ΑΔΙΕΞΟΔΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    3

    ΑΔΙΕΞΟΔΟ

    Καλησπέρα σε όλους...οπως γράφει κ τίτλος αδιέξοδο...
    Χρόνια φιλική - οικογενειακή σχέση με μια κοπέλα. Ξέρουμε ο ένας τον άλλον απ έξω και ανακατωτά. Τα ζήσαμε όλα, περάσαμε από τσακωμούς, αγάπη υπερβολική. Όπως είναι φυσικό την είδα ερωτικα. Προσπαθούσα καιρό να της πω. Το κατάλαβε φυσικά. Το παραδέχτηκα και ευτυχώς κ απο μεριά της υπήρχε ανταποκριση. Στην αρχή λίγο περίεργο, μετά χαλαρωσαμε. Τα συζητήσαμε όλα πριν γίνει κάτι ερωτικό και συμφωνησαμέ πάνω από όλα η σχέση και η αγάπη που είχαμε πριν... και όπου βγει.
    Διατηρώ μια δικιά μου επιχείρηση και είμαστε συνεργάτες με την κοπέλα.
    Πριν λίγο καιρό μου είπε ότι ανχώνεται με το ερωτικό και φοβάται μην χαλάσει η σχέση μας.. Φυσικά παίζει ρόλο και η δουλειά μην χαλάσει και αυτή.. Το αφήσαμε στην άκρη για λίγο.
    Ενας πελάτης μας την φλέρταρε και μου το είπε αμέσως. Εμείς είχαμε διακόψει. Βγήκε μαζί του και τώρα ξεκίνησαν κάτι. Όπως καταλαβενεται η θέση μου είναι πολύ δύσκολη.. Τους βλέπω κάθε μέρα στη δουλειά. Είναι πολύ διακριτική βέβαια και δενδίνει δικαιώματα.. Μου είπε ότι ήθελε να χαλαρώσει γιατί με το δικό μας το ερωτικό υπήρχε ανχος.. Εγώ φύσικα με τον πελάτη είμαι πολύ κλειστός πλέον γιατί μπηκε ο ανταγωνισμός.. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω εγκλωβιστει και δεν ξέρω πως να φέρθω απέναντι στην φίλη μου..έχω και τα δίκιο μου γιατί ειναι πολυ δύσκολο να βλέπεις την γυναίκα που είσαι κολημμενος μαζί της να φλερτάρει με άλλον και μάλιστα μέσα στη δουλειά μας.Ειδικα όταν έχεις συζητήσει πιο πριν και συμφωνήσαμε ότι και να κοπεί το ερωτικο μετάξυ μας θα είμαστε όπως πριν.

    ΤΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΣ Η ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΛΕΎΘΕΡΗ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ ΟΠΩΣ ΑΥΤΉ ΝΟΜΊΖΕΙ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Το να τη διεκδικήσεις είναι δικό σου θέμα, το τι θα κάνει εκείνη δικό της. Το ότι βγήκε με τον άλλο και έχουν ξεκινήσει κάτι, δείχνει πως έχει κάνει την επιλογή της.

    Αν εσύ θεωρείς πως αξίζει να το παλέψεις μπορείς να το κάνεις, ωστόσο θα πρέπει να είσαι έτοιμος να αποδεχτείς μια ενδεχόμενη απόρριψη από την κοπέλα. Αυτά είναι ανθρώπινα.

    Σε μια τέτοια περίπτωση το ιδανικό θα είναι να επιστρέψετε στην προ του ερωτικού φιλική-οικογενειακή σας σχέση. Άλλωστε νομίζω πως πέρα από το ερωτικό έχει ιδιαίτερη αξία για σένα ως άνθρωπος, όπως κι εσύ για εκείνη από ο,τι γράφεις.

    Οπότε καλοδεχούμενη όποια απόφαση και να πάρεις, απλά ο,τι κάνεις κάνε το με προσοχή και χωρίς να ξεχνάς τη σημασία που έχει αυτός ο άνθρωπος για σένα.

    Τα ίδια βέβαια ισχύουν και για εκείνη. Μπορεί και το ότι ξεκίνησε κάτι με τον άλλο και το πώς θα το χειριστεί να είναι μια ευκαιρία για να τη γνωρίσεις καλύτερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    107
    σύμφωνω απόλυτα με τον believeInYourself και ακριβώς αυτά θα σου έλεγα και γω.... τώρα κανε εσύ όπως νιώθεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι σαν τρίτη και απ΄έξω, μου φαίνονται απίστευτα ξενερωτικά όλα αυτά. Μήπως άρχισες να έχεις ερωτικά αισθήματα για την κοπέλα και κατά κάποιο τρόπο την έπεισες ότι έχει κι αυτή χωρίς να τα έχει στα αλήθεια; Από ότι βλέπω τρίγύρω, σπανιότατα μια αληθινή φιλία καταλήγει σε επιτυχημένη σχέση, άλλο η φιλία κι άλλο ο έρωτας. Εσύ κάθεσαι και γράφεις κάναμε συζήτηση και συμφωνήσαμε αυτό, μιλήσαμε και είπαμε εκείνο, ε, αυτά πρέπει να συμβαίνουν αυθόρμητα, είτε γουστάρεις τον άλλο και σου βγαίνει αυθόρμητα και λειτουργείς φυσικά σε μία σχέση, ή κάθεσαι κι υποκρίνεσαι. Π.χ. ότι έγινε το τάδε σκηνικό που τον άλλον μπορεί να τον εκτιμάω αλλά μου τελείωσε και μπορεί να μην θέλω να έχω και πολλά πολλά από εδώ και πέρα, αλλά να, είχαμε οικογενειακή και φιλική σχέση παλιά και δεν θέλω να την χαλάσω και υποκρίνομαι ότι τίποτα δεν άλλαξε, αλλά στην πραγματικότητα αισθάνομαι αλλιώς. Α, εγώ καίγομαι και ζηλεύω που η πρώην φλερτάρει και προχωράει, αλλά είμαστε συνεταίροι, έχουμε παρελθόν 100 χρόνια και θα την τρώω στη μάπα όλη μέρα και θα το παίζω cool. Ε, δεν προχωράει η ζωή του καθενός έτσι...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    3
    believeInYourself... πολυ σωστή η τοποθέτηση σου.. Καλό είναι να αποδεχομαστε τις καταστάσεις κ αφήνουνε τα πράγματα να κυλάνε μονα τους.. Ειδικά με ανθρώπους που σεβόμαστε κ αγαπάμε.. Η πίεση δύσκολα φέρνει αποτελέσματα...κ σωστα είναι μια ευκαιρία μέτα το ερωτικό να δούμε αν άξιζε αυτό το βήμα κ αν φέρνει τριβή ανάμεσα μας ή όχι..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    3
    Sonia... συμφωνω αλλά δυστυχώς είναι συζητήσεις που δεν μπορείς να αποφύγεις όταν υπάρχει δυνατή σχέση κ δεν θες να την χαλάσεις..Είναι όντως πολύ ξενέρωτα όλα αυτά κ μπλοκάρουν πολύ ένα τέτοιο βήμα..ήταν πολυ ωραίες κ έντονες ερωτικές στιγμές κ για τους δύο αλλά υπήρχε κ μεγάλη ανασφάλεια.

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Ντάξει δεν ξέρω πως τα καταφέρατε αλλα έχει αλλάξει πολλές μορφές αυτή η σχέση...Μήπως δεν ήταν έρωτας αλλά περιέργεια;
    Περιέργεια δλδ εφόσον νιώθατε οικειότητα να θέλετε να δοκιμάσετε πως θα ήταν αν είχατε και κάτι παραπάνω μεταξύ σας;
    Δεν ξέρω αν γίνεται μια φιλική σχέση να γίνει ερωτική και πάλι το αντίστροφο...για να γίνει αυτό μάλλον δεν υπήρχε και πολύ δυνατός έρωτας μεταξύ σας ....
    Όπως και να έχει αν εκείνη τώρα είναι αλλού πρέπει να το σεβαστείς και να γυρίσετε στο παλιό φιλικό ενδιαφέρον

Similar Threads

  1. Αδιεξοδο...
    By ντολορ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 13-01-2019, 15:02
  2. Αδιέξοδο
    By roulig in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 41
    Last Post: 14-03-2018, 14:16
  3. Αδιέξοδο
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 06-03-2013, 07:34
  4. ΑΔΙΕΞΟΔΟ
    By Karmen_30 in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 27-11-2012, 23:55
  5. αδιεξοδο
    By agp in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 30-06-2012, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •