Θέλω να φύγω από το σπίτι μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36

    Θέλω να φύγω από το σπίτι μου

    Γεια σας δεν είναι πρώτη φορά που γραφω σε αυτό το forum βέβαια τώρα θέλω να μιλησω για ένα διαφορετικό θέμα.

    Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι εδώ και πέντε περίπου χρόνια. Χωρίσαν λόγω της εξωσυζυγικής σχέσης που είχε ο μπαμπάς μου με μια συνάδελφο του στην δουλειά. Τέλος πάντων ο μπαμπάς μου τώρα μένει με αυτήν την έχει γνωρίσει και στους δικούς του. Η μάνα μου ήξερε καιρό πριν χωρίσουν για την σχέση του μπαμπά μου με αυτήν και τον χώρισε χρόνια μετά. Μην τα πολυλογώ η μάνα μου έπεσε σε κατάθλιψη έπειτα από τον χωρισμό και έκανε απόπειρα αυτοκτονίας (εγώ να σημειώσω ότι εμένα και μένω μαζί της.) Έπειτα από την απόπειρα της την έκλεισαν σε ένα νοσοκομείο και εγώ έμεινα για μια βδομάδα σε μια τότε φίλη μου (ο μπαμπάς μου μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα με είδε μια φορά) μέχρι να μπει η μάνα μου στο ψυχιατρείο με έχει δει και άλλη μια φορά κοντά στα χριστούγεννα (η μάνα μου μπήκε στο νοσοκομείο άνοιξη προς καλοκαίρι της έκτης δημοτικού). Η αλήθεια είναι ότι με ενόχλησε πολύ που δεν μπορούσε ο πατέρας μου να αφήσει την γκομενα του για εμένα, ειδικά αυτή την περίοδο που τον χρειαζόμουν πιο πολύ από οτιδήποτε άλλο. Τέλος πάντων μετά έφυγα από το σπίτι της φίλης μου καθώς κατέβηκε από το χωριό η γιαγιά μου με τον θείο και την θεία μου (αυτοί είναι από την οικογένεια του μπαμπά μου, της μάνας μου πέθαναν οι γονείς πριν γεννηθώ εγώ οπότε ποτε δεν τους γνώρισα) Γενικά εγώ ειχα μεγαλώσει και ήμουν πιο κοντά με την οικογένεια του μπαμπά μου. Τέλος πάντων η μαμά μου βγήκε από το νοσοκομείο ήτανε χαλια έχω πολλές τραυματικές εικόνες από αυτές τις μέρες και επειδή δεν ήταν καλά και ελεγε πολλές ασυναρτησίες οπότε ξανα κλείστηκε μέσα εγώ τότε έφυγα και ανέβηκα στο χωριό μου και την ξαναείδα 2 μήνες μετά. Αποφάσισα να μεινω μαζί της αν και δεν ειχα άλλη επιλογή ο μπαμπάς μου ούτως η άλλως δεν προσφέρθηκε να με πάρει αυτός οπότε...ναι. Τα χρόνια έχουν περάσει και μπορώ να πω πως δεν έχω καθόλου καλή σχέση ούτε με την μάνα μου ούτε με τον μπαμπά μου. Συνέχεια τσακωνόμαστε το σπίτι είναι χαλια η μάνα μου τεμπελιάζει με το να κάνει το οτιδήποτε και όποτε προσπαθώ να της εξηγήσω ότι πρέπει κατι να κάνει για τον εαυτό της και για εμένα εδώ μέσα αρχίζει και φωνάζει και λέει να πάω να μεινω με τον μπαμπά μου και την γκομενα του. Έπειτα απειλεί για αυτοκτονίες και όλα αυτα...μετά τα μαθαίνει αυτά ο μπαμπάς μου και όλα γίνονται χειρότερα. Γενικά έχω καταλαβει ότι ο μπαμπάς μου δεν πολύ νοιάζεται για εμένα και η μάνα μου μάλλον λόγω της ψυχικής της ασθένειας δεν μπορεί να σκεφτεί καθαρά παρά μόνο τον εαυτό της . Δεν αντέχω άλλο τους τσακωμούς και αυτό που νιώθω όταν μπαίνω στο σπίτι. Νιώθω πως δεν έχω οικογένεια πως δεν ανήκω πουθενά πως ειμαι μόνη μου και οπότε μπαίνω στο σπίτι μου δεν νιώθω ότι ειμαι σπίτι μου, νιώθω ότι απλά βρίσκομαι σε ένα διαμέρισμα μέσα στην κάπνα του τσιγάρου με μια μάνα ξαπλωμένη στο σκοτεινό δωμάτιο της. Τουλάχιστον τα καλοκαίρια και σε μερικές γιορτές φεύγω και ανεβαίνω στο χωριό μου (που είναι το σόι του μπαμπά μου -χωρίς αυτόν βέβαια, γιατί αυτός είναι συνέχεια με την κοπέλα του) όταν ειμαι εκεί νιώθω ότι ξεφεύγω λίγο αλλά και πάλι νιώθω σαν βάρος γιατί ο θείος μου τώρα έκανε και το δεύτερο του παιδάκι και η γιαγιά μου έχει αρχίσει να μεγαλώνει και γενικά έχουν και αυτοί τις δικές τους υποχρεώσεις. Εγώ το μόνο που θέλω είναι να πάω κάπου ,δεν ξέρω που, και να γλιτώσω από αυτή την μιζέρια που ζω σιχάθηκα πλέον σιχάθηκα τα πάντα.

  2. #2
    Γειά σου Γιώτα! Ψυχραιμία κορίτσι μου. Τί ηλικία έχεις;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Γειά σου Γιώτα! Ψυχραιμία κορίτσι μου. Τί ηλικία έχεις;
    Θα κλείσω τα 16 τον Οκτώβρη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Θα σου πω εγω κι οτι θελει ασ γινει ο πατερασ σου ειναι βλακασ μονο σεξ και υποχρεωσεισ τιποτα ενω η ζωη ειναι υποχρεωσεισ και λιγο μελι η μανα σου το παιξε εξυπνη αλλα δεν ηξερε τον εαυτο τησ ειναι αδυναμη και οι δυο ειναι πολυ συνιθησμενοι και μεσα στα πλαισια θα δωσεισ στη μανα σου συμπληρωμα πρωτεινησ μαζι με το φαγητο να παρει δυναμεισ να μπορεσει να ζησει μιλα με διατροφολογο που συνεργαζεται με γιατρο ειναι ευκολο τωρα για εσενα τωρα που εισαι 16 οπωσ εισαι στα 16 θα εισαι παντα στο λεω με εγγυηση αν στα 16 εισαι αδυναμη και το ριξεισ στουσ αντρεσ θα την πατησεισ οπωσ η μανα σου αυτα κι αν θεσ παραπανω στισ κορεσ μου αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    Γεια σου Γιωτα ! μεινε δυνατη
    ολο αυτο που περιγραφεις ειμαι σιγουρη πως ειναι πολυ δυσκολο για εσενα. Δεν ξερω και εγω τι να σου πω ακριβως. Έχεις μιλησει ποτε στον μπαμπα σου για αυτα που νιωθεις προς εκεινον? Η μαμα σου παιρνει καποια αγωγη τωρα παρακολουθειται απο ψυχολογο /ψυχιατρο?
    εσυ να κοιταξεις να κανεις το καλυτερο για σενα ,σχολειο ,φροντιστηριο καμια δραστηριοτητα να ξεχνιεσαι εστω απο την φαση στο σπιτι .
    Καλα κανεις που προσπαθεις να της εξηγησεις της μαμας σου οτι σε επιβαρυνει ολο αυτο. Για ποιους λογους τσακωνεστε? νιωθεις οτι βγαζει σε εσενα αυτα που τις δημιουργησε ο μπαμπας σ πχ?Δεν υπαρχει λογος να νιωθεις βαρος οταν πας στο χωριο σου γιαγια σου και θειος σου ειναι ξερουν την κατασταση και ειναι καλο που πας και φανταζομαι για να νιωθεις καλα εκει σε στηριζουν. παντως επειδη εισαι πολυ μικρο κοριτσι προσπαθησε να μεινεις οσο το δυνατον πιο δυνατη μπορεις.. Ιδανικά που θα ήθελες να πας?

  6. #6
    Για μένα, το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δεις τί θα μπορούσε να σε ενδιαφέρει επαγγελματικά και να βάλεις στόχο να αποκτήσεις τα προσόντα γι αυτό.
    Οι συνθήκες για σένα δεν είναι καθόλου ευνοίϊκές και δικαιολογείσαι να μην μπορείς να κάνεις το καλύτερο για τον εαυτό σου. Όμως, Γιώτα μου, αν μείνεις (με μια απόλυτα δικαιολογημένη) λιγοστή προσπάθεια, δεν θα καταφέρεις να κάνεις την ζωή σου καλύτερη.
    Η ζωή είναι άδικη στην βάση της. Άλλος γεννιέται με όλα τα εφόδια και τις προοπτικές και σε άριστη οικογένεια, άλλος όχι. Υπάρχουν και πάρα πολύ χειρότερες καταστάσεις από την δική σου.
    Εσύ, με δεδομένα αυτά που έχεις, πρέπει να δεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις και αυτό δεν είναι πάντα η γρηγορότερη λύση. Ή μάλλον η γρηγορότερη λύση δεν είναι πάντα και η καλύτερη. Αν φύγεις από το σπίτι σου τώρα, πού μπορείς να δουλέψεις για να βγάζεις τα τα προσωπικά σου έξοδα και της συντήρησης ενός σπιτιού, εφόσον είσαι και ανήλικη ακόμα;
    Θα κάνεις υπομονή να ενηλικιωθείς και να αποκτήσεις στο μεταξύ τις δεξιότητες και τα προσόντα για την εργασία που θέλεις και πάντως πρέπει οπωσδήποτε να τελειώσεις το σχολείο σου.
    Να κοιτάξεις και να φροντίσεις τον εαυτό σου και άσε τους γονείς σου να πορευτούν όπως έχουν επιλέξει. Όχι οτι είναι σωστοί, το αντίθετο μάλιστα. Απλά κοίταξε να βολευτείς κάπως και αν νομίζεις οτι η κατάσταση στο σπίτι είναι εντελώς αφόρητη και σε εμποδίζει στην πρόοδό σου, πάρε τηλέφωνο το "χαμόγελο του παιδιού", να μείνεις σε κάποιο χώρο-δομή φιλοξενίας που έχουν και να έχεις την φροντίδα που σου αξίζει και να είσαι εκεί ήρεμη και απερίσπαστη από την πρόοδό σου σε ό,τι θέλεις να κάνεις. Αυτό μου φαίνεται και το καλύτερο απ όλα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by eive View Post
    Γεια σου Γιωτα ! μεινε δυνατη
    ολο αυτο που περιγραφεις ειμαι σιγουρη πως ειναι πολυ δυσκολο για εσενα. Δεν ξερω και εγω τι να σου πω ακριβως. Έχεις μιλησει ποτε στον μπαμπα σου για αυτα που νιωθεις προς εκεινον? Η μαμα σου παιρνει καποια αγωγη τωρα παρακολουθειται απο ψυχολογο /ψυχιατρο?
    εσυ να κοιταξεις να κανεις το καλυτερο για σενα ,σχολειο ,φροντιστηριο καμια δραστηριοτητα να ξεχνιεσαι εστω απο την φαση στο σπιτι .
    Καλα κανεις που προσπαθεις να της εξηγησεις της μαμας σου οτι σε επιβαρυνει ολο αυτο. Για ποιους λογους τσακωνεστε? νιωθεις οτι βγαζει σε εσενα αυτα που τις δημιουργησε ο μπαμπας σ πχ?Δεν υπαρχει λογος να νιωθεις βαρος οταν πας στο χωριο σου γιαγια σου και θειος σου ειναι ξερουν την κατασταση και ειναι καλο που πας και φανταζομαι για να νιωθεις καλα εκει σε στηριζουν. παντως επειδη εισαι πολυ μικρο κοριτσι προσπαθησε να μεινεις οσο το δυνατον πιο δυνατη μπορεις.. Ιδανικά που θα ήθελες να πας?
    Η μαμά μου παίρνει την αγωγή της και επισκέπτεται τον ψυχίατρο της κάπου κάπου. Με την μαμά μου έχουμε συχνα εντάσεις γιατί πάντα κατι μου φταίει εμένα με το σπίτι. Γυρνάω από το σχολείο και βλέπω μια καταθλιπτική ατμόσφαιρα και δεν μπορώ καθόλου. Τέλος πάντων υπάρχουν και στιγμές που είμαστε εντάξει με την μαμά μου αλλά γενικά νιώθω ότι την νταντευω πως έχω γίνει εγώ η μάνα της και δεν αντέχω (άλλος ένας λόγος που τσακωνόμαστε). Πάντως όταν η μάνα μου δεν είναι στα καλά της οι τσακωμοί γίνονται ακόμα πιο συχνοί, τώρα έχουν αραιώσει οι τσακωμοί αλλά το αίσθημα να φύγω δεν φεύγει με τιποτα ίσα ίσα φουντώνει ακόμα περισσότερο. Αν έφευγα δεν ξέρω που θα ήθελα να πάω ίσως κάπου μακριά σε μια άλλη πόλη να γνωρίσω νέα άτομα τους έχω βαρεθεί κάπως όλους...θέλω να ξανα ξεκινήσω από την αρχή να ξεχαστώ λίγο.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Για μένα, το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δεις τί θα μπορούσε να σε ενδιαφέρει επαγγελματικά και να βάλεις στόχο να αποκτήσεις τα προσόντα γι αυτό.
    Οι συνθήκες για σένα δεν είναι καθόλου ευνοίϊκές και δικαιολογείσαι να μην μπορείς να κάνεις το καλύτερο για τον εαυτό σου. Όμως, Γιώτα μου, αν μείνεις (με μια απόλυτα δικαιολογημένη) λιγοστή προσπάθεια, δεν θα καταφέρεις να κάνεις την ζωή σου καλύτερη.
    Η ζωή είναι άδικη στην βάση της. Άλλος γεννιέται με όλα τα εφόδια και τις προοπτικές και σε άριστη οικογένεια, άλλος όχι. Υπάρχουν και πάρα πολύ χειρότερες καταστάσεις από την δική σου.
    Εσύ, με δεδομένα αυτά που έχεις, πρέπει να δεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις και αυτό δεν είναι πάντα η γρηγορότερη λύση. Ή μάλλον η γρηγορότερη λύση δεν είναι πάντα και η καλύτερη. Αν φύγεις από το σπίτι σου τώρα, πού μπορείς να δουλέψεις για να βγάζεις τα τα προσωπικά σου έξοδα και της συντήρησης ενός σπιτιού, εφόσον είσαι και ανήλικη ακόμα;
    Θα κάνεις υπομονή να ενηλικιωθείς και να αποκτήσεις στο μεταξύ τις δεξιότητες και τα προσόντα για την εργασία που θέλεις και πάντως πρέπει οπωσδήποτε να τελειώσεις το σχολείο σου.
    Να κοιτάξεις και να φροντίσεις τον εαυτό σου και άσε τους γονείς σου να πορευτούν όπως έχουν επιλέξει. Όχι οτι είναι σωστοί, το αντίθετο μάλιστα. Απλά κοίταξε να βολευτείς κάπως και αν νομίζεις οτι η κατάσταση στο σπίτι είναι εντελώς αφόρητη και σε εμποδίζει στην πρόοδό σου, πάρε τηλέφωνο το "χαμόγελο του παιδιού", να μείνεις σε κάποιο χώρο-δομή φιλοξενίας που έχουν και να έχεις την φροντίδα που σου αξίζει και να είσαι εκεί ήρεμη και απερίσπαστη από την πρόοδό σου σε ό,τι θέλεις να κάνεις. Αυτό μου φαίνεται και το καλύτερο απ όλα.

    Δεν ξέρω αν θα ήθελα να μεινω κάπου εκεί. Εγώ απλά θέλω η μαμά μου να ξαναγίνει καλά όπως ήταν παλιά, δυνατή και χαρούμενη παρόλο που γνώριζε για την απιστία του μπαμπά μου (τουλάχιστον στέκονταν δυνατή δίπλα μου και μου έδινε κουράγιο). Απλά θέλω να με κατανοήσουν οι γονείς μου και να μου φύγουν αυτές οι ιδέες. Θέλω τον μπαμπά μου να με βάλει πάνω από την κοπέλα του και να μου δίνει παραπάνω προσοχή, θέλω να ειμαι μαζί του. Τους έχω μιλήσει αρκετές φορές αλλά μετά τα ξεχνάμε και ξανα τσακωνόμαστε...δεν ξέρω ίσως φταίω και εγώ που ειμαι στην εφηβεία τι να πω...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενα πραγμα δε καταλαβαινω γιατι αποσδηποτε πρεπει να μεινει η η γκομενα του πατερα σου η εσυ με πιον απο τους 2 συνενοησαι καλυτερα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    Αυτος ο ρολος σιγουρα δε ειναι ο καλυτερος για να εχεις σε αυτη την ηλικια αλλα πρεπει να προσπαθησεις να εισαι και εσυ πιο ηρεμη απεναντι της για να αποφευγονται και οι εντασεις .Καλο θα ηταν να βρεςι κατι αλλο να διοχετευεις την ενεργεια σου και να βγαζεις τα συναισθηματα σου. Στον μπαμπα σου να ξαναμιλησεις οτι νιωθεις οτι σε παραμελει.. Απο την στιγμη που δεν θες ν παρεις τηλ να επικοινωνησεις σε καποια δομη και το δεχομαι αυτο θα μπορουσες να επισκεφτεις και εσυ εναν ψυχολογο να σε βοηθησει να διαχειριστεις την παρουσα κατασταση. Το ν πας σε αλλη πολη να κανεις μια νεα αρχη θα μπορουσε να γινει σε 2 χρονακια που θα τελειωσεις το σχολειο. το θεμα ομως δεν ειναι μονο τι θα γινει στο μελλον αλλα πως να το διαχειριστεις καλυτερα για τον ευατο σου στην παρουσα στιγμη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λοιπόοοον... Εσύ δεν είσαι η μαμά της μαμάς σου, ούτε η αντίζηλος της φίλης του πατέρα σου. Δεν έχεις καμια δουλειά να κάθεσαι να σκέφτεσαι τα μεταξύ τους και τα ερωτικά τους ή τα ψυχολογικά τους, ιδίως σε τέτοιο βαθμό. Έχετε μπερδέψει εντελώς τους ρόλους νομίζω κι έχεις κι εσύ ένα μερίδιο ευθύνης. Στις συζητήσεις σας και με τον πατέρα σου και με τη μητέρα σου εστίασε στην μεταξύ σας σχέση, σαν παιδί τους, διότι έχουν μπερδευτεί οι ρόλοι. Αν πηγαίνει η μάνα σου να μιλήσει για τον πατέρα σου και την σύντροφό του ας πούμε, ή ο πατέρας σου για τη μητέρα σου, άλλαξε την συζήτηση και θέσε όρια. Επίσης καλή ή κακή, ο πατέρας σου έχει καινούρια σύντροφο η οποία είναι επιλογή του. Δεν θα αντικαταστήσει την μητέρα σου φυσικά ή κάτι τέτοιο, αλλά από την άλλη δεν σημαίνει ότι πρέπει να την θεωρείς εχθρό. Διεκδίκησε μία πιο στενή σχέση με τον πατέρα σου και μία πιο υγιή σχέση με την μητέρα σου. "Πίεσέ" την να κάνετε μαζί πράγματα που κάνει κάθε μητέρα με την κόρη της σε αυτή την ηλικία, από μία χαλαρή συζήτηση μέχρι μια κοινή έξοδο που και που. Χωρίς πολλές φωνές και χωρίς πολλές συζητήσεις αφού δεν έχεις βγάλει άκρη ως τώρα. Το να πάρεις ένα τηλέφωνο και να πεις "πατέρα θέλω να έρθεις το Σάββατο να με πας στο γήπεδο που έχουμε αγώνα με τα κορίτσια και μετά αν θες πάμε για φαγητό;" είναι κάτι πρακτικό που τον κάνει να συμμετέχει στη ζωή σου και σιγά σιγά να ξαναχτίσετε τη σχέση σας ή το να πεις "μάνα την Τρίτη έχουμε την τάδε εκδήλωση από το φροντιστήριο, θα είναι εκεί όλα τα παιδιά με τους γονείς τους και θέλω να με συνοδέψεις" μπορεί και να την ταρακουνήσει.

    Από εκεί και πέρα, αν όλες οι προσπάθειές σου πέσουν στο κενό, πάρτο απόφαση ότι έτσι είναι τα πράγματα και κοίτα τον εαυτό σου. Στην ηλικία που είσαι σπάνια οι γονείς τα βρίσκουν με τα παιδιά τους να ξέρεις. Ακόμα και σε οικογένειες που φαίνονται να έχουν αρμονικές σχέσεις, οι έφηβοι αισθάνονται ότι σε πολλά πράγματα δεν τους καταλαβαίνουν και δεν μπορούν να επικοινωνήσουν. Κι είναι φυσικό σε μεγάλο βαθμό, χάσμα γενεών και διαφορετική αντίληψη του κόσμου σε πολλά πράγματα. Και του καθενός το πρόβλημα φαίνεται στον ίδιο μεγαλύτερο από των άλλων.
    Αυτό που πρέπει να κάνει εσύ είναι να προσπαθήσεις να έχεις ποιοτικό χρόνο και να θέσεις στόχους. Μην γίνεσαι κι εσύ υπερβολικά κλεισμένη στον εαυτό σου. Θυμάμαι είχες βρει καινούριες παρέες, φρόντισε να τις καλλιεργήσεις και να κάνεις ποιοτικές επιλογές. Βρες ενδιαφέροντα και χόμπυ να περνάς τον χρόνο σου εποικοδομητικά. Παράλληλα μην αμελείς σε καμία περίπτωση τις υποχρεώσεις σου στο σχολείο. Όσο πιο πολλά εφόδια πάρεις τώρα τόσο πιο πολύ θα σου χρησιμεύσουν αργότερα. Προσπάθησε να σκεφτείς πως θα σου άρεσε να ζεις σε λίγα χρόνια και δες πως θα το πετύχεις.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Γιωτα

    Σε εκαναν μπαλακι (οι γονεις σου) με τις επιλογες, τα προβληματα και τους ιδεοψυχαναγκασμους τους.
    Εισαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ισορροπημενη (αν κρινω απο τον γραπτο σου λογο) μετα απο ολα αυτα που σου συνεβησαν.
    Αλλα αν δεν φυγεις απο κει μεσα ... η ψυχουλα σου δεν θα παραμεινει για πολυ χαρουμενη. Δεν πρεπει να
    φυγεις και να ξαναγυρισεις. Πρεπει να φυγεις και με τα δυο ποδια. Και αυτο θελει υπομονη και σχεδιασμο.
    Οχι γρηγορες (σπασμωδικες) λυσεις. Οπως σου εγραψαν αλλωστε ....

    Ας πουμε,
    το να πας να δουλεψεις σε ενα μπαρακι (και να βγαλεις τα Χ λεφτα μεσα σε ενα καλοκαιρι) πιστεψε με ...
    δεν ειναι η λυση που θα σε ξεμπερδεψει. Τα χρηματα θα τελειωσουν και θα αναγκαστεις να ξαναγυρισεις.
    Θελεις ειτε 1) σπουδες που θα σε εισαγουν σε καποια σχολη (αλλα ποιος θα σε πληρωνει οσο θα σπουδαζεις)
    ειτε 2) δουλειες που δεν θα ειναι μικρου χρονικου οριζοντα, δηλαδη ευκαιριακες δουλειες, δηλαδη προσωρινες.

    Δυσκολα τα πραγματα,
    συμβουλευσου καποιον που γνωριζει απο επαγγελματικο προσανατολισμο (οχι καποιο θειο, που ολα τα ξερει
    και τιποτα δεν ξερει, καποιον σχετικο και γνωστη) και στο μεσοδιαστημα φροντισε το κεφι σου βγαινωντας
    εξω με παρεες (η εστω και μονη) γιατι δυο χρονια (μεχρι τα 18) ειναι ΠΟΛΛΑ ... ετσι οπως τα περιγραφεις.
    Βρες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κατι που θα σου δινει χαρα και ελπιδα. Κατι που θα σπαει ολη αυτη την μαυριλα !
    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. Οχι οποτε πας στο χωριο (και αν πας στο χωριο).

    Να σου πω κατι χαζο (που επιασε στην μανα μου, που ειναι ετων 81) ?
    Της ειπαν να χαμογελαει μπροστα απο εναν καθρεφτη επι πεντα λεπτα. Εκει, μπροστα στον καθρεφτη,
    χωρις να τα παρατησει και να φυγει. Οποτε παω σπιτι να δω την μανα μου, την βλεπω στην τρελη χαρα.
    "Μανα, πηρες ecstasy ?" - "Τι ειναι αυτο παιδι μου ? OXI ... απλα ξεκαρδιζομουν μπροστα στον καθρεφτη
    ... παλι".

    Try it .... μπορει να πιασει !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Η μάνα σου πόσο χρονών είναι?
    Έπεσαν 2 δυσκολίες ναζί, μια η εφηβεία και μια ο χωρισμός, αλλά και τα 2 είναι προσωρινά οπότε μη σε παίρνει από κάτω, θα ισορροπήσει αργά η γρήγορα, μιλά και με τον ψυχολόγο/ψυχίατρο της μητέρας σου, ζητατο εσύ.
    Να μιλάς και με τον παππού και τη γιαγιά συχνά. Ίσως να σε έχει ανάγκη η μάνα σου τώρα αλλά δε μπορεί να το παραδεχτεί , μη τα παίρνεις όλα της μετρητής , βάλε λίγο χιούμορ, περνά χρόνο με την παρέα σου και διάβασμα.
    Να μιλάς όμως , μη τα κρατάς ο,τι σε βασανίζει.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κι εγω θελω να φυγω απ το σπιτι.

Similar Threads

  1. Θέλω να φύγω από το σπίτι!!!
    By Golden in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 21-07-2018, 12:52
  2. Πρεπει να φυγω απο το σπιτι
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 21-04-2018, 16:44
  3. Θελω να φυγω
    By b.m in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 16-07-2016, 14:56
  4. Θελω να φυγω απο το σπιτι
    By Sublime in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 09-04-2012, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •