Νιώθω μόνη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    6

    Νιώθω μόνη μου

    Είμαι 23 χρονών. Τα έχω εδώ και 9 μήνες με ένα παιδί που ζει στο εξωτερικό. Ενώ αγαπιόμαστε, η απόσταση είναι πολύ δύσκολη, ήδη μου έχει πει οτι θέλει να χωρίσουμε και μετά από πολύ κλάμα τον έπεισα να αλλάξει γνώμη. Αλλά προφανώς, νιώθω ότι απλά αγοράζω χρόνο όχι ότι όντως άλλαξε κάτι. Τρομάζω στην σκέψη του να μείνω πάλι μόνη μου. Η μαμά μου έχει κατάθλιψη εδώ και 20 χρόνια, ο μπαμπάς μου είναι εξαφανισμένος, μιας και έχουν χωρίσει, δεν έχω κανέναν από την οικογένεια μου. Οι φίλες μου τον τελευταίο καιρό έχουν απομακρυνθεί, και γενικά νιώθω πολύ μόνη μου. Νιώθω στα πρόθυρα κατάθλιψης όλη μέρα, δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου μετά από εκείνον. Αλήθεια αυτοί οι μήνες ήταν οι πιο ευτυχισμένοι της ζωής μου, και γενικά είναι μια ζωή πολύ δύσκολη, με πολύ λίγες στιγμές ευτυχίας. Το να επιστρέψω στα παλιά, μου φαίνεται αδύνατο, γιαυι απλά νιώθω μια μαυρίλα έτοιμη να με καταπιεί. Φοβάμαι πάρα πολύ ότι θα καταρρευσω, δεν νιώθω αρκετά δυνατή. Βοήθεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    γειαα! ολοι οι ανθρωποι νομιζω χρειαζομαστε μια παρεα και ειναι λογικο να στεναχωριεσαι οταν με εναν ανθρωπο που αγαπας βλεπεις οτι τα πραγματα δεν πανε οπως τα ηθελες .Η αποσταση ειναι παρα πολυ δυσκολο . Εκεινος ειναι στο εξωτερικο για σπουδες? υπαρχει καποιο πλανο να γυρισει ή ν πας εσυ εκει? Οι φιλες γιατι εχουν απομακρυνθει επειδη κανουν αλλα πραγματα ή εχει συμβει κατι μεταξυ σας? Νομιζώ πως το ξερεις οτι δεν ειναι καλο να βασιζομαστε σε ενα ατομο για να ειμαστε χαρουμενοι .Μηπως αυτος ο φοβος οτι θα χωρισετε και το αισθημα οτι αγοραζεις χρονο σε κανει χειροτερα απο το να τελειωνε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Η eive τα λέει σωστά και επιπλέον να θυμάσαι πως ο σίγουρος τρόπος για να απομακρύνεις το φίλος σου είναι να γίνεις πιεστική. Αν υπάρχει κοινό μέλλον μπορείτε να συνεχίσετε να είστε μαζί. Να το παλέψετε έστω και από απόσταση. Παρόλα αυτά χρειάζεται να έχεις κι άλλους ανθρώπους στη ζωή σου. Ο καθένας σου δίνει κάτι διαφορετικό. Ωστόσο αυτός που είναι απαραίτητος για σένα είναι ο εαυτός σου. Αν εσύ σε εγκαταλείψεις, ποιος περιμένεις να ενδιαφερθεί για σένα περισσότερο από σένα; Μη σταματάς, η δύναμη σου είναι μεγαλύτερη από το φόβο σου! Θα τα καταφέρεις!

Similar Threads

  1. Νιώθω μόνη στη σχέση μας
    By Natasa-n in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 12-03-2017, 12:13
  2. Νιωθω μονη
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 80
    Last Post: 14-11-2016, 00:50
  3. Νιώθω τόσο μόνη μου
    By Deleted-member250416 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 03-06-2015, 23:08
  4. Νιώθω μόνη...
    By bella. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 10-06-2014, 16:39
  5. ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΗ
    By antigoniii in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 25-03-2011, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •