Προς όλους τους αρρωστοφοβικους..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Προς όλους τους αρρωστοφοβικους..

    Γειά σας και πάλι! Θα ήθελα να μου πειτε τι κάνετε όταν έχετε κατι κ πρέπει να πάρετε φάρμακα;; Φοβάστε να τα πάρετε διαβάζετε όλες τις πιθανές παρενέργειες κ όταν τα πάρετε είστε ένα βήμα πριν τον πανικό;; εγώ έτσι είμαι πρέπει να πάρω αντιβίωση και επειδή έχω διαβάσει για αλλεργία σοκ φοβάμαι πάρα πολύ τρέμω μέχρι να την πάρω. Εσείς τι κάνετε;

  2. #2
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Γειά σας και πάλι! Θα ήθελα να μου πειτε τι κάνετε όταν έχετε κατι κ πρέπει να πάρετε φάρμακα;; Φοβάστε να τα πάρετε διαβάζετε όλες τις πιθανές παρενέργειες κ όταν τα πάρετε είστε ένα βήμα πριν τον πανικό;; εγώ έτσι είμαι πρέπει να πάρω αντιβίωση και επειδή έχω διαβάσει για αλλεργία σοκ φοβάμαι πάρα πολύ τρέμω μέχρι να την πάρω. Εσείς τι κάνετε;
    Καλησπέρα! Εγώ τα παίρνω με χαρά! Αφού είναι για το καλό μου! Δε διαβάζω ποτέ για παρενέργειες..

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Ναι. Πολλές φορες έχω αναγκαστεί να σταματησω και την αγωγή, κάτι που φυσικά δεν κάνει καλό στον οργανισμό μου. Συνέβη με θεραπεια που επρεπε να παρω για το στομάχι μου, με παυσιπονα, μέχρι και με φυτικά προϊόντα ή συμπληρωματα βιταμινών!


    Και φυσικά το ίδιο ισχύει και με το φόβο μου να παρω αντικαταθλιπτικά.


    Αντιβιωση κι εγώ φοβαμαι να παρω, αλλά σκεψου ότι έχεις το θετικό ότι θα καταπολεμηθουν τα βακτήρια και πιθανες νόσοι οπως ενδοκαρδιτιδα.

    Αν δεν έχεις παρουσιάσει μέχρι σήμερα αλλεργία,δεν νομίζω να παρουσιάσεις τώρα .

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Λάθος τοπικ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι. Πολλές φορες έχω αναγκαστεί να σταματησω και την αγωγή, κάτι που φυσικά δεν κάνει καλό στον οργανισμό μου. Συνέβη με θεραπεια που επρεπε να παρω για το στομάχι μου, με παυσιπονα, μέχρι και με φυτικά προϊόντα ή συμπληρωματα βιταμινών!


    Και φυσικά το ίδιο ισχύει και με το φόβο μου να παρω αντικαταθλιπτικά.


    Αντιβιωση κι εγώ φοβαμαι να παρω, αλλά σκεψου ότι έχεις το θετικό ότι θα καταπολεμηθουν τα βακτήρια και πιθανες νόσοι οπως ενδοκαρδιτιδα.

    Αν δεν έχεις παρουσιάσει μέχρι σήμερα αλλεργία,δεν νομίζω να παρουσιάσεις τώρα .



    Ναι αυτο οτι βοηθαει την καρδια πολυ μου δινει δυναμη! Πηρα ηδη 2 χαπια δεν με πειραξαν αλλα ο φοβος μενει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Ναι δυστυχώς διαβάζω όλα τα χαρτάκια και φυσικά τις παρενέργειες. Προσπαθώ όμως να το κάνω μια φορά μόνο και μετά παίρνω ότι είναι να πάρω
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Ναι δυστυχώς διαβάζω όλα τα χαρτάκια και φυσικά τις παρενέργειες. Προσπαθώ όμως να το κάνω μια φορά μόνο και μετά παίρνω ότι είναι να πάρω
    Κι έγω το ίδιο αλλά μετά μπαίνουν στο μυαλό και στο υποσυνείδητο και ξυπνάει ο φόβος μόλις το παρω μέχρι να περασει αρκετή ώρα να σιγουρευτώ ότι είμαι ασφαλης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Κάνω αυτό που είπε μια συγγενής μου κάποτε. Αν κάθομαι λεει και διαβάζω τις παρενέργειες ούτε ντεπόν δεν θα ξανά πάρω οπότε δεν τις διαβάζω.
    Το ίδιο κανω και εγώ. Αν δεν γνωρίζεις τι παρενέργειες αναγράφονται για το φάρμακο τίποτα δεν θα πάθεις! Πιάνει!!

    Εστάλη από Redmi S2 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Γειά σας! Δεν μπορώ να ανοίξω καινούριο θέμα δε μου το επιτρέπει το σαιτ γενικά είμαι καινούρια εδώ! Το θέμα μου ποιο είναι...μετα από κάτι εξετάσεις στα γυναικολογικα βρέθηκε ένα βακτήριο για το οποίο πρέπει να πάρω αντιβίωση..!έχω τρελαθεί από το φόβο μου διότι διάβασα τις παρενέργειες κ φοβάμαι μη τα πάθω. Κάτι διάβασα για αρρυθμίες στη καρδιά που μάλιστα σπάνια καταλήγουν σε θάνατο. Φοβάμαι επειδή τις προηγούμενες μέρες είχα κάτι τσιμπήματα κ αρρυθμίες οπότε φοβάμαι πολυ ότι από τη σκέψη μου κ μόνο θα το πάθω. Τι να κάνω?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Αντιβίωση είναι μη φοβάσαι. Αν δεις παρενέργειες το λες στο γιατρό και μπορεί να σου δώσει άλλη δεν είναι κακό. Το πολύ πολυ κάνα κόψιμο να σε πιάσει. Το λες και περνεις άλλη αντιβίωση.
    Να θυμάσαι πάντως ότι παρενέργειες συνήθως είναι έναν άνθρωπο που παίρνει κιαλλα χάπια και είναι πχ 85 γιατί μια δύσπνοια εκεί μπορεί να είναι σημαντικό, σε έναν υγειη οργανισμό νεο σαν εσένα , δε θα σου κάνει τίποτα σοβαρό.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Similar Threads

  1. Προς ολους τους υποχονδριους σχετικα με σωματικες παθησεις
    By Panos123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 14
    Last Post: 30-04-2020, 13:09
  2. Προς όλους τους χρήστες του forum που νιώθουν μόνοι τους
    By Apos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 92
    Last Post: 15-01-2016, 21:56
  3. Προς ολους τους βουλιμικούς (και πρωην..)
    By All_Hidden_Inside in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 29-10-2009, 14:00
  4. προς όλους
    By αριάδνη_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 03-01-2008, 16:09
  5. Προς όλους τους καπνιστές του site
    By kokkinoskoufitsa2 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 37
    Last Post: 19-09-2006, 00:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •