοήθησα Macgyver, χρόνια τώρα όλοι μας τραβιόμαστε με τα φάρμακα και βοηθάει ο ένας τον άλλο με τις εμπειρίες του. Εγώ ας πούμε το εfexor το γνώρισα από περιγραφές δικές σου και κατάλαβα ότι μου ταιριάζει και μάλλον δεν έχω πέσει έξω, γιατί το βασικό μου πρόβλημα είναι η κατάθλιψη και η μόνιμη κόπωση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι , αγαπητη Αλις , με το ενδιαφερον σου με βοηθησες , σευχαριστω ......... νομιζω οτι το εφεξορ θα κανει δουλεια , η το ευχομαι τουλαχιστον ....... κοπωση εχω κιεγω ,αλλα εχω κτθλψη , ' σκετη ' , ουτε αγχωδη διαταραχη , ουτε τιποτε αλλο .....15 χρονια τραβολογιεμαι με φαρμακα ........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι , αγαπητη Αλις , με το ενδιαφερον σου με βοηθησες , σευχαριστω ......... νομιζω οτι το εφεξορ θα κανει δουλεια , η το ευχομαι τουλαχιστον ....... κοπωση εχω κιεγω ,αλλα εχω κτθλψη , ' σκετη ' , ουτε αγχωδη διαταραχη , ουτε τιποτε αλλο .....15 χρονια τραβολογιεμαι με φαρμακα ........
    Κι εγώ κάπου τόσο. Χάλια, μην το συζητάς... Πλέον όμως έχω αρχίσει να συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι θα συνεχίσω έτσι μέχρι το τέλος. Απλώς θα αλλάζω τα φάρμακο κάθε φορά που θα εξασθενεί η δράση του

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Κι εγώ κάπου τόσο. Χάλια, μην το συζητάς... Πλέον όμως έχω αρχίσει να συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι θα συνεχίσω έτσι μέχρι το τέλος. Απλώς θα αλλάζω τα φάρμακο κάθε φορά που θα εξασθενεί η δράση του

    Αλις , εχω περασει την φαση αυτη , δεν υπαρχει αντικαταθλιπτικο που ννα μην εχω παρει ........ μονο το παλαιας κοπης anafranil κανει κατι λιγα , αλλα δεν δεχομαι να συμβιβαστω οτι θα περασει ολη μου η ζωη με αυτην την παλιοασθενεια , αλλα προς το παρον , ναι , εχω συμβιβαστει με την κτθλψη , δεν ειμαι φρικαρισμενος , αλλα ουτε καλα ειμαι , κι επειδη δεν ειμαι μικρος σε ηλικια , εχω περασει κι αλλες μπορες στην ζωη μου , κι αντιμετωπιζω πιο ψυχραιμα την κτθλψη απο καποιον νεωτερο ..........
    παντως με τα αντικαταθλιπτικα δεν εγινε ποτε κανεις καλα , θελει και προσωπικη προσπαθεια , ναχεις μια θετικη σταση ας πουμε .........
    και συνεχιζω να γυμναζομαι με βαρη ,( μερικες φορες με το ζορι ) , αφου γυμναζομαι απο το 1986 .......... την βρισκω θεραπευτικη την ενασχοληση με τα βαρη , αλλα μουχει γινει πλεον τροπος ζωης , εχω ολα τα χρειαζουμενα μες το σπιτι ......

Similar Threads

  1. efexor 150
    By painkiller2121 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2013, 10:29
  2. Efexor
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-07-2009, 15:44
  3. Διακοπή efexor
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-07-2008, 15:04
  4. EFEXOR
    By namaipali in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2007, 12:09
  5. efexor xr
    By interappted in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 29-03-2007, 20:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •