Οταν δεν εχεις φιλους!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    2

    Οταν δεν εχεις φιλους!!!

    Γεια σας, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τα "προβληματα" μου. Στα ματια καποιων φανταζουν ασημαντα και το ξερω πως ο κοσμος εχει πολυ πιο σοβαρα προβληματα αλλα θελω τοσο πολυ να τα βγαλω απο μεσα μου. Ειμαι 14 και νιωθω μονη,αχρηστη για τα παντα και σκατοχαρακτηρας. Δεν εχω καταφερει να κανω παρεες. Αγορι δεν ειχα ποτε αλλα ουτε θα εχω ποτε. Ναι ειμαι ασχημη, ναι ειμαι κοντη, ναι δεν εχω ωραιο κ@λ@. Κανεις δεν με γουσταρει δεν τους κατηγορω βεβαια. Εχω μερικες φιλες, καλα κοριτσια, αλλα νιωθω πως δεν μπορω να τους πω τα προβληματα μου. Στην οικογενεια μου...... Οικονομικα προβληματα, φωνες, νευρα,νομιζω πως σε αυτην την οικογενεια υπαρχει μονο μισος.
    Δεν εχω ωρεξη για τιποτα πλεον. Το μονο που θελω ειναι να καθομαι στο δωματιο μου μονη μου να ακουω καταθλιπτικα τραγουδια να κλαιω και να χαρακωνομαι.
    Δεν αισθανομαι οτι κανω κατι κακο στον εαυτο μου αντιθετα νιωθω υπεροχα οταν το κανω. Μισω τους παντες γυρω μου. Εχω σκεφτει πολλες φορες να αυτοκτονησω αλλα δεν αξιζω τιποτα. Και να πεθανω κανεις δεν θα λυπηθει πραγματικα με την απουσια μου. Δεν ξερω αν εγω τα μεγαλοποιω παντως θελω να φυγω απο αυτην την κατασταση .
    Ευχαριστω πολυ γιατι παρολο που ειστε αγνωστοι καθισατε και διαβασατε αυτο το κειμενο.

    Εστάλη από Ulefone S7 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    238
    Καλή μου, στα 14 κανείς δεν είναι όμορφος. Ορμόνες, σπυράκια, ψηλώνετε απότομα και είστε και λίγο ατσούμπαλοι... Δεν έχεις ιδέα τι κύκνος θα γίνεις μεγαλώνοντας, που θα αρχίσεις να προσέχεις τον εαυτό σου. Κι έπειτα, όταν λες ότι δεν έχεις παρέες, τι εννοείς; Δεν μπορεί να μην έχεις κάποια κολλητή που να τα μοιράζεσαι όλα, συνήθως τα κορίτσια σ' αυτήν την ηλικία έχουν κολλητές. Κι αν δεν είσαι πολύ κοινωνική δεν πειράζει, κάθε άνθρωπος έχει τον χαρακτήρα του, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Όσον αφορά στα οικονομικά προβλήματα των δικών σου, δυστυχώς παιδί μου, οι περισσότερες οικογένειες στην Ελλάδα σήμερα έχουν οικονομικά προβλήματα και μουρμούρα, δεν είστε οι μόνοι. Μη νομίζεις ότι οι γονείς σου δε σε αγαπούν. Μπορεί να είναι απορροφημένοι από την καθημερινότητα και να ξεχνούν να σου δείξουν το ενδιαφέρον τους, αλλά αυτό υπάρχει. Δοκίμασε να τους πλησιάσεις λίγο εσύ, δώσ' τους μια αγκαλιά. Σίγουρα την έχουν ανάγκη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    Βασιλικη καλησπέρα ! καταλαβαινω οτι ολα αυτα τα νιωθεις στο 100 % και οτι πιστευεις οτι τα πραγματα δεν θα αλλαξουν προς το καλυτερο αλλα πιστεψε δεν ειναι καθολου ετσι. Γιατι νιωθεις αχρηστη τι θες ν κανεις και δεν το κανεις γιατι δεν μπορεις? Το οτι δεν εχεις αγορι τωρα δεν σημαινει κατι εισαι πολυ μικρη για να λες απο τωρα δεν εχω και δεν θα εχω ποτε πως μπορεις να το ξερεις? Η ασχημια κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει σε κανεναν ο καθενας μας εχει την δικη του ομορφια σε αλλους θα αρεσουμε σε αλλους δεν θ αρεσουμε οπως και αντιστοιχα και εμας το να ειναι καποιος κοντος δεν αποτελει μειονέκτημα απλα κατι π ειναι και επισης εισαι ακομα 14 μπορει και να ψηλωσεις αλλα και να μην δεν εγινε κατι. Το ωραιος κωλος ειναι κατι που υποθετω νιωθεις επειδη βλεπεις στα social media αυτα τα προτυπα αρχικά δεν υπαρχει κανενας λογος να μοιαζουμε ολοι μεταξυ μας ουτε να τα εχουμε ολα τελεια πανω μας. Προσπαθησε να ερθεις πιο κοντα με τον ευατο σου και να τον συμπαθησεις λιγο για αρχη αν οχι να τον αγαπησεις και υστερα θα δεις πως ολα θα γινουν καπως καλυτερα. Το σωμα μας πρεπει να το αποδεχομαστε και αν δεν μ αρεσει καθολου να προσπαθουμε να το βελτιωσουμε αν αρχίσεις να κανεις πχ γυμναστική θα αποκτησεις παραπανω αυτοπεποιθηση και θα φτιαξεις και αυτα π δεν σ αρεσουν εννοειται οτι αμα δεν γουσταρεις εσυ εσενα πως να σε γουσταρουν κ οι αλλοι? στις μερικες φιλες π εχεις αν δεν νιωθεις ανετα να πεις τα προβληματα σου μην το κανεις αλλα να διατηρεις την παρεα μαζι τους ακομα και για να ξεχνιεσαι απο τα προβληματα σου. Το οικογενειακο ειναι δυσκολο και το καταλαβαινω . Εχεις μιλησει ποτε για το πως νιωθεις στους γονεις σου? αδερφια εχεις? Το να χαρακωνεσαι ειναι απολυτα δυσλειτουργικος τροπος αντιμετωπισης και δεν λυνει κατι. Τα σημαδια σου τα εχει δει κανεις και αν ναι δεν σε εχουν ρωτησει για αυτα? Το οτι σκεφτεσαι την αυτοκτονια νομιζω θα πρεπει να σε κινητοποιησει να δεις μηπως με την βοηθεια ειδικου νιωσεις καπως καλυτερα και να φυγεις απο αυτη την κατασταση ζωντανη και πιο δυνατη. ειχα παρομοιες σκεψεις στην ηλικια σου και ευχομαι να ειχα παει νωριτερα σε ψυχολογο και να ημουν καλά τωρα εγω αυτο σου συστήνω γιατι αυτο θα ηθελα να μου εχουν τοτε που ημουν στην εφηβεια και ενιωθα ετσι οσο πιο νωρις καταλαβουμε και προσπαθησουμε για τον ευατο μας τοσο καλυτερα. Υπαρχουν και δωρεαν ψυχολογοι παντως αν το θεμα ειναι το οικονομικο που αμα σε ενδιαφερει πες μου να σου στειλω Link

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Μην αυτοκτονήσεις, η ζωή είναι ωραία και μόνη σου αν είσαι! Ειδικά αν έχεις την υγεία σου. Και όταν ενηλικιωθείς θα έρθουν τα καλύτερα χρόνια! Κι εγώ στην ηλικία σου είχα τα ίδια προβλήματα και νόμιζα ότι ήμουν χάλια, αλλά τώρα με τα ψυχολογικά βλέπω ότι τότε μια χαρά ήμουν

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Quote Originally Posted by Vassiliki skp View Post
    Γεια σας, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τα "προβληματα" μου. Στα ματια καποιων φανταζουν ασημαντα και το ξερω πως ο κοσμος εχει πολυ πιο σοβαρα προβληματα αλλα θελω τοσο πολυ να τα βγαλω απο μεσα μου. Ειμαι 14 και νιωθω μονη,αχρηστη για τα παντα και σκατοχαρακτηρας. Δεν εχω καταφερει να κανω παρεες. Αγορι δεν ειχα ποτε αλλα ουτε θα εχω ποτε. Ναι ειμαι ασχημη, ναι ειμαι κοντη, ναι δεν εχω ωραιο κ@λ@. Κανεις δεν με γουσταρει δεν τους κατηγορω βεβαια. Εχω μερικες φιλες, καλα κοριτσια, αλλα νιωθω πως δεν μπορω να τους πω τα προβληματα μου. Στην οικογενεια μου...... Οικονομικα προβληματα, φωνες, νευρα,νομιζω πως σε αυτην την οικογενεια υπαρχει μονο μισος.
    Δεν εχω ωρεξη για τιποτα πλεον. Το μονο που θελω ειναι να καθομαι στο δωματιο μου μονη μου να ακουω καταθλιπτικα τραγουδια να κλαιω και να χαρακωνομαι.
    Δεν αισθανομαι οτι κανω κατι κακο στον εαυτο μου αντιθετα νιωθω υπεροχα οταν το κανω. Μισω τους παντες γυρω μου. Εχω σκεφτει πολλες φορες να αυτοκτονησω αλλα δεν αξιζω τιποτα. Και να πεθανω κανεις δεν θα λυπηθει πραγματικα με την απουσια μου. Δεν ξερω αν εγω τα μεγαλοποιω παντως θελω να φυγω απο αυτην την κατασταση .
    Ευχαριστω πολυ γιατι παρολο που ειστε αγνωστοι καθισατε και διαβασατε αυτο το κειμενο.

    Εστάλη από Ulefone S7 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ποσο πολυ μου μοιαζεις .... τοτε που ημουν 14.
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ.
    Τωρα ειμαι 52 .... προσπαθησε να φτασεις τα 52.
    Γιατι αν φτασεις τα 52 ... ισως φτασω τα 90.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ουτε εγω εχω φιλους αλλα δε με νοιαζει. Θα προτιμουσα να ειχα την υγεια μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ουτε εγω εχω φιλους αλλα δε με νοιαζει. Θα προτιμουσα να ειχα την υγεια μου.

    Σωστο , η υγεια υπερανω παντων ............

Similar Threads

  1. Τι κάνετε όταν αποκαλύπτετε ότι έχεις αποτύχει σε όλα;
    By davidh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 12-04-2019, 14:27
  2. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΣΟΥ?
    By Efi25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2016, 14:29
  3. Τι να τους κάνεις τους εχθρούς αν έχεις τέτοιους φίλους.
    By mariafil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2014, 18:16
  4. Οταν σκεφτεσαι και ζηλευεις οσα δεν εχεις
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 21-12-2012, 15:31
  5. Οταν εχεις υπερβολικα νευρα κι ορεξη για καβγα
    By deleted-member30-03 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 59
    Last Post: 22-04-2012, 02:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •