Απελπίστηκα και δεν ξέρω πως να βοηθήσω τον εαυτό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    North of Athens
    Posts
    6

    Unhappy Απελπίστηκα και δεν ξέρω πως να βοηθήσω τον εαυτό μου

    Καλησπέρα σε όλους σας!

    Πρώτο μου μήνυμα στο forum! Παρακολουθώ καιρό το site και το forum αλλά μόλις σήμερα πήρα την απόφαση να γραφτώ και να συμμετέχω!

    Ας ξεκινήσω σιγά σιγά την ιστοριούλα μου και εγώ... Πριν από 5 χρόνια περίπου, βιώνοντας έντονο ψυχικό πόνο απευθύνθηκα σε έναν γιατρό και αφού ξεκινήσαμε "θεραπεία" για κατάθλιψη, μετά από πααααρα πολλές συνεδρίες κατέληξε στο συμπέρασμα ότι έχω πολλά στοιχεία Οριακής Προσωπικότητας! Δυστυχώς δε φτάσαμε στο σημείο να υπάρξει ολοκληρωμένη διάγνωση γιατί έκανα μια αποτυχημένη απόπειρα αυτοκτονίας καταπίνοντας ένα ολόκληρο κουτί χάπια! Με βρήκαν οι γονείς μου έγκαιρα και με μια πλύση στομάχου, σώθηκα! Έπειτα από αυτό και δεδομένου ότι κανείς από το περιβάλλον μου δεν είχε σε εκτίμηση τον γιατρό μου, διέκοψα την θεραπεία και προσπάθησα να ξεκινήσω νέα σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά δεν ασχολήθηκαν τελικά μαζί μου (είχαν πιο σοβαρά περιστατικά, φαντάζομαι) και έτσι σταμάτησα και αποφάσισα να στηριχτώ στις δικές μου δυνάμεις για να γίνω καλά! Πράγματι βελτιώθηκα κάπως με το να σταματήσω να ζω, ουσιαστικά! Σταμάτησα να δουλεύω, σταμάτησα να έχω σχέσεις φιλικές και αισθηματικές με άτομα που είτε είχαν απαιτήσεις από εμένα και έφτιαξα έναν μικρόκοσμο που περιλάμβανε μόνο επιφανειακές παρέες, σχεδόν καθημερινή γυμναστική, και άφθονη ενασχόληση με το ίντερνετ (παιχνιδάκια και παρακολούθηση σειρών και ταινιών)! Όλο αυτό βέβαια ήξερα ότι είναι υποκατάστατο ζωής και ότι δε θα κρατούσε πολύ και πράγματι, πλέον που δουλεύω ξανά πολλές ώρες (δε γινόταν άλλο να αρμέγω τους γονείς μου! Είμαι και 33! Όχι 10), έχω ευθύνες, περιορισμένο ελεύθερο χρόνο και να αντιμετωπίζω προβλήματα υγείας στο κοντινό μου περιβάλλον (δηλαδή καθημερινά προβλήματα όλου του κόσμου) κλάταρα! Άρχισα να χάνω την επαφή με την πραγματικότητα, γκρεμίστηκε η "προσωπικότητα" που είχα χτίσει και κάνω όλη μέρα παρανοϊκές σκέψεις είτε να κάνω κακό στον εαυτό μου είτε σε άλλους!

    Θα ήθελα πάλι να κάνω μια νέα προσπάθεια για θεραπεία, μήπως με βοηθήσει αλλά φοβάμαι μη διαλυθώ τελείως! Επίσης μου είναι δύσκολο να διαλέξω καλό γιατρό ή ψυχολόγο γιατί εκεί που θα τον έχω θεό, μπορεί να μου πει καμιά κουβέντα και στο δευτερόλεπτο να τον θεωρήσω άσχετο και να θέλω να διακόψω τις συνεδρίες (οριακή ψυχούλα μου)!
    Υπάρχει τρόπος να αυτοθεραπευτώ ή έστω να νιώσω καλύτερα με κάποιες τεχνικές και αν όχι, μπορεί να μου συστήσει κανείς κάποιον ειδικό στην οριακή διαταραχή; (έστω και με προσωπικό μήνυμα για να μη γίνει διαφήμιση!)

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασε το σεντονάκι μου!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    καλησπερααα! προσωπικο μηνυμα δεν μπορουμε να σου στειλουμε ετσι και αλλιως αμα δεν ξεπερασεις τα 50 Post ! ετσι και αλλιως ο ψυχολογος και ο ψυχιατρος ειναι κατι πολυ προσωπικο δηλαδη αυτος που εμενα μπορει να με βοηθαει εσενα μπορει να μην σου κανει...
    εχω και εγω καταθλιψη και πολλα οριακα στοιχεια οποτε καταλαβαινω απολυτα αυτο π λες οτι μια τον εχεις θεο και μετα μπορει να τον θεωρησεις ασχετο και εγω ετσι το νιωθω αλλα απο την στιγμη π εγινε η διαγνωση οτι τον θεωρω ασχετο προσπαθω να συνεχισω να πηγαινω καθως σκεφτομαι οτι δεν ειναι τοσο πραγματικο αυτο και οτι ειναι η διαταραχουλα μ που τα σκεφτεται οποτε συνεχιζω.. να αυτοθεραπευτεις πιθανο να γινεται εγω δυστυχως δεν τον ξερω τον τροπο αν και εγω το σκεφτηκα και ειχα διακοψει την ψυχοθεραπεια ενα μηνα γιατι ελεγα δεν ξερει αυτος ξερω καλυτερα μεχρι που φρικαρα ακομα περισσοτερο και πηγα και κρεμαστηκα απο το παραθυρο οποτεεε No ! εμενα η συσταση μου ειναι να συνεχισεις την ψυχοθεραπεια σιγουρα... με ψυχιατρο δεν εχω εμπειρια μια φορα πηγα και μ εγραψε ladose τα οποια και δεν πηρα ποτε ... απο οσο ξερω το αιγινητειο εχει τμημα για οριακη διαταραχη το οποιο απο οσο ξερω ειναι καλο απλα εχει λιστα αναμονης αν σε ενδιαφερει ψαξτο... εμενα παντως η γιογκα με βοηθαει στο καθημερινο να χαλαρωνω.. Yoga ,ψυχοθεραπεια περπατημα και παρεα αυτα καπως με επαναφερουν στα Up Μουυ οχι απολυτα παντα αλλα με ωθουν να συνεχιζω με χαμογελοο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    North of Athens
    Posts
    6
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές σου!
    Το ίδιο αντικαταθλιπτικό μου το είχε γράψει και μένα και πιο πολύ κακό μου έκανε παρά καλό, νομίζω! Μπορεί και όχι, δεν ξέρω σίγουρα! Όσο για το Αιγινήτειο, εκεί είχα πάει και δε με ανέλαβαν δυστυχώς, άρα πρέπει να βρω κάποιον στον ιδιωτικό τομέα!
    Όσον αφορά τα περί περπατήματος, yoga, παρέας κλπ πράγματι βοηθάνε αλλά σαν παροδική φυγή και δυστυχώς την ώρα που με πιάνουν οι κρίσεις μου, δεν έχω τη διαύγεια να σκεφτώ να κάνω κάτι από αυτά! Οι αυτοκαταστροφικές και παρανοϊκές σκέψεις με κατακλύζουν και δεν κάνω τίποτα παρά κάθομαι και υποφέρω! κουλό ε;;; γενικά πιάνω τον εαυτό μου πολλές φορές να "χαίρεται" που υποφέρει γιατί τουλάχιστον κάτι νιώθει και όχι αυτό το σχεδόν μόνιμο μούδιασμα-κενό!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    το καταλαβαινω και εγω οταν με πιανει η "Κριση" δεν μπορω να το ελεγξω και πολυ ευκολα και ειναι σαν ολες οι προσπαθειες να χανονται εκεινη την στιγμη..γιατι δεν σε ανελαβαν εκει?
    παντως μην το αφησεις να σε καταβάλει προσπαθησε με οποιον τροπο θεωρεις εσυ καλυτερα να βοηθησεις τον ευατο σου ειναι πολυ κριμα να βασανιζομαστε ετσι..
    και η παροδικη φυγη μερικες φορες καλη ειναι ομως και ειδικα σε συγκριση με την παράδοση σε αυτες τις σκεψεις.. δεν ειναι μαυρο- ασπρο τα πραγματα δηλαδη ή υποφερω ή κενο καπως πρεπει να γεμισουμε το κενο με ομορφα πραγματακια να προσπαθησουμε τουλαχιστον

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    North of Athens
    Posts
    6
    Δε με ανέλαβαν είτε γιατί δε θεωρούσαν σημαντικό το πρόβλημά μου, είτε γιατί είχα πάει και πιο παλιά και είχα παρατήσει τη θεραπεία στη μέση όταν αισθάνθηκα λίγο καλύτερα, είτε γιατί είχαν πολλά περιστατικά και δεν είχαν χρόνο! Μπορεί να έπαιξαν όλα τον ρόλο τους! Δεν ξέρω και μάλλον δε θα μάθω ποτέ!

    όσο για την προσπάθεια, αααααααααααααχ ένας θεός ξέρει πόσο έχω προσπαθήσει να δείξω μια σχετική λειτουργικότητα και να φέρω εις πέρας ακόμα και πράγματα που φαίνονται απλά για άλλους!!!

    Να σου πω κάτι ευχάριστο τουλάχιστον: από την ώρα που είδα το μήνυμά σου έχει κολλήσει το μυαλό μου, να θέλω να ξεκινήσω και εγώ yoga! Απλώς μπορεί να το σκέφτομαι για μήνες ή χρόνια μέχρι να ξεκινήσω ή χωρίς να το σκεφτώ καν, να πάω γραφτώ στο άσχετο! χαχαχα ότι ναααα ναιιιιι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    να μου πεις εντυπωσεις αν τελικα το δοκιμασεις!!! αν θες πες μ για το αντικαταθλιπτικο π ειπες πιο πανω οτι σου εκανε πιο πολυ κακο παρα καλο !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    AEON ακόμα να αλλάξεις της eive το nickname?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    χαχαχ μαλλον η αλλαγη δεν θα γινει ποτέ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    ''Γίνε εσύ η αλλαγή που θέλεις να γίνεις'' ,λένε...
    Στην περίπτωσή σου όμως eive χρειάζεται ....ο AEON!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    του εστειλα και για διαγραφη απο το φορουμ αλλα ουτεε εκει μ εδωσε καμια σημασια

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    North of Athens
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by eive View Post
    να μου πεις εντυπωσεις αν τελικα το δοκιμασεις!!! αν θες πες μ για το αντικαταθλιπτικο π ειπες πιο πανω οτι σου εκανε πιο πολυ κακο παρα καλο !
    Καλησπέρα!!!

    Εννοείται πως θα σου πω εντυπώσεις! Εύχομαι να με βοηθήσει!!!
    Όσον αφορά το αντικαταθλιπτικό, με είχε κάνει να νιώθω αδυναμία, μου έκοψε την όρεξη για φαγητό (είχα και ναυτίες αρκετά συχνά) και έριξε-εξαφάνισε τη libido!
    Το μόνο ευχάριστο είναι ότι έχασα μερικά κιλάκια(αφού δεν έτρωγα)!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    To ladose για πολυ κοσμο κανονικο εμετικο δυστυχως. Και οι αντικουκου παρενεργειες επισης πολυ συχνες με τα SSRI γενικα. Δε σημαινει ομως πως δεν μπορειτε να βρειτε με το γιατρο ενα πιο καταλληλο φαρμακο. Μπορει και καποιο αλλο ssri ακομα να μη εχει καμια παρενεργεια και να σε βοηθησει κιολας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    thankk you για τις πληροφοριες fuzzy zebra! εισαι καλυτερα αυτες τις μερες?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κουκλα υπαρχουν λυσεισ για το οργανικο κομματι καθε ψυχικη ασθενεια εχει και οργανικο κομματι δηλαδη ασ πουμε η ψυχωση ειναι ανεβασμενη ντοπαμινη αυτα ειναι ιατρικα εμπειρικα εμεισ το κανουμε με συμπληρωματα διατροφησ μαγνησιο ζεολιθο και πρωτεινη δεσ παλιοτερα θεματα και καμια κορτιζονη για την βλαβη που μπορει να σου αφησει κανενασ μπαφοσ ασ πουμε κανε τα αυτα δεσ το αποτελεσμα και πηγαινε σε γιατρο αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    North of Athens
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    To ladose για πολυ κοσμο κανονικο εμετικο δυστυχως. Και οι αντικουκου παρενεργειες επισης πολυ συχνες με τα SSRI γενικα. Δε σημαινει ομως πως δεν μπορειτε να βρειτε με το γιατρο ενα πιο καταλληλο φαρμακο. Μπορει και καποιο αλλο ssri ακομα να μη εχει καμια παρενεργεια και να σε βοηθησει κιολας.
    SSRI είναι τα αντικαταθλιπτικά; Μάλλον έτσι όπως τα λες είναι! Ίσως ένας άλλος γιατρός μπορέσει να με βοηθήσει με άλλον τρόπο! Απλά ο συγκεκριμένος νομίζω έδινε το ίδιο φάρμακο σχεδόν σε όλους τους ασθενείς του! Σίγουρα σε τέσσερις κοπέλες που κάναμε μαζί ομαδική θεραπεία, έδινε αυτό! το είχαμε συζητήσει και μας έκανε εντύπωση που ενώ έχουμε διαφορετικά χαρακτηριστικά, παίρνουμε το ίδιο φάρμακο!

    Quote Originally Posted by eive View Post
    thankk you για τις πληροφοριες fuzzy zebra! εισαι καλυτερα αυτες τις μερες?
    Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον eive! Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά! Αλλάζει τόσο μα τόσο συχνά η διάθεση μου, μέρα με τη μέρα που μπερδεύομαι! Πολλές φορές και μέσα στην ίδια μέρα με πιάνουν κρίσεις αλλά σαν σύνολο, νομίζω είμαι λίγο καλύτερα από ότι τη μέρα που ξεκίνησα αυτό το thread!


    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κουκλα υπαρχουν λυσεισ για το οργανικο κομματι καθε ψυχικη ασθενεια εχει και οργανικο κομματι δηλαδη ασ πουμε η ψυχωση ειναι ανεβασμενη ντοπαμινη αυτα ειναι ιατρικα εμπειρικα εμεισ το κανουμε με συμπληρωματα διατροφησ μαγνησιο ζεολιθο και πρωτεινη δεσ παλιοτερα θεματα και καμια κορτιζονη για την βλαβη που μπορει να σου αφησει κανενασ μπαφοσ ασ πουμε κανε τα αυτα δεσ το αποτελεσμα και πηγαινε σε γιατρο αυτα
    Ευχαριστώ για την απάντησή! Είναι δεδομένο ότι χωρίς γιατρό δε θα βγάλω άκρη τελικά! Μπορεί να βγάλω βέβαια και μετά να νομίζω ότι ο γιατρός δεν ξέρει την τύφλα του, πράγμα το οποίο δε θα μάθουμε ποτέ! Όσο για τα συμπληρώματα δεν τα πολυπιστεύω! έχω πάρει διάφορα κατά καιρούς και για διαφορετικούς λόγους και νομίζω είναι πεταμένα λεφτά, για να κονομάνε οι εταιρείες!
    Last edited by Fuzzy Zebra; 31-05-2019 at 09:18.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω/συμπεριφερθώ
    By Alexandra1985 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 16-10-2013, 22:49
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ
    By NILADMIRARI in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2012, 22:51
  3. απελπιστηκα!
    By sisyphus_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 14-11-2011, 23:17
  4. Replies: 6
    Last Post: 04-10-2011, 03:37
  5. Θέλω να βοηθήσω κ δεν ξέρω πως....
    By lazy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 43
    Last Post: 07-04-2011, 21:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •