Υπάρχει ηλεκτρονική ψυχιατρική υποστήριξη δωρεάν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    1

    Υπάρχει ηλεκτρονική ψυχιατρική υποστήριξη δωρεάν;

    Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Φαίδρα και πριν από εναν μήνα έκλεισα τα 15 μου... Μικρή για να ζητάω ψυχιατρική βοήθεια ε;...πριν από 2 χρόνια άρχισα να πέφτω σε αρκετά σοβαρή κατάθλιψη...από τότε έχω κάνει αρκετό κακό στον εαυτό μου...από κοψίματα σε όλο μου το σώμα μέχρι καψίματα δαγκώματα και πολλές ,ΠΟΛΛΕΣ απόπειρες αυτοκτονίας...έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να μιλήσω στους δικούς μου αλλά δεν δέχονται να με καταλάβουν....έφτασα σε σημείο το Σεπτέμβρη του 2018 να κάνω μια απόπειρα η οποία με έστειλε για 2 βδομάδες στο νοσοκομείο και για 2 μηνες σε ένα παιδοψυχιατρειο στην Αθήνα...οι γονείς μου παρόλα αυτά ειρωνεύονταν και ρίχνανε το φταίξιμο σε εμένα ....στο νοσοκομείο με είχαν ρωτήσει εάν ήθελα αλλαγή κηδεμονίας....ενώ από μέσα μου παρακαλαγα να συμβεί σκέφτηκα ότι εάν πω ναι...θα με σκοτώσουν οι δικοί μου...και θα με ειρωνεύονται ξανά...οπότε είπα όχι. Άλλωστε...σκέφτηκα ότι μπορεί να άλλαζε η συμπεριφορά τους εναντίον μου αφού έβγαινα από την κλινική .... μάταια ήλπιζα ....βγήκα και πάλι τα ίδια...μόνο που πλέον όχι μόνο ειρωνεύονται αλλά ολη μου η οικογένεια λέει ότι τα κάνω όλα για προβολές και για να εκβιασω κόσμο (κάτι που δεν ισχύει) ενώ διαγνώστηκα με βιολογική κατάθλιψη και πλέον παίρνω φαρμακευτική αγωγή...τωρα παρακολουθώ μια ψυχίατρο ...στην οποία ζήτησα να μπει εισαγγελέας στην μέση μιας και δεν βρίσκεται αλλιώς λύση...η διαδικασία όμως θα πάρει απίστευτα πολύ καιρό μιας και η ίδια δεν έχει χρόνο για έξτρα ραντεβού με τους γονείς μου...πόσο μάλλον με τους εισαγγελείς...ψάχνω λοιπόν μια πιο άμεση λύση διότι χωρίς να πολυλογω δεν ζω και στην καλύτερη οικογένεια...(χωρίς να έχω εξηγήσει τίποτα για αυτό το θέμα)...μήπως λοιπόν γνωρίζεται που μπορώ να βρω έναν παιδοψυχιατρο ή έναν ψυχίατρο ενηλίκων που να μπορεί να βοηθήσει μέσω κινητού;...οι γονείς μου δεν πρόκειται να με αφήσουν να ζητήσω βοήθεια...είναι ικανοί να με κλείσουν στο δωμάτιο για να μην πάω σε ειδικό με την θέληση μου (η ψυχίατρος που παρακολουθώ είναι υποχρεωτική από το ψυχιατρείο...δεν ήταν επιλογή των γονιών μου) θα αρχίσουν να ειρωνεύονται και να λένε ότι αυτά δεν πιάνουν σε εκείνους κλπ...ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω εσείς στις οικογένειες σας να είστε ευτυχισμένοι !!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Φαίδρα μου, για ηλεκτρονική ψυχολογική υποστήριξη δεν ξέρω αλλά έτσι όπως μου τα περιγράφεις μήπως να έπαιρνες ένα τηλέφωνο στο "Χαμόγελο του παιδιού";
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Να ζητήσεις αλλαγή κηδεμόνων αμέσως. Μη φοβάσαι τους γονείς σου, έχει το κράτος και την κοινωνία μαζί σου, είσαι μικρή για να καταλάβεις αλλά πίστεψέ με σε αγαπάει η κοινωνία, ζητά βοήθεια , μη ντραπεις. Μη κανεις ποτέ κακό στον εαυτό σου γιατί ρόδα είναι και γυρίζει, αύριο θα είσαι ευτυχισμένη, έχεις πολλά χρόνια μπροστά για να απελπίζεσαι.

    Πάνε σε μια εκκλησία στην τελική ρωτά ένα καλό παπά ή μια κυρία από κει. Μη κλεινεσαι , όλα αλλάζουν.

    Να μας ενημερώνεις :) κουράγιο , το αισθάνεσαι δύσκολο αλλά να ξέρεις όλο αυτό είναι προσωρινά, διαβασε αν θέλεις καμιά προσευχή το βράδυ, να μιλασ και στους καθηγητές σου.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    φαιδρα, επικοινωνησε με το χαμογελο του παιδιου και ζητα να σε βοηθησουν. αν χρειαζεται αλλαγη κηδεμονιας, σιγουρα μπορουν να μεσολαβησουν εκεινοι, ειδικα αν κακοποιεισαι.

    προς θεου, μην πας σε παπαδες, δεν ειναι η δουλεια τους αυτη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    φαιδρα, επικοινωνησε με το χαμογελο του παιδιου και ζητα να σε βοηθησουν. αν χρειαζεται αλλαγη κηδεμονιας, σιγουρα μπορουν να μεσολαβησουν εκεινοι, ειδικα αν κακοποιεισαι.

    προς θεου, μην πας σε παπαδες, δεν ειναι η δουλεια τους αυτη.
    Καλά μη τρελενεσαι το παπά το είπα για να μιλήσει τεσπα όπου αισθάνεται εκείνη πιο καλά, να έχει όλες τις επιλογές,μετά ένας μεγάλος θα πάρει τηλ στη δομή που χρειάζεται, και ο παπάς αυτό θα κάνει,

    Πάνε σε ένα συγγενικό πρόσωπο που εμπιστεύεσαι , σε οποιαδήποτε μεγάλο σοβαρό έμπιστο άτομο, αλλά μιλά. Σήμερα. Μη το αναβάλεις.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Καλά μη τρελενεσαι το παπά το είπα για να μιλήσει τεσπα όπου αισθάνεται εκείνη πιο καλά, να έχει όλες τις επιλογές,μετά ένας μεγάλος θα πάρει τηλ στη δομή που χρειάζεται, και ο παπάς αυτό θα κάνει,

    Πάνε σε ένα συγγενικό πρόσωπο που εμπιστεύεσαι , σε οποιαδήποτε μεγάλο σοβαρό έμπιστο άτομο, αλλά μιλά. Σήμερα. Μη το αναβάλεις.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    οχι, θα τρελαινομαι!
    δεν μπορω να ακουω για παπαδες το 2019, ανθρωπους που ειναι καθε καρυδιας καρυδι, καλους- κακους- αναποδους, απο αποψεις, γνωσεις, μορφωμενους, αμορφωτους που αντιμετωπιζουν τα ψυχικα προβληματα με εξορκισμους (!!), ανεκπαιδευτοι για ψυχολογικη υποστηριξη και το λες αυτο σε ενα παιδι που κινδυνευει, να παει στον παπα της ενοριας να βγαλει ακρη!!
    κι αν ο παπας ειναι κολλητος της μανας της και μπλεξει χειροτερα;;

    μην πας ποτε σε παπαδες για τα προβληματα σου κοριτσι μου.
    να πηγαινεις σε ειδικους και σε δομες εξειδικευμενες να βοηθουν ανθρωπους.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 24-06-2019 at 12:24.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Θα συμφωνήσω οχι για εκκλησία.. Δεν έχουν ακουστεί και λίγα. Η καλυτερη λύση είναι το χαμογελο του παιδιου. Έχει και σελισα στο fb μπορείς να στειλεις και εκει αν δε θες να πάρεις τηλέφωνο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 24-06-2019 at 12:25.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 24-06-2019 at 12:25.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εδω βρηκατε να έρθετε σε αντιπαράθεση; η κοπελα έχει σοβαρό πρόβλημα και δε βοηθάτε ετσι.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    το site εδω δεν συνεργαζεται με ψυχολογους?

Similar Threads

  1. Δωρεάν Ψυχολογική Υποστήριξη
    By Interferon in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 15-10-2014, 00:43
  2. Δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη
    By Siouki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-2014, 20:59
  3. Υπάρχει πουθενά δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη;;
    By Pennouli in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 06-03-2013, 17:23
  4. Δωρεάν υποστήριξη
    By betelgeuse in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 31-01-2013, 13:07
  5. Ψυχολογικη υποστήριξη ...Δωρεαν..
    By Chrisgr in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2011, 15:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •