Διαδικτυακη "σχεση"??! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 200
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by Ελπίδα 26 View Post
    Υπάρχει περίπτωση η κοπελα να είναι δεσμευμένη ;;;

    Εστάλη από LEAGOO M8 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλησπέρα Ελπίδα. Δεν το γνωρίζω αυτό. Μιλούσαμε απειρες ώρες στο τηλέφωνο. Τα πρώτα χρόνια έμενε με τον αδερφό της.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Πω πω παρά πολλά χρόνια έμεινες σε κάτι τόσο πλατωνικό. Τώρα επικοινωνειται; Η κοπέλα θεωρώ οτι ήθελε επαφή μαζί σου αλλά μόνο μέσω αυτής της απρόσωπης επικοινωνίας . Δεν μπαίνω στη διαδικασία χαρακτηρισμών και ειμαι της άποψης μην κρίνετε για να μην κριθειτε. Δεν νομίζω να ήταν ψεύτικο όλο αυτό. Εννοώ να υποκρινόταν κάποια άλλη. Σίγουρα μπορεί να απέκρυπτε κάποια στοιχεία ουσιώδη και γι'αυτό δεν ερχόταν σε άμεση επαφή μαζί σου, εννοώ να βρεθείτε από κοντά. Αυτό με το άγιος όρος δείχνει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το ψυχισμό της. Αυτά σαν πρώτες σκέψεις

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εγω δεν καταλαβα, το μεταξυ σας με ποιον τροπο εληξε τελικα; Επισης οταν πλεον εβλεπες οτι εχει χοντρυνει το δουλεμα (η τελος παντων το εξωφρενικο του ολου πραγματος), εσυ εθεσες ποτε ζητημα εμπιστοσυνης; Της εκανες οποιοδηποτε παραπονο δηλαδη για οτιδηποτε;

    Κατα τα αλλα η εξιδανικευση ηταν στο φουλ απ' ο,τι μας λες. Ενα απ' τα πιο παραγνωρισμενα στοιχεια της εξιδανικευσης ειναι η αγνοηση των αρνητικων του αλλου (περα απ' την οποια αποθεωση του δηλαδη). Μου κανει εντυπωση επισης οτι χαρακτηριζεις τη σχεση σαν πλατωνικη. Εφοσον κανατε τηλεφωνικο σεξ, ηταν ερωτικη σχεση, τουλαχιστον στην αρχη, που ομως δεν ολοκληρωθηκε σαρκικα λογω των εμποδιων που σου εθετε η κοπελα. Εμενα μου φερνει σε τρομερο φοβο δεσμευσης ολο αυτο και οπως σου εγραψαν σιγουρα τη "βολευε" να σε εχει σε αποσταση και να εχει τον πληρη ελεγχο της καταστασης. Επισης νομιζω αξιζει να ξεκαθαριστει κατι: ασχετα αν η κοπελα ειναι επιτηδεια η "απλως" διαταραγμενη, δε σημαινει πως δεν σε εκμεταλλευθηκε κιολας. Υπαρχει και συναισθηματικη εκμεταλλευση, ξερεις. Ακομη και απουσια δολου, αν καταληγεις να καλυπτεις τις αναγκες του αλλου ενω εσυ ο ιδιος μενεις ξεκρεμαστος, κατω μαλιστα απ' το βαρος τοσο κραυγαλεων συμπεριφορων, ειναι ξεκαθαρο οτι εχεις πεσει θυμα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Εγω δεν καταλαβα, το μεταξυ σας με ποιον τροπο εληξε τελικα; Επισης οταν πλεον εβλεπες οτι εχει χοντρυνει το δουλεμα (η τελος παντων το εξωφρενικο του ολου πραγματος), εσυ εθεσες ποτε ζητημα εμπιστοσυνης; Της εκανες οποιοδηποτε παραπονο δηλαδη για οτιδηποτε;

    Κατα τα αλλα η εξιδανικευση ηταν στο φουλ απ' ο,τι μας λες. Ενα απ' τα πιο παραγνωρισμενα στοιχεια της εξιδανικευσης ειναι η αγνοηση των αρνητικων του αλλου (περα απ' την οποια αποθεωση του δηλαδη). Μου κανει εντυπωση επισης οτι χαρακτηριζεις τη σχεση σαν πλατωνικη. Εφοσον κανατε τηλεφωνικο σεξ, ηταν ερωτικη σχεση, τουλαχιστον στην αρχη, που ομως δεν ολοκληρωθηκε σαρκικα λογω των εμποδιων που σου εθετε η κοπελα. Εμενα μου φερνει σε τρομερο φοβο δεσμευσης ολο αυτο και οπως σου εγραψαν σιγουρα τη "βολευε" να σε εχει σε αποσταση και να εχει τον πληρη ελεγχο της καταστασης. Επισης νομιζω αξιζει να ξεκαθαριστει κατι: ασχετα αν η κοπελα ειναι επιτηδεια η "απλως" διαταραγμενη, δε σημαινει πως δεν σε εκμεταλλευθηκε κιολας. Υπαρχει και συναισθηματικη εκμεταλλευση, ξερεις. Ακομη και απουσια δολου, αν καταληγεις να καλυπτεις τις αναγκες του αλλου ενω εσυ ο ιδιος μενεις ξεκρεμαστος, κατω μαλιστα απ' το βαρος τοσο κραυγαλεων συμπεριφορων, ειναι ξεκαθαρο οτι εχεις πεσει θυμα.
    Εληξε στα τέλη Ιανουαρίου όταν ξαφνικά μου έστειλε ένα μηνυμα: "Να σε χαίρεται αυτή που σε έχει. Ξέρεις εσύ ποια! Καλή συνέχεια στη ζωή σου!"
    Δεν γνωρίζω σε ποια αναφερόταν. Υποθέτω ότι μπήκε στο προφίλ μου στο Facebook και είδε 2 like/καρδούλες από 2 κοπέλες κ πιθανόν υπέθεσε ότι έχω συνάψει σχέση με κάποια από αυτές κ συνεχίζω να μιλάω μαζί της. Εκεί εληξε αυτή η πολύχρονη ψυχοφθόρα ιστορία. Δεν της ξαναεστειλα, την μπλόκαρα. Σημειώνεται ότι της είχα πει ήδη από μέρες οτι στα τέλη Ιανουαρίου θα ανέβαινα Θεσνικη για μια δουλειά & την παρακάλεσα να βρεθούμε επιτέλους.
    Κατά καιρούς, είχα θέσει ζήτημα εμπιστοσύνης. Μια φορά που προφασίστηκε ασθένεια ενόψει συναντήσεως μας, της είπα ότι δεν την πιστευω κ ότι λέει ψέματα. Μου απάντησε ότι την αδικώ κ ότι δεν είναι έτσι.
    Ακόμα της εκανα παραπονα ότι αυτό που έχουμε δεν είναι σχέση κ ότι χρειαζόμαστε πραγματική φυσική επαφή. Η απάντησή της ήταν ότι δεν με εμπιστεύεται ακόμα & ότι θα συναντηθούμε κ θα μου αποκαλυφθει όταν νιώσει εμπιστοσύνη & ότι αυτό που έχουμε είναι ψυχικο δέσιμο κ είναι ανώτερο κ πιο ουσιαστικό από τη σωματική επαφή.
    Επίσης κατά καιρούς, μου έλεγε ότι λόγω της έντονης κακοποίησης που υπέστη στη προηγούμενη σχέση της, έχει μεγάλη φοβία για τους άνδρες...ακόμα κ στο να την αγγίζουν.
    Μολαταύτα, περυσι μου ζήτησε να κόψουμε επικοινωνία επειδή δεν της έδινα σημασία/κατανόηση κ δεν της φερομουν καλά. Κ στη συνέχεια μου είπε ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα σύναψε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ σχέση με εναν άνδρα σε άλλη πόλη από αυτήν & ότι η σχέση ήταν ολοκληρωμένη σεξουαλικά κ ότι της φερεται καλά. (Ενώ παλιά μου έλεγε ότι έχει φοβία για τους άνδρες).
    Ακολούθως, μου είπε ότι αυτός την πιέζει κ δεν νιώθει καλά με αυτόν κ θέλει να χωρίσουν. Κ τότε ξεκινήσαμε πάλι συχνή επικοινωνία... Μου ανέφερε τότε ότι μου είχε πει ψέματα ότι είχε ολοκληρώσει σεξουαλικα με τον άλλο ("στο είπα για να ζηλέψεις"). Κ μου ζητουσε επιτακτικά να τον μπλοκάρω στο Messenger διότι θα με έβρισκε αυτός κ θα μου έλεγε πραγματα αναληθή για αυτήν. Τελοσπαντων δεν βγάζω άκρη με όλα αυτά. Δεν ξέρω τι είναι αλήθεια κ τι ψέματα. Έχω μπερδευτεί.
    Last edited by ScreamAger; 18-05-2019 at 20:37.

  5. #35
    Βασανιζεσαι αδικως κ ασχολεισαι με το τι σου εγραφε καθε λιγο κ λιγακι...η κοπελα ειτε χρηζει ψυχολογικης υποστηριξης,ειτε σε δουλευει ψιλο γαζι,ειτε σε βλεπει ως καποιο στηριγμα κ οποτε δεν της πανε καλα τα πραγματα,βρισκει παρηγορια σε σενα!
    Οσον αφορα το τηλ σεξ...δεν καθομαι να το αναλυσω...εισαι ενηλικας πλεον κ δεν μπορω να ακουω τετοια εν ετη 2019!
    Βγες εξω ερωτευσου κ απολαυσε τον αληθινο ερωτα κ στην κοπελα που θα βρεις,με το καλο ευχομαι...μην της αναφερεις απολυτως τιποτα για αυτο που περασες!δεν προκειται να καταλαβει κ θα νομισει οτι την κοροιδευεις κλπ...μια αλυσιδα ανουσιων πραγματων θα δημιουργηθει δηλ κ θα χαλασει η ολη φαση!
    Χαστουκισε τον ευατον σου κ ξυπνα επιτελους για το καλο σου!
    Φιλικα παντα στα λεω μπας κ βαλεις μυαλο!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    Καλησπέρα ! εγω απο αυτα που διαβασα δεν νομιζω οτι θα βρεθείτε ποτέ απο κοντά. Η κοπέλα θεωρω χρειαζεται βοηθαει ειδικου ψυχικης υγειας (αυτα με τα δαιμονια και το αγιο ορος δεν ειναι και πολυ οκ) κατά τα αλλά δεν ξερω αν οι φωτογραφιες της ηταν αληθινες ή οχι αυτο το ξερει μονο εκεινή αλλα μου περναει απο το μυαλο και οτι δεν ειναι πραγματικές και για αυτο αποφευγει την συνάντηση απο κοντά +το ψυχολογικο που εχει . Πολυ δυσλειτουργικη η ολη κατάσταση μόνο κακό θα σου κανει να συνεχίσεις να ασχολησαι με αυτο το θέμα ειναι λογικο να απορεις ηταν και πολλα τα χρονία αλλα πρεπεί να γνωρισεις το πραγματικό. Τωρα που τελειωσει αυτη η κατασταση γιατι δεν δοκιμαζεις να γνωρισεις αλλες κοπελες απο κοντα ? Θα περασεις πολυ καλυτερα και τελος κανονικη σχεση με ενα κινητο δεν γινεται

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Υποψιαζομαι οτι ειδε να στενευουν τα περιθωρια... ψευδους οταν της εγραψες ανεβαινεις θεσ/νικη, οποτε δημιουργησε τη δηθεν αφορμη και το ολο σκηνικο ζηλοτυπιας (με τα υποτιθεται "ενοχα" λαϊκ) για να σε χωρισει πριν τη χωρισεις εσυ. Θα ηταν αυτος ενας τροπος να διατηρησει τον ελεγχο της παθολογικης σχεσης σας κυριολεκτικα μεχρι τελους, ακομη και στο πως και ποτε θα χωρισετε.

    Το να εχει κακοποιηθει στο παρελθον πολυ πιθανο, αφου γενικα η ενδοοικογενειακη βια πεφτει συννεφο. Παλι ομως αυτο δεν δικαιολογει τη συμπεριφορα της απεναντι σου. Τωρα ως προς το τι ειναι αληθεια απο οσα ειπε και τι ψεματα, αν δεν εχεις τροπο να ψαξεις το ιστορικο της, ρωτωντας ανθρωπους που την γνωριζαν απο παλια, νομιζω οτι ματαιως σε βασανιζει. Κατανοω βεβαια οτι θα σου εδινε την ευκαιρια να επεξεργαστεις καλυτερα μια τοσο αρνητικη εμπειρια. Αν ομως δεν υπαρχει η δυνατοτητα τοτε θα ειναι σαν να σε βασανιζεις αδικα κι επισης θα εδινε πολυ βαρος στο τι ελεγε εκεινη, ενω το βασικο ειναι καταλαβεις ποιος εισαι εσυ ο ιδιος και τι θελεις απο τη ζωη σου. Νομιζω ηταν καλη ιδεα να το δουλεψεις ολο αυτο με εναν ειδικο.

    Θετικο οτι τη μπλοκαρες παντως!
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Υποψιαζομαι οτι ειδε να στενευουν τα περιθωρια... ψευδους οταν της εγραψες ανεβαινεις θεσ/νικη, οποτε δημιουργησε τη δηθεν αφορμη και το ολο σκηνικο ζηλοτυπιας (με τα υποτιθεται "ενοχα" λαϊκ) για να σε χωρισει πριν τη χωρισεις εσυ. Θα ηταν αυτος ενας τροπος να διατηρησει τον ελεγχο της παθολογικης σχεσης σας κυριολεκτικα μεχρι τελους, ακομη και στο πως και ποτε θα χωρισετε.

    Το να εχει κακοποιηθει στο παρελθον πολυ πιθανο, αφου γενικα η ενδοοικογενειακη βια πεφτει συννεφο. Παλι ομως αυτο δεν δικαιολογει τη συμπεριφορα της απεναντι σου. Τωρα ως προς το τι ειναι αληθεια απο οσα ειπε και τι ψεματα, αν δεν εχεις τροπο να ψαξεις το ιστορικο της, ρωτωντας ανθρωπους που την γνωριζαν απο παλια, νομιζω οτι ματαιως σε βασανιζει. Κατανοω βεβαια οτι θα σου εδινε την ευκαιρια να επεξεργαστεις καλυτερα μια τοσο αρνητικη εμπειρια. Αν ομως δεν υπαρχει η δυνατοτητα τοτε θα ειναι σαν να σε βασανιζεις αδικα κι επισης θα εδινε πολυ βαρος στο τι ελεγε εκεινη, ενω το βασικο ειναι καταλαβεις ποιος εισαι εσυ ο ιδιος και τι θελεις απο τη ζωη σου. Νομιζω ηταν καλη ιδεα να το δουλεψεις ολο αυτο με εναν ειδικο.

    Θετικο οτι τη μπλοκαρες παντως!
    Συμπληρώνω ότι, όπως σου είπα, την είχα ενημερώσει αρχές Γενάρη ότι στα τέλη του ιδίου μήνα θα ανέβαινα Θεσσαλονίκη κ ήθελα να βρεθούμε κ μου είπε ΟΚ. Περί τα μέσα Γενάρη αρρώστησε κ είχε για συνεχείς μέρες πυρετό. Και η συνέχεια είναι αυτή που έγραψα παραπάνω: ότι έκανε σκηνή ζηλοτυπίας...
    Πρόσφατα εστειλα μήνυμα σε αυτόν που υποτίθεται είχαν σχέση ("ολοκληρωμένη" στην αρχή, "μη ολοκληρωμένη" στη συνέχεια...) κ του είπα ότι την ψάχνω. Η απάντησή του: "Δεν εχουμε επαφές εδώ κ 1 χρόνο κ ούτε πρόκειται. Η κοπέλα ηταν μια απάτη. Δεν έχουμε να πούμε τίποτε άλλο".

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    αυτος την ειχε δει ποτε απο κοντα?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Α, κατα συρροη βαμπιρ δηλαδη, ετσι; Ηθελα να σε ρωτησω αν σκεφτηκες να επικοινωνησεις με τον αλλον αλλα με προλαβες. Καλη σκεψη παντως... Δε μου λες, δεν τον ρωτας μηπως ξερει κι εκεινος καποιον, που να ξερει κι εκεινος καποιον κ.ο.κ μηπως μαζευτειτε τουλαχιστον ολοι οι "δαγκωμενοι" να κανετε ενα γκρουπ υποστηριξης; Να βγαλετε μια ακρη εστω βρε αδερφε :Ρ Περα απ' την πλακα παντως μη αμφιβαλλεις αν υπαρχουν και αλλα θυματα στο παρελθον και στο μελλον βαμπιροσυνης της. Αν και επιμενω πως το πιο κρισιμο ειναι να δεις πως εφτασε το πραγμα στα 6,5 χρονια, και σε ποια θεματα δικα σου "παταγε" για να καλυψει τα δικα της.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    αυτη η κοπελα μηπως ηταν καλλιτεχνις; τραγουδιστρια η κατι τετοιο;
    Καλημέρα Remedy.
    Έχεις κάτι υπόψιν σου..;;

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω ναι σου λεει συνεχως οτι να ναι χωρις να καταλαβαινει κανεις τι πιστευει απ οσα λεει και τι οχι μια στο λεει ετσι μια γιουβετσι και συνεχως κρυβεται πισω απο λογοπαιγνια σου λεει πχ μια επαθε κατι η θεια της μετα ο πατερας της μετα ο ξαδερφος της για να μη ξερεις τι απ ολα αυτα ενοει το λες και μονος σου οτι δε ξερεις τι ειναι αληθεια και τι ψεματα
    απλα προσεχε μια μερα μην ανακαλυψεις οτι σε πολεμα πισοπλατα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ScreamAger View Post
    Καλημέρα Remedy.
    Έχεις κάτι υπόψιν σου..;;
    καλημερα..
    ναι, ρε συ!
    ενα μελος παλια, μας ειχε διηγηθει με ΑΠΕΙΡΕΣ λεπτομερειες μια πανομοιοτυπη ιστορια, με μια καλλιτεχνιδα. εκει ισως επαιζαν και ουσιες, αλλα σιγουρα υπηρχε ψυχικο προβλημα.
    δεν νομιζω να καταφερω να το βρω γιατι δεν θυμαμαι καν την χρονια.
    αλλα ανεφερε αναλυτικα ολες τις ματαιωσεις για τις συναντησεις του με τις ιδιες εμφανως ψευτικες δικαιολογιες, αρρωστιες δικες της, του μπαμπα της, ταξιδια δικα του που του τα ακυρωνε, ατυχιες και πολλα πολλα πολλα αλλα, που παντα του ανεβαλε την γνωριμια.
    πιστευω οτι εχει ψυχολογικα προβληματα.
    ισως μαλιστα να της εχουν αλλαξει την εμφανιση και σου στελνει φωτος ειτε τελειως ψευτικες, ειτε παλιες, οταν ηταν καλυτερα.
    το ερωτημα που πρεπει να σε απασχολει, ειναι το "γιατι τοσο πολυ καιρο"..
    γιατι ασχοληθηκες τοσα ΧΡΟΝΙΑ με κατι εντελως αγονο;
    πρεπει να την βρεις την απαντηση.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ελα, το βρηκα ο σερλοκ!!
    διαβασε αυτην εδω την περιπτωση να δεις ποσες ομοιοτητες εχει
    https://www.psychology.gr/forum/thre...BD%CE%B7%CF%82

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ελα, το βρηκα ο σερλοκ!!
    διαβασε αυτην εδω την περιπτωση να δεις ποσες ομοιοτητες εχει
    https://www.psychology.gr/forum/thre...BD%CE%B7%CF%82
    Remedy σ ευχαριστω.
    "Τρελάθηκα" με αυτά που διάβασα. Υπαρχουν πολλες ομοιότητες. "Παίζει" να είναι κ η ίδια...

Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 19:17
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •