χειροτερη ασθενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110

    χειροτερη ασθενεια

    εγω εχω μονο ιδεοληψιες και φαρμακευτικη αγωγη δεν παιρνω γιατι ο ψυχολογος φωναζει οτι δεν χρειαζομαι..
    λοιπον ανοιξα το τοπικ για να πω οτι χειροτερη εμπειρια απο την ιδψ δεν υπαρχει.Νομιζω οτι αν ξεπερασω αυτο μετα τιποτα δεν θα με φοβιζει.Πραγματικα ειναι ενας εφιαλτης..τι και αν περασα πολλα αυτο δεν συγκρίνεται με τιποτα.Πολλές φορές νομίζω οτι θα σπάσει ο εγκεφαλος απο αυτα που σκεφτομαι..και πια η ιαση νομιζω οτι απεχει πολυ..τουλαχιστον απο μενα..γαμωτο αραγε γινεσαι καλα απ αυτο??δεν ζηταω πολλα..ας υπαρχει.απλα να μη με βασανιζει τοσο
    οποιος διαφωνει ας μας πει..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    καλησπέρα..
    Εάν είναι πολύ έντονο το πρόβλημα πιστεύω πως χρειάζεται να πάρεις για σύντομο διάστημα κάποια ήπια φαρμακευτική αγώγη. Αυτό για να μην παρεμβάλλεται το πρόβλημα σου στη διαδικασία της ψυχοθεραπείας αποσπώντας σε. Βέβαια υπάρχουν και ψυχολόγοι που είναι φανατικά κατά των φαρμάκων κάτι που συμφωνα με τη προσωπική μου άποψη δεν είναι καλό. Πιστεύω πως ένας συνδυασμός φαρμάκων και ψυχοθεραπείας είναι ιδανικός. Απο την άλλη χειρότερο είναι να αφεθείς πλήρως στα φάρμακα γιατι τα φάρμακα δε θεραπεύουν απλώς καταστέλλουν μερικώς τα συμπτώματα μέχρι η ψυχοθεραπεία να έχει αποτέλεσμα. Πραγμάτικα πιστεύω πως πρέπει να σκεφτεις τα φάρμακα γιατί απο τα λεγόμενα σου φαίνεται πως ταλαιπωρήσε πάρα πολύ.
    Ποιας προσέγγισης είναι η ψυχοθεραπεία που κάνεις (γνωσιακή, ψυχοδυναμική κτλ) ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    γαμωτο,οντως δεν ειναι κατι σοβαρο.Δηλαδη αν δεις και απο προηγουμενα ποστς μου ειμαι λειτουργικος.Απλα οταν ειναι εντονα μπαινει στο μυαλο μου και με γαμαει.μου σκιζει την υπαρξη.Δεν ξερω απο που να φυγω
    στο πρωτο ποστ που εκανα επειδη ημουν εντελως χαλια πηρα τον ψυχολογο ο οποιος μου λεει οτι πραγματικα η λυση ειναι πανευκολη.Δεν δινω σημασια στη σκεψη.Μου λεει ασε να ερθουν.
    Εγω ομως οτι και να γινει δινω σημασια
    Ευτυχως τωρα ειμαι πιο ήρεμος απο πριν..
    evath πιστευεις πραγματικα οτι μπορω καποια στιγμη να απολαμβανω αυτα που εχω??

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    ναι. σου μιλαει ομοιοπαθης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Καλησπέρα και πάλι..
    Η ΙΨΔ θεραπεύεται! Ο λόγος που σε ρώτησα για το ποιας προσεγγίσης είναι η ψυχοθεραπεία που κάνεις, είναι γιατί έχει αποδειχθεί απο έρευνες οτι οι πιο αποτελεσματικές ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις για την ΙΨΔ είναι η γνωσιακή και η συμπεριφορική (ενώ η ψυχοδυναμική δεν ειναι τοσο). Σε συνδυασμό με φάρμακα φέρνουν τα καλύτερα αποτελέσματα. Τα παραπάνω τα διάβασα και στο άρθρο της wikipedia για την ΙΨΔ.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Obsessive-compulsive_disorder#Treatment
    Αν θες διάβασε τα. Συγκεκριμένα μιλάει για την τεχνική της συμπεριφορικής θεραπείας ‘‘έκθεση και πρόληψη αντίδρασης‘‘ που σύμφωνα με τους ειδικούς είναι η πιο αποτελεσματική θεραπεία για την ΙΨΔ.
    Κάνε υπομονή. Με τη κατάλληλη στρατηγική είμαι σίγουρη οτι θα απαλλαγεις απαυτό το πρόβλημα. Και απο οτι κατάλαβα θες πραγματικά να θεραπευτείς. Γιατι οπως λενε και οι ψυχολογοι το πρωτο βήμα είναι η θέληση.
    Το λέει και το ανέκδοτο εξάλλου : ‘‘ Ποσοι ψυχοθεραπευτες χρειάζονται για να ξεβιδώσουν μια λάμπα;‘‘
    ‘‘Ένας, αρκεί να θέλει η λάμπα..‘‘
    Πιστεύω λοιπον οτι εισαι σε καλο δρομο. Πανω απο ολα επιμονη και υπομονή. Και μην απογοητεύεσαι! Ένα προβλημα είναι, θα λυθεί!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Originally posted by gamder11
    εγω εχω μονο ιδεοληψιες και φαρμακευτικη αγωγη δεν παιρνω γιατι ο ψυχολογος φωναζει οτι δεν χρειαζομαι..
    λοιπον ανοιξα το τοπικ για να πω οτι χειροτερη εμπειρια απο την ιδψ δεν υπαρχει.Νομιζω οτι αν ξεπερασω αυτο μετα τιποτα δεν θα με φοβιζει.Πραγματικα ειναι ενας εφιαλτης..τι και αν περασα πολλα αυτο δεν συγκρίνεται με τιποτα.Πολλές φορές νομίζω οτι θα σπάσει ο εγκεφαλος απο αυτα που σκεφτομαι..και πια η ιαση νομιζω οτι απεχει πολυ..τουλαχιστον απο μενα..γαμωτο αραγε γινεσαι καλα απ αυτο??δεν ζηταω πολλα..ας υπαρχει.απλα να μη με βασανιζει τοσο
    οποιος διαφωνει ας μας πει..
    Είναι η χειρότερη ασθένεια όλων των ψυχιατρικών διότι στις υπόλοιπες ασθένειες ναι μεν δεν ελέγχεις τον εγκέφαλο σου αλλά δεν το καταλαβαίνεις κιόλας οπότε είσαι αρχηγός εδώ το καταλαβαίνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ότι δεν ελέγχεις μερικές φορές τον εγκεφαλό σου και σε κάνει ότι θέλει αυτός.Ούτε στον χειρότερο εχθρό μου.

    Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της φαρμακευτικής αγωγής και κατά της ψυχοθεραπείας στην ασθένεια διότι τη θεωρώ 90% βιολογική και 10% ψυχολογική μιλώντας για τον εαυτό μου τα φάρμακα έχουν μειώσει τουλάχιστον 70% τα συμπτώματα. Μαθηματικά αποδεδειγμένο διότι καταγράφω τις κρίσεις σε ημερολόγιο προ και μετά της φαρμακευτικής αγωγής. Για άλλους δεν ξέρω διότι μπορεί να είναι διαφορετικά δηλαδή να είναι 90% ψυχολογική και 10% βιολογική ...

    Προσωπικά πήρα 4-5 διαφορετικές γνώμες .Αυτό προτέινω και σε σένα .Μην πας μόνο σε ένα γιατρό.Πήγαινε σε πολλούς .Θα με θυμηθείς.Και κυρίως συμβουλέψου ψυχίατρο.


    Πιστεύω ότι μετά την γενετική επανάσταση έρχονται πολύ σύντομα νέας γενιάς φάρμακα που ίσως καταφέρουν πλήρη ίαση .Είμαι ιδιαιτέρως αισιόδοξος με αυτά που διαβάζω.Όταν λέω έρχονται στα επόμενα χρόνια μπορεί και του χρόνου. Δεν έρεις τι γίνεται.


    Βέβαια μέχρι τότε άλλοι λένε ότι βοηθήθηκαν από την ψυχοθεραπεία προσωπικά δε μου επροτάθη από τον ιατρό μου η ψυχοθεραπεία αλλά η φαρμακοθεραπεία.

    ΥΓ : Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ούτε και οι φυσιολογικοί άνθρωποι ελέγχουν τον εγκεφαλό τους πλην ελαχίστων φιλοσόφων και μοναχών ασκημένων για έτη. Και οι μη ιδεοψυχαναγκαστικοί πέφτουν σε παγίδες του εγκεφάλου του ίσως περισσότερες από μας.Είναι πολύπλοκο όργανο και τις αλήθειες που ξέρουν οι ασκητές μοναχοί θα τις μάθουν οι επιστήμονες μετά από 1000 χρόνια.

    ΥΓ2: Γράφω ως ασθενής και όχι ως ειδικός.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    Αμα μειωθουν στο 70% ειμαι αρχηγος..Δεν θέλω παραπάνω

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    Οσα φαρμακα καινουρια και να ερθουν,η ουσια ειναι μια. οι φαρμακοβιομηχανιες θα πλουτιζουν με τα χαπια καταστολης του εγκεφαλου και εμεις θα ειμαστε φυτα. πειτε οχι στα φαρμακα καταστολης. εγω αντιμετοπιζω την ιψδ σε ψυχιατρο,χωρις φαρμακα,με εναλλακτικη θεραπεια. η καταθλιψη,η ιψδ,η σχιζοφρενεια και απειρα ακομα προβληματα μπορουν να λυθουν χωρις φαρμακα καταστολης,δηλητηρια του εγκεφαλου που δημιουργουν ουσιες οι οποιες λειπουν - δυστυχως μεν - και φερνουν τα πανω κατω στον εγκεφαλο μας και βγαζουν τον ανθρωπο απο την ισορροπια που εχει - αν εχει - με τη φυση και τον εαυτο του. η ιψδ θεραπευετε, οχι στα φαρμακα.

    φιλικα και καλο κουραγιο σε ολους

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    awe ενναλακτικη εννοεις ομοιοπαθητικη κανεις?Γιατι κανω ομοιοπαθητικη για γυναικολογικα γιατι απο τα φαρμακα ειχε κοπει η περιοδος και ακολουθω ομοιοπαθητικη αγωγη και απο το πρωτο μηνα ηρθε!!!Και σκεφτομαι οταν και αν ηρεμησω και ειμαι σε σταθερη κατασταση οπως ημουν το καλοκαιρι ασ πουμε που δεν ειχα τις ιδεες και για 3 με 5 ημερες και 80 με 90 τοις εκατο ειχαν φυγει να παρω αυτα τα ειδικα βοτανα.Φανταστειτε να παρω 500 βοτανα για τα ψυχολογικα μου .Μακαρι να γινει κατι.Τωρα ομως τι κανω???:(

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2
    Καλησπερα παιδια!!Δεν θελω να το παιξω εξυπνος ουτε ξερολας γιατι κιολας πρεπει να ειμαι ο μικροτερος εδω μεσα απλα θα ηθελα να σας δωσω μερικες συμβουλες!Μην ασχολειστε με τα ψευτικα συμπτωματα το προβλημα ειναι βαθυτερο και μονοι σας πρεπει να το λυσετε σε συνεργασια με τον ειδικο σας!Στην ουσια οταν παραμενουν ολα αυτα τα ψευτικα συμπτωματα δεν εχου λυθει οι πραγματικες αιτιες που τις δημιουργουν!!!Τα χαπια στην ουσια αντιμετωπιζουν τα συμπτωματα και δεν λυνουν κανενα προβλημα!Πιστεψτε με λυνεται 100% αλλα αφου παψετε να ασχολειστε με τα συμπτωματα και δειτε την αλλη πλευρα που τα προκαλει!!!Δεν λεω οτι ειναι ευκολο αλλα γινεται με την δικη σας δυναμη και κανενος αλλουνου!Με το να κλαιγεστε δεν γινεται τιποτα..Απλως τις αιτιες που τα προκαλουν αυτα δεν θελετε να τις παραχδεθειτε!Συγγνωμη αν δειχνω σνομπ αλλα ετσι ειναι!!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2
    Α,και δυο κουβεντες ακομα που ξεχασα να αναφερω.Καλυτερα ψυχιατρος παρα ψυχολογος.Αυτο το λεω γιατι ο ψυχολογος εστιαζεται σε κατι γενικο ενω ο ψυχιατρος εντωπιζει τις αιτιες και τις λυνει!!Και επισης αυτες οι ιδεοληψιες το μονο που κανουν ειναι να προκαλουν αγχος και φοβο του στυλ εχω αυτο,ειμαι εκεινο δεν μπορωωωω αλλο και παει λεγοντας..........Συγγνωμη αν κουρασα!!Φιλικα

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    ACHILLEAS22 οχι μονο δεν κουρασες,αλλα εισαι 100% σωστος και συμφωνω μαζι σου απολυτα. ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •