Σας εχουν επηρεασει τα γεγονοτα των ημερων και πως?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713

    Σας εχουν επηρεασει τα γεγονοτα των ημερων και πως?

    Γεια σας κ παλι μετα απο καιρο.Τελευταια εχω προβληματιστει παρα πολυ με ολα αυτα που γινονται κ τα συναισθηματα ειναι αναμεικτα.Βγαινουν πραγματα στην επιφανεια που με κανουν καθε μερα να συνηδητοποιω ολο κ καλυτερα που ζουμε κ να φρικαρω.Θελω ν'αντιδρασω αλλα κ παλι δεν ξερω πως θα μπορεσει ν'αλλαξει τροπη η πορεια μας σαν ανθρωποτητα.Δε μπορει να αγωνιζομαστε για αγαθα που οδηγουν καρφι στη δυστυχια γιατι δεν εχουν ανθρωπια,αγαπη.Ουτε το οικονομικο πιστευω πως ειναι η αιτια αλλα η απογνωση του να μην ονειρευσαι.το τελμα.Πολλα θελω να πω.Εσεις τι λετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Να ασχοληθώ με την κτηνοτροφία ή την γεωργία σε ένα ήσυχο μέρος χωρίς πολλά πολλά. Αλήθεια, το σκέφτομαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Εγώ είμαι αισιόδοξος , και ξέρεις γιατί Άρση γιατί πιστεύω πως η κάθε κρίση είναι μια καλή αφορμή να αναλογιστούμε και να επανεξετάζουμε την πορεία μας , το σημερινό οικονομικό σύστημα έχει εξαντλήσει τα όρια του , το πολιτικό επίσης ..., υπάρχουν προβλήματα που χεριάζοντε οικουμενικές λύσεις και από κοινού αντιμετώπιση , η εποχή του ατομικισμού και της ελευθέριας ενώ πρόσθεσε υλικά αγαθά δεν αύξησε ανάλογα και την ευτυχία . Xρειαζόμαστε νέες ιδέες νέους δρόμους μια νέες προτάσεις , και νομίζω θα είναι μια άκρως δημιουργική περίοδος οπού , οι κοινωνικές επιστήμες θα έχουν την τιμητική τους , θα γίνουν νέες ζυμώσεις ένα new deal θα αντικαταστήσει το υπάρχουν :) Είμαι αισιόδοξος γιατί κυρίως δεν βλέπω ειδήσεις : )

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Εγώ πάντως τα τελευταία χρόνια αισθάνομαι πως είμαστε συνέχεια στο \"αμήν\". Το \"μπαμ\" άφαντο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    εγω θελω τοσο πολυ να συμμετασχω κ να διαμαρτυρηθω αλλα οποτε ξεκιναει ο πολεμος ματ-διαδηλωτων φευγω.Φοβαμαι κ δεν το κρυβω,ουτε να τρεξω μπορω για πολυ ουτε να αντεξω δακρυγονα μπορω,μια φορα εμεινα κ εκανα να συνελθω ποσες μερες...τα γεγονοτα που συμβαινουν δειχνουν ξεκαθαρα πως ολοι μας ειμαστε θυματα ενος συστηματος ακομα κ οι μπατσοι θυματα ειναι....αλλά το συστημα εμεις δεν το επιλεξαμε??αρα ποιος ειναι αξιος να μιλαει???ολα περιτριγυριζονται απο χρημα,απατεωνιακαμια αξιολογηση αλλα σαν θυματα εμεις ακολουθουμε γιατι δεν εχουμε αλλη επιλογη,πρεπει να ζησουμε να προσφερουμε στις οικογενειες μας παιζοντας το παιχνιδι τους!!
    Η αλλαγη απαιτει συλλογικη δουλεια απο ατομα που δεν εχουν κολλημενο μυαλο κ μπορουν να θυσιαστουν!!το κανει κανενας??οχι,γιατι κανενας δεν θα εκτιμησει τιποτα...επομενως βολευομαστε,δεν μιλαμε,κανουμε τα πιονια κ ας ξερουμε το σωστο....η μονη μας δυναμη που μετραει ειναι μια καταραμενη ψηφος...Ποιος ειναι αξιος να την παρει ομως??Για μενα,κανενας...
    Ολοι ελπιζουμε οτι θα καλυτερεψουν τα πραγματα...Μπορει να απογοητευομαστε αλλα μια ελπιδα την εχουμε αλλα μας την καινε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Παιδια εγω ειμαι αισιοδοξη απ\'τη μια ακριβως γιατι βλεπω πως υπαρχει ελπιδα,γιατι δεν ειμαστε εντελως παθητικοι δεκτες κ τελικα αν συνεχισουμε να πιστευουμε σ\'αυτη τη φλογα που καιει μεσα μας κ μας δειχνει το σωστο κ συνεχισουμε τον αγωνα αναγκαστικα θα υπαρξουν αλλαγες κ απ\'την αλλη φρικαρισμενη απ\'το επιπεδο της απανθρωπιας καποιου ποσοστου ανθρωπων,απ\'την ψευτια μεσα στην οποια ζουμε.Σαν ενας χαρτινος κοσμος.ενα καλοστημενο παραμυθι που δεν εχουμε τη δυναμη ν\'αντικρυσουμε.κ αυτη τη δυναμη τη βρισκουν τα παιδια που ειναι πιο αναλοιωτα.κ μας τη δειχνουν κ μας δινουν ελπιδα.Παντως φοβερο πως η τηλεοραση τελευταιες μερες δειχνει Μαλιωτακη κ εξω γινεται χαμος.δλδ τι?κοροιδια στη κοροιδια...τρελαινεσαι αν παρατηρησεις αντιφασεις αυτες τις μερες.πως γινεται?υπαρχουν ανθρωποι που πειθονται?που ζουμε?Αυτες οι αντιδρασεις ηρθαν σα θαυμα εν ωρα υπνου..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    αντε ντε ελεος με την μαλιωτακη,θεος να τον συγχωρεσει τον ανθρωπο αλλα ελεος....
    Πολυ σωστα ειπες τα παιδια εχουν την φλογα,τα ακους να μιλανε κ σκεφτονται πιο σωστα απο πολλους μεγαλους!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by pennoula_v
    εγω θελω τοσο πολυ να συμμετασχω κ να διαμαρτυρηθω αλλα οποτε ξεκιναει ο πολεμος ματ-διαδηλωτων φευγω.Φοβαμαι κ δεν το κρυβω,ουτε να τρεξω μπορω για πολυ ουτε να αντεξω δακρυγονα μπορω,μια φορα εμεινα κ εκανα να συνελθω ποσες μερες...τα γεγονοτα που συμβαινουν δειχνουν ξεκαθαρα πως ολοι μας ειμαστε θυματα ενος συστηματος ακομα κ οι μπατσοι θυματα ειναι....αλλά το συστημα εμεις δεν το επιλεξαμε??αρα ποιος ειναι αξιος να μιλαει???ολα περιτριγυριζονται απο χρημα,απατεωνιακαμια αξιολογηση αλλα σαν θυματα εμεις ακολουθουμε γιατι δεν εχουμε αλλη επιλογη,πρεπει να ζησουμε να προσφερουμε στις οικογενειες μας παιζοντας το παιχνιδι τους!!
    Η αλλαγη απαιτει συλλογικη δουλεια απο ατομα που δεν εχουν κολλημενο μυαλο κ μπορουν να θυσιαστουν!!το κανει κανενας??οχι,γιατι κανενας δεν θα εκτιμησει τιποτα...επομενως βολευομαστε,δεν μιλαμε,κανουμε τα πιονια κ ας ξερουμε το σωστο....η μονη μας δυναμη που μετραει ειναι μια καταραμενη ψηφος...Ποιος ειναι αξιος να την παρει ομως??Για μενα,κανενας...
    Ολοι ελπιζουμε οτι θα καλυτερεψουν τα πραγματα...Μπορει να απογοητευομαστε αλλα μια ελπιδα την εχουμε αλλα μας την καινε...
    Πενουλα πιστευω πως σημαντικο πρωτα απ ολα ειναι να αντιδρασουμε μεσα μας κ να δουμε την αληθεια οπως κ το κανεις κ τα αλλα ερχονται.Τι να πω εγω εχω πεσει σε σκεψεις οτι καν δεν αξιζει να σκυψουμε το κεφαλι για να εχουμε να φαμε,οτι προτιμοτερο να πεθανω απο πεινα παρα να πεθανει η ψυχη μου γιατι τοτε δεν εχει τιποτα ουσια.Εχω ξεσηκωθει πολυ ασχημα.Δεν ειμαστε χαζοι,εχουμε πολυ δυναμη κ η δυναμη της ψυχης κ της αληθειας ειναι ικανη να νικησει οτιδηποτε υλικο κ ψευτικο.Αρκει να θελουμε να το διεκδικησουμε.Δεν ειναι ρομαντικα αυτα που λεω.Θελω εναν καλυτερο κοσμο να ζησω.Κ αν το θελουμε ολοι κ το διεκδικησουμε κατι μπορει να γινει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by pennoula_v

    Πολυ σωστα ειπες τα παιδια εχουν την φλογα,τα ακους να μιλανε κ σκεφτονται πιο σωστα απο πολλους μεγαλους!!
    Προσωπικα επειδη δουλευω σε σχολειο κ ακουω πολλα τους εχω βγαλει το καπελο για τις αποψεις τους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by lllogan
    Να ασχοληθώ με την κτηνοτροφία ή την γεωργία σε ένα ήσυχο μέρος χωρίς πολλά πολλά. Αλήθεια, το σκέφτομαι.
    χωρις πολλα πολλα ειναι αυτο?χωρις πολλα υλικα αγαθα,χωρις θεοποιηση της υλης αλλα με πολλα ψυχικα αγαθα.Σιγουρα καλυτερα θα ειναι αλλα ποιος το κανει...που μπηκαμε στο ποταμι δωσαμε λαθος προτεραιοτητες κ αντε να κανουμε ανακαταταξεις...πολυ πακετο να βγεις απ τη συνηθεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Τι πρεπει να κανουμε το ξερουμε ολοι.Αλλα οταν ερχεται η σειρα μας να βαλουμε αυτο το καταραμενο τουβλακι στην ιστορια,τοτε το κραταμε για παρτυ μας.Ολοι κρινουμε τους αλλους αλλα τι κανουμε οταν ερχεται η δικια μας σειρα να προσφερουμε;Διαβασα καπου παραπανω πως τα παιδια εχουν τη φλογα.Και εμεις καποτε την ειχαμε,καποιοι την εχουν ακομα,αλλα ελαχιστοι.Οι περισοτεροι εχουν αλλοιωθει απο το συστημα.ετσι και αυτα τα παιδια θα μεγαλωσουν και θα μπουν και αυτα στα γραναζια.απλα ακομα δεν γνωριζουν τις συνεπειες,δεν τους νοιαζει,δεν τις εχουν βιωσει εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.Για να ξεφυγουμε χρειαζομαστε 2 πραγματα,1) εναν ηγετη 2)να μαθουμε να πιστευουμε σε ιδεες.Για την ωρα πιστευουμε μονο σε ιδεες που εχουν σκοπο να βολευτουμε.Αρσι η υλη ειναι σαν το αμαξι,το εχουμε για να μας εξυπηρετει; η το αγαπαμε πιο πολυ απο τον εαυτο μας;Ο μονος τροπος για να καταλαβουμε την πραγματικη του αξια ειναι αν τελειωσει η βενζινη ολου του κοσμου.(πολυ πακετο να βγουμε απο την -ΚΑΚΗ- συνηθεια).Εχεις δικιο σε οσα λες για να νικησεις,αλλα δεν μπορεις μονη σου.χρειαζεσαι συμμαχους.και λες μια φοβερη λεξη.να διεκδικησουμε ...!!!πως αφου εχουμε μαθει να τα παιρνουμε ολα στο πιατο.διεκδικηση σημαινει κοπος,θυσια και οχι λοττο αρπαχτη.Ποτε θα μαθουμε πως αν μπορουμε να κανουμε κατι θα ειναι συλλογικα και οχι ατομιστικα;και ποτε θα μαθουμε να θελουμε αρχηγους που θα κοιτουν το γενικο καλο και οχι το προσωπικο δικο μας; μεχρι το 2008 κρινοντας απο την ιστορια μας χμμμμμ.... (ωραιο θεμα)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    και κατι ακομα,για να ερθουν οι αλλαγες δεν χρειαζεται να σπασουμε μια τραπεζα,αν θελεις να την ρημαξεις παρε τα λεφτα σου απο αυτην .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Εμπνευστη μ\'αρεσαν αυτα που εγραψες αλλα δεν ξερω εχω προβληματιστει πολυ.Καλη η σκεψη σου για τις τραπεζες-ασχετο που δεν εχουμε λεφτα να βαλουμε σ\'αυτες αλλα σαν ιδεα μετραει.Προσωπικα δεν ειναι ο κοπος ειναι οτι στην ουσια δεν ξερουμε ουσιαστικους τροπους διεκδικησης.Με τα παιδια που συζηταω συνεχεια κ βεβαια προσπαθω να τους περασω τη σημασια των ειρηνικων τροπων μου λενε οτι δε γινεται να καταλαβουν αλλιως κ σε ενα συστημα που υπολογιζει πανω απο ολα στην υλη θα ταρακουνηθει μονο μεσα απ\'την καταστροφη της.Συμφωνω στον ηγετη μα τον ηγετη θα τον δημιουργησουμε εμεις αν μαθουμε να πιστευουμε σε ιδεες κ αυτο θα γινει αν καταρχην συνηδητοποιησουμε οτι το \'βολεμα\' δε βγαζει πουθενα.Γιατι ολοι μαζι ειμαστε ενα σωμα κ αυτο θα νοσησει αν δεν το φροντισουμε συνολικα.Πρεπει ολοι να δουμε οτι ο διπλανος μας ειναι μελος της υπαρξης μας.Αρα οντως αν γινει κατι θα πρεπει να γινει συλλογικα,φροντιζοντας ο καθενας να κανει πραξεις για το συνολικο καλο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Arsi
    Καλη η σκεψη σου για τις τραπεζες-ασχετο που δεν εχουμε λεφτα να βαλουμε σ\'αυτες αλλα σαν ιδεα μετραει.
    lol...Οντως!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Empneustns
    και κατι ακομα,για να ερθουν οι αλλαγες δεν χρειαζεται να σπασουμε μια τραπεζα,αν θελεις να την ρημαξεις παρε τα λεφτα σου απο αυτην .....
    αμα ειχαμε λεφτα, θα τα ειχαμε στις τραπεζες νομιζεις??

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •