Μπέρδεμα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    4

    Unhappy Μπέρδεμα..

    Καλησπερα. Ειμαι καινουρια εδω. Σκεφτηκα να γραφτω για να μοιραστω το θεμα μου με καποιον περα απο τον εαυτο μου. Ολα αρχισαν πριν 10 μερες. Εκει που ετρωγα ενιωσα ξαφνικα να πνιγομαι κ ξεκινησε ενας τεραστιος πανικος, φοβος και δυσπνοια. Πηγα στο νοσοκομειο και μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα. Εκανα βεβαια πολλες εξετασεις, μεχρι κ αξονικη στους πνευμονες κ καρδιογραφημα, υπερηχους κλπ. Και ενω μου ειπαν οτι ολα ειναι καλα, εχω αυτο το φοβο οτι κατι δεν παει καλα και κανω συνεχεια μαυρες σκεψεις οτι κατι εχω και θα πεθανω. Νιωθω σαν να μη μπορω να παρω βαθια ανασα. Ξερετε, απο αυτες που σε γεμιζουν. Το πιο ασχημο ειναι οτι σταματησα να τρωω. Τρωω ελαχιστα κ μαλακές τροφες λογω φοβου πνιγμου. Πριν λιγο εφαγα ενα κρουασαν και νιωθω οτι μου εχει κολλησει κατι στο λαιμο κ θα πεθανω. Δεν το αντεχω αλλο. Δεν ξερω αν ειναι οντως σωματικο ή ψυχολογικο οπως λενε. Σαν ανθρωπος δεν πιστευω και τοσο στην ψυχοθεραπεια και τα ψυχοσωματικα συμπτωματα. Κοντευω να τρελαθω απο τις σκεψεις και το αγχος. (και την πεινα ) Αν καποιος περναει ή εχει περασει ποτε κατι παρομοιο ας μου δωσει μια συμβουλη. Γτ ειμαι ικανη να περασω απο καθε γιατρο που υπαρχει πριν παω σε ψυχιατρο (το οποιο για καποιο λογο αποφευγω )

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Καλησπερα. Τοσο προσφατα και ξαφνικα που σου εμφανιστηκε ολο αυτο ειναι λογικο να μην ξερεις τι να σκεφτεις/κανεις. Επισης λογικο να θελεις να αποκλεισεις οργανικα αιτια αφηνοντας τον ψυχιατρο τελευταιο, αλλωστε μεχρι ενος σημειου αυτη ειναι και η στρατηγικη των παθολογων... Αν ομως συνεχισεις ετσι να μην τρως, δε θα μπορεις οχι στους γιατρους να τρεχεις αλλα ουτε να σταθεις καλα-καλα. Με τα ροφηματα πως τα πας; Να καλυπτεσαι απο θερμιδες, ηλεκτρολυτες κλπ μπορεις με αυτο τον τροπο;

    Το αλλο ερωτημα ειναι γιατι θεωρεις πως υπαρχουν βιολογικα θεματα σ' αυτο τον κοσμο αλλα οχι ψυχολογικα/ψυχιατρικα. Αν δηλαδη καποιος απ' τους γιατρους σου προτεινει ψυχιατρο θα του πεις... τι; Καλα τα πτυχια σας κυριε καθηγητα αλλα εδω ειστε λαθος; :P Θεματα ψυχολογικα που σχετιζονται με την καταποση παντως υπαρχουν, και μαλιστα πολλα. Δε στο λεω για να σε προϊδεασω, ετσι κι αλλιως ακομη εισαι στο ψαξιμο για τα αιτια και διαγνωσεις στο φορουμ δε γινονται, λογικα ομως θα σου γραψουν και μελη με θεματα σχετικα με την καταποση οπου να 'ναι και γενικα αν ψαξεις παλιοτερα θεματα δυσκολα θα πειστεις ακομη περισσοτερο πως τα "ψυχολογικα" δεν υφιστανται σαν θεματα...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    4
    Οχι ενταξει αν πρεπει να παω σε ψυχιατρο θα παω. Ναι καλυπτομαι απο θερμιδες θελω να πιστευω. Μια χαρα τρωω νομιζω απλα εχω αυτο τον τρομο που με πιανει καθε φορα που τρωω και νιωθω οτι κατι μου σταθηκε. Δεν ξερω τι να πω. Ημουν παντα μια χαρα. Και τωρα μια αυτο, μια το θεμα με την ανασα, με εχει τρελανει Εχω υπερβολικο στρες ολη μερα. Το μυαλο μου δε σταματαει να κανει ασχημες σκεψεις. Σκεφτομαι να παω και σε πνευμονολογο εκτος νοσοκομειου μηπως και βρεθει κατι. Αν ολα αυτα ειναι ψυχοσωματικα οντως, τι να πω.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Christina89 View Post
    Οχι ενταξει αν πρεπει να παω σε ψυχιατρο θα παω. Ναι καλυπτομαι απο θερμιδες θελω να πιστευω. Μια χαρα τρωω νομιζω απλα εχω αυτο τον τρομο που με πιανει καθε φορα που τρωω και νιωθω οτι κατι μου σταθηκε. Δεν ξερω τι να πω. Ημουν παντα μια χαρα. Και τωρα μια αυτο, μια το θεμα με την ανασα, με εχει τρελανει Εχω υπερβολικο στρες ολη μερα. Το μυαλο μου δε σταματαει να κανει ασχημες σκεψεις. Σκεφτομαι να παω και σε πνευμονολογο εκτος νοσοκομειου μηπως και βρεθει κατι. Αν ολα αυτα ειναι ψυχοσωματικα οντως, τι να πω.
    φιλη μου ολα ξεκινουν απο τις αρνητικες σου σκεψεις.... δες μηπως σου λειπουν καποιες βιταμινες που επηρεαζουν το νευρικο συστημα. Πχ B12. Αν ειναι ευαισθητο το νευρικο σου συστημα ισως θες βοηθεια με καποια σκευασματα. Οσο για τον ψυχολογο πηγαινε . Μπορει να βοηθηθεις απο εκει που δεν το περιμενεις. Καλη τυχη

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα
    By I.s in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 26-04-2018, 21:58
  2. Μπέρδεμα ή όχι ;
    By Νικολέττα_Α in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 114
    Last Post: 12-08-2017, 14:18
  3. μπερδεμα!
    By Sofaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 24-06-2016, 17:57
  4. μπέρδεμα...μεγάλο μπέρδεμα....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2012, 00:17
  5. ΜΠΕΡΔΕΜΑ
    By dimitriskai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 18:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •