κοινωνικη φοβια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    απο αυτό που ξέρω εγώ ξεκινάνε απο 50ευρώ και ανεβαίνουν...ο δικός μου παίρνει 80...δεν υπάρχει πρέπει...θα κάνεις ότι πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει. αυτό που πραγμτικά θα δεις ότι σε βοηθάει...
    δεν σε πιάνω...τι εννοείς του κατέστρεψε την ζωή?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by weird
    Μπράβο σου πάντως Νόρα που το κατάφερες.
    Πιστεύω οτι πολλοί μπορούν να τα καταφέρουν μόνοι, αναλογα με την αντίληψη και την θέληση που έχουν.


    Ισως καμια φορα, το να πας σε ειδικό απλα επιταχύνει τα πράγματα που ουτως η άλλως θα καταφερνες μόνος.

    Απο την άλλη όταν είναι μια εξαιρετικά δυσλειτουργική κατάσταση ή όταν έχει αρχίσει να χρονίζει χωρίς καμια βελτίωση,
    καλό είναι πιστεύω να παμε στον ειδικό.
    Να συμπληρώσω εδώ το εξής.

    Με το πέρασμα του χρόνου, σιγουρα είναι πιο εύκολο να γίνεις λειτουργικός παρά τη δεδομένη δυσκολία σου ( πχ. αγχος). Να μάθεις δηλαδή να διαχειρίζεσαι το πρόβλημά σου και να μην χάνεις το μπούσουλα μαζί του. Αυτό το πιθανότερο είναι να γίνει και χωρίς την καθοδήγηση ειδικού.

    Αυτό που πιστευω όμως είναι οτι η ψυχοθεραπεία, ειναι σαν μια... εγχειριση. Σκύβει πανω απο το πρόβλημα και σκάβει βαθιά μεσα σου. Σε αυτήν την περίπτωση, η αντιμετώπιση του προβλήματος επιφερει μια συνολικότερη αλλαγή πανω σου και όχι απλα μια διαδικασία διαχείρισης.

    Τουλάχιστον, ετσι τα βίωσα τα πράγματα. Θα μπορούσα και μόνη ίσως να είχα μαθει να ζω μαζί του.
    Η δουλειά όμως που γίνεται ψυχοθεραπευτικά, εχει μια ποιοτικά διαφορετική παραμετρο. Την βαθια επίγνωση, την αποκωδικοποίηση, την αυτογνωσία, την αλλαγή (βασική έννοια) και τέλος, την αυτοπραγμάτωση.

    Δεν ξέρω αν θα είχα έρθει σε τόσο μεγάλη επαφή με την ψυχή μου, αν δεν είχα μπει στη διαδικασία της ψυχοθεραπείας.

    ΩΣτόσο,
    συμφωνω με τον φίλο μας οτι η διαδικασία αυτή μπορεί να ενέχει κινδύνους αν ο θεραπευτής δεν είναι το κατάλληλο πρόσωπο.....
    Χωρίς να θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν, πιστευω οτι το να αφηνεσαι ψυχικά στα χέρια κάποιου, προϋποθέτει οτι αυτός ο κάποιος έχει επιλεγεί πολυ πολυ προσεκτικά.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    weird μπορεις να μου πεις λιγα λογια για το ειδος που κανεις ψυχοθεραπειας?και τη διαδικασια περιληπτικα?Σε παρακαλω γιατι η γνωσιακη που κανω ειναι σαν να μιλαω με τη φιλη μου .εγω θελω αναλυση τα αιτια και γενικα ψυχοθεραπεια.Μηπως τελειωσε πια και δεν εχει να μου προσφερει κατι αλλο η ψυχολογος?τα χω χασει.Θελω επαγγελματικη ψυχοθεραπεια .Ποια μου ταιριαζει για τις ιδεες την καταθλιψη και τωρα την κοινωνικη φοβια.Ας πουμε της λεω φοβαμαι να βγω και να κοιταξω τον κοσμο και μου λεει προσπαθησε δεν ειναι τιποτα ειναι απο τις ιδεες.Μου ρχεται να τη βρισω πια.Δεν ειμαι αχαριστη για ενα χρονο και με βοηθησε αλλα τωρα?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •