Σας εχουν επηρεασει τα γεγονοτα των ημερων και πως? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Empneustns

    Για να ξεφυγουμε χρειαζομαστε 2 πραγματα,1) εναν ηγετη 2)να μαθουμε να πιστευουμε σε ιδεες.


    μπορεις να πεις παραδειγματα απο αυτα που εννοεις???




    πως αφου εχουμε μαθει να τα παιρνουμε ολα στο πιατο.διεκδικηση σημαινει κοπος,θυσια και οχι λοττο αρπαχτη.Ποτε θα μαθουμε πως αν μπορουμε να κανουμε κατι θα ειναι συλλογικα και οχι ατομιστικα;και ποτε θα μαθουμε να θελουμε αρχηγους που θα κοιτουν το γενικο καλο και οχι το προσωπικο δικο μας; μεχρι το 2008 κρινοντας απο την ιστορια μας χμμμμμ.... (ωραιο θεμα)



    προσωπικα οι γνωστοι οι δικοι μου, δεν ειχαν ποτε μα ποτε (μεσα σε αυτους και εγω) τιποτα στο πιατο.

    Μια ζωη τους θυμαμαι οτι αποκτουσαν να ειναι με πολυ κοπο και θυσιες.
    Επισης προπο θυμαμαι ειχα παιξει μια φορα στη ζωη μου στα 13 μου και τελος.

    Μαλλον εχουμε διαφορετικους γνωστους ο καθενας....



  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by Arsi
    Εμπνευστη μ\'αρεσαν αυτα που εγραψες αλλα δεν ξερω εχω προβληματιστει πολυ.Καλη η σκεψη σου για τις τραπεζες-ασχετο που δεν εχουμε λεφτα να βαλουμε σ\'αυτες αλλα σαν ιδεα μετραει.Προσωπικα δεν ειναι ο κοπος ειναι οτι στην ουσια δεν ξερουμε ουσιαστικους τροπους διεκδικησης.Με τα παιδια που συζηταω συνεχεια κ βεβαια προσπαθω να τους περασω τη σημασια των ειρηνικων τροπων μου λενε οτι δε γινεται να καταλαβουν αλλιως κ σε ενα συστημα που υπολογιζει πανω απο ολα στην υλη θα ταρακουνηθει μονο μεσα απ\'την καταστροφη της.Συμφωνω στον ηγετη μα τον ηγετη θα τον δημιουργησουμε εμεις αν μαθουμε να πιστευουμε σε ιδεες κ αυτο θα γινει αν καταρχην συνηδητοποιησουμε οτι το \'βολεμα\' δε βγαζει πουθενα.Γιατι ολοι μαζι ειμαστε ενα σωμα κ αυτο θα νοσησει αν δεν το φροντισουμε συνολικα.Πρεπει ολοι να δουμε οτι ο διπλανος μας ειναι μελος της υπαρξης μας.Αρα οντως αν γινει κατι θα πρεπει να γινει συλλογικα,φροντιζοντας ο καθενας να κανει πραξεις για το συνολικο καλο.
    το θεμα της τραπεζας το ανεφερα ως παραδειγμα.Μπορουμε να βρουμε (δεν ειναι δυσκολο) ποιοι ομιλοι μας κυβερνουν,να βαζουμε βενζινη απο μικρες εταιρειες,να ψωνιζουμε απο μικροτερα σουπερ μαρκετ να προσπαθουμε να τονωσουμε τις ελληνικες εταιρειες και οχι τις εξωτερικες(και οταν αγορασθουν απο εξω να αλλαζουμε)(θελει ψαξιμο,ουτε εγω το κανω αρα ειμαι και εγω μερος του προβληματος)θα παμε στο καρφουρ και θα τα ψωνισουμε ολα απο κει για να μη τρεχουμε περα δωθε.σημερα ειδα για πρωτη φορα μια διαφημιση για φορολογικη συνειδηση και γελασα γιατι μου ηρθε ταυτοχρονα και το εκκαθαριστικο απο την εφορια.Πρεπει να παψουμε να αφηνουμε να μας κανουν πλυση εγκεφαλου.αλλα θελει κοινη λογικη.(πλεον δεν ξερω ομως οταν λεμε κοινη λογικη τι εννοουμε,αρχιζει και γινεται extreme λογικη,διαφορετικη και ρομαντικη καμια φορα.η κοινη λογικη ειναι να αρπαξουμε γιατι αλλιως θα μας πουν και βλακες.).Δεν ξερω αν μπορει να βρεθει ενας ηγετης οπως τον χρειαζομαστε,πιθανοτατα να τον καθαρισουν στα σπαργανα.Η υλη εχει γινει πλεον τοσο τελεια σε εμφανιση και σε υφη.το πνευμα δυσκολα τη συναγωνιζεται.Παλια επερνες μια πλαστικη κουκλα και εβλεπες τα ελατωματα πανω της.αφηνες την φαντασια σου να την συμπληρωσει,το πνευμα σου.Πλεον παιρνεις την κουκλα,κινητο και ειναι τελειο,αψεγαδιαστο.Η μονη αποδειξη πως η υλη δεν ειναι ο αυτοσκοπος πλεον,ειναι οτι ακομα και αν εχεις τα παντα δεν σημαινει πως μπορει να εισαι ευτυχισμενος.Υλη και πνευμα πρεπει να συμβαδιζουν και να ισσοροπουν,και τα 2 ειναι απαραιτητα, γιατι και απο τα δυο ειμαστε φτιαγμενοι.Εχουμε στη δουλεια 2 ερκοντισιον.ολοι φευγουν και τα αφηνουν ανοιχτα γιατι δεν ειναι στο σπιτι τους.δεν τους νοιαζει περα απο τη μυτη τους.μπορουμε να αλλαξουμε κανοντας μικρα πραγματακια αλλα να τα κανουμε μαζικα.και η συννενοηση ερχεται με την παιδεια,η οποια στις μερες μας λεει θα σε φαω για να μη με φας.αρα με τετοια παιδεια δεν γινεται τιποτα.ολοι κανουμε τον κυκλο μας,τα παιδια ειναι ακομα ευπλαστα,ξεκινουν τωρα,αν μαθουν διαφορετικα ισως να καταφερουν κατι,αλλα ειναι τοσο δυσκολο,τοσοι οι πειρασμοι και ακομα και να μπορουν να ξεφυγουν δεν προκειται να αφησουν οι λυκοι τα προβατακια,θα λειωσουν μερικα παραδειγματικα για να \"συννετησθουν\" τα υπολοιπα.Που και που υπαρχουν μερικοι φαροι που φεγγοβολουν αλλα δεν φτανουν,γιατι ο κοσμος φοραει συνεχεια γυαλια ηλιου,μη πω μασκες οξυγονοκολλησης.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    και κατι ακομα,οτι θελουμε να ξεφυγουμε δεν σημαινει πως μπορουμε και να το πραξουμε.ισως να μπορουμε να βαλουμε ενα λιθαρακι για τους επομενους.αλλα αυτο σημαινει κοπος για μας ισως χωρις ανταλλαγμα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by Empneustns
    Originally posted by Arsi
    Εμπνευστη μ\'αρεσαν αυτα που εγραψες αλλα δεν ξερω εχω προβληματιστει πολυ.Καλη η σκεψη σου για τις τραπεζες-ασχετο που δεν εχουμε λεφτα να βαλουμε σ\'αυτες αλλα σαν ιδεα μετραει.Προσωπικα δεν ειναι ο κοπος ειναι οτι στην ουσια δεν ξερουμε ουσιαστικους τροπους διεκδικησης.Με τα παιδια που συζηταω συνεχεια κ βεβαια προσπαθω να τους περασω τη σημασια των ειρηνικων τροπων μου λενε οτι δε γινεται να καταλαβουν αλλιως κ σε ενα συστημα που υπολογιζει πανω απο ολα στην υλη θα ταρακουνηθει μονο μεσα απ\'την καταστροφη της.Συμφωνω στον ηγετη μα τον ηγετη θα τον δημιουργησουμε εμεις αν μαθουμε να πιστευουμε σε ιδεες κ αυτο θα γινει αν καταρχην συνηδητοποιησουμε οτι το \'βολεμα\' δε βγαζει πουθενα.Γιατι ολοι μαζι ειμαστε ενα σωμα κ αυτο θα νοσησει αν δεν το φροντισουμε συνολικα.Πρεπει ολοι να δουμε οτι ο διπλανος μας ειναι μελος της υπαρξης μας.Αρα οντως αν γινει κατι θα πρεπει να γινει συλλογικα,φροντιζοντας ο καθενας να κανει πραξεις για το συνολικο καλο.
    το θεμα της τραπεζας το ανεφερα ως παραδειγμα.Μπορουμε να βρουμε (δεν ειναι δυσκολο) ποιοι ομιλοι μας κυβερνουν,να βαζουμε βενζινη απο μικρες εταιρειες,να ψωνιζουμε απο μικροτερα σουπερ μαρκετ να προσπαθουμε να τονωσουμε τις ελληνικες εταιρειες και οχι τις εξωτερικες(και οταν αγορασθουν απο εξω να αλλαζουμε)(θελει ψαξιμο,ουτε εγω το κανω αρα ειμαι και εγω μερος του προβληματος)θα παμε στο καρφουρ και θα τα ψωνισουμε ολα απο κει για να μη τρεχουμε περα δωθε.σημερα ειδα για πρωτη φορα μια διαφημιση για φορολογικη συνειδηση και γελασα γιατι μου ηρθε ταυτοχρονα και το εκκαθαριστικο απο την εφορια.Πρεπει να παψουμε να αφηνουμε να μας κανουν πλυση εγκεφαλου.αλλα θελει κοινη λογικη.(πλεον δεν ξερω ομως οταν λεμε κοινη λογικη τι εννοουμε,αρχιζει και γινεται extreme λογικη,διαφορετικη και ρομαντικη καμια φορα.η κοινη λογικη ειναι να αρπαξουμε γιατι αλλιως θα μας πουν και βλακες.).Δεν ξερω αν μπορει να βρεθει ενας ηγετης οπως τον χρειαζομαστε,πιθανοτατα να τον καθαρισουν στα σπαργανα.Η υλη εχει γινει πλεον τοσο τελεια σε εμφανιση και σε υφη.το πνευμα δυσκολα τη συναγωνιζεται.Παλια επερνες μια πλαστικη κουκλα και εβλεπες τα ελατωματα πανω της.αφηνες την φαντασια σου να την συμπληρωσει,το πνευμα σου.Πλεον παιρνεις την κουκλα,κινητο και ειναι τελειο,αψεγαδιαστο.Η μονη αποδειξη πως η υλη δεν ειναι ο αυτοσκοπος πλεον,ειναι οτι ακομα και αν εχεις τα παντα δεν σημαινει πως μπορει να εισαι ευτυχισμενος.Υλη και πνευμα πρεπει να συμβαδιζουν και να ισσοροπουν,και τα 2 ειναι απαραιτητα, γιατι και απο τα δυο ειμαστε φτιαγμενοι.Εχουμε στη δουλεια 2 ερκοντισιον.ολοι φευγουν και τα αφηνουν ανοιχτα γιατι δεν ειναι στο σπιτι τους.δεν τους νοιαζει περα απο τη μυτη τους.μπορουμε να αλλαξουμε κανοντας μικρα πραγματακια αλλα να τα κανουμε μαζικα.και η συννενοηση ερχεται με την παιδεια,η οποια στις μερες μας λεει θα σε φαω για να μη με φας.αρα με τετοια παιδεια δεν γινεται τιποτα.ολοι κανουμε τον κυκλο μας,τα παιδια ειναι ακομα ευπλαστα,ξεκινουν τωρα,αν μαθουν διαφορετικα ισως να καταφερουν κατι,αλλα ειναι τοσο δυσκολο,τοσοι οι πειρασμοι και ακομα και να μπορουν να ξεφυγουν δεν προκειται να αφησουν οι λυκοι τα προβατακια,θα λειωσουν μερικα παραδειγματικα για να \"συννετησθουν\" τα υπολοιπα.Που και που υπαρχουν μερικοι φαροι που φεγγοβολουν αλλα δεν φτανουν,γιατι ο κοσμος φοραει συνεχεια γυαλια ηλιου,μη πω μασκες οξυγονοκολλησης.
    Μπορεί να σου φανεί περίεργο, αλλά συμφωνώ κατά πλειοψηφία μαζί σου, στο θέμα της ατομικής συμπεριφοράς του καθένα..Διαφωνώ κάθετα εν τούτοις στο ότι χρειαζόμαστε έναν ηγέτη , οι δεσπότες / αφέντες / ηγέτες / αυτοκράτορες / μονάρχες, μάλλον κακό παρά καλό έκαναν στην Ανθρωπότητα, ξεκίνα από την αρχαιότητα και φτάσε μέχρι σήμερα στους διάφορους δικτατορίσκους της Αφρικής, μέχρι τον homo neanentarlensis πιθηκόμορφο,βλακότροπο και υπερανόητο σε βαθμό κακουργήματος πλανητάρχη G.W. Bush. Εκείνο που είναι σημαντικό , είναι οι κοινωνίες να φτάσουν σε ένα τέτοιο ιδεατό σημείο που η παρουσία οποιουδήποτε ηγέτη όχι μόνο να μην είναι απαραίτητη αλλά και να είναι θεσμικά εκτός πολιτικού γίγνεσθαι. Η απολυταρχία στην εξουσία, δημιουργεί εκ προοιμίου εστίες διαφθοράς, η Ιστορία είναι γεμάτη από παραδείγματα παντοδύναμων ηγετών που είτε είχαν καλές προθέσεις είτε όχι, ήταν περιτριγυρισμένοι από διεφθαρμένους αυλικούς και συμβουλατόρες, και τα παραδείγματα φτάνουν μέχρι και σήμερα στις σύγχρονες κοινωνίες μας. Δεν χρειάζεται λοιπόν να επιζητούμε φωτισμένους ηγέτες - βασικά θα πρέπει πρώτα να πάψουμε να είμαστε πρόβατα..Έλεγχο στη διαχείριση χρειαζόμαστε και θεσμικές αλλαγές στη Δημοκρατία ...Μερικές φύρδην μείγδην κι εκ του προχείρου προτάσεις της στιγμής :
    1. Οι βουλευτές από 300 να γίνουν 150 (αυτό σημαίνει λιγότερο κόστος διαχείρισης και μεγαλύτερη ευελιξία, λιγότερη διαφθορά)
    2. Απλή αναλογική (ούτως ώστε να προκρίνονται οι κυβερνήσεις συνεργασίας - άρα έλεγχος διαχείρισης)
    3. Ενίσχυση του κοινωνικού κράτους με νόμο πλαίσιο στο οποίο θα συμφωνήσουν όλες οι πολιτικές δυνάμεις
    4. Επένδυση στη παιδεία αντί για 4% στο 7/8 % του ΑΕΠ
    5. Χωρισμός Κράτους - Εκκλησίας ούτως ώστε να μην επεμβαίνει κανείς στα του άλλου
    6. Παράνομες πράξεις υπουργών να τιμωρούνται κι όχι να παραγράφονται με παραθυράκια και τερτίπια της Δικαιοσύνης
    7. Μείωση των στρατιωτικών εξοπλισμών
    Σ\'όλα τα παραπάνω και σε πολλά περισσότερα που δεν έχει ουσία να απαριθμήσω, εκείνο που απαιτείται κατά τη γνώμη μου είναι μια ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ κι όχι ένας φωτισμένος ηγέτης...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Παιδια φωτισμενους ανθρωπους αντιπροσωπους μας,χρειαζομαστε,αλλα το ξαναλεω εμεις θα τους δημιουργησουμε,ενας απο μας θα ειναι.Ας ξεκινησουμε ολοι λοιπον να υποστηριζουμε αυτο που θεωρουμε σωστο,να το διεκδικουμε κ ν\'αρχισουμε επιτελους να ακουμε τις πραγματικες μας αναγκες κ οχι αυτες που μας πλασσαρουν κ οπως ειπε κ ο εμπνευστης τα αποτελεσματα θελουν χρονο,αλλα αξιζει τον κοπο.Αλλωστε ο αγωνας οσο δυσκολος κ αν ειναι,οσο κ αν δεν επιφερει αμμεσες απολαβες εχει μεσα του τεραστια ουσια κ αυτο γεμιζει τον ανθρωπο γιατι αγωνιζεται για το πραγματικο του καλο.Δεν ξερω,δε θελω να πιστεψω πως θα παραδοθουμε σ\'αυτην την κατηφορα.Ουτε πως αντιδρασαμε στην απογνωση κ μολις μας δοθει ενα ξεροκομματο θα ηρεμησουμε.Πιστευω πως πρεπει να δουμε τι γινετι κ να αλλαξουμε πορεια.Αυτο βεβαια θα γινει αν εντοπισουμε πρωτα την πραγματικη αιτια της κρισης.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν εχω καταλαβει πως \"φωτιζεται\" καποιος και γινεται ηγετης.....
    Δηλαδηκανει σολαριουμ??? τι ακριβως κανει???

    Αυτοι δεν ειναι ανθρωποι σαν και εμας???
    Ισως θα επρεπε να πειτε ανθρωποι με περισσιο θρασσος και κομπορημοσυνη οτι εχουν το αλαθητο, αυτο ναι.

    Αρχιζει και μου την δινει η ανθρωπινη υπαρξη γιατι θεωρει οτι δεν μπορει να κανει τιποτα στη ζωη του αν δεν εχει μπροστα του ενα μπουσουλα που να τον νουθετει.
    Το πως θα πορευτουμε στη ζωη μας για να γινει αυτη καλυτερη πρεπει απαραιτητα να μας το πουν αλλοι, εμεις ποτε!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    krino μηπως αλλα εννοω κ αλλιως βγαινουν?Μπορει.\'Φωτισμενο \' προσωπικα δεν εννοω κατι ιδιαιτερο κ ξεχωριστο.Απλα ενας ανθρωπος απο μας που θα εχει τα κοτσια να ειναι αντιπροσωπος μας.Ουτε συμφωνω στο να εχουμε καποιον να μας νουθετει αλλα αυτο το εφερε η κουβεντα για το γεγονος οτι καποιος-καποιοι θα πρεπει να κυβερνανε.Για μενα το θεμα δεν ειναι ο ηγετης αλλα εμεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •