Κακοποίηση σε παιδική ηλικια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    george1520
    Guest
    Κάποιες άσχημες εμπειρίες επιλέγουμε να τις θάψουμε για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε. Αυτό έκανες και ήταν λογικό. Θεωρώ πως καλο θα ήταν να κανεις μια συζήτηση με ενα καλο ψυχολόγο για το πως θα κλείσεις την πληγή σου. Θα μείνει ναι το σημάδι αλλα θα είναι κλειστή. Μεσα απο τον διάλογο θα σε βοηθήσει να αποβάλεις οποιαδήποτε ενοχη νιώθεις ή σκέψεις που περνάνε απο το μυαλό (που δεν στέκουν).. θα δεις πως απο όλο αυτό θα βρεις πιο δυνατή.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Κορίτσι μου καλό, σου έχω εκφραστεί και στο παρελθόν σχετικά με τους "δικούς" σου ανθρώπους. Απέκλεισε τους παντελώς από τη ζωή σου. Ειναι ανίκανοι να ξεχωρίσουν δυα γαιδαρων άχυρα και έχουν και το θράσος να σου κουνουν το δάχτυλο επιδεικτικά. Επειδή κι εγώ με τέτοια τέρατα μεγάλωσα, δεν τους άξιζε να γίνουν γονείς και ουσιαστικά εκτός από βιολογικής άποψης, γονείς ούτε υπήρξαν ούτε και θα υπάρξουν γιατί είναι κολλημένοι στην παιδική ηλικία τους και στην ανευθυνότητα. Προσωπικά πιστεύω, πως έχεις δίκιο να ζητάς δικαίωση, το καταλαβαίνω. Αλλά πρακτικά, με κοινή λογικη, άνθρωποι που δεν μπήκαν στη διαδικασία να αναρωτηθούν από μόνη τους, γιατί το παιδάκι τους έγινε ξαφνικά εχθρικό κι γιατί άλλαξε συμπεριφορά προς το χειρότερο, είναι επειδή δεν τους αφορά να ξέρουν και μέσα τους ίσως Ν ζηλεύουν κιόλας που δεν ήταν αυτοί τα θύματα της παρενοχλησης για να ζητιανεύουν κάποια συμπάθεια γιατί πέρα από αυτό δεν νομίζω να πηγαίνει η συναισθηματική νοημοσύνη τους. Απομάκρυνε τους απο τη ζωή σου, από τη νοοτροπία σου, από το μυαλό και την καθημερινότητα σου. Σου τρώνε τη ζωή δίχως λόγο, τους τη χαρίζεις να σου την φάνε ουσιαστικά με το να τους υπολογίζεις. Ύψωσε τοίχους και μην περιμένεις τίποτα. Με το να είσαι αυτοπροσδιορισμενη οντωτητα δίχως εξάρτηση από τους μωρους γονείς σου θα δικαιωθείς. Και να πουν συγγνώμη, που δεν νομίζω, δεν θα αλλάξει τίποτα ουσιαστικά στον πόνο που βιώνεις 25 χρόνια τώρα.
    Και τέλος, έχεις απόλυτο δίκιο να νοιώθεις όσα συναισθήματα νοιώθεις. Κι αυτοί το ίδιο, εφόσον έχουν αποδεχτεί μέσα τους ότι είναι εντελώς σκουπίδια λογικό είναι πετάνε την ευθύνη της παρενοχλησης στο 7χρονο κ ν δικαιολογούν τον μπεκρή μπάρμπα για να σωπάσεις κ να μην τους ζαλίζεις. Η σκατιλα τους είναι δεδομένη. Για να είναι και η αξιοπρέπεια σου δεδομένη, πρέπει απλώς να αποδεχτείς κι εσύ πως είναι παντελώς σκουπίδια οι άνθρωποι. Το παράλογο δηλαδή που σε παιδεύει, είναι πως περιμενεις φυσιολογικές και πολιτισμενες αντιδράσεις από αμοιβαδες. Αυτά κ σε αγαπώ πολυ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Επίσης διαφωνώ με τον ψυχολόγο σου. Είναι χαζομάρα να σε βάζει σε διαδικασία διαλόγου με το τοίχο. Εσένα πρέπει να δυναμωσεις, όχι ξένες εμμονές οι οποίες μόνο κακό σου κάνουν. Το βρίσκω πολύ απλό. Ποια ήταν η ευθύνη σου? Να το πεις? Και οκ δεν το είπες όταν συνέβη. Και γιατί δεν το είπες? Επειδή δεν ένιωθες ασφάλεια να το εκμυσθηρευτεις σε ανθρώπους που θα έπρεπε να έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη. Ποιανού λάθος ήταν δηλαδή? Του 7χρονου ή των 30αριδων? Αυτοί που στο καλό ήταν να αντιληφθούν πως το παιδί τους άλλαξε συμπεριφορά? Σε ρώτησαν ποτέ? Και όταν το έμαθαν τι έκαναν? Σου έδωσαν άλλη μια να πέσεις πιο βαθιά στη λούμπα,. Επομένως ποια αξία θα αποκομίσεις από ένα τέτοιο διάλογο? Και γιατί?

  4. #19
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    σκατιλα τους είναι δεδομένη. Για να είναι και η αξιοπρέπεια σου δεδομένη, πρέπει απλώς να αποδεχτείς κι εσύ πως είναι παντελώς σκουπίδια οι άνθρωποι. Το παράλογο δηλαδή που σε παιδεύει, είναι πως περιμενεις φυσιολογικές και πολιτισμενες αντιδράσεις από αμοιβαδες. Αυτά κ σε αγαπώ πολυ
    Εγω να δεις ποσο σε αγαααπω !!! Ασε που ειμαι ninja Ξερεις εσυ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θέλω την παιδική μου ηλικία πίσω
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-02-2018, 00:27
  2. παιδική ηλικία και κακοποίηση αλλά δε θυμάμαι καλά
    By koin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 24-12-2014, 02:55
  3. Παιδικη ηλικια και ψυχωση
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2013, 02:33
  4. Παιδική ηλικία σχφ
    By helena23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 29-03-2010, 01:06
  5. Replies: 13
    Last Post: 06-02-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •