Εμμονή με το ύψος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    1

    Εμμονή με το ύψος

    Καλησπέρα, ο γιος μου είναι 19 χρονών και βασανίζεται από έμμονες σκέψεις ότι είναι κοντός. Έχει ύψος 1,67 και εδώ και 7 μήνες του έχει γίνει έμμονη σκέψη ότι αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για τον ίδιο. Ενώ μένει μακριά μας τώρα, επικοινωνεί 6-7 φορές την ημέρα και επαναλαμβάνει τα ίδια πάντα. "Είμαι κοντός", "Μου είπε ο .... ότι φαίνομαι μικρότερος από την ηλικία μου", "Δεν αντέχω άλλο", "Το ήξερα ότι έχω πρόβλημα με την εμφάνισή μου", "Δεν μπορώ να κάνω αυτά που θα ήθελα να κάνω λόγω του ύψους μου" κλπ. Η όλη κατάσταση φαίνεται να τον καθηλώνει και να τον αγχώνει. Δεν θέλει να βγαίνει έξω, αποφεύγει τις κοινωνικές επαφές, δεν τολμά να μιλήσει σε γυναίκες (δεν είχε ποτέ του σχέση ως τώρα) και γενικά κλείστηκε μόνο σε αυτές τις σκέψεις. Για 6 μήνες έβλεπε ειδικό ψυχολόγο, αλλά αυτές οι εμμονές δεν σταματούν. Μέχρι τα 15 του ήταν ένα εύθυμο και δραστήριο αγόρι. Με τα τελευταία χρόνια στο λύκειο είχε μεγάλο άγχος για να περάσει στη σχολή που ήθελε και ευτυχώς τα κατάφερε (ήταν άριστος μαθητής). Στο διάστημα πριν τις εισαγωγικές είχαμε ανάλογη συμπεριφορά για 8 μήνες με κύριο άξονα το ότι δεν είναι έξυπνος αρκετά και ότι δεν θα περνούσε τις εξετάσεις. Εκεί που νομίζαμε ότι θα ηρεμούσε και θα πίστευε στις δυνατότητές του μετά την επιτυχία του, άρχισε να έχει αυτές τις έντονες σκέψεις για το ύψος. Προσωπικά ανησυχώ πάρα πολύ, γιατί παρόλες τις συμβουλές μας (γονιών και ειδικών) βλέπω να γίνεται όλο και πιο δύσκολη η κατάσταση. Ευχαριστώ για τις σκέψεις - εισηγήσεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Είναι μέχρι να βρει μία κοπέλα και να τον ξεκλειδώσει.
    Βέβαια είναι αλήθεια πως το 1.67 για άντρα είναι όντως προς το κάτω εύρος,αλλά δεν είναι και τραγικό.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2019
    Posts
    83
    ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΑΓΌΡΙΑ ΨΗΛΟΝΟΥΝ ΜΈΧΡΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΆΝΩ ΛΆΘΟΣ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Επιτέλους ένα Thread που θα γράψει ένας Σταύρος και μία Σταυρούλα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το παιδί έχει μειωμένη αυτοπεποίθηση και μια το ρίχνει στην εξυπνάδα που δεν έχει, μία στο κοντό του ύψος, μία στην άσχημη εμφάνισή του, αύριο σε κάτι άλλο.
    Οι ειδικοί τι είπαν; Βρήκαν από που ξεκίνησαν όλα αυτά; Του συνέβη μήπως κάποιο γεγονός στα 15 ή πολλά και τίποτα όπως στα περισσότερα αγόρια της ηλικίας του; Μήπως του τα κάνατε τσουρέκια με τα διαβάσματα κι αισθάνθηκε ότι μένει πίσω στην κοινωνική ζωή και τον κάναν πέρα οι παρέες του;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Επιτέλους ένα Thread που θα γράψει ένας Σταύρος και μία Σταυρούλα!
    και οι δυο με κεφαλαία :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    συμφωνω με την σονια.
    ισως νομιζατε οτι με την επιτυχια του στις εξετασεις θα παρει τα πανω της η αυτοπεποιθηση του, αλλα σε αυτην την ηλικια, ενα νεαρο ατομο θελει ανθρωπινη επαφη και επιτυχια στις σχεσεις.
    αν εκει δεν εχει προχωρησει, η ειχε καποιες αποτυχιες, ειναι λογικο να μπλοκαρει.
    μιλησατε για ψυχολογο. συνεχιζει τις συνεδριες; αν οχι, μηπως θα επρεπε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    μιστερ εκτορα εχω μια ερωτηση γιατι δεν το αναφερεις πουθενα, μηπως το παιδι το πιεζατε απο μικρο?Γιατι οπως γραφεις καθε μηνα εμφανιζε και αλλες εμμονες και προβληματισμους, συνηθως οι γονεις φταινε σε τετοιες περιπτωσεις, απλα λεω, δεν ξερω αν ισχυει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Βέβαια εγώ έχω ζητήσει από τον AEON να μου το κάνει Stavros αλλά μάλλον ζητάω δύσκολα πράγματα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δεν ειναι εμμονες αυτα, το παιδι αντιμετωπιζει προβληματα και προσπαθει να δικαιολογησει γιατι του συμβαινουν. Για μενα καιριο σημειο ειναι να κανει κατι ερωτικο με κοπελα οπως και να κοινωνικοποιηθει. Οσο για το υψος δεν ειναι 1.90 και εχει προβλημα πολυ λογικο να τα ριχνει εκει. Τον κατηγορειται αδικα οτι εχει εμμονες σκεψεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Δεν ειναι εμμονες αυτα, το παιδι αντιμετωπιζει προβληματα και προσπαθει να δικαιολογησει γιατι του συμβαινουν. Για μενα καιριο σημειο ειναι να κανει κατι ερωτικο με κοπελα οπως και να κοινωνικοποιηθει. Οσο για το υψος δεν ειναι 1.90 και εχει προβλημα πολυ λογικο να τα ριχνει εκει. Τον κατηγορειται αδικα οτι εχει εμμονες σκεψεις.
    Δε μου λες, το να περιφερεσαι απο θρεντ σε θρεντ λεγοντας ακυρα πραγματα ειναι κατι που σου βγαινει φυσικα η ειναι βασει σχεδιου;


    Κατα τα αλλα συμφωνω με τους περισσοτερους,Εκτορα - δεν ξερω τα πιθανα αιτια αλλα το παιδι φαινεται πως εχει προβλημα αυτοεκτιμησης και πλεον και αυτοπεποιθησης. Το οτι εχει αυτη τη φορα "επιλεξει" (οχι σκοπιμα η συνειδητα βεβαια) ενα χαρακτηριστικο του που, σε αντιθεση με το στατους του επιτυχοντος υποψηφιου, δε δυναται να "αναβαθμιστει", ενδεχομενως δημιουργει μια κατασταση οπου μπορει να επικαλειται την "κατωτεροτητα" του και να αυτοσαμποταρεται επ' αοριστον. Ειναι σιγουρα κατι που πρεπει να το κοιταξετε με καποιον ειδικο.
    Last edited by oboro; 21-05-2019 at 11:17.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Τι ακυρο είπα εδω ΟΜΠΟΡΟ οσο για τα άλλα θέματα μπες σε αυτά. Εσυ τωρα τι να απαντησεις που οτι λεω ειναι αληθες. Τι να απαντησεις τζαμπα να προσβαλεις, αν δε θες να χαλαμε το θεμα στειλε μου και σε προσωπικο μυνημα κοσμια να σου απαντησω. Εκτορα διαβασε προσεκτικα αυτα που σου εγραψα προηγουμενος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    O πατερας μου εχει υψος 1.62 , αυτο δεν τον εμποδιζει να εκπεμπει παντου κυρος , να κανει μεγαλη περιουσια , τωρα ειναι 93 , εχει ομως αυτοπεποιθηση ...... η αυτοπεποιθηση αποκτιεται με την αντιμετωπιση δυσκολιων ........ και δεν παει με το μετρο ......
    προτεινω ναρχισει κολυμπι , να κανει πλατες , που σε δειχνουν ψηλοτερο , και το κολυμπι δινει 2 ποντακους ......... εγω ειμαι 176.5 , αλλα επειδη εχω πλατες απο τα βαρη που κανω χρονια , δειχνω ψηλοτερος .......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Τι ακυρο είπα εδω ΟΜΠΟΡΟ οσο για τα άλλα θέματα μπες σε αυτά. Εσυ τωρα τι να απαντησεις που οτι λεω ειναι αληθες. Τι να απαντησεις τζαμπα να προσβαλεις, αν δε θες να χαλαμε το θεμα στειλε μου και σε προσωπικο μυνημα κοσμια να σου απαντησω. Εκτορα διαβασε προσεκτικα αυτα που σου εγραψα προηγουμενος.
    Αγνοηστε τον παιδια, το ατομο ειναι προφανως τρολ.

    Κατα τα αλλα, σε ο,τι εχει κανει με το υψος... Ισως δειχνω λιγο τα χρονια μου, αλλα κι ο Αλ Πατσινο, ξερετε, ειναι 1,70 με το ζορι. Πιστευετε πως του εχει δημιουργησει μεγαλο προβλημα; λολ. Θα μου πειτε εχει εμφανιση πολυ πανω απ' τον μεσο ορο, η πραγματικη του δυναμη ομως εγκειται στην αυτοπεποιθηση, τον αερα και το μαγνητισμο που εκπεμπει και που τον "ψηλωνει" καμια 40αρια ποντους. Θα μπορουσε χωρις μια αναλογη ψυχολογια να τα κανει ολα αυτα; Ακραιο ισως παραδειγμα ο Αλ κατα τη γνωμη μου ομως χρησιμο (και φυσικα υπαρχουν και αλλοι, αν το ψαξετε).

    Στην ψυχολογια ειναι το ζουμι κι εκει πρεπει να εστιασετε.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αγνοηστε τον παιδια, το ατομο ειναι προφανως τρολ.

    Κατα τα αλλα, σε ο,τι εχει κανει με το υψος... Ισως δειχνω λιγο τα χρονια μου, αλλα κι ο Αλ Πατσινο, ξερετε, ειναι 1,70 με το ζορι. Πιστευετε πως του εχει δημιουργησει μεγαλο προβλημα; λολ. Θα μου πειτε εχει εμφανιση πολυ πανω απ' τον μεσο ορο, η πραγματικη του δυναμη ομως εγκειται στην αυτοπεποιθηση, τον αερα και το μαγνητισμο που εκπεμπει και που τον "ψηλωνει" καμια 40αρια ποντους. Θα μπορουσε χωρις μια αναλογη ψυχολογια να τα κανει ολα αυτα; Ακραιο ισως παραδειγμα ο Αλ κατα τη γνωμη μου ομως χρησιμο (και φυσικα υπαρχουν και αλλοι, αν το ψαξετε).

    Στην ψυχολογια ειναι το ζουμι κι εκει πρεπει να εστιασετε.
    μπορει να μην εχει προβλημα, αλλα θα μπορουσε να εχει...
    το οτι ο αλ πατσινο δεν ε χει προβλημα που ειναι κοντος, πως μπορει να βοηθησει καποιον που εχει;

    ειναι σαν αυτο , που σου λεει καποιος οτι εχει ψυχολογικα προβληματα, και του απαντας "ολα ειναι στο μυαλο".. στο μυαλο ειναι, δεν ειπε κανεις οτι ειναι στο συκωτι, αλλα οταν γι αυτον ειναι προβλημα, δεν λυνεται επειδη του λεμε οτι ειναι στο μυαλο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονή με το ύψος
    By DrugUser in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2018, 10:33
  2. Υψος!
    By Vaggelis7 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2017, 23:00
  3. Πώς να αυξήσω τό ύψος μου
    By IreneGi in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 220
    Last Post: 04-09-2017, 21:03
  4. υψος ...
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 08-05-2015, 14:22
  5. Υψος
    By st kostantinidis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 20-02-2013, 01:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •