καντε μου παρεα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106

    καντε μου παρεα...

    ειμαι 22...κ δεν εχω κερδισει κ πολλα μεχρι τωρα στην ζωουλα μου... ειμαι σε μια φαση προς το τελος της σχολης μου (ιεκ)... αυτες τις μερες με πιανει παλι το καταθλιπτικο... αυτα... πειτε ελευθερα εσεις πως τα πατε κ τι κανετε...

    <3

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ισως φταει που κ απο την πεειοδο των σπουδων μου δεν μπορεσα να κερδισω την αποδοχη που ηιελα απο τον κοσμο... να θυμησω πως ανεκαθεν ειχα θεμα με τον κοσμο... ειχα πολυ λιγες παρεες κ φιλους στην ζωη μου κ ποτε σχεσεις... γενικα ειμαι το ατομο που οι πεεισωτεροι θελαν να κανουν στην ακρη...

    <3

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Ούτε εγώ έχω πολλές παρέες, αν σε παρηγορεί αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Εισαι πολύ νεος φιλε. Πολλοί θα θέλαν να ναι στην ηλικία σου για να κάνανε νέα ξεκινήματα στη ζωή τους.

    Μην σε ρίχνει το ότι δεν έχεις παρέες. Κι άλλοι εδώ στην ηλικία σου δεν είχαν παρεες, δεν τους αποδέχονταν δηλαδή, κι αυτό τους έριξε τη ψυχολογία σε αλλους σημαντικούς τομείς της ζωής πχ σπουδες, αργότερα δουλειά, σχέσεις στο σπίτι κλπ. Τώρα μετανιώνουν που εμπλεξαν τα δυο.

    Απλα δεν βρεθηκες με τα κατάλληλα για σένα ατομα. Με κοινωνικοποίηση και ανοικτά ματια θα τους βρεις, έστω λίγους έστω κι αν δεν είναι τόσο ευχάριστοι χαρακτήρες σαν κι αυτους που δεν σε αποδέχονται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ούτε εγώ έχω πολλές παρέες, αν σε παρηγορεί αυτό...
    παντα με παρηγωρεις κυκνακι μουυυ!!!! χαχαχα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εισαι πολύ νεος φιλε. Πολλοί θα θέλαν να ναι στην ηλικία σου για να κάνανε νέα ξεκινήματα στη ζωή τους.

    Μην σε ρίχνει το ότι δεν έχεις παρέες. Κι άλλοι εδώ στην ηλικία σου δεν είχαν παρεες, δεν τους αποδέχονταν δηλαδή, κι αυτό τους έριξε τη ψυχολογία σε αλλους σημαντικούς τομείς της ζωής πχ σπουδες, αργότερα δουλειά, σχέσεις στο σπίτι κλπ. Τώρα μετανιώνουν που εμπλεξαν τα δυο.

    Απλα δεν βρεθηκες με τα κατάλληλα για σένα ατομα. Με κοινωνικοποίηση και ανοικτά ματια θα τους βρεις, έστω λίγους έστω κι αν δεν είναι τόσο ευχάριστοι χαρακτήρες σαν κι αυτους που δεν σε αποδέχονται.
    μακαρι ρε φιλε μακαρι

    έστω κι αν δεν είναι τόσο ευχάριστοι χαρακτήρες σαν κι αυτους που δεν σε αποδέχονται.
    αχαχαχα παντος κλαιω... ηταν τοσο αστεο αλλα κ τοσο σωστο αυτο που ειπες...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    giannis000 Αυτό που λες πως όλοι θέλουν να σε κάνουν στην άκρη να ξέρεις πως μπορεί και να μην ισχύει. Καταλαβαίνω τι λες και πως αντιμετωπίζεις κάποιες δυσκολίες αλλά μην βλέπεις έτσι τον εαυτό σου. Τι το κακό κάνεις για να μην σε θέλουν δηλαδή; Θα βρεις ανθρώπους που θα ταιριάξεις. Και δεν χρειάζεται να είναι και πολλοί. Κατά την γνώμη μου. Είσαι μικρός ακόμα και δεν πρέπει να απελπίζεσαι. Αυτό που λέει ο Ιωάννης παραπάνω είναι πολύ σημαντικό και να το λάβεις υπόψιν σου. Μην αφήσεις αυτήν την απογοήτευση να σε πάρει από κάτω και να επηρεάσει συνολικά όλους τους τομείς της ζωής σου. Τώρα θα αλλάξει και η ρουτίνα σου που πήγαινες στην σχολή και τώρα τελειώνει και γιαυτό ίσως σου ήρθε πάλι έτσι.
    Και κάτι άλλο. Προσπάθησε να βρεις δουλειά στον τομέα που είναι σχετικός με την ειδικότητα που τελείωσες και όχι σε άσχετα πράγματα. Επειδή είπες πως τελειώνεις το ΙΕΚ τώρα.

  8. #8
    Με το που τελείωσες τη σχολή σου, αμέσως δλδ, είτε θα κάνεις ένα μεταπτυχιακό που μετράει στην αγορά είτε θα ψάξεις αμέσως για δουλειά στον κλάδο σου έστω και αν κάθε τέτοια αρχή είναι πολύ δύσκολη. Διότι η απογοήτευση που περιγράφεις είναι κίνδυνος να σε οδηγήσει σε δουλειές άσχετες κι η απογοήτευση τότε θα γίνει ακόμα χειρότερη. Ενώ αν ξεκινήσεις από κάπου έστω πολύ εξευτελιστικά αλλά στον κλάδο σπουδών σου, απλά και μόνο η αίσθηση ότι είσαι στο αντικείμενο των σπουδών σου θα σε γεμίζει με ενθουσιασμό.
    γιάννης

  9. #9
    Δεν ταιριάζεις σαν χαρακτήρας μαζί τους ή απλά δεν σε πάνε σαν χαρακτήρα. Βιώσα παρόμοιες καταστάσεις. Ψάξε βρες εκείνους τους λίγους με τους οποίους πραγματικά ταιριάζεις, έστω κι αν δεν σε ενθουσιάζουν όπως τους πρώτους, με τους οποίους η γνωριμία - φιλία θα λεχει και διάρκεια. Η φοιτητική κοινωνικοποίηση προσφέρει τέτοιες ευκαιρίες, απλά στρέψε το βλέμμα σου αλλού, άνοιξε το δλδ και μην το έχεις προσκολλημένο σ αυτους. Απλά κρατάς επαφή - γνωριμία μαζί τους και δεν επιζητάς απ αυτούς παρέα, εξόδους και βόλτες. Αυτοί που ταιριάζεις, μπορεί μεν να μην είναι του έξω, όμως μπορεί να σου προσφέρουν την επικοινωνία που επιζητάς, την ευκαιρία να ξανοιχθείς αλλά και να εμπιστευθείς.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ούτε εγώ έχω πολλές παρέες, αν σε παρηγορεί αυτό...
    Πολυ φυσιολογικο, δεδομενης της ψυχολογικης σου καταστασης , κι εγω απο σουπερ κοινωνικος , εχω μια φιλη μονον ......ατιμη ασθενεια ......μην νομιζεις ( απο προηγουμενα ποστς οτισε εχθρευομαι , ειμαι λιγακι ευεξαπτος !! , λιιιιιιιγο ) ..... σε συμπονω , οπως και ολα ταλλα μελη .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ φυσιολογικο, δεδομενης της ψυχολογικης σου καταστασης , κι εγω απο σουπερ κοινωνικος , εχω μια φιλη μονον ......ατιμη ασθενεια ......μην νομιζεις ( απο προηγουμενα ποστς οτισε εχθρευομαι , ειμαι λιγακι ευεξαπτος !! , λιιιιιιιγο ) ..... σε συμπονω , οπως και ολα ταλλα μελη .....
    Χαίρομαι που τ' ακούω αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    ειμαι 22...κ δεν εχω κερδισει κ πολλα μεχρι τωρα στην ζωουλα μου...
    Τι εννοείς με το κέρδος; Και ποιος έχει κερδίσει ως τα 22 αυτό που εννοείς αλλά δεν έχεις εσύ;

    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    ειμαι σε μια φαση προς το τελος της σχολης μου (ιεκ)... αυτες τις μερες με πιανει παλι το καταθλιπτικο... αυτα... πειτε ελευθερα εσεις πως τα πατε κ τι κανετε...
    Έχω λιώσει, πολύ «τρέξιμο» και στρες, αλλά νιώθω μια χαρά.


    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    ισως φταει που κ απο την πεειοδο των σπουδων μου δεν μπορεσα να κερδισω την αποδοχη που ηιελα απο τον κοσμο...
    Θέλεις να αναπτύξεις λίγο αυτό το σημείο;

    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    να θυμησω πως ανεκαθεν ειχα θεμα με τον κοσμο... ειχα πολυ λιγες παρεες κ φιλους στην ζωη μου κ ποτε σχεσεις...
    Καλά, δεν είσαι ο μόνος. Ορισμένοι το επιδιώκουμε κιόλας.

    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    γενικα ειμαι το ατομο που οι πεεισωτεροι θελαν να κανουν στην ακρη...
    Γιατί έτσι; Είσαι άσχημος, δύστροπος, αντιπαθητικός, τι ακριβώς; Γιατί να θέλουν οι άλλοι να σε παραμερίσουν;

  13. #13
    Έχεις το δυναμισμό φίλε μου, την ευστροφία και εγρήγορση στη σκέψη, και μ αυτα που είπαμε κατάλαβα πως μπορείς να βάλεις τα πράγματα που σε απασχολούν σε μια τάξη. Ήδη δούλεψες με τον εαυτό σου και φαίνεται πως βρήκες μέσα σου την άκρη, τα αδύνατα σημεία, τα λάθη, κι όλο αυτο θα σε βοηθήσει να κάνεις βήματα και κυρίως να βάλεις στόχους.

    Να σε σέβονται κι ας σ' έχουν στην άκρη, φτάνει στις κάθε λογής συναλλαγές σου μαζί τους "να γίνεται η δουλειά σου". Αν είναι αποκλειστικά θέμα παρέας πιθανόν να θέλεις να σχετιστείς με άτομα με τα οποία δεν ταιριάζεις. Απλά δεν παρακαλάμε κανέναν. Έστω βρες πολύ λίγους με τους οποίους όμως πραγματικά ταιριάζεις΄. Σε κάθε περίπτωση απαγορεύεται να πέφτει η αυτοεκτίμηση και η αυτοπεποίθηση μας σε άλλους τομείς της ζωης (πχ σπουδες, επαγγελματικά, οικογένεια, χόμπις) διότι έχουμε θέμα αποδοχής, δλδ ποτέ να μην γίνονται τα δυό συγκοινωνούντα δοχεία. Νομίζω σου το ξανάπα!
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Έχεις το δυναμισμό φίλε μου, την ευστροφία και εγρήγορση στη σκέψη, και μ αυτα που είπαμε κατάλαβα πως μπορείς να βάλεις τα πράγματα που σε απασχολούν σε μια τάξη. Ήδη δούλεψες με τον εαυτό σου και φαίνεται πως βρήκες μέσα σου την άκρη, τα αδύνατα σημεία, τα λάθη, κι όλο αυτο θα σε βοηθήσει να κάνεις βήματα και κυρίως να βάλεις στόχους.

    Να σε σέβονται κι ας σ' έχουν στην άκρη, φτάνει στις κάθε λογής συναλλαγές σου μαζί τους "να γίνεται η δουλειά σου". Αν είναι αποκλειστικά θέμα παρέας πιθανόν να θέλεις να σχετιστείς με άτομα με τα οποία δεν ταιριάζεις. Απλά δεν παρακαλάμε κανέναν. Έστω βρες πολύ λίγους με τους οποίους όμως πραγματικά ταιριάζεις΄. Σε κάθε περίπτωση απαγορεύεται να πέφτει η αυτοεκτίμηση και η αυτοπεποίθηση μας σε άλλους τομείς της ζωης (πχ σπουδες, επαγγελματικά, οικογένεια, χόμπις) διότι έχουμε θέμα αποδοχής, δλδ ποτέ να μην γίνονται τα δυό συγκοινωνούντα δοχεία. Νομίζω σου το ξανάπα!
    σε ευχαριστω παραπολυ για τα καλα σου λογια... μακαρι ρ συ.. δεν ξερεις ποσο το ευχωμαι... οσο για το τελευταιο μου τοχεις ξαναπει... κ ναι κανονικα ο ενας τομες της ζωης δεν πρεπει να επιρεαζει τον αλλον ομως σε ολλους τους ανθρωπους λιγο πολυ μας επιρεαζει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    βασικα ξερετε τι ρ σεις? νιοθω πως πλεον σε ενα βαθμο εχω χασει αυτην την εσωτερικη ψυχοπνευματικη μου ορημανση κ αφυπνηση που ειχα καταφερει να αποκτησω μεχρι τωρα... δεν τοχασα τελειος αλλα μεχρι σε εναν αρκετο βαθμο νιοθω να τοχω χασει ολλο αυτο... τωρα θα μου πειτε πως το διαπιστωσα κτ τετοιο... απλα αρχισα να καταλαβαινω το εξης... οτι δεν εχω εκεινη το μυαλο με τις οξυνμενες αισθησεις κ επεισης εχειφυγει η καθαροτητα του μυαλου μου... κ σαν να εχει θολωσει το τοπιο λιγακι... κ επεισης νιοθω το μυαλο μου να εχει πεσει σε μια πιο υπυσυνειδητοποιημενη κατασταση... κ οταν λεω υποσεινηδειτοποιημενη κατασταση ( δεν μηλαω για υποσυνηδειτο εδω καμια σχεση) ενοω... πως να το πω... σαν να λειτουγει παλι σε χαμηλωτερα επιπεδα η χαμηλωτερη συχνωτητα... κ με εχει προβληματισει αυτο γτ αυτο ειναι ολλο μου το ειναι... αν ο ιδιος ο εαυτος μου δλδ το ηδηο μου το μυαλο κ η ηδηια μου η συνειδηση υπολειτουθργουν τοτε που παω? που παω ετσι?...

    Υ.Γ.
    οταν μηλαω για υποσυνηδειτοποιημενη κατασταση το θετω σαν μια κατασταση ενος ανθρωπου οπου το μυαλο του αρχιζει να "πεφτει" κ οσο παει να λειτουργει σε κατωτερα επιπεδα... σε αντιθεση με την υπερσυνηδειτοποιημενη κατασταση οπου ενα μυαλο αρχιζει να "ανεβαινει" κ αρχιζει να ορημαζει να αφυπνηζεται κ οσο παει να καθαριζει κ ν ανοιγει οπως το μπουμπουκι ενος λουλουδιου που οταν εχει ορημαζει αρκετα, πλεον αρχιζει κ ανοιγει κ γινεται ενας (με τον δικο του τροπο) πανεμορφος λοτος που ευωδιαζει... ετσι ειναι κ τα μυαλα των ανθρωπων... λουλουδια που περημενουν να ορμασουν για να ανθησουν... αλλα πολλες φορες κ αυτο που συμβαινει στους περισωτερους ειναι να περναν τα χροννια κ εμεις να μην ορημαζουμε, καθολου... η να ορημαζουμε για λιγο κ μετα να τα ξανασκατωνουμε(βλεπε εμενα)... αλλα τι α κανς? α κατσ α σκας? προσαπθουμε κ οτι μπορεσουμε...

    https://ibb.co/jVLCmJk

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καντε προσβασιμο τ σαιτ και απο κινητα.
    By davidh in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 21-12-2015, 21:55
  2. ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΦΟΒΕΡΟ ΤΕΣΤ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ! ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ!
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 31-10-2012, 18:28
  3. κάντε κάτι ενάντια στη θλίψη
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 09-09-2011, 14:07
  4. καντε επιτελους ειρήνη με τον ευτό σας
    By reaki in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 04-10-2010, 10:24
  5. Replies: 7
    Last Post: 04-01-2010, 10:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •