Ψυχολογική κακοποίηση από τον σύντροφο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    6

    Ψυχολογική κακοποίηση από τον σύντροφο μου

    Είμαι σε μια σχεση εδω και 3 χρονια.Εγω 24 αυτος 28.Εξαρχης ηταν δυσκολη σχεση,λογω της καταστασης με την οικογενεια του και της ιδιαιτερης προσωπικοτητας του.Εγω απο την αλλη,ατομο με πολλες ανασφαλειες.Απο την αρχη εδειχνα την ευαλωτη και συναισθηματικη πλευρα μου,μη μπορωντας ευκολα να πω οχι στον αλλο και δινοντας πολλα στη σχεση,τοσο υλικα οσο και ψυχικα.
    Εχω υποστει πολλα προβληματα αυτου του ανθρωπου,τοσο οικογενειακα οσο και ψυχολογικα.Τον τελευταιο χρονο η κατασταση εχει ξεφυγει.
    Εγω παντα ενιωθα ελλειψη εμπιστοσυνης στο προσωπο του και οτι κατι δεν πηγαινε καλα.
    Αρχισε να μου ζηταει να γινομαι σεξουαλικα πιο αγρια,να ντυνομαι σαν ***** μονο γι'αυτον.Εγω στην αρχη δισταζα,αλλα μετα τα εκτελουσα ολα.Εγινα ενα ρομποτ που απλα ακουγε και εκανε.Λιγες φορες τολμησα να πω οτι δεν μου αρεσαν οι δικες του προτΙμησεις.Σε ολους τους τομεις με κανει να νιωθω οτι αυτος εχει δικιο και η δικη μου αποψη ειναι λαθος.
    Οταν γινονται τσακωμοι,μου μιλαει ασχημα και με προσβαλλει.Απο βρισιες,μεχρι ταπεινωτικα και εξευτελιστικα σχολια για την εμφανιση μου.Καποια στιγμη εγινε βιαιος και με"απειλησε" οτι θα φαω σφαλιαρα αν δεν κανω αυτο που ελεγε.
    Καθε φορα με κανει να νιωθω λες και φταιω εγω.Αρχισα να αμφισβητω την δικη μου ευσταθεια.Πιστευα πως οντως ημουν λαθος,πως εγω ειμαι η τρελη.
    Οταν υπαρχει ηρεμια και λιγες φορες σηκωσω αναστημα,μου λεει οτι ο λογος που γοινονται αυτα και μου μιλαει ετσι ειναι γιατι δεν τον ακουω και δε καταλαβαινω τις αναγκες του.Καθε φορα κανω οτι μπορω,αλλα παντα ειμαι λαθος.
    Φυσικα υπαρχουν και οι περιοδοι οπου εγω φαινομαι αποφασισμενη και σκληρη και διεκδικω τα δικαιωματα μου,αλλα κρατουν για λιγο.
    Μολις νιωσει οτι χανει την εξουσια του,φροντιζει να την ανακτησει.
    Καθε τι πρεπει να γινεται με τον δικο του τροπο,γιατι οι δικες μου ιδεες ποτε δεν εχουν αποτελεσμα.
    Μου εχει υποσχεθει πολλα και μομινως συνοδευει τα απαισια σχολια του και τη συμπεριφορα του,με τη δικαιολογια οτι το κανει για το καλο μας.
    Εχω νιωσει δυνατη και ετοιμη να τον αντιμετωπισω καποιες φορες,αλλα καθε φορα δειχνει την ευαλωτη πλευρα του και καταληγω να τον λυπαμαι και να νιωθω αγαπη.Μου λεει ποσο λυπαται για ολα και πως εχει φταιξει.
    Και μετα παλι τα ιδια.
    Οι γονεις μου εχουν τρελαθει με αυτη την κατασταση,μου λενε να τρεξω μακρια και ποσο λαθος ειναι ολη αυτη η κατασταση.
    Οι φιλοι μου πολλες φορες,εχουν παει να μου ουν το ιδιο,αλλα ποτε δεν εχω μιλησει αναλυτικα για το τι συμβαινει.

    Το προβλημα ειναι οτι κατανοω ποσο ασχημο ειναι αυτο που γινεται και κατι μεσα μου μου λεει εδω και καιρο οτι δεν παει καλα.
    Αλλα νιωθω παγιδευμενη και εξαρτημενη απο αυτο τον ανθρωπο.Καθε φορα που μου μιλαει,μου κανει πλυση εγκεφαλου και ακομα και οσα πιστευα εγω μαζι με τους αλλους ππου μου τα ελεγαν,τα ξεχναω.

    Η ζωη μου εχει γεμισει με φοβους.Φοβους για το αν ειμαι καλη συντροφος,αν ειμαι αρκετα ωριμη,αν ειμαι τρελη και κυριως,φοβο μην πω κατι λαθος γιατι μετα δεν θα μπορω να χειριστω την αντιδραση του.

    Συγγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο,απλα ενιωσα την αναγκη να το μοιραστω με ατομα που ισως βιωνουν ή εχουν βιωσει παρομοια κατασταση με εμενα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Γεια σου συνομήλικη ανώνυμη. Πάρε τηλέφωνο ανώνυμα και δωρεάν στο 15900. Είναι γραμμή υποστήριξης υπερ των γυναικών που κακοποιούνται ψυχολογικά ή σωματικά.

    Λυπάμαι πολύ για όσα τραβάς. Το καλύτερο είναι να απομακρυνθείς από κοντά του, υπενθυμίζοντάς του τη νέα νομοθεσία, τον ν. 4531/2018 περί έμφυλης βίας. Αν φύγεις και σε παρενοχλήσει μέσω μηνυμάτων ή άλλου τρόπου, υπενθύμισέ του το άρθρο 333 του ΠΚ περί απειλής και stalking (1 χρόνος φυλακή).
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Παρε τηλεφωνο στο 100 δωρεαν και ζητα βοηθεια. Στο 15900 δωρεαν και ζητα τον ειδικο να σου πει τι να κανεις. Χωρις πλακα κατσε και σκεψου τι να κανεις και ασε τα τηλεφωνα. Τι αλλο θα ακουσουμε για τα τηλεφωνα μιλαω. Διαβασε και το συνταγμα και τα δικαιωματα του ανθρωπου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    " ο λογος που γοινονται αυτα και μου μιλαει ετσι ειναι γιατι δεν τον ακουω και δε καταλαβαινω τις αναγκες του.Καθε φορα κανω οτι μπορω,αλλα παντα ειμαι λαθος."

    Από αυτό και μόνο η συμβουλή μου είναι σήκω και φύγε το συντομότερο. Δεν χρειάζεται να το συζητήσεις, μάζεψε τα πράγματά σου και πήγαινε στους γονείς σου. Αν τολμήσει να σε απειλήσει μήνυση έτσι για να μάθει να είναι νταής και "άντρακλας".
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Δύο αλήθειες...
    1. Δεν πρόκειται να αλλάξει
    2. Όσο μένεις μαζί του κάνεις μεγάλο κακό στον εαυτό σου. Θα φτάσει μέρα που θα σκέφτεσαι πως η ζωή σου δεν έχει αξία. Δε χρειάζεται να πάω παρακάτω...
    Αν δεν έχετε να χωρίσετε σημαντικά πράγματα, ποιος θα πάρει τι κλπ, τώρα που διαβάζεις το μήνυμα μου ανοίγεις την πόρτα και φεύγεις. Και δεν ξανακοιταζεις πίσω. Αν αγαπάς τον εαυτό σου, θα το κάνεις. Εκείνος πάντως δε σ' αγαπάει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    6
    Απλα αναρωτιεμαι γιατι αλλαξε....Ή ισως ετσι ηταν εξαρχης και εγω δεν το ειχα καταλαβει.Ισως και παιρνοντας προαγωγη στη δουλεια του ενιωσε οτι απεκτησε την εξουσια.
    Καποτε ειχε πιασει πατο και η ζωη του βασιζοταν σε εμενα.Και τωρα συμπεριφερεται ετσι.Με λεει βαρετηκαι οτι δεν προσπαθω αρκετα.Ουτε με τις δουλειες στο σπιτι.Οτι βγαινω εξω σαν καραγκιοζης.Αλλα παντα συνοδευει αυτα τα λογια με το οτι ποναει κι αυτος και ξερει οτι με πληγωνουν αυτα που λεει.Αλλα τα λεει για να ειμαστε καλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Τα είπες όλα μόνη σου. Φαίνεται η αχαριστία του ευεργετηθέντος και φαίνεται πόσο ανθρωπάκι είναι. Δώσε στον άνθρωπο να έχει εξουσία σε ένα γραφείο 10 τ.μ. και θα δεις πως θα μεταμορφωθεί. Φαντάσου να του έδιναν εξουσία σε 131.957 τ.χλμ. και να τον έκαναν πρωθυπουργό...

    Ο τύπος αυτός είναι νάρκισσος, χειριστικός αλλά πολύ κενός νοήματος...
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Έτσι ήταν δεν άλλαξε...
    Ήθελε απλα κάποια να κάνει ότι θέλει εκείνος.......Δεν σε σέβεται ...σαν προσωπικότητα ούτε υπολογίζει την αποψη σου....Δεν σε θαυμάζει καν σαν γυναίκα..............
    Όλα τα βασικά στοιχεία δλδ που πρέπει να έχει μια ισορροπημένη σχέση λείπουν.....
    Μη το παίρνεις προσωπικά....εκείνος έχει μεγάλες ανασφάλειες με τον εαυτό του και το μόνο που θελει να καταφερςι με τη συμπεριφορά του είναι να νιώσει λίγο καλύτερα με τον εαυτό του....Από κόμπλεξ

    Πρέπει να τον απομακρύνεις άμεσα από τη ζωή σου γιατί είναι τοξικος....θα σου ρίξει την αυτοπεποίθηση σου στα τάρταρα και θα σου δημιουργήσει ανασφαλείς...Δεν το αξίζεις αυτό....
    Ναι σου βγάζει την "ευαίσθητη" του πλευρά οποτε πας να φυγεις επδ είναι χειρίστικος και ξέρει ότι αυτό είναι το κουμπί που θα πατήσει για να σε κάνει να υποχωρήσεις.....θεατράκι είναι αυτό..απλά σε χειραγωγεί......διωξτον να βρεις τον εαυτό σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χρειάζεσαι ψυχολογική βοήθεια άμεσα. Αν κατάφερνες να δεις την αλήθεια από μόνη σου και να έφευγες δεν θα ήσουν τώρα εδώ να μας γράφεις. Και δεν θα ξεμπλέξεις απλά επειδή στο είπαν κάποιοι άγνωστοι στο ίντερνετ εκτός κι αν το έχεις ήδη αποφασίσει. Το έχεις; Δεν νομίζω, ανακυκλώνεις την παράνοια και τις ενοχές.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κοπελια και εγω ειχα σχεση με γυναικα με πολλες ανασφάλειες οπως εσυ, το ξερω οτι εισαι και εσυ κουραστική για τον αλλο, αλλα ποτε δεν φέρθηκα με τετοιο ασχημο τροπο στην κοπελα. Ο ανθρωπος ειναι βλάκας 1ον δεν προκειται να αλλαξει αλλα θα χειροτερεύει, 2ον αν τον παντρευτεις την πάτησες, 3ον οσο καθεσαι θα αυτοκαταστρεφεσαι και απο καποιο σημειο και μετα δεν θα υπαρχει γυρισμός στην ψυχολογια σου, 4ον θα σε κερατώσει πανεύκολα χωρις πολυ σκεψη.
    Και το πιο σημαντικό... να ακους παντα τους δικους σου ανθρωπους τι σου λενε

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    6
    Συνεχεια λεει οτι δεν βλεπει προσπαθεια και οτι ξερει οτι με πληγωνουν και με πονανε τα λογια του,αλλα τον αναγκαζω να τα πει.
    Μου λεει οτι αν δε μπορω να γινω αυτο που θελει,δεν πειραζει και οτι θα το βρει και αυτος και εγω καποιον που να με καταλαβαινει.
    Και την επομενη ωρα μου ξαναλεει οτι μπορουμε να κανουμε πολλα μαζι και ομορφα πραγματα,αρκει εγω να γινω πρωτα πιο ωριμη.Οτι θελει να εχουμε ομορφο μελλον μαζι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Απλα πες του κι εσυ να αλλαξει και οτι φέρεται γενικως σαν βλάκας, τι ρουχα να φοράει, πως να μιλαει, με ποιους να κανει παρεα και εννοειται πες του πως αν σε αγαπαει θα τα κανει και να φροντίσει σαν σωστος αντρας να βρει δουλεια με κυρος και λεφτα, οχι υπαλληλοσ. Τρολαρε τον και σούταρε τον, τι καθεσαι και ασχολεισαι με βλάκες;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Anonymous1995 View Post
    Συνεχεια λεει οτι δεν βλεπει προσπαθεια και οτι ξερει οτι με πληγωνουν και με πονανε τα λογια του,αλλα τον αναγκαζω να τα πει.
    Μου λεει οτι αν δε μπορω να γινω αυτο που θελει,δεν πειραζει και οτι θα το βρει και αυτος και εγω καποιον που να με καταλαβαινει.
    Και την επομενη ωρα μου ξαναλεει οτι μπορουμε να κανουμε πολλα μαζι και ομορφα πραγματα,αρκει εγω να γινω πρωτα πιο ωριμη.Οτι θελει να εχουμε ομορφο μελλον μαζι.
    καρότο και μαστίγιο
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δηλαδη θελει να γινεις μια αλλη για να τα παει καλα μαζι σου.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δηλαδη θελει να γινεις μια αλλη για να τα παει καλα μαζι σου.

    Ναι βασικά.Υποθέτω ο χαρακτήρας μου του αρέσει αλλά με διαφορετικό στυλ και τρόπο σκέψης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 202
    Last Post: 02-08-2022, 12:43
  2. Ψυχολογική Κακοποίηση
    By siliakara in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 10-12-2016, 17:36
  3. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ
    By ΙΟΥΛΙΤΑ in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 25-02-2015, 01:44
  4. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ
    By Lilitsi in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2014, 02:17
  5. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ
    By Lilitsi in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 07-01-2014, 23:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •