Ινομυαλγια κι αλλα προβλήματα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    1

    Ινομυαλγια κι αλλα προβλήματα..

    Ανώνυμος είπε...
    Γειά σας!! Είμαι 23 ετών ,μετα απο μια ίωση που πέρασα πριν ενάμιση χρόνο περίπου ,άρχισα να εχω τρομερούς πονοκεφάλους, φοβερή κόπωση , αϋπνίες ,μόνιμους πόνους στους μυς ,ορθοστατικη υπόταση ,δέκατα απτο πουθενά κι άλλα πολλά άσχημα συμπτώματα που λογικά θα τα γνωρίζετε πανω κάτω κι εσείς... οι πρώτοι τρεις μήνες ηταν οι χειρότεροι μου ,θυμάμαι ήμουν στο κρεββάτι κι έκλαιγα ολη μερα νομίζοντας πως εχω κάποια πολύ σοβαρή πάθηση ξαφνικά. Γενικώς παντα ήμουν πολύ δραστήρια ,αλλά και πρωταθλήτρια κολύμβησης οποτε το να μην μπορώ να περπατήσω δέκα βήματα , δεν το δεχόμουν.. τέλος πάντων εκανα τουρ σε όποιον γιατρό υπήρχε κι όλοι μου έλεγαν πως χαίρω άκρας υγείας και πως ειναι ψυχολογικό κτλ κτλ.. τωρα ενάμιση χρόνο μετα , καθώς αυτά συνεχίζονται άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο εκανα κι αλλο τουρ στους γιατρούς βέβαιη πως εχω κατι πολύ σοβαρό και πως δεν ειμαι τρελή!! Ευτυχώς βρήκα έναν πολύ καλο ρευματολόγο στην Αθήνα, και αμεσως μου ανακοίνωσε το αναμενόμενο... πως ειμαι καθαρή περίπτωση ινομυαλγιας.. η διάγνωση μου εγινε μόλις πριν ενα μήνα , κι εγω η ίδια δεν το εχω συνειδητοποιήσει... αυτο που θα ηθελα ομως να μοιραστώ μαζι σας και θελω την γνώμη σας ειναι το πως αντιμετωπίζετε το ψυχολογικό βάρος και φορτίο όλου αυτού. Εγω ειλικρινά απο τότε νιώθω πως εχει καταστραφεί η ζωή μου , φοβάμαι πολλα πράγματα δεν μπορώ να υποστηρίξω σχέσεις , δουλειά ,ακόμη και το να βγω ειναι άθλος κρατιέμαι με νύχια και δόντια! Κανεις δεν καταλαβαίνει κατι οποτε νιώθω μονη σε αυτο καλώ η κακώς ,ούτε φαντάζονται πως εγω μπορεί να θελω να καταρρεύσω η νιώθω απαίσια αλλα όλο αυτο το κοινωνικό άγχος αλήθεια με εχει τσακίσει... και το χειρότερο ειναι πως εχει πολλες μορφες. Δηλαδη απο τότε εχω παρουσιάσει εκατό διαφορετικά προβλήματα. Τους τελευταίους μήνες για παράδειγμα εχω τρομερό θέμα με το έντερο πονάω καθημερινά κάτω δεξιά στην κοιλιά μου..εχω πάει σε πολλούς γιατρούς κανεις δεν βρίσκει τίποτα απολύτως η μου λένε πως ειναι ευερέθιστο έντερο κι εγω καθημερινά υποφέρω και καμια θεραπεία δεν με ανακουφίζει. Κάθε μερα εμφανίζεται και κατι καινούργιο.. Θα μπορούσα να πω πολλα ακόμη αλλα ηδη εχει βγει τεράστιο το μήνυμα οποτε θα μείνω εδω μεχρι στιγμης και θα χαρώ πολύ να το συζητήσω η να ακούσω κι αλλες γνωμες. συγχαρητήρια για το σάιτ σας και που με αφήσατε να μοιραστώ κι εγω την ιστορία μου μαζι σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Καλό κουράγιο, η ινομυαλγία είναι πολύ δύσκολη αρρώστια. Να ξέρεις για να μπει κάποιος σε αυτό το σάιτ συνήθως ή έχει ή έστω κάποια στιγμή είχε βαριά προβλήματα. Το μόνο που μπορώ να σου πω για να σε ενθαρρύνω είναι πως κ εγώ έχω συνεχείς ενοχλήσεις και πόνους σε χέρια-πόδια και πως όποιος περνάει δύσκολα σε αυτή τη ζωή περνάει καλύτερα στην αιώνια!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    1
    Καλημερα σας, εχω διαγνωστει με βαριας μορφης ινομυαλγια μετα απο ταλαιπωρια , αναζητηση και εξετασεις 10 ετων. Ειναι τελικα σιγουρο οτι πασχω απο αυτη την παθηση. Η καθημερινότητα μου ειναι μια κολαση κυριολεκτικα. Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος επειδη ο γιατρος μου δεν μπορει να με βοηθήσει, αν αυτη η ασθενεια είναι αναγνωρισμένη απο το Ελληνικο Συστημα Υγειας; Αν μπορω να παραπεμφθω σε καποια υγειονομικη επιτροπη που να πιστοποιησει οτι εχω αυτη την παθηση και δυσκολευομαι να ανταπεξελθω στις καθημερινές μου δραστηριοτητες. Ρωταω αυτα διοτι μια γνωμάτευση ή βεβαίωση ενος γιατρού δεν εχει καποια ουσιαστικη ισχυ ωστε να με βοηθησει να υπαχθω σε καποιο ειδικο καθεστως στην εργασια μου. Ευχαριστω πολυ, ειμαι καινουργιο μελος στην ομαδα και θα χαρω να ακουσω κατι απο καποιον παθών ή πιο ειδικο σε τετοια θέματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    To έχει μία θεία μου, αλλά το εμφάνισε σε πιο μεγάλη ηλικία όταν ήταν ήδη σε σύνταξη. Σε κάποια συζήτηση μου είχε αναφέρει ότι δεν αναγνωρίζεται από τις επιτροπές και όσοι πήραν κάποιο επίδομα ή ποσοστό αναπηρίας το πήραν με το πρόσχημα άλλης πάθησης πολύ δύσκολα. Αυτό απο μία συζήτηση βέβαια, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι έτσι.
    Περαστικά, θέλει κάποιο καιρό αλλά αν βρεις αγωγή που σου ταιριάζει μειώνονται πολύ τα συμπτώματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Βασικά είναι πολύ δύσκολη ασθένεια στη διάγνωση. Εμένα πρώτη φορά μου την ανέφερε ο ψυχίατρος μου, έχω πάει σε ορθοπεδικούς, φυσιατρους αλλά δεν έχουν κάνει τη διάγνωση αν και ο φυσιατρος μου είπε ότι ο χρόνιος πόνος κάνει τον εγκέφαλο ιδιαίτερα ευαίσθητο στον πόνο, δηλαδή αισθάνομαι πόνο με το τίποτα. Έχω την εντύπωση ότι ακόμη και αντικαταθλιπτικά βοηθάνε σε αυτό το πρόβλημα. Μάλλον μειώνοντας το αγχος μειώνονται όλα τα συμπτώματα όπως το ευερέθιστο έντερο που περιγράφεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    2
    Γεια σας, είναι πραγματικά μια πολύ δύσκολη κατάσταση γιατί επηρεάζει όλα τα συστήματα, νοητικό, ψυχολογικό και σωματικό και δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Είχα απευθυνθεί κι εγώ σε έναν πολύ καλό γιατρό και άνθρωπο, ρευματολόγο και είχαμε συζητήσει διάφορα.. δεν ήθελα να πάρω φάρμακα και κατέληξα σε φυσικές και εναλλακτικές θεραπείες και αλλαγή τρόπου ζωής. Άσκηση, γιόγκα, διαλογισμό, διατροφή. Όλα βοήθησαν πολύ και βέβαια έκανα και ψυχοθεραπεία. Το σωματικό μέρος είναι το μικρότερο που εμπλέκεται, απ ότι έχω μάθει και γι αυτό χρειάζεται πολλή δουλειά από το ίδιο το άτομο και αποφασιστικότητα, είναι δύσκολο αλλά μπορείς να γίνεις καλά, ή έστω καλά σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό. Τώρα έχω πολύ λίγες εξάρσεις, κυρίως όταν αγχώνομαι ή στεναχωριέμαι για κάποιες καταστάσεις. Και για να μειωθεί το άγχος χρειάζεται συγκεκριμένες τεχνικές και πρακτικές.

Similar Threads

  1. Δεν έχουμε επικοινωνία και άλλα προβλήματα
    By λουλούδι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 10-02-2018, 13:41
  2. όχι άλλα προβλήματα
    By pagidevmeni in forum Κακοποίηση
    Replies: 17
    Last Post: 11-09-2016, 23:36
  3. ινομυαλγια
    By liaki!! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-06-2014, 16:37
  4. Εχετε αλλα προβλήματα παραλληλα με την ψύχωση?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-04-2013, 18:47
  5. Κι αλλα προβληματα..
    By cocomero in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-07-2011, 02:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •