Μια χρονιά έφτασε στο τέλος της.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    21

    Μια χρονιά έφτασε στο τέλος της.

    Λοιπόν ολοκλήρωσα την πρώτη μου σχολική χρονιά στη Θεσσαλονίκη και έχω να πω τα χειρότερα. Δεν πέρασα καλά, οι βαθμοί μου έπεσαν απ'το 19 πήγα στο 17 και με το ζόρι 17. Δεν έκανα ούτε μια παρέα, προσπάθησα να μιλήσω σε παιδιά ακόμη και να τους πω να πάμε έστω για έναν καφέ αλλά κανείς δεν δέχτηκε. Κανείς στο σχολείο δεν μου μιλά και ούτε στο φροντιστήριο κάνουμε ιδιαίτερη παρέα. Γενικά 10 μήνες εδώ δεν έχω προσαρμοστεί καθώς δεν έχω άτομο να μιλήσω, με έχουν κράξει γιατί έβγαινα μόνος μου στην παραλία και τώρα απλά κάθομαι μέσα, δεν έχω διάθεση για τίποτα. Χώρισα την κοπέλα μου στη Ρόδο(εκεί ζούσα) λόγω της απόστασης μπας και κάνω εδώ μια νέα αρχή, καμία δεν γύρισε καν να με κοιτάξει, ίσα ίσα με αποφεύγουν. Πφφ! Δεν ξέρω τι άλλο να πω, είμαι 16, η μισή εφηβεία μου πάει, με τι διάθεση θα δώσω εξετάσεις; Όλοι μου έλεγαν πως εδώ θα είναι καλύτερα αλλά εγώ δεν είδα αυτό το καλύτερα, δέχομαι μπούλινγκ επειδή βγαίνω μόνος και δεν έχω παρέες. Μακάρι τουλάχιστον να είχα έναν κολλητό ή έστω ένα άτομο να πάω για καφέ, δεν αντέχω εδώ, δεν μου αρέσει εδώ, όλα είναι χάλια και έχω τους γονείς μου από πάνω να μου λένε πως τους έχω πρήξει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    χελλο L.s ειναι αρχη και απλα ισως να αργησες να προσαρμοστεις αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα γινει.. ποιος σε κραζει π πας μονος σου βολτα? καλα κανεις και πας.. μπουλινγκ δεχεσαι απο τους συμμαθητες σου ? κανεις καποια δραστηριοτητα εκτος απο σχολειο φροντιστηριο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by eive View Post
    χελλο L.s ειναι αρχη και απλα ισως να αργησες να προσαρμοστεις αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα γινει.. ποιος σε κραζει π πας μονος σου βολτα? καλα κανεις και πας.. μπουλινγκ δεχεσαι απο τους συμμαθητες σου ? κανεις καποια δραστηριοτητα εκτος απο σχολειο φροντιστηριο?
    Πήγαινα γυμναστήριο αλλά ήμουν με κάτι 40χρονες γυναίκες και δεν είχε νεαρά άτομα, ναι στο σχολείο δέχομαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θυμάμαι κάποια από τα προηγούμενα μηνύματά σου κι έχω να πω ότι αν και έχεις κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες, τα βλέπεις τα πράγματα πάρα πολύ αρνητικά. Οι βλάκες που κοροϊδεύουν, αν δε τους δώσεις σημασία, μετά από λίγο βαριούνται και σταματάνε. Τι έγινε με 2 παιδιά που έλεγες ότι μιλούσες στην αρχή της χρονιάς; Το αν σου γουστάρει να πηγαίνεις μόνος σου βόλτες ή οτιδήποτε άλλο, είναι δική σου δουλειά, όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι δικό του πρόβλημα κι όχι δικό σου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θυμάμαι κάποια από τα προηγούμενα μηνύματά σου κι έχω να πω ότι αν και έχεις κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες, τα βλέπεις τα πράγματα πάρα πολύ αρνητικά. Οι βλάκες που κοροϊδεύουν, αν δε τους δώσεις σημασία, μετά από λίγο βαριούνται και σταματάνε. Τι έγινε με 2 παιδιά που έλεγες ότι μιλούσες στην αρχή της χρονιάς; Το αν σου γουστάρει να πηγαίνεις μόνος σου βόλτες ή οτιδήποτε άλλο, είναι δική σου δουλειά, όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι δικό του πρόβλημα κι όχι δικό σου.
    Με αυτά τα παιδιά μαλώσαμε γιατί με έκραζαν για αυτό που έγινε στη Ρόδο με τον βιασμό επειδή η καταγωγή μου είναι από εκεί.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    συμφωνω με την σονια! μηπως να εβρισκες μια αλλη δραστηριοτητα στα ενδιαφεροντα σου που θα εβρισκες ατομα στην ηλικια σου ? οντως αμα δεν δινεις σημασια βαριουνται και σταματανε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τώρα το καλοκαίρι προσπάθησε να κάνεις κάτι ομαδικό. Π.χ. αν σου αρέσει κανένα μπασκετάκι, κάνενα 5Χ5, κάποιο ταχύρυθμο σε ξένες γλώσσες κτλ. Προσπάθησε να είσαι κάπου με άτομα πιο κοντά στην ηλικία σου. Παράλληλα γράψε τον κάθε περίεργο εκεί που δεν πιάνει μελάνη και κάνε και μόνος σου ότι σε ευχαριστεί. Και για περπάτημα και για καφέ και για ποτό και για μπανάκι κι όπου θες πήγαινε.

    Τι εννοείς σε κράζαν αυτοί; Κράζαν εσένα προσωπικά για κάτι που δεν είχες καμία σχέση ή γενικά το νησί; Κι εσύ πως αντέδρασες;

Similar Threads

  1. Ένα τέλος δίχως τέλος
    By koutavi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2015, 16:24
  2. Φιλια που εφτασε στο τελος της ή απλα μια φαση?
    By Sally_Cinnamon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 11-09-2012, 15:02
  3. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 22:07
  4. τελος
    By roula35 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-10-2010, 18:55
  5. Έφτασε η ώρα
    By taxidromos in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 06-06-2007, 02:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •