Ταραχη απο αυξηση δοσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    Ταραχη απο αυξηση δοσης

    Ειναι νορμαλ να νιωθω ταραχη σχεδον ολημερις 12 μερες αυξησης ζολοφτ στα 100mg?επισης οταν αλλαζουμε δοση μετραει σαν να ξεκινας απο την αρχη?θενξ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Anxious χωρις να ειμαι ειδικος και ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ , πως ανεβηκες στα 100mg? Mήπως βιάστηκε ο γιατρος σου? Και μια αλλη ερωτηση ,ειχες εντονη ξηροστομια ως συμπτωμα αρχικα? Ξεκινησα κι εγω με ζολοφτ 25 mg μου ειχε συστησει η γιατρος μου για μια εβδομαδα και την επομενη θα ανεβαινα στα 50 και αυτο για ενα μηνα . Ομως την πηρα τηλ. και στη βδομαδα πανω το διεκοψα γιατι δεν αντεχα την ξηροστομια. Ειχα σταματησει να τρωω κιολας ,γιατι μου προκαλουσε και ανορεξια αυτη η αισθηση. Τωρα δεν εχω βρει ακομα κενο να την επισκεφθω για να δω τι θα κανουμε , αν θα αλλαξω φαρμακο κλπ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα και απο εμενα
    εχω δοκιμασει 2 φορες να παρω zoloft. μου αρεσει πολυ σαν φαρμακο απο την μια γιατι με ανεβαζει πολυ.
    για εμενα ειναι top αν θελω να ανεβω το zoloft και για να γλιτωσω την καταθλιψη το remeron..
    τελευταια φορα που πηρα zoloft ηταν πριν 3 μηνες αν θυμαμαι καλα αλλα μου εφερε πολυ ταραχη οπως και σε εσενα, ξυπνουσα το πρωι με 110-120 παλμους και μου το εκοψε ο γιατρος.
    απο διαθεση ενω ημουν στο 4/10 με πηγε στο 6-7/10 μεσα σε 10-12 μερες
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Γεια σου boo! Το remeron σου εκανε καθολου παρενεργειες? Sorry anxious , ελπιζω να μην κανω καταχρηση του ποστ σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    χεϊ ανξιους! H αλλαγη της δοση να ισοδυναμει με επανεκκινηση δεν το εχω ακουσει η διαβασει πουθενα... Θελω να σε ρωτησω κατι αν δε σε πειραζει. Νομιζω ειχες γραψει παλιοτερα οτι επαιρνες το εφφεξορ αν δεν κανω λαθος για πολλα χρονια και σε επιανε πολυ καλα. Τι μεσολαβησε και το αλλαξες; Ρωταω γιατι το να βρεις ενα φαρμακο που σου ταιριαζει ειναι στοχος οσο να 'ναι, κι εσυ φαινοταν πως το ειχες επιτυχει.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    να πω οτι επαιρνα την 1η φορα που το πηρα το zoloft επαιρνα 200mg.
    μεσα σε 2 εβδομαδες η ηλιθια γιατρος που ειχα τοτε μου το ειχε παει απο 0 σε 200μγ.

    τωρα πριν 2 μηνες που το ξαναπηρα την 1η εβδομαδα επαιρνα 50mg και μετα απο 1 εβδομαδα πηγαμε στα 100mg..
    πιο ομαλη αυξηση δηλαδη..
    αλλα και παλι με πειραξε..
    να πω επισης οτι μου εκοψε την ορεξη για φαγητο..δε ξερω αν ομως αυτο συνεβει μονο σε εμενα..

    demi71 το remeron τον 1ο 1.5 χρονο μου εφερνε τρελη υπνηλια και μου ειχε ανοιξει την ορεξη τους πρωτους μηνες..
    μετα τα εχασα ομως..
    ετσι ειναι εμενα ο οργανισμος μου με αυτα τα φαρμακα.. παιρνω αρχικα κιλα και μετα απο λιγους μηνες τα χανω πολυ γρηγορα..απλα μου κοβεται η ορεξη ξαφνικα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Boo το remeron περα απο την υπνηλια και τα κιλα που δεν εχω θεμα και να παρω λιγα , σε βοηθησε στη διαθεση, στο άγχος?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    με το remeron μου εφυγε η καταθλιψη μαχαιρι..το παιρνω 2.5 χρονια και δεν εχω κανω επεισοδιο ουτε ενα.
    μπορει να δουλευει ετσι ομως με εμενα.ειναι διαφορετικο στον καθενα.
    η διαθεση..δε με βοηθησε ιδιαιτερα στη διαθεση.. σε ενα μονιμο 4/10 ημουν αλλα απαλλαχτηκα απο το 0/10 της καταθλιψης..
    εχω περασει πολλα μειζονα καταθλιπτικα επεισοδια στο παρελθον με το remeron ολα καλα.
    τωρα θελω να το κοψω γιατι φαινεται οτι ειμαι καλα απο καταθλιψη 2.5 χρονια..
    τα 2 χρονια επαιρνα 45mg και τον τελευταιο μισο χρονο ειμαι στα 30mg
    υποψιν..στα 15mg φερνει πολυ περισσοτερη υπνηλια απο μεγαλυτερες δοσεις..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by boo View Post
    με το remeron μου εφυγε η καταθλιψη μαχαιρι..το παιρνω 2.5 χρονια και δεν εχω κανω επεισοδιο ουτε ενα.
    μπορει να δουλευει ετσι ομως με εμενα.ειναι διαφορετικο στον καθενα.
    η διαθεση..δε με βοηθησε ιδιαιτερα στη διαθεση.. σε ενα μονιμο 4/10 ημουν αλλα απαλλαχτηκα απο το 0/10 της καταθλιψης..
    εχω περασει πολλα μειζονα καταθλιπτικα επεισοδια στο παρελθον με το remeron ολα καλα.
    τωρα θελω να το κοψω γιατι φαινεται οτι ειμαι καλα απο καταθλιψη 2.5 χρονια..
    τα 2 χρονια επαιρνα 45mg και τον τελευταιο μισο χρονο ειμαι στα 30mg
    υποψιν..στα 15mg φερνει πολυ περισσοτερη υπνηλια απο μεγαλυτερες δοσεις..
    Σε ευχαριστω πολυ :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Σε ευχαριστω πολυ :)
    παρακαλω
    αλλα οπως προειπα στον καθενα δρουν αλλοιωτικα τα φαρμακα οποτε μην παρεις τα λογια μου σαν κανονα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Δεν παίρνω χάπια χωρίς συνταγή γιατρού φίλη μου μην ανησυχείς. Μόνο φυσικά συμπληρωματα. :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Οχι αποτομη αύξηση κ γω σταδιακα ανεβηκα στα 100..ξηροστομια έχω μονο τις πρωτες ώρες που το παίρνω( ζολοφτ)...κ μετα ειμαι οκ..απλα εζω ακουσει οτι οταν αλλαξει η δοση βιωνεις παλι παρενεργειες..το πρωι σηκωνομαι με αγχος κ παιρνω λυρικα μαζι..
    Επισης καποιος ρωτησε για το εφεξορ..το επαιρνα κ ναι ηταν μια χαρα αλλα μου κατεβασε πολυ τα λευκα αιμοσφαιρια κ επρεπε να διακόψω.
    Εμεινα 1 μηνα χωρίς τπτ κ Εννοειται εκανα αγχος κ κατάθλιψη ...ελπιζω το ζολοφτ να ναι καλο φαρμακο..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Α οσον αφορα το ρεμερον το πηρα 1 μηνα ηταν τελειο για αγχολυση..βεβαια τρομερη υπνηλια στην αρχη, αλλα διεκοψα γτ χωρίς να τρώω πολυ, πηρα 5 κιλα..παχαινει τρομερα αυτο το φαρμακο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    anxious4ever to lyrica σε βοηθαει ? θελω επιτελους να κοψω το xanax με κατι αλλο... αντικατα8λιπτικα δεν περνω ξανα παντως... γενικα δεν αντεχω αλλο ολη μερα ζαλιζομαι... εχω σουβλιες στο κεφαλι.... γενικα ειμαι σε χαλια κατασταση.... δεν αντεχω ρε γαμωτο...... θελω να γινω οπως ημουν παλια χωρις να περνω φαρμακα.....! pffff απο τοτε που χωρισα σταματησα και να ψαχνω κατι αλλο μετα...... κουραστηκα.......

    γενικα απο το xanax τα επαθα ολα.....

    μιλαω γρηγορα
    μπερδευω τα λογια μου
    εχω αδυναμια
    χαλια διαθεση
    βαρεμαρα...!
    μουδιασματα
    καταστολη αναπνοης/σπασμοι κλπ

    και ολα τα συμτωματα του εγγεφαλικου......!!!!!

    :cool:με λιγα λογια ειμαι τελεια......!!!!!!

    δεν μπορω να κοψω με τπτ το xanax..... και ειναι μονο 0.25mg.... πολλες φορες θελω να παρω και αλλο μεσα στην ημερα.... αλλα το αποφευγω......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    πφφφφ έπαθα πριν λίγο κάτι πολύ τρομαχτικό ίδρωσα ολόκληρος και είχε παράλυση το δεξί χέρι.. θα το χαρακτήρισα ως έντονη αδυναμία... όχι ακριβώς παράλυση... αμέσως έτρεξα και πήρα μισό xanax παλι... δεν ηθελα να παρω... αλλα ενιωθα οτι θα παθω κριση πανικου..... η μαλλον επαθα... τωρα με εχει πιασει μια εντονη καουρα και ασταματητος λοξιγκας..... διαβασα και στο ιντερνετ οτι το εγγεφαλικο πριν φερνει κατι τετια 1 μηνα πριν... και εκει ηταν που τρελαθηκα.....! ε τωρα με το xanax ηρεμισα αλλα την ακουσα καπως... πηρα κατι pringles τωρα και snickers και τρωω λες και και εχω να φαω κανα μηνα....!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ταραχή, άγχος έπειτα από διακοπή φαρμάκων
    By vicky12 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-2024, 20:59
  2. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ στα 30 mg
    By Kostasp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-09-2018, 23:04
  3. Υποτροπη-Αυξηση δοσης κ συμπτωματα
    By tzina2012 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2015, 14:41
  4. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2012, 01:53
  5. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •