Σχέση από απόσταση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8

    Σχέση από απόσταση

    Γειά σας. Εδώ και 3 περίπου χρόνια διατηρώ σχέση με ένα παιδί το οποίο μένει μόνιμα σε μια πολύ μακρινή περιοχή από την δική μου. Γνωριστήκαμε όταν σπούδαζα στην πόλη του. Εκτός από την απόσταση όμως, η δουλειά του είναι τέτοια που τον αναγκάζει κάθε χρόνο να τρέχει σε άλλο μέρος. Ούτε κ ο ίδιος δεν ξέρει δηλαδή που θα βρεθεί του χρόνου. Οι δικοί μου με πιέζουν και τσακωνομαστε συχνά για το γεγονός ότι πρέπει κι εγώ να βρω δουλειά. Ασφαλώς κ θέλω αλλά όπως καταλαβαίνετε δε γίνεται ο ένας να ναι στην ανατολή κ ο άλλος στη δύση! Όπως επίσης δε γίνεται κάθε χρόνο να τον ακολουθώ εκεί που θα τον στέλνουν. Τον αγαπάω κ δεν θέλω με τίποτα να τον χασω. Σπάω το κεφάλι μου μπας και βρούμε μια μέση λύση αλλά τίποτα. Ίσως το καλύτερο θα ήταν να έβρισκα μια εργασία στη δική του πόλη αφού όπου και να τον στείλουν για δουλειά εκεί θα καταλήξει κάποια στιγμή. Και με τα χρόνια θα μαζέψει μόρια για να έρθει πιο κοντά. Έλα όμως που στο συγκεκριμένο μέρος δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου δουλειές. Το έχω ψάξει και αυτό. Συγνώμη αν σας κούρασα. Έχετε να με συμβούλεψετε κάτι; γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω σκάσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα σε στεναχωρήσω λίγο, αλλά οι γονείς σου έχουν δίκιο. Αν έχω καταλάβει καλά είσαι 20τόσο χρονών κοπέλα. Δεν δικαιολογείται αυτή τη στιγμή να βάζεις τη σχέση πάνω από όλα. Το εργασιακό είναι πολύ σημαντικό. Αν μείνεις λίγο ακόμα άνεργη θα φτάσεις στα 30 και δεν θα έχεις καμία επαγγελματική εμπειρία πουθενά και θα είναι τρομερά δύσκολο να βρεις δουλειά αργότερα, άσε που θα είσαι κοτζάμ γουμάρα και ως τότε θα βασίζεσαι οικονομικά στους γονείς ή στον γκόμενο. Δεν σου λέω να παρατήσεις την σχέση σου, αλλά δεν μπορεί αν κρέμεσαι από αυτόν συνέχεια. Δεν είναι υγιές. Άλλωστε ήδη λες ότι η σχέση είναι από απόσταση. Αν δηλαδή είναι και πάλι από απόσταση, αλλά εσύ αντί να περιμένεις τον Οδυσσέα σαν την Πηνελόπη έχεις βρεις κάπου μια δουλειά, τι θα αλλάξει; Θα δυσκολέψει το να έρθει αυτός να σε βρει; Ε, ας δυσκολευτεί κι αυτός λίγο, ως τώρα εσύ έχεις μείνει στάσιμη στη ζωή σου για χάρη του... Θα φανεί και πόσο ισχυρός είναι ο δεσμός σας σε τελική ανάλυση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by stella321 View Post
    Γειά σας. Εδώ και 3 περίπου χρόνια διατηρώ σχέση με ένα παιδί το οποίο μένει μόνιμα σε μια πολύ μακρινή περιοχή από την δική μου. Γνωριστήκαμε όταν σπούδαζα στην πόλη του. Εκτός από την απόσταση όμως, η δουλειά του είναι τέτοια που τον αναγκάζει κάθε χρόνο να τρέχει σε άλλο μέρος. Ούτε κ ο ίδιος δεν ξέρει δηλαδή που θα βρεθεί του χρόνου. Οι δικοί μου με πιέζουν και τσακωνομαστε συχνά για το γεγονός ότι πρέπει κι εγώ να βρω δουλειά. Ασφαλώς κ θέλω αλλά όπως καταλαβαίνετε δε γίνεται ο ένας να ναι στην ανατολή κ ο άλλος στη δύση! Όπως επίσης δε γίνεται κάθε χρόνο να τον ακολουθώ εκεί που θα τον στέλνουν. Τον αγαπάω κ δεν θέλω με τίποτα να τον χασω. Σπάω το κεφάλι μου μπας και βρούμε μια μέση λύση αλλά τίποτα. Ίσως το καλύτερο θα ήταν να έβρισκα μια εργασία στη δική του πόλη αφού όπου και να τον στείλουν για δουλειά εκεί θα καταλήξει κάποια στιγμή. Και με τα χρόνια θα μαζέψει μόρια για να έρθει πιο κοντά. Έλα όμως που στο συγκεκριμένο μέρος δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου δουλειές. Το έχω ψάξει και αυτό. Συγνώμη αν σας κούρασα. Έχετε να με συμβούλεψετε κάτι; γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω σκάσει.
    εσυ σπας το κεφαλι σου, εκεινος τι λεει;;;
    μηπως τα κανεις μονη σου τα σχεδια, πως θα βολεψεις την ζωη σου ωστε να βρεθεις στα μερη του;
    κι αν βρεθεις εκει κι αυτος βρει μια αλλη;;;
    αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν εχεις μια σχεση ηδη 3 χρονων και υπαρχει αποσταση, αν υπαρχει κοινη θεληση, βρισκεται απο κοινου μια λυση για να ειστε μαζι. αλλα για να ειστε μαζι, πρεπει να παρετε μια κοινη αποφαση οτι θελετε μια μονιμη συνεχεια για την σχεση σας. δεν ξερω αν θα λεγεται γαμος ας πουμε, αλλα για να κανεις πλανα να αλλαξεις ζωη, μαλλον καποια δεσμευση πρεπει να εχεις με τον αλλον. θελετε κατι τετοιο; εκεινος θελει; αλλιως πως; θα πας σε ενα μερος που δενε χει δουλειες, σε καποιον που δεν σε καλεσε να ζησετε μαζι, να κανεις τι;;;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Καταλαβαίνω αυτά που μου λες και συμφωνώ κι εγώ. Ότι δηλαδή για να πάρεις μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να υπάρχει κάτι πιο "επίσημο". Δυστυχώς όμως με αυτές τις συνθήκες προκοπή δεν μπορούμε να κάνουμε. Δεν υπάρχει ένα σπίτι, δεν υπάρχει ένας σταθερός μισθός, εν ολίγοις δεν υπάρχει τίποτα ευνοϊκό για εμάς. Και έτσι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε το αποκλειω να τη καλεσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by stella321 View Post
    Καταλαβαίνω αυτά που μου λες και συμφωνώ κι εγώ. Ότι δηλαδή για να πάρεις μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να υπάρχει κάτι πιο "επίσημο". Δυστυχώς όμως με αυτές τις συνθήκες προκοπή δεν μπορούμε να κάνουμε. Δεν υπάρχει ένα σπίτι, δεν υπάρχει ένας σταθερός μισθός, εν ολίγοις δεν υπάρχει τίποτα ευνοϊκό για εμάς. Και έτσι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε.
    Εκεινος τι σου λεει για ολα αυτα;;; τι προτεινει να κανετε;

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Εγώ στη θέση σου θα το κυνηγούσα ΜΟΝΟ στη περίπτωση που ένιωθα ότι αυτός ο άντρας είναι πολύ σημαντικός για μένα....ότι ταιριάζουμε σε όλα ότι έιμαι πολύ ερωτευμένη και ότι έχουμε μια αρκετά δυνατή και σταθερή σχέση και υπάρχει και από τους δύο θέληση να κάνουμε κάτι πιο σοβαρό όπως γάμος οικογένεια....

    Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν θα χαραμιζα τα πιο παραγωγικά μου χρόνια κηνυγωντας έναν άντρα που έχουμε μια σχέση από απόσταση αλλα δεν ξέρω από την πλευρά του αν με θέλει τόσο πολύ στη ζωή του μένοντας τόσα χρονια εκτος δουλειας......

    Σχέσεις γίνονται.....τα χρόνια όμως και η επαγγελματική καριέρα δεν γυρνάνε πίσω και όπως σου είπαν θα σου είναι δύσκολο μεγαλύτερη να βρεις ένα καλό επάγγελμα χωρίς να έχεις καμία προϋπηρεσία

    Και στη τελική γιατί να κάνεις θυσίες μόνο εσύ για αυτή τη σχέση....εκείνος δεν πρέπει κάνει κάτι να προσπαθήσει...Να δείξει ότι σε θέλει στη ζωή του....;;;

    Κοίταξε τον εαυτό σου ξεκινά να σκέφτεσαι τι θα κάνεις...Να βρεις μια δουλειά να σταθείς στα πόδια σου τα υπόλοιπα θα τα βρεις και αργότερα

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by stella321 View Post
    Και με τα χρόνια θα μαζέψει μόρια για να έρθει πιο κοντά.
    Ένστολος είναι; Υπάρχει πρόβλεψη του νομοθέτη για συζύγους στρατιωτικών (που να δουλεύουν προφανώς στο δημόσιο τομέα) να αποσπώνται σε υπηρεσίες του στενού δημοσίου τομέα στο μέρος που μετατίθεται ο σύζυγος ένστολος, με το σκεπτικό του να μη χωρίζεται η οικογένεια.

    Μερικά λινκς ως τροφή για σκέψη:

    https://www.militaire.gr/%CF%83%CF%8...9%CE%BA%CF%89/

    http://www.nomikiprostasia24.gr/enhm...s-stratiotikon

    https://kranosgr.blogspot.com/2018/0...-post_602.html


    Με κίνδυνο η παραπάνω τροφή για σκέψη να είναι άνοστη ή εκτός τόπου και χρόνου, είπα να παραθέσω και εγώ καμιά πληροφορία παραπάνω, καθώς αυτές που μπορεί κάποιος να αντλήσει από τα μηνύματά σου είναι ούτως ή άλλως ελάχιστες...

Similar Threads

  1. Σχεση απο αποσταση
    By mirmigi in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 23-05-2016, 16:13
  2. Σχεση απο αποσταση
    By alexakis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 15-11-2014, 17:15
  3. ''Σχεση'' απο αποσταση!!
    By Ιωαννα! in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 168
    Last Post: 21-09-2014, 14:26
  4. σχεση απο αποσταση
    By violeta92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2014, 20:31
  5. Σχεση και αποσταση
    By Λυδια32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 19-07-2011, 21:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •