Μια μικρή βοήθεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Και όλα αυτά που λες νεύρο πόνοι ταχυκαρδίες στην ηλικία σου είχα από την πολύ σκέψη περί όλων αυτών που λες με επιαναν τρελές κρίσεις πανικού !! Νόμιζα θα πεθάνω θα με πατήσει αμάξι θα εκτροχιαστεί το μέτρο που εμπαινα ... αστα... πολλά αλλά... όμως καταβαθος είχα ανασφάλειες για το άγνωστο δεν έπαιρνα ποτέ απάντηση ...

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25
    Επίσης έχω φοβία πολύ λίγο του ύπνου.. αν και ξέρω ότι ποτέ κανείς δεν επαθε κάτι.. ο καρδιολόγος μου λέει 17χρονων δεν πρόκειται εσύ να πάθεις τίποτα καρδιακό είσαι μια χαρά.. αλλα διαβάζω ότι οι πόνοι στο στήθος είναι από άγχος

  3. #33
    Ναι και στην πλάτη σου σκάνε ... υπάρχουν νεύρα εκεί που ο πόνος αντανακλά... εγώ μια μέρα στο γυμναστήριο τώρα πρόσφατα έκανα μια απότομη κίνηση... και μετά από τρεις μέρες δεν μπορούσα να κουνηθώ ... ήξερα ότι ήταν από το γυμναστήριο όμως όσο το μυαλό μου δούλευε ... άρχισα να λέω ρε λες να είναι καρδιά;;;;; Κατευθείαν γιατρός δεν έχεις τίποτα ... πήγα σε φυσιατρο .. έχω και εύκολη πρόσβαση λόγω δουλειάς .. ήταν τραυματισμένος ένας μυς στην σπονδυλική αριστερά κοντά στον ωμή και με τράβαγε σε όλα τα πλευρά και την πλάτη ... μου έκανε κάτι σαν βελονισμό και ησύχασα ..

  4. #34
    Μην αγχώνεσαι γιατί ταλαιπωρεισαι άδικα και είναι κρίμα

  5. #35
    Quote Originally Posted by Denkserwtiexw View Post
    Επίσης έχω φοβία πολύ λίγο του ύπνου.. αν και ξέρω ότι ποτέ κανείς δεν επαθε κάτι.. ο καρδιολόγος μου λέει 17χρονων δεν πρόκειται εσύ να πάθεις τίποτα καρδιακό είσαι μια χαρά.. αλλα διαβάζω ότι οι πόνοι στο στήθος είναι από άγχος
    Είναι άγχος ... και το άγχος μπορεί να σε κάνει να νομίζεις ότι είσαι παθών χωρίς να είσαι .. απλά σορρυ που στο λέω χίλιες φορές και σε κουράζω ... βρες την σοβαρή αιτία που σου συνέβει .. που βίωσες και σε έκανε να φοβάσαι τόσο

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25
    Ίσα ίσα που μου δίνεις κουράγιο.. άγχος θανάτου και ότι θα πάθω κάτι από καρδιά με απασχολεί μόνο εξαιτίας των πόνων.. το βράδυ δυσκολεύομαι και όταν ξυπνάω νιώθω περίεργα

  7. #37
    Quote Originally Posted by Denkserwtiexw View Post
    Ίσα ίσα που μου δίνεις κουράγιο.. άγχος θανάτου και ότι θα πάθω κάτι από καρδιά με απασχολεί μόνο εξαιτίας των πόνων.. το βράδυ δυσκολεύομαι και όταν ξυπνάω νιώθω περίεργα
    Ειλικρινά δεν στο λέω να στο παίξω ότι τα ξέρω όλα όμως πίστεψε με και εγώ τα πέρναγα και ξέρω κι αλλά πολλά άτομα φίλοι μου που είχαν τα ίδια ... και κατά περίεργο λόγο όλοι τα είχαμε σε αυτήν την ηλικία μέχρι και 3-4 χρόνια αργότερα ...για αυτό σου λέω ότι σε αυτήν την ηλικία βγαίνουν αυτά ... τώρα τα ξεπέρασα αυτά έχω καινούργια όμως διαφορετικά ... μην δίνεις βάση και ολα θα φύγουν θα δεις

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25
    Ενώ όλοι μου λενε είμαι καλά δόξα το Θεό!, Νιώθω τώρα κάτι σαν μίνι κρίσης πανικού αναστάτωση και δεν μπορώ σαν να ζεσταίνομαι,τρέμουλο και νυστάζω

  9. #39
    Συτο νομιζω δεν ισχυει... και να παει μετα θα ειναι με την αμφιβολια ... και μηπως δεν μου βρηκαν τι εχω... κλπ κλπ. Μπορει να ειναι η ηλικια αλλα σε αυτη την ηλικια εσεις τα παιδια πιανετε την πετρα και την στιβετε. Ειναι καθαρα θεμα μυαλου. Εισαι μια χαρα ... βγες διασκεδασε... χανεις τα καλυτερα σου χρονοα

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25
    Το καταλαβαίνω ότι λες σωστά.. επίσης κατέληξα κάπου.. από όσα είδα το μονο που μου ταιριαξε τέλεια είναι η υπαρξιακη κατάθλιψη

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Denkserwtiexw View Post
    Το καταλαβαίνω ότι λες σωστά.. επίσης κατέληξα κάπου.. από όσα είδα το μονο που μου ταιριαξε τέλεια είναι η υπαρξιακη κατάθλιψη
    Καλησπέρα αν γίνει μόνιμη σκέψη σου και για αρκετό καιρό θα πρέπει να δεις ειδικό γιατρό μόνο αυτός ξέρει αν έχεις κατι και τι έχεις . Να προσπαθήσεις να σκεφτείς τον θάνατο σας θαύμα δηλαδή σαν την γέννηση. Να αγαπάς κάθε λεπτό της ζωής σου. Αν θες να λύσεις κάποια υπαρξιακά μπορείς να ρωτήσεις έναν πνευματικό εννοείται αν πιστεύεις, έχει ανακουφιστεί πολύς κόσμος. Όλες οι θρησκείες έχουν την δική τους θεωρεία για την μεταθανάτια ζωή. Όταν κάνεις αρνητικές σκέψεις κανε κάτι αλλο αποτομα με την μια βγες και τρεξε π.χ Αν το σκέφτεσαι κατα την μεταβαση του υπνου διαβασε ενα βιβλιο ακου mindfulness sleep music και εστίασε την προσοχή σου στην μουσική . Ποτέ μην κοιμάσαι με κινητό στο χερι αυτόματα κάνεις αναζήτηση σε διάφορες αρρώστιες (είναι σίγουρος το κάνεις όπως το εκανα εγώ).Γενικά μην συντηρείς το ανχος πες STOP όταν σκέφτεσαι κάτι αρνητικό.
    Περνάει να είσαι σίγουρος θέλει προσωπική προσπάθεια.

  12. #42
    Antonis8
    Guest
    Ο θάνατος είναι μέσα στη ζωή μας και μπορει να συμβεί στον οποιοδηποτε, νέο ή γερο. Ως ένα βαθμό είναι φυσιολογικό να σκεφτομαστε το θάνατο, δεν είμαστε αθάνατοι καποια στιγμή θα πεθανουμε. Το πρόβλημα ξεκινά όταν αυτές οι σκέψεις γίνονται όλη τη μέρα κάθε μέρα και καταντανε εμμονή. Τότε καλό είναι να συμβουλευτεις έναν ψυχολογο. Αν έχεις κάνει πληρες τσεκ απ, τότε κοιτας το ψυχολογικό κομμάτι.

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Καλησπέρα αν γίνει μόνιμη σκέψη σου και για αρκετό καιρό θα πρέπει να δεις ειδικό γιατρό μόνο αυτός ξέρει αν έχεις κατι και τι έχεις . Να προσπαθήσεις να σκεφτείς τον θάνατο σας θαύμα δηλαδή σαν την γέννηση. Να αγαπάς κάθε λεπτό της ζωής σου. Αν θες να λύσεις κάποια υπαρξιακά μπορείς να ρωτήσεις έναν πνευματικό εννοείται αν πιστεύεις, έχει ανακουφιστεί πολύς κόσμος. Όλες οι θρησκείες έχουν την δική τους θεωρεία για την μεταθανάτια ζωή. Όταν κάνεις αρνητικές σκέψεις κανε κάτι αλλο αποτομα με την μια βγες και τρεξε π.χ Αν το σκέφτεσαι κατα την μεταβαση του υπνου διαβασε ενα βιβλιο ακου mindfulness sleep music και εστίασε την προσοχή σου στην μουσική . Ποτέ μην κοιμάσαι με κινητό στο χερι αυτόματα κάνεις αναζήτηση σε διάφορες αρρώστιες (είναι σίγουρος το κάνεις όπως το εκανα εγώ).Γενικά μην συντηρείς το ανχος πες STOP όταν σκέφτεσαι κάτι αρνητικό.
    Περνάει να είσαι σίγουρος θέλει προσωπική προσπάθεια.
    Έχω ψάξει αρκετά είναι η αλήθεια..και αυτό κάνει πολύ κακό..όπως έχω πει πριν είμαι 17χρονων αθλητής από μικρός και φοβάμαι μην πάθω καρδιά επειδη είμαι λεπτός και όταν ξαπλώνω νιώθω να χτυπάει από την αριστερή μεριά συνήθως είμαι σφυγμενος όλη μέρα και έχω πόνους μάλλον μυϊκούς (έτσι λέω) σκέφτομαι αρνητικά μόνο το θάνατο και κάνω πολλές φιλοσοφικές σκέψεις συνέχεια για το μέλλον το αν θα έρθει και πως θα είμαι ενώ κανείς δεν ξέρει

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ο θάνατος είναι μέσα στη ζωή μας και μπορει να συμβεί στον οποιοδηποτε, νέο ή γερο. Ως ένα βαθμό είναι φυσιολογικό να σκεφτομαστε το θάνατο, δεν είμαστε αθάνατοι καποια στιγμή θα πεθανουμε. Το πρόβλημα ξεκινά όταν αυτές οι σκέψεις γίνονται όλη τη μέρα κάθε μέρα και καταντανε εμμονή. Τότε καλό είναι να συμβουλευτεις έναν ψυχολογο. Αν έχεις κάνει πληρες τσεκ απ, τότε κοιτας το ψυχολογικό κομμάτι.
    Είναι φυσιολογικό το ξέρω απλά όπως δεις και στο πάνω μήνυμα που απάντησα στον filaretos εχω αυτές τις φοβιες.. δεν μπορώ να μην το σκέφτομαι, μόνο αρνητικά αμφισβητώ
    Ξέχασα να πω ότι πήγα στον καρδιολόγο και μου είπε ότι είσαι πολύ υγιής πριν 1 μήνα
    Κοιμάμαι ήσυχα και ξυπνάω τρομαγμένος πάντα

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. μια μικρη βοηθεια.
    By darko in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 20-12-2012, 21:23
  2. μια μικρη βοηθεια
    By tsounami1791 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 1
    Last Post: 16-12-2012, 12:25
  3. Μικρή βοήθεια
    By vader in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 82
    Last Post: 29-01-2009, 11:17
  4. μια μικρη βοηθεια
    By virgo in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 00:33
  5. Μικρή βοήθεια
    By kompos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-12-2006, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •